Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Nemlčící zpovědník

Pavel Landa

Malá československá encyklopedie (Academia, Praha 1986) ve III. dílu na str. 156 u hesla Jan Nepomucký uvádí: „1963 kanonizace kat. církví zrušena“. Kdoví kde k tomu autoři přišli. Nejspíš tu v duchu tehdy panující ideologie bylo přání otcem encyklopedického údaje. V každém případě ale platí, že ať to byl Jan Nepomucký či Jan z Pomuku, podle legendy přišel o život proto, že odmítl prozradit zpovědní tajemství.
Theodore Dalrymple není knězem. Tento britský psychiatr pracuje už desetiletí v rušné nemocnici v jedné britské chudinské čtvrti a též v nedalekém vězení. Jako lékař působil i v nejchudších oblastech Afriky, Tichomoří a v Latinské Americe. Tvrdí, že má informace o životech nějakých padesáti tisíc lidí, „o životech téměř bez výjimky ovládaných násilím, zločinem a úpadkem“. Tyto informace - a vůbec ne jako senzacechtivá prozrazení zpovědního tajemství - analyzuje, zobecňuje, konfrontuje s výroky politiků, ekonomů, novinářů, kněží, učitelů, spisovatelů nebo i s texty reklamních sloganů, a posléze komentuje ve své knize ŽIVOT NA DNĚ (Academia, Praha 2005, 266 str., doporučená cena 260,- Kč).
Kniha má podtitul „Světový názor, který vytváří spodinu společnosti“. A jaký je to názor? Podle Dalrympla nemá dlouhodobou chudobu na svědomí ekonomika, ale disfunkční měřítko hodnot živené postoji intelektuálů, kteří přesvědčují ty na dně, že nenesou žádnou odpovědnost za své chování a ani nejsou strůjci svých vlastních osudů. Dalrymple vidí kořeny osobních tragédií lidí na dně v módní sociální politice. A doklady pro toto stanovisko přináší doslova na každé stránce své obdivuhodné knihy, ať už píše o sexu, vzdělání, náboženství, tetování, domácím násilí, hazardních hrách, architektuře, drogách či výrobě takzvaných celebrit.
Čtenář musí být vděčný tomuto britskému lékaři-zpovědníkovi za to, že promluvil; i český čtenář, pro kterého bude mnohý z předkládaných děsivých obrazů až překvapivě známý. A také si nejspíš všimne, že Dalrympleova obžaloba především britské společnosti byla vydána nejprve za oceánem, v Chicagu v roce 2001 (Life at the Bottom).



Pavel Landa
Pavel Landa je spoluautorem knih Encyklopedie pro milovníky Švejka (I. a II. díl) a Vojenská kuchařka, a autorem knih Dějiny budou od útery, Ženy, ženy, ženy
 
  Přístupy: 13384 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA