Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


ODS zopakuje soudní stížnost

Alena Páralová

Sondy, 29.01.2005

Malé a střední firmy se cítily způsobem rozšiřování vyšších kolektivních smluv diskriminovány, a proto jsem v roce 2002 podala stížnost k Ústavnímu soudu ČR. Návrh se týkal neústavnosti diktátu rozšiřování vyšších kolektivních smluv sjednaných velkými firmami a zaměstnavatelskými svazy s odbory na tisíce malých a středních firem bez ohledu na jejich stanovisko a na jejich podmínky podnikání. Ústavní soud mi dal za pravdu.

V současné době je ve třetím čtení vládní návrh zákona, který se snaží neústavnost zákona napravit. Ústavní soud vyslovil tři základní požadavky, které musí být splněny, aby právní úprava rozšiřování závaznosti vyšších kolektivních smluv mohla být považována za odpovídající ústavním principům.

Za prvé byl vysloven požadavek na splnění podmínky reprezentativnosti. Za druhé šlo o požadavek výjimečnosti, to znamená, že rozšíření kolektivní smlouvy vyššího stupně lze přijmout toliko v mimořádně odůvodněných případech veřejného zájmu.

Za třetí Ústavní soud ČR vyslovil podmínku možnosti soudního přezkumu, tj. zajištění základního práva na soudní ochranu.

Bohužel musím konstatovat, že tvrzení vlády, že podmínky ústavního soudu byly v tomto návrhu zákona splněny, není pravdivé. Zaměstnavatelům by byly ukládány povinnosti, aniž by to bylo provedeno cestou zákona či alespoň prováděcího předpisu. Ministerstvo práce a sociálních věcí bude povinno rozšířit závaznost vyšší KS, jestliže navrhovatelé ze zájmových skupin splní lehce a bez problémů danou podmínku reprezentativnosti, přičemž nebude moci ani požádat o opravu právních vad obsahu KS. Rozšíření KSVS se tak stane nárokem. Skutečnost, že rozšíření nebude provedeno právním předpisem, ale jen oznámením ve Sbírce zákonů, je evidentně v rozporu s čl. 2 odst. 4 Ústavy ČR a s čl. 2 odst. 3 a čl. 4 odst. 1 Listiny základních práv a svobod, podle nichž nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá.

Rozhodování zájmových skupin se dostává v naší zemi nad zákon. Nevolení úředníci a zájmové skupiny budou bez kontroly volených ústavních orgánů a bez možnosti odvolání k soudu ovlivňovat na základě tohoto zákona životy mnoha občanů.

Jediné přijatelné řešení by bylo, aby rozšiřování KSVS bylo prováděno cestou správního rozhodnutí, v němž by byla vážena ekonomická situace každého podniku. Tím by byl vyjádřen i veřejný zájem, který jako podmínku vyslovil ústavní soud a současně by byla dána možnost opravných prostředků, včetně řízení v rámci správního soudnictví.

Pokud bude tento hluboce protiústavní návrh zákona ohrožující ústavní svobody a práva občanů ČR garantované ústavou Parlamentem ČR schválen, jsou poslanci ODS připraveni svou ústavní stížnost zopakovat.


31. ledna 2005



Alena Páralová
Poslankyně PSP ČR (ODS), stínová ministryně práce a sociálních záležitostí
 
  Přístupy: 20808 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA