Ekologické škody potřebují rychlé řešení
Ivan Fuksa
07.04.2009, Evropské noviny
Proces odstraňování starých ekologických škod vzniklých za dob socialismu se vleče velmi dlouho, proto se vláda rozhodla radikálně změnit jeho systém. Místo desítek či stovek drobných veřejných zakázek ročně bylo vypsáno jedno komplexní výběrové řízení.
Jaké jsou hlavní výhody tohoto řešení? Především je to značné urychlení celého procesu. V současnosti existují značná rizika nákladů ze soudních sporů a arbitráží v případě, že nebudou plněny právní závazky státu vzniklé při privatizaci. Tato rizika přejdou na vítěze komplexního výběrového řízení. Zde je třeba také poznamenat, že vypisování výběrových řízení bylo za socialistických vlád na několik let dokonce zastaveno. Odstraňování škod se tak dostalo do velkého skluzu.
Další výhodou vládního řešení je skutečnost, že nebude možno navyšovat garance za zjištěnou škodu. Toto riziko je v současném systému velmi reálné, jak dokládá např. nutné navýšení garancí týkající se Spolany Neratovice, schválené nedávno vládou.
Obavy z netransparentnosti výběrového řízení považuji za zbytečné. Odpovězme si, zda je riziko korupce nižší v současném nepřehledném systému desítek drobných zakázek ročně, než u jedné velké zakázky, která je pod mnohem větším veřejným dohledem nejen v České republice, ale i na evropské úrovni.
Rozsah ekologických škod, který bude muset vítěz komplexní zakázky řešit, dosahuje tak velkých rozměrů, že mu nezbude nic jiného, než spolupracovat s mnoha subdodavateli. Urychlené řešení navíc přinese nová pracovní místa v době rostoucí nezaměstnanosti.
Ivan FuksaIng. Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí
Osobní stránky