Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


ČT 1: Hrůza v Detektoru pokračuje

Karel Pacner


Když jsem nedávno mluvil se šéfdramaturgyní publicistiky ČT Darjou Macákovou, ubezpečovala mne, že pořad Detektor se už lepší. Když jsem nadhodil, že se podívám na díl o tajných zbraních třetí říše, říkala, že tam je vynikající historik z plzeňské univerzity. Měla pravdu. V úterý 26. února večer jsem se o tom přesvědčil.

Ano, dr. Miroslav Breitfelder je jediný člověk, který se tam racionálně a pravdivě vyjadřoval. Ostatní byli zase záhadologové, kteří si vymýšleli. Nejvíc mně vyrazil dech jeden, který mluvil o tom, že němečtí konstruktéři začali stavět létající talíře na základě informací, které dostali před válkou od mimozemšťanů. Před dávnými léty jsme v MF otiskli článek jednoho amatérského leteckého historika o těchto strojích v letňanské Avii dokonce s jejich fotkami. Proč autoři filmu nepožádali o vyjádření nějakého leteckého historika, kteří to mají poměrně solidně zmapované, a nechali to na těchto výmyslech? Bez závoje tohoto pseudotajemství by to posluchače nepřitahovalo.

Další nesmysl vypustil jeden záhadolog, který tvrdil, že za války byli Němci usazeni v Antarktidě, a proto tam v roce 1947 poslali Američané čtyři tisíce vojáků, kteří s nimi bojovali. Volal jsem Standu Bártla, kolegu, který zasvětil polárním oblastech celý život. Potvrdil, že je to nesmysl, Němci vyslali výpravu do Antarktidy v roce 1938, měla vytvořit základnu pro německé rybáře, ale válka všechno zhatila. Ten kontingent amerických vojáků tam dělal regulérní manévry, doprovázela je padesátka vědců.

O tom, co dělali němečtí vědci a inženýři za druhé světové války, existuje ohromná literatura. U nás vyšel zlomek – hlavně kniha britského historika Johna Cornwella „Hitlerovi vědci“, který tuhle činnost odkrývá. Američané už dávno odtajnili, na co po válce v Německu přišli, Rusové s tím začali za Gorbačova, takže dnes to poměrně přesně víme – a nejsou to žádné záhady.
Majloval jsem si o tomto Detektoru s pplk. dr. Eduardem Stehlíkem, náměstkem ředitele Vojenského historického ústavu, který často vystupuje i v ČT. Jeho pocity se shodovaly s mými: „Málem mě omývali. Hrůza!!!“
Standa Bártl říkal, že záhadologové se nesnaží záhady řešit, ale mluví o nich, vymýšlejí si další, jen aby měli co dělat. Naprosto souhlasím. Jen mi není jasné, jak mohla ČT na tuhle vábničku skočit – na rozdíl od Novy a Primy, kde bych to čekal spíš. Ale na Nově už se s pseudovědou několikrát dřív vynikajícím způsobem v pořadu Na vlastní oči vypořádali.

Autoři Detektoru mají údajně smlouvu na dvacet dílů těchto blábolů. Obávám se, že kvůli zvýšené poslechovosti je ČT nechá odvysílat do konce. Hrůza, jak napsal se třemi vykřičníky Eda Stehlík.



Karel Pacner
Ing. Karel PACNER
novinář, spisovatel
 
  Přístupy: 5436 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA