Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Československo agresorem v Sudetech v roce 1938

Jan Ziegler


Ne, nezbláznil jsem se, jenom použil logiky těch hlupáků neznajících mezinárodní právo, kteří nyní na základě překroucení zprávy Evropské unie obviňují Gruzii z údajné agrese proti Jižní Osetii v minulém roce. V tom případě pak musí stejná hodnocení platit i pro konflikt československých ozbrojených sil s Henleinovci na podzim roku 1938 a pro nedávný ruský zásah v Čečně. Jistě, jsou to nesmysly.

Napjatá situace v Sudetech v září 1938 vrcholila. Někde se dokonce ozbrojené bandy sudetoněmeckého Freikorpsu pokusily o protistátní puč a svržení zákonných československých orgánů.

Tomu už vláda v Praze nemohla přihlížet, v pohraničních okresech s Německem vyhlásila stanné právo a do oblasti vyslala armádu, která sjednala pořádek na československém území. Je ovšem fakt, že většina tamních nacistickou propagandou ovlivněných německých obyvatel žádala připojení tohoto území k Velkoněmecké říši a odmítala být součástí Československa. Tehdejší nacistický tisk se v souvislosti s vojenským zákrokem hemžil palcovými titulky na téma „Brutální české násilí v Sudetech, Český teror, Česká agrese" atd.

Gruzie se v minulém roce rozhodla obnovit ústavní pořádek na svém mezinárodně uznávaném území v Jižní Osetii. D facto se tedy jednalo o policejní akci směřující k nastolení zákonnosti. Můžeme diskutovat o postupu gruzínských ozbrojených sil, a samozřejmě ho i kritizovat, v každém případě však gruzinská armáda nepřekročila hranice vlastního státu. Takže řeči o gruzinských agresorech, kterými krmí své čtenáře obskurní plátky jako jsou bolševické Haló noviny, jsou mimořádně idiotské. Ovšem, co čekat od bolševických lhářů.

Podívejte, ruská armáda používala při pacifikování povstalců v Čečně mimořádně ostré metody včetně vypalování vesnic a vraždění žen a dětí. Ovšem Rusko nemůže být považováno za agresora, protože Čečna je mezinárodně uznávanou součástí Ruské federace. Samozřejmě o brutálním teroru ruských ozbrojenců a jejich čečenských kompliců je potřeba hlasitě mluvit.

Ještě pro upřesnění, zpráva komise expertů EU sice uznala, že s akcí na vlastním území začala Gruzie, ovšem té předcházely opakované ruské provokace.

Pod heslem agrese se ve Všeobecné encyklopedii Diderot píše, že se jedná o ...„použití ozbrojených sil proti svrchovanosti, územní celistvosti a politické nezávislosti jiného státu"... Sorry, ale tohle nebyl případ loňského gruzínsko-osetského konfliktu na Kavkaze.



Jan Ziegler
publicista
 
  Přístupy: 4950 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA