Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Nepodpoříme přece zákon, který ubližuje lidem

Alena Páralová

Právo, 19.3.2004

* Vládní návrh nového zákona o zaměstnanosti spolu se změnami více než padesáti zákonů včetně Zákoníku práce prochází Poslaneckou sněmovnou velkou většinou hlasů poslanců vládní koalice a komunistů. Pouze poslanci ODS jsou zásadně proti. Proč jste v době rekordní nezaměstnanosti navrhovala zamítnutí nového zákona o zaměstnanosti?

Nemůžeme hlasovat pro zákon, jenž občany, kteří pracují a chtějí pracovat, pouze omezuje, a dokonce jim hrozí za omyly a pochybení vysokými pokutami. Nový zákon omezí prostor pro svobodné rozhodování zaměstnanců i zaměstnavatelů a růst nezaměstnanosti ještě podpoří.

* Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach se ale domnívá, že právě tento zákon pomůže rostoucí nezaměstnanost řešit. Nedostává se ODS tím, že odmítá zákon, který má ve Sněmovně širokou podporu, do izolace?

Když jsme stoprocentně přesvědčeni, že zákon je špatný a našim občanům ublíží, musíme za svůj názor bojovat i za cenu laciných nálepek, které dostáváme. Ano, zákon má širokou podporu levicové vlády a komunistů. I pan ministr to možná myslí dobře, ale na řešení problémů používá bohužel sociálně demokratické metody, které všude v Evropě selhaly a také nás zavedly k dnešní rekordní nezaměstnanosti. Úřady práce mají podle nového zákona snižovat nezaměstnanost tím, že budou dělat vládě drába. To není cesta k vytváření nových pracovních míst. Přece nechceme, aby se hlavním mottem pro rozvoj podnikání stalo heslo "Kdo nic nedělá, nic nezkazí".

* Můžete být konkrétnější?

Nový zákon nabízí celý vějíř vysokých pokut mnohdy pouze za omyly a pochybení zaměstnanců i zaměstnavatelů. Například pokuta do výše jednoho miliónu korun může být udělena za porušení zákazu diskriminace nebo rovného zacházení či za to, že zaměstnavatel neinformuje úřad práce o volných místech pro osoby se zdravotním postižením. Pokutu dokonce do výše dvou miliónů korun dostane firma, když využije tzv. "švarcsystém", tj. když některé práce svěří živnostníkovi na základě smlouvy. Vláda neustále vytváří atmosféru, jako by se u "švarcsystému" jednalo o něco strašného a zavrženíhodného, a neuvědomuje si, že jeho zákazem v podstatě brání rozvoji malých firem.

* Jak může zákaz "švarcsystému" bránit rozvoji firem?

Nikdo nemůže podnikat tak, že nejdříve přijme zaměstnance a pak shání zakázky. Co udělá firma s 20 zaměstnanci, když získá zakázku, která znamená práci na tři měsíce pro 40 lidí? Část kapacit pokryje prací přesčas vlastních zaměstnanců, část pokryje zvýšením počtu zaměstnanců na dobu určitou a část smlouvami se živnostníky, o které se po dokončení zakázky nemusí starat. Firma se ale soustředěním na plnění zakázky pohybuje na hraně zákona. Selským rozumem každý pochopí, že jen v případě, že si firma zakázkou i za pomoci živnostníků vydělá dostatečné finanční prostředky, může si následně dovolit přijmout do stálého pracovního poměru další zaměstnance. Tím se rozvíjí a tím také vznikají na trhu práce nová pracovní místa.

* Ale "švarcsystém" je přece již zákonem zakázán. Vláda chce sankcemi pouze zvýšit vymahatelnost práva...

To je pravda. Ale zákaz "švarcsystému" je nesmysl, který je podle názoru některých odborníků na hranici ústavnosti, protože potlačuje právo svobodně podnikat. V zemích EU tzv. "švarcsystém" zakázán není. Kdyby nebylo zákazu, nemusela by být nově uzákoněna vysoká pokuta a ušetřili bychom spoustu úředníků, kteří budou muset plnění zákazu kontrolovat a pokuty udělovat.

* Ministr Škromach také hovořil o záměru nasadit do podezřelých firem jakési agenty úřadů práce, kteří by se nechali naoko zaměstnat "načerno", aby mohli být zaměstnavatelé přistiženi při činu. Umožňuje nový zákon nasazení agentů v pracovněprávních vztazích?

Naštěstí ne. Ale věřím, že kdyby to jenom trochu šlo, pan ministr by takové agenty zavedl. Bůh ochraňuj Českou republiku před podobnými nápady! Zákon naštěstí tento problém upravuje jinak. Za zaměstnávání lidí načerno může být zaměstnavateli udělena pokuta až do výše dvou miliónů korun a zaměstnanci do výše 10 tisíc korun. V případě postihu práce načerno však výhrady nemáme.

* Na jednání Sněmovny jste ostře vystoupila i proti novele Zákoníku práce, která je předložena spolu se Zákonem o zaměstnanosti. Proč se vám nová úprava zákoníku nelíbí?

Podle vládního návrhu má například ze Zákoníku práce bez náhrady zmizet možnost dočasného přidělení zaměstnance firmy k jinému zaměstnavateli po jejich vzájemné dohodě. Má se tedy zrušit § 38 odstavec 4, čímž má zmizet jedno z mála liberálních ustanovení Zákoníku práce, které podporuje rozvoj firem. Rušené ustanovení umožňuje firmám překlenout dobu, kdy mají nedostatek zakázek a nemají pro své zaměstnance práci. Pokud se ustanovení zruší, budou firmy nuceny přechodný nedostatek zakázek řešit rozvázáním pracovního poměru s nadbytečnými zaměstnanci, případně je napříště zaměstnávat pouze na dobu určitou.

* Můžete uvést nějaký příklad z praxe?

Uvedu příklad dvou spolupracujících menších firem, a sice stavební firmy a zahradnictví. Zatímco zahradnická firma zapůjčuje stavební firmě pracovníky na úpravy zeleně a další nárazové práce při dokončování stavby, naopak stavební firma zapůjčuje své zaměstnance do zahradnictví v době, kdy mrzne a kdy zahradnictví dodává zvýšenou produkci v době před Památkou zesnulých a před Vánocemi. Jde o řešení elegantní, administrativně nenáročné a hlavně levné. Proto asi musí z našeho práva zmizet.



Alena Páralová
Poslankyně PSP ČR (ODS), stínová ministryně práce a sociálních záležitostí
 
  Přístupy: 304 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA