Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Koaliční debakl

Martin Daneš

Volby do Evropského parlamentu skončily pro vládu očekávaným debaklem. S převahou vyhrála opoziční ODS a ČSSD premiéra Špidly se poprvé po letech ocitla na pátém místě až za komunisty. Lidovci nepřekročili svůj stín a Unie svobody, třetí a nejmenší člen koalice, mele z posledního: do Evropského parlamentu se nedostala a s pravděpodobností hraničící s jistotou se napříště už neprobojuje ani do domácí sněmovny.

Co to znamená pro vládní koalici? Podle jejích představitelů nic, neboť mandát Poslanecké sněmovny, od níž odvozuje svou moc, nebyl v sázce. Jenže v praxi to může dopadnout trochu jinak. Na nadcházejícím sjezdu Unie svobody odstoupí předseda Petr Mareš. To, co ze strany zbude (dle zásady Loď se potápí, krysy opouštějí loď se dále urychlí přestupy vlivných členů k jiným, úspěšnějším stranám), si pak v záchvěvu pudu sebezáchovy odhlasuje vystoupení z koalice. V takovém případě ji bude následovat Kalouskova KDU-ČSL a otřesenému sirotku ČSSD zbudou jen předčasné volby pro pláč.

Jednu poznámku k průběhu voleb: postup českých úřadů při sčítání hlasů nelze - chceme-li zůstat slušní - nazvat jinak než typicky česky připosraným. Zatímco Holanďané si odvolili ve čtvrtek a výsledky zveřejnili týž den večer, Češi hlasovali v pátek a sobotu, poté zapečetili urny a s vlastním začátkem sčítání počkali až na nedělní 22. hodinu večerní, kdy skončily volby v poslední členské zemi unie. Krom toho, že se práce volebních komisí po celé zemi zbytečně protáhla ze dvou na tři dny, zvýšilo se i riziko podvodů. Ministr vnitra Gross je odmítl s tím, že by „musela existovat armáda stovek nebo tisíců lidí, kteří budou něco takového organizovaně provádět“. Nevím, proč by jich musela být zrovna celá armáda: k možnému zpochybnění regulérnosti voleb úplně postačí, půjde-li pokusy o pěchování volebních uren lístky s vybranou kandidátkou spočítat na prstech obou rukou.

6/14/2004



Martin Daneš
V roce 1991-92 byl diplomatickým poradcem v Kanceláři prezidenta republiky. Pracoval jako redaktor v Lidových novinách, Metropolitanu, Českém deníku, šéfredaktor Denního Telegrafu (1993-94) a měsíčníku Mezinárodní politika (2002). V současné době žije a pracuje ve Francii
Osobní stránky
 
  Přístupy: 12578 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA