Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Čísla mluví jasně: rodiny a senioři se mají lépe

Petr Nečas

14.07.2009, MF DNES


Jiří Paroubek tepe ODS za její údajně "protilidovou" politiku "jen pro bohaté".
Podívejme se na některá čísla, která ukazují, jak to ve skutečnosti je:


Nezaměstnanost šla dolů

Vlády sociální demokracie zbytečně zadlužovaly stát stomiliardovými schodky při slušném hospodářském růstu. Bez reforem by od ledna 2008 stouply mandatorní sociální výdaje o téměř 70 miliard korun, což by znamenalo nejvyšší meziroční přírůstek v historii. Bez reformy veřejných financí, která tuto nebezpečnou explozi dluhů zastavila, by u nás byly dopady hospodářské krize bolestivější. Průměrný počet nezaměstnaných mezi srpnem 2002 a srpnem 2006 dosahoval 515 tisíc lidí, tedy podstatně více než dnes v době krize. Dnes má Česká republika šestou nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii, ale ještě v roce 2006 se pohybovala kolem patnáctého místa.


Nejsme jen pro bohaté

Rovná daň není výhodná jen pro bohaté. Snížení daní a sociálního pojištění je u zaměstnanců s dětmi vyšší než celkové snížení sociálních dávek. Zaměstnanci s jedním dítětem neplatí daň z příjmu do výše 14 700 korun měsíčně hrubého, se dvěma dětmi do výše 19 000 korun a se třemi dětmi do výše 23 300 korun. Loni v průměru stouply reálné čisté příjmy rodin s dětmi téměř o 4 procenta. Jejich životní úroveň tedy rostla navzdory vysoké inflaci způsobené především vnějšími ekonomickými vlivy. Nový systém je navíc výhodnější než společné zdanění.

Podpora rodin s dětmi byla přenesena do daňové oblasti, s čímž souvisí adresnější sociální systém. Došlo k úpravám dávek státní sociální podpory, které v letech 2008-2010 znamenají celkem o 60 miliard korun nižší výdaje proti stavu před reformou. Změn doznal i systém pomoci v hmotné nouzi, který je více motivující. V loňském roce došlo k poklesu výdajů na tyto dávky o 15 procent a ubyl počet lidí s nejnižšími příjmy.

Loni zároveň výrazně poklesla především dlouhodobá nezaměstnanost nad jeden rok, meziročně téměř o 30 procent. S maximální možnou citlivostí bylo přistupováno i k seniorům. O tom svědčí skutečnost, že letos bude nejvyšší reálná hodnota důchodů od roku 1989. Důchody stouply od ledna 2007 do ledna 2009 průměrně o 1 658 korun a zastavilo se rozevírání nůžek mezi příjmy důchodců a ekonomicky aktivních lidí.


Více práce, méně neschopenek

Změny v nemocenské vedly k nejnižší míře pracovní neschopnosti od vzniku České republiky. Ta loni klesla o čtvrtinu, krátkodobá u malých podniků téměř o polovinu a letos tento trend pokračuje. Pracovní neschopnost u nás patřila k nejvyšším v Evropě a nebyl k tomu reálný důvod. První tři bezplatné dny nemoci, běžné v mnoha vyspělých evropských zemích, odpovídají u člověka s příjmem 20 tisíc hrubého částce 420 korun za stavu před reformou. Nejde tedy o "hazard se zdravím", jak dramaticky hlásá ČSSD.

Výše uvedené výsledky nepotvrzují údajnou "asociální" politiku vlády ODS. Chceme udržet nízké daně a prosazovat sociální politiku úměrnou možnostem státu, zaměřenou především na zvýšení zaměstnanosti a podporu těch skutečně sociálně potřebných.



Petr Nečas
Místopředseda vlády ČR, ministr práce a sociálních věcí
Osobní stránky
 
  Přístupy: 13282 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA