Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Mirek Topolánek: Impulsy Václava Moravce



30.03.2009, Rádio Impuls
publikováno: 31.03.2009


Moderátor (Václav Moravec):

Není času nazbyt, opakuje stále dokola prezident Václav Klaus. Klaus tlačí na rychlé sestavení nové vlády, tady jsou jeho slova.

Záznam Václava Klause:

Vláda v demisi je polovládou a myslím, že je v zájmu celé naší země, všech občanů, aby v co nejkratší době byla plnohodnotná vláda.

Moderátor (Václav Moravec):

Prozradil před několika desítkami minut prezident Václav Klaus. Premiér Mirek Topolánek doufá, že bude mít na jednání o budoucí vládě alespoň dny nebo týdny, nikoliv jen hodiny. Vyřešit problém, který vznikl před třemi lety, je podle něj záležitost složitější, nikoliv záležitost pikosekund. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách, hostem je právě premiér v demisi, předseda ODS Mirek Topolánek. Vítejte po čase v nejposlouchanější rozhlasové stanici v zemi, hezký dobrý den.

Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:


Dobrý den, vy jste nejposlouchanější?

Moderátor (Václav Moravec):

Ano, dlouho a už dávno. Vy jste zase polovláda, dozvěděli jsme se od prezidenta Václava Klause.

Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:

Tak jestli vláda v demisi, což je poměrně standardní instrument, má být polovládou, tak každá vláda, kterou někdo sestaví bez politické vůle, bez důvěry, je potom nevláda.

Moderátor (Václav Moravec):

Tím tedy Mirek Topolánek odpovídá Václavu Klausovi. Vy v souvislosti s tou současnou vládní krizí a jejím řešením žádáte o dny a týdny, nikoliv jen o hodiny nebo dokonce pikosekundy.

Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:


Já bych ty týdny, já si nemyslím, že to může být záležitost týdnů, nikdo nemá zájem na prodlužování té situace, nicméně já si vzpomínám na celou řadu podobných situací, kdy se nikdy nejednalo, že by byl tlak v hodinách, to mi připadá, že je nesmyslné. Ta situace u nás je standardní, vláda v demisi nemá mandát dělat zásadní kroky, ani je nemíní dělat a dělat je nebude. A ta hysterie kolem toho je buď umělá nebo je takhle vyvolávaná.

Moderátor (Václav Moravec):

Máte vy pro sebe nějaký termín, který byste považoval za nejzazší, kdyby fungování vlády v demisi s tlakem prezidenta, opozicí bylo, řekněme, pro republiku špatným řešením?

Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:


Pane redaktore, všechno, co se mělo stát špatně, už se stalo ten minulý týden, když čtete zahraniční tisk, tak vám z toho musí být jasné, spojování s Lotyšskem, Islandem, Maďarskem a s ekonomickou krizí. Všechny ty komentáře specielně některých zemí, které říkají, Češi byli vždycky troublemakeři a teď vlastně jenom potvrdili tu svoji roli. Musím říct, že trochu zničená práce, možná nejenom moje a této vlády. Já si myslím, že máme chtít rychle řešení, ale přece jenom si zkusme trochu říct, kdo to řešení má přinést. Jestliže Jiří Paroubek měl 101 hlasů pro to, aby shodil vládu, tak nechť použije stejných 101 hlasů pro to, aby vládu vytvořil. Pokud se mu do toho nechce, tak to je právě ta tristní situace, kdy on to hlasování vyvolal, on toho dosáhl a teď tak trochu neví, co má dělat. Nicméně já s ním jednám, budu s ním jednat, najdeme takové řešení, které bude mít politickou podporu do předčasných voleb. Jestli to má být nějaký mandát této vlády nebo vláda překlenovací, to není můj problém, abych to vymýšlel. Mně připadá tato vláda v demisi s jasně daným mandátem do předčasných voleb jako neskonale ústavnější a demokratičtější než jakákoliv vláda, kterou vytvoří někdo velmi kreativně bez toho, že by měl šanci získat pro ni 101 hlasů. To si řekněme, že ta ústava sice v tomto nehovoří úplně přesně, ale ta situace, před kterou varuje i Václav Klaus, který ji použil a taky, Václav Havel, já se omlouvám, kdy on vlastně podobnou situaci navodil pověřením Josefa Luxe a vytvořením vlády Tošovského, nicméně tato vláda měla zajištěných 101 hlasů, to ta potenciální vláda takto vytvořená Václavem Klausem nemá.


Moderátor (Václav Moravec):

Václav Klaus právě jak jsme slyšeli, tlačí na rychlé řešení současné krize a k současné situaci ještě dodává.

Záznam Václava Klause:

Vyslovení nedůvěry vládě Poslaneckou sněmovnou je závažný ústavní krok a my se nemůžeme tvářit, že se nic nestalo.

Moderátor (Václav Moravec):

Konstatuje Václav Klaus. Je tedy konec duben řekněme tím termínem, kdy se to nemůže vléct, kdy…

Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:

To já si myslím, že řešení musí přijít daleko dřív. To já v tomto smyslu s Václavem Klausem souhlasím.

Moderátor (Václav Moravec):

Do Velikonoc?

Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:


Já si myslím, že to řešení má být standardní. To znamená, má to být řešení, že se dohodnou strany, které dostaly mandát ve volbách, pokud už je taková obrovská nechuť zvolit úplně standardní řešení a to je pověřit předsedu vítězné strany ve volbách, aby sestavil vládu novou. Přesto, že tady ta paralela existuje, tak potom musíme hledat řešení na politické scéně na úrovni Poslanecké sněmovny a najít řešení, když už jsme se shodli na předčasných volbách, tak na nějakém překlenutí toho období. Ta vláda nemůže být plnohodnotná, pokud to Václav Klaus říká, tak potom žije v jiné zemi a v jiné situaci.

Moderátor (Václav Moravec):

Vy tu budoucí jeho vládu nebo sestavovanou za jeho asistence jste označil za nevládu s největší pravděpodobností. Pochopil jsem správně z těch vašich slov, že se de facto vzdáváte už té možnosti, když je tady nechuť, abyste byl pověřen, takže se té možnosti vzdáváte?

Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:


Já se jí nevzdávám a ODS má tuto podmínku, pokud má být situace řešena standardně. Nicméně z těch vyjádření Václava Klause je jasné, že on takovou možnost téměř vylučuje, jinak by to dávno řekl a bylo by to standardní. My jsme vítěznou stranou z voleb, my jsme samozřejmě převzali vládní odpovědnost, vytvořili velmi křehkou vládu, která vydržela déle, než kdokoliv tušil a realizovala celou řadu pozitivních kroků. Teď to už není možné dál udělat, musíme se dohodnout na nějakém řešení. Otázkou je, kdo má vlastně být nositelem toho řešení, kdo překlene to období do předčasných voleb. Já vylučuji, že by pro ODS a já bych řekl pro celou řadu dalších politických subjektů bylo přijatelné, aby ta nevláda, která případně přijde po této polovládě, protáhla to období až do řádných voleb v červnu 2010, to bych pokládal za neústavní nebo mimoústavní, když bych to nechtěl označit za přímo protiústavní.

Moderátor (Václav Moravec):


Když jste se bavili s prezidentem Václavem Klausem poté, co jste mu předával demisi, padla některá jména, protože například zaznívají jména Miloš Zeman či šéf Antimonopolního úřadu Tomáš Pecina?

Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:

Tak to je jméno, které jsem přímo já řekl v novinách, to jsou všechno spekulace. Já nevím…

Moderátor (Václav Moravec):

Vadil by vám Miloš Zeman jako šéf nevlády?

Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:


Mně by Miloš Zeman nevadil, protože se netajím tím, že je to můj oblíbený soupeř, nicméně je třeba si opravdu říct velmi seriozně, co od té vlády, která by měla případně dokončit české předsednictví, fakticky zničené tím krokem a ta naše prestiž je pryč a jestli to někdo zlehčuje, tak nedělá dobrou službu České republice, co by přes ty prázdniny do těch předčasných voleb měla tato nevláda, ať už ji vede kdokoliv, realizovat. Nechceme nic jiného, než aby připravila zemi na předčasné volby, aby realizovala a nebo dorealizovala připravená protikrizová opatření, případně dosloužila české předsednictví nejlépe bez ostudy, když už jsme si tu ostudu teď tím krokem udělali. A já nemám pocit, že bychom po ní chtěli něco jiného. Já dokonce se obávám, že ambice, aby ta vláda dělala něco víc, jsou právě tím krokem, který já nedoporučuji, protože dnes na politické scéně neexistuje nekomunistických 101 hlasů, které by tu vládu mohly podržet. Takže v tomto smyslu spekulovat o tom, dobře, ať je to kdokoliv, kdo bude respektovat tato pravidla hry a potom já se s tím vyrovnám. Já nejsem člověk, který by nepochopil ten signál hlasování nedůvěry vládě.


Moderátor (Václav Moravec):

Bavil jste se teď se svými kolegy v rámci evropské sedmadvacítky, protože před českým předsednictvím jsou klíčové okamžiky, například návštěva Baracka Obamy v Praze koncem tohoto týdne, kde s ním mají jednat i šéfové států a vlád evropské sedmadvacítky, vy cítíte, že české předsednictví je poškozené v těch neformálních rozhovorech, které vedete, to znamená, že české předsednictví nemá respekt?

Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:


Tak my jsme vstupovali do toho předsednictví s obrovským handicapem malé nové země nebo střední nové země, která dopředu byla označována jako euroskeptická, jako země, která je troublemakerem Evropy, která nezvládne tak závažné úkoly po francouzském předsednictví, které prostě lídrovalo dvě závažné věci, to je finanční krize a útok na Gruzii. To znamená, tento handicap jsme během těch dvou a půl měsíce nepochybně odstranili a tato záležitost nás vrací ne možná do bodu nula před to české předsednictví, ale někam ještě daleko dál. Já bych řekl, že ta prestiž je poškozená nevratně a bude trvat možná několika politickým reprezentacím, než nás vrátí do té doby před hlasováním o důvěře.

Moderátor (Václav Moravec):

Cítíte to v těch kontaktech?

Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:


Tak je to spíš cítit ze všech komentářů v novinách. Nicméně v kontaktech s mými kolegy, s kterými nemám špatné vztahy, to tak úplně necítím. Samozřejmě teď nás čekají tři velké akce, každá má svoji míru důležitosti a týká se něčeho jiného. Je to onen summit G20, těch řekl bych ekonomicky nejsilnějších zemí světa v Londýně. My tady máme sice reprezentovat Evropskou unii, nicméně klíčový hlas budou mít Američané, Saúdové, Číňani, určitě Britové a budou sehrávat tu roli, pak je to samozřejmě summit NATO ve Štrasburku a v Khelu, kde by se měl mimo jiné volit gense, generální tajemník této organizace.

Moderátor (Václav Moravec):


Dovolte, abych teď tady vstoupil do vaší řeči, protože kvůli tomu se dostal do sporu prezident Václav Klaus s vaším ministrem zahraničí v demisi Karlem Schwarzenbergem, protože Karel Schwarzenberg řekl, že Česká republika podporuje jako nového šéfa Severoatlantické aliance polského ministra zahraničí Radoslava Sikorského, vy byste podepsal tuto větu, kterou Karel Schwarzenberg řekl?

Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:

Mně ten spor připadá umělý, protože my nemáme v tomto smyslu žádnou direktivu, neexistuje žádný společný postoj. Podpora Radka Sikorského je, řekl bych, vnímaná spíše jako regionální podpora. Kdyby kandidoval Slovák, tak budeme podporovat Slováka. Ta šance na jeho zvolení není vysoká. Já pokládám Anderse Rasmussena jako potenciálního kandidáta a taky jenom hypotetického, jako kandidáta, na kterém se jistě shodne větší množství a větší množina těch. . .

Moderátor (Václav Moravec):

Je pro vás tedy dánský premiér favoritem?


Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:


Já bych řekl, že je favoritem. A ta podpora Radka Sikorského v rámci Visegrádu, v rámci našich stavů s Polskem je v pořádku, v tomto smyslu na vyjádření Karla Schwarzenberga nevidím nic špatného a ta třetí akce, ke které se dostaneme, je právě návštěva Obamy, která bezprostředně navazuje na summit NATO, přestože ten sobotní večer bude mít americký prezident s první dámou víceméně pro sebe a taky se nebude čemu divit, všichni budou zvědaví na názor nové americké administrativy a speciálně Baracka Obamy, ta neděle, ta bude v naší režii, dojde k bilaterálnímu setkání, dojde k onomu očekávanému velkému evropskému projevu Baracka Obamy, který se bude týkat podle nás především zahraniční politiky. Potom dojde k setkání s evropskou sedmadvacítkou a následně asi dvouhodinovému summitu. Nejkomplikovanější je, aby to nebyla opravdu bramboračka a ty zkušenosti jsou tady pozitivní, z Lucemburska i negativní, druhdy ve Švédsku moderovat tu diskusi tak, aby každý věděl, jaký má časový prostor a každý věděl, jaké téma, které má prezentovat za Evropskou unii, přesvědčit mé kolegy, že mají trochu rezignovat na své domácí zájmy, národní zájmy a aby prezentovali evropský postoj ve třech blocích, ekonomické, energetické klima a zahraničně politické bezpečnostní, to je můj úkol současných dnů bez ohledu na to, že tady vládne nějaká politická krize, to je opravdu lahůdka, musím říct.


Moderátor (Václav Moravec):

Když se zaměříme teď na to dvoustranné jednání mezi českou politickou reprezentací, vámi jako premiérem v demisi a americkým prezidentem Barackem Obamou, je už teď jasné, v jakém to bude formátu. To znamená, že na Pražském hradě prezident Václav Klaus a vy jako premiér v demisi přijmete Baracku Obamu?

Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:


Já se domnívám, že to je standardní formát, protože jako hlava státu v této věci vystupuje samozřejmě prezident republiky, ten formát je prezident plus devět, mám pocit, že jsme nějak poděleni na tu reprezentaci hradní a reprezentaci vládní. To, že je někdo v demisi, neznamená, že by neměl plnit své povinnosti. I ta témata fakticky jsou dána nejenom námi, ale americkou administrativou. Určitě budou chtít diskutovat Guantanámo, určitě budou chtít diskutovat Afghánistán, celou řadu bilaterálních věcí, ale pokládám to jednání, protože to není bilaterální návštěva Baracka Obamy v České republice, je to na pozadí summitu se prostě setkáme, není to oficiální návštěva, pokládám to za hodně formální záležitost.

Moderátor (Václav Moravec):

Je s tím bilaterálním jednáním spojeno i téma tolik diskutované radarové stanice?

Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:


Určitě. Američani očekávají, že my očekáváme, že se k tomu nějakým způsobem vyjádří. My očekáváme, že Američané neřeknou žádné zásadní změny, bude to zřejmě v intencích toho, co prezentovali v posledních týdnech. Ta administrativa se nadechuje, řeší především domácí problémy, musí dát spoustu signálů do světa a v té zahraničně politické oblasti to určitě není téma číslo jedna.

Moderátor (Václav Moravec):

Znamená to, že ty smlouvy de facto zůstanou u ledu. I po jeho návštěvě.

Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:


Já si nemyslím…u ledu, to nevím, jestli je přesný výraz. Tím, že jsme je v dané chvíli stáhli, tak jsme je zachránili před shozením pod stůl, jakákoli další reprezentace v případě oživení toho celého, což může být poměrně velmi rychle, může ty smlouvy do Poslanecké sněmovny vrátit, v tomto smyslu se nic nestalo. Podobně máme vztah třeba ke smlouvě s Vatikánem, která taky kdykoli může být vrácena do Poslanecké sněmovny, nicméně není to úplně paralela. Nečekám nějaký průlom, protože Američani teprve oťukávají ten zahraničně politický terén, budou jistě jednat s Ruskou federací. . .

Moderátor (Václav Moravec):

Chápu-li to správně, tak vy očekáváte od Američanů vzkaz, že se celý projekt a výstavba ať už protiraketové stanice v Polsku, i radarové stanice v Česku zpozdí.

Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:


To si myslím, že se dá předpokládat. Detaily nejsem schopen předvídat, ale ze všech signálů, které mám a ze všech diskusí, které probíhají, je to pravděpodobné, necháme se překvapit.

Moderátor (Václav Moravec):

Zmiňoval jste, že jedno z témat, o kterém budou mezi sebou americká a česká delegace mluvit v neděli na Pražském hradě, tak bude i problematika věznice Guantanámo a vězni, kteří jsou na této věznici stále ještě a kteří by mohli být rozvezeni i do Evropy. Vy očekáváte, že vás americká administrativa požádá i o umístění vězňů z Guantanáma v Česku?

Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:


Předpokládám, že to je jedním z diskusních témat, kdy naše česká národní pozice je odlišná od té evropské. Ta evropská je kontroverzní, řada zemí má podobný názor jako my, kde nepředpokládáme, že bychom akceptovali nebo podlehli tomuto tlaku. Některé země to udělat míní, nicméně tam je problém bezpečností v tom smyslu, že v rámci Schengenu, když někdo přijme tyto lidi, což jim nikdo nemůže zakázat, musí garantovat v podstatě v rámci volného schengenského prostoru všechny bezpečnostní aspekty. My jsme dnes měli bezpečnostní radu státu, která znovu nedoporučila tento krok, my na to nejsme za a) zařízeni, přináší to řadu problémů, zatím se přikláníme k tomu neakceptovat to jako Česká republika a tento postoj zřejmě budeme nějakým způsobem komunikovat i s americkou stranou.

Moderátor (Václav Moravec):


Dnes je hostem u mikrofonu Radia Impuls premiér, šéf ODS Mirek Topolánek. Prezident Václav Klaus uvítal náznak dohody dvou nejsilnějších politických stran o předčasných volbách a to buď v září či v říjnu. Připomeňme si dnešní Klausova slova.

Záznam Václava Klause:

Včerejší náznak, že dvě největší politické strany jsou schopny se dohodnout o předčasných volbách je dobrý, určitě, ale budoucnosti vlády se vůbec netýká, takže já bych jenom zopakoval, že přes všechny spekulace, které slyším a útoky na mou osobu, které čtu a vidím, tak já čekám na politickou dohodu na naší politické scéně.

Moderátor (Václav Moravec):

Slova prezidenta Václava Klause. Cesta k předčasným volbám je možná buď změnou ústavního zákona nebo pádem tří vlád a tam je ten model ještě složitější, že prezident dvě a pak kandidáta na premiéra předseda Poslanecké sněmovny. Pane premiére, je už dnes možné říci, že ta krkolomná cesta k předčasným volbám pády těch vlád za sebou je už zažehnána?


Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:


Tak to jsme mohli zkoušet možná v roce 2006, ale teď to vylučuji. Já myslím, že není to jenom dohoda těch dvou politických subjektů ODS a ČSSD. Já ty věci konzultuji samozřejmě s koaličními partnery. Myslím, že zprávy z komunistického tábora jsou podobné. Domnívám se, že dojde, že to půjde spíše cestou schválení speciálního ústavního zákona. Je to vyzkoušeno, řekl bych, ne nechci říct nestandardní, ale je to v dané chvíli jediné možné řešení. Všechny ty analýzy ukazují, že na to na celé potřebujeme zhruba pět měsíců, takže ty volby opravdu mohou být někdy v září nebo v říjnu. Všichni se k tomu přiklánějí právě proto, že kdyby to možná bylo v roce 2006, tak bylo těžce odpustitelné, že bychom rezignovali na volby a hráli si a tehdy jsme samozřejmě o tom také uvažovali a dokonce to byla jedna ze silných variant udělat znovu volby, ale po třech letech je daleko lepší a myslím si, že je to i standardnější, udělat ty volby už po těch třech letech. I ty strany jsou vyčerpané, já bych řekl, že i voliči a lidé jsou vyčerpaní a mohou znovu rozdat karty, protože ten mandát žádná strana na sestavení 101 nemá. A pokud bychom nechtěli připustit sestavování nebo 101 s komunisty, tak vlastně neexistuje ta 101 většina. Takže takový ten postoj pana prezidenta, kdo mi donese 101, tak ten bude vládnout, to bylo v dané chvíli trochu šalamounské, ale těžce realizovatelné. Ano, my jsme povinni se dohodnout, za to jsme placeni, dnes jednají…


Moderátor (Václav Moravec):

Bude součástí té dohody, protože záhy se dostaneme k jednání o ekonomické části a stimulech do ekonomiky, ale považujete za nezbytné, aby součástí těch jednání byla například i změna ústavy na 199 poslanců nebo je velmi nepravděpodobné, že by se měnil volební zákon v této situaci či dokonce počet poslanců?

Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:


Já se bojím, že nebude politická vůle na změnu volebního zákona. Těch 199 poslanců, tam i my jsme to navrhovali ve vazbě na přímou volbu prezidenta, protože ta výhrada, že pokud se sníží počet poslanců na 199 a bude sudý počet poslanců a senátorů coby volitelů prezidenta, tak v té parlamentní volbě prezidenta by mohlo teoreticky dojít k patové situaci, což samozřejmě nikdo nechce připustit. Takže vazba na přímou volbu prezidenta, kdy to už vadit nebude, je logická a nebude to souviset podle mě v žádném případě s tou situací dnes a nikdo to nebude spojovat, nikdo si s tím podle mě nebude hrát, protože dnes se hledá těžce většina pro cokoliv, natož pro ústavní změny.

Moderátor (Václav Moravec):


Jak jste zmiňoval, večer se scházejí odborníci ze stran vládní koalice se sociálními demokraty, chcete se dohodnout na podpoře protikrizových opatření, ta jsou v Poslanecké sněmovně. Jedním z protikrizových opatření je i snížení sazby daně z přidané hodnoty na vybrané služby například v restauracích či kadeřnictvích z dnešních 19 na 9 procent, na tom se ostatně dohodli ministři financí evropské sedmadvacítky za českého předsednictví. Tady jsou slova Miroslava Kalouska.

Záznam Miroslava Kalouska:

To má svůj bezprostřední dopad na zaměstnanost a to ve všech regionech, protože v každém regionu jistě najdeme restaurace, holiče i čističe oken.

Moderátor (Václav Moravec):


Slova ministra financí Miroslava Kalouska z KDU-ČSL. Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek před tou schůzkou před několika okamžiky uvedl, že vláda spolu s nekonfliktními opatřeními, týkající se právě snížení sazby DPH, chce zrušit stravenky a teď cituji Paroubkova slova: "Takový krok ze strany Topolánkovy vlády odmítám a považuji jej od vlády v demisi za neférový vůči občanům. Topolánkova vláda tak činí přesto, že jsem ji vyzval, aby v demisi nečinila žádné podobné asociální kroky. Kladu si otázku, zda se nejedná o záměr, jehož cílem je zkomplikovat možná jednání mezi ČSSD a ODS. Jde o stravenky?"

Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:


Tak to je právě to, proč já odmítám v době vyjednávání říkat cokoliv konkrétního, protože Jiří Paroubek se samozřejmě mýlí. Já to snad neberu ani jako úmysl, je to z jeho strany neinformovanost a je to taková ta tendence reagovat na všechno, všechno komentovat a říkat velmi silné soudy. Součástí toho zákona nebo té novely zákona při snížení u některých služeb z 19 na 9 nejsou stravenky, a toto je i vzkaz předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi, ať nekalí vodu.

Moderátor (Václav Moravec):

Štafetový kolík, to je naše taková pravidelná rubrika v Impulsech, kdy host předchozích Impulsů se ptá hosta následujícího. Vy se budete moct zeptat za pár okamžiků šéfa Rady České televize Jiřího Baumruka, který bude hostem úterních Impulsů. Ale ve čtvrtek tady byla poslankyně nezařazená, Olga Zubová, která přispěla k pádu vlády a hlasovala pro návrh opozičních sociálních demokratů. Ta se v rámci Štafetového kolíku Mirka Topolánka zeptala.

Záznam Olgy Zubové:


Jestli by byl ochotný popřít, že jsme ho kdy vydíraly, jestli by byl ochotný potvrdit, že naše jednání byla korektní a přátelská a jestli si mohu dovolit druhou, tak bych se ho chtěla zeptat, jak by se on zachoval na mém místě?

Moderátor (Václav Moravec):

Tak se zeptala poslankyně teď za Demokratickou stranu zelených Olga Zubová v narážce na hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Jak byste se vy zachoval, kdybyste byl na jejím místě?

Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:


Tak na tu první otázku mohu taky? Já musím říct, že požadavek, abychom spojili hlasování o důvěře vlády v situaci, kdy poslanec Kvapil je opravdu velmi vážně nemocen a poslanec Hink je v nemocnici po havárii, abychom spojili se zákazem páteční jízdy kamionů, pro který je v celé Poslanecké sněmovně jenom šest lidí, čtyři lidé ze Strany zelených a dva lidé, dvě ženy z Demokratické strany zelených, je opravdu nesmyslný a beru ho za vydírání. Takže to je první věc. Druhá, já bych se choval samozřejmě podle koaliční smlouvy, pro kterou jsem hlasoval, pro programové prohlášení, které jsem schválil. Já si myslím, že jsou věci, s kterými nemusím souhlasit, dílčí normy, pro které nemusím hlasovat, ale hlasovat proti vlastní vládě, kterou jsem schválil, to bych nedokázal.

Moderátor (Václav Moravec):

A teď váš Štafetový kolík, Jiří Baumruk, Rada České televize vyhlásila výběrové řízení na nového generálního ředitele České televize. Na co byste se zeptal Jiřího Baumruka, šéfa Rady ČT?


Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:

Já bych se ho zeptal, jestli si opravdu myslí, že může nadále pokračovat stav v České televizi, jestli opravdu může pokračovat stávající ředitel?

Moderátor (Václav Moravec):

A nějaká doplňující otázka? Vy si myslíte, že ne, když se takto ptáte?

Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:

Já žádnou doplňující otázku nemám.

Moderátor (Václav Moravec):

Mirek Topolánek, premiér v demisi a předseda občanských demokratů. Děkuji, že jste přijal naše pozvání a těšíme se…

Mirek Topolánek, premiér ČR a předseda ODS:

Děkuji a těším se příště.

Moderátor (Václav Moravec):

Také.

 
  Přístupy: 10818 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 




Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA