Pány ve své zemi

Jan Frank

Není málo těch vlivných, kdo tvrdí, že tím, co máme vyvodit z nedávných útoků v Paříži, je ještě větší tolerance k menšinám, rozumějme k muslimské komunitě. Za všechny jmenujme papeže, u nás, jak se asi dalo čekat, nezklamal kromě Tomáše Halíka víceméně osvědčený tábor veřejně známých levicových liberálů, autorit jako Petr Pithart, Pavel Kohout, Karel Schwarzenberg, s troškou do mlýna přispěl třeba sociolog Ivo Možný a také mnozí další. Skoro se tomu nechce věřit.

DO VÍDNĚ MÍSTO DO CANOSSY

Zdeněk Jemelík

Paní ministryně nespravedlnosti Helena Válková věnuje velkou pozornost záměru vládní koalice vytvořit legislativní podmínky pro zlepšení úrovně činnosti státního zastupitelství vydáním nového zákona.

Hlody středeční aneb miluji naše média

Petr Paulczynski

Tak v Norsku odebrali české matce děti a strčili každé do jiné rodiny na převýchovu. Lebensborn se tomu svého času říkalo. Nikdo neví pořádně proč, ale zdá se, že v té kauze něco smrdí.

Dick Francis : Bič


Sid Halley musel po úrazu ruky zanechat úspěšné žokejské kariéry, nový smysl života však našel jako soukromý detektiv, který díky svým znalostem a zkušenostem řeší především případy z dostihové prostředí. Nyní se pokouší objasnit zdánlivě nevysvětlitelné selhání špičkových koní při hlavním dostihu sezóny. Koně jeden po druhém umírají a veterináři soudí, že kvůli srdeční šelesti. Sid však odmítá uvěřit, že by to byla jen náhoda.

Záleží na genech? Záleží na genech

Jan Kubalčík

Roman Joch publikoval 24.12.2014 text „Co jsou Vánoce a o čem je křesťanství?“. Naleznete jej na webu Občanského institutu. V diskusi ke článku tam anonymní přispěvatel odkázal na starší text „Pravice nebo levice? Záleží na genech“ (František Koukolík, iDnes.cz, 7.12.2012). Chtěl patrně zpochybnit tvrzení Romana Jocha „Křesťanství je v první řadě o svobodě.“.

Pád české koruny: spekulační atak nebo (ne)chtěný výsledek měnové politiky ČNB?

Václav Klaus

Ve čtvrtek 22. ledna 2015 v dopoledních hodinách se v sídle Institutu Václava Klause konal seminář o důsledcích intervenčního kroku České národní banky z listopadu 2013. Semináře se zúčastnilo zhruba dvacet ekonomů zabývajících se českou ekonomikou a měnovou politikou, byla zastoupena jak ČNB, tak privátní bankovní sektor, profesoři a docenti z pražské VŠE, lidé z praxe (jak s oblibou říká vedení ČNB „z trhu“), ale i interní zaměstnanci IVK.

Tito mrtví Ukrajinci nikoho nezajímají

Ladislav Jakl

V roce 2014 zahynulo na Ukrajině asi 5 000 lidí velmi podobnou brutální smrtí. Někteří mluvili ukrajinsky, někteří rusky. Někteří byli mladí, někteří staří. Někteří z měst, jiní z venkova, někteří bohatí, jiní chudí. Zahynulo i mnoho dětí, někdy i celé rodiny nebo jejich velké části. Mnoho z nich umíralo dlouho a velmi bolestivě.

Šaría rozdělená zdí

Josef Mlejnek jr.

Zpráva o tom, že Saúdská Arábie již od září na svých dlouhých hranicích s Irákem staví dobře vyzbrojenou zeď proti islamistům, je velmi pozoruhodná, neboť odkazuje též k samotným kořenům současné debaty o islámu a islamismu.

Řecko jako důkaz

Jan Zahradil

Vítězství krajně levicové formace Syriza v Řecku je důsledkem radikalizace řecké veřejnosti, postižené drastickými úspornými opatřeními posledních let, nadiktovanými eurozónou.

Socialistická rovnost a vzdělávání

Petr Fiala

Vedení ministerstva školství udělalo špatné rozhodnutí na základě špatných argumentů. Mám na mysli (ne)podporu mezinárodních kurzů CTYOnline pro nadané žáky.

Na chvíli se kolem toho rozvířila mediální pozornost (to je dobře, protože řada jiných špatných rozhodnutí a nápadů pana ministra zůstává bez povšimnutí), ale nezdá se, že by ministerstvo chtělo ustoupit a svoji chybu napravit. Ano, chybu.