Pár postřehů k výsledkům krajských voleb
Vladimír Dlouhý
10.11.2008, MF DNES
Tak jako po každých volbách se u poražených hledají příčiny, dovolím si to nyní i já.
Po parlamentních volbách v roce 2006 se k potřebě reforem hlásil kdekdo. Počáteční nadšení však vystřídalo vystřízlivění a rozladění. Většina občanů požaduje, aby se jich náklady reforem nedotkly a zaplatit má někdo druhý, nejlépe stát. Bohužel stát jsme my všichni. I dluhy státu jsou nás všech. Není pravda, že zdroje jsou a dluhy se neplatí. Poučení z Islandu a Maďarska je jasné.
Ale pojďme dál. Symbolem reforem se staly poplatky ve zdravotnictví. Tyto poplatky jsou ve světě běžnou věcí a spoluúčast pacientů je v civilizovaných zemích větší než u nás.
Pravda, komunikace s lékaři i veřejností byla mizerná. Skutečně pozitivní dopady ve formě úspor, zvýšení prostředků na léčbu těžce nemocných, zlepšení situace lékařů a nemocnic veřejnost nezaujaly, i když jsou neoddiskutovatelné.
Převládlo mínění, že mám nárok na vše zadarmo, když platím daně. Výchovné efekty (odpovědnost za své zdraví, nezneužívat péči atd.) nikoho nezajímaly.
Bylo jednoduché z poplatků udělat volební téma a poradcům ČSSD nelze než složit poklonu. Je jen otázkou, zda vše půjde podle plánů a zda zjevný populismus se do budoucna protagonistům nevymstí. Kdo bude postižen, je pacient, tím jsem si jist. Samozřejmě dobrá kampaň protivníka nebyla jediným nástrojem vítězství. Nelze pominout vnitřní problémy koalice (páni a dámy Tlustý, Raněnec, Schwipel, Hovorka, Zubová, Jakoubková a občas někdo další).
Vliv nelze upřít ani principu vyvažování českým voličem, vždyť ohlédneme li se zpět o čtyři roky, bylo tehdejší krajské vítězství ODS za centrální vlády ČSSD ještě drtivější. Vliv samozřejmě mají i místní prohřešky, kauzy, úlety premiéra (mimochodem často přikrášlené našimi médii).
Za pozornost, si myslím, stojí ještě jedna skutečnost. Letošních voleb se účastnilo o 10 procent více voličů než voleb minulých. To rozhodlo o výsledku. Tato skupina se rekrutuje z převážně starších občanů, kteří se cítí nejvíce ohroženi, kteří nejvíce v souladu se vzpomínkami požadují co možná největší záruky státu. Mnoho aktivních občanů, kteří mají jiné názory a spoléhají více na vlastní síly, bohužel skončilo mezi 60 procenty nevoličů. Častým důvodem pro neúčast je uváděno znechucení politikou, nezájem. I zde budoucnost dá odpověď, zda tomu tak bude vždy.
Dnešní vítěz přebírá Plzeňský kraj v dobrém stavu. Jako jediný v zemi nezadlužený, připravený na spolufinancování projektů z EU. Pokud bude moudrým vládcem, tak občan újmy nedojde. Pokud vklad prohospodaří, pokud bude uplatňován selektivní přístup, který byl znát z centrální úrovně v době vlády minulé, tak má volič za čtyři roky opět šanci na změnu.
Vladimír Dlouhý
poslanec PČR