Británie, Británie, zkorumpovaný ostrove…“
Tomáš Klvaňa
blog.aktualne.cz
Britská média přiživují skandál, jehož zatím poslední obětí je předseda Dolní sněmovny. Bylo to poprvé po více než třech stovkách let, kdy musel šéf této parlamentní komory nedobrovolně odejít. Tehdy, před třemi sty lety, byl jeho nectěný předchůdce ústavně odvolán pro „vysoký zločin a prohřešek“ zvaný úplatkářství.
Dnešní skandál zdaleka takových hlubin nedosahuje, i když to z hlasitých reakcí veřejnosti nevypadá. Nejsou to úplatky, spíš podivná a na ostrovech nečekaná ušmudlanost.
Britští poslanci mají k platu nárok na jakési přídavky, určitou formu kapesného. Teoreticky je mohou užít na leccos, v praxi se však předpokládá, že jde o výdaje přímo spojené se službou voličům. Jenže se ukázalo, že ono leccos může být opravdu – leccos: poplatky za vyčištění bazénu, nebo peníze na zahradníka. Jeden poslanec si dokonce nechal proplatit během tří let asi 18 tisíc liber za stravu. Nakolik ona souvisí s jeho výkonem funkce, zatím nedoložil, i když by to jistě byla zajímavá ústavně-biologická disputace.
U svých odpoledních pint piva si nyní Londýňané stěžují, že poslanci jsou na prachy, a že je zajímá jenom, jak si vyztužit bankovní konta. Přes všechnu malost současného skandálu je to zjevný nesmysl.
Znám zblízka několik parlamentů, kam se lidé nechávají zvolit, aby zbohatli, zpravidla proto, že to neumí jinak. Při pohledu do útrob těchto parlamentů se člověku často může přitížit. Jeden z nich, palác nedaleko slavné řeky, mi právě přišel na mysl. Temže se ale ta řeka určitě nejmenuje…
Ranní fejeton ČRo1 Radiožurnálu, vysíláno 21. 5. 2009
Tomáš Klvaňa
Tomáš Klvaňa, zástupce vlády pro protiraketovou obranu