Pravda, láska a válka

Petr Robejšek

Pojem asymetrický konflikt popisuje střetnutí aktérů, kteří si z hlediska výzbroje, organizace nebo strategie nejsou rovni. Jakou roli může v takových konfliktech hrát morálka?

Dámy u mikrofonu

Pavel Landa

Hledání pozoruhodných žen u mikrofonu nás přivedlo na newyorkskou adresu 425 Lafayette St., kterou bychom rozhodně měli zaznamenat. Sídlí na ní Joe´s Pub, což je kromě výborné hospody něco jako velký newyorkský kulturák. Na svých pódiích představuje osvědčené, ale i začínající hvězdy jazzu, country, kabaretu, tance, talenty z celého světa … a jen ukázkový seznam těch, kdo už se v Joe´s Pub uvedli, je vskutku ohromující.

Stručný nástin událostí posledního desetiletí, které měnily svět

Václav Klaus

Na mezinárodním fóru v Crans-Montaně jsem nebyl už skoro celé desetiletí. Prezidentské povinnosti mi účast trochu komplikovaly. Mnoho věcí se od té doby změnilo, ale mnoho jich zůstalo stejných, pouze se prohloubily jejich negativní prvky. Pokusím se tyto dvě skupiny odlišit.

Nové sankce, stejný důvod

Jefim Fištejn

Spojené státy rozšířily seznam právnických a fyzických osob, na něž se vztahují sankce uvalené v souvislosti se záborem Krymu a ruskou agresí proti Ukrajině. V novém seznamu je 11 fyzických osob a 15 společností. Všichni jsou tak nebo onak spojeni blízkostí k prezidentu Putinovi.

Jessica Treadwayová: Smrt má oči mojí dcery Jessica Treadwayová


Hanna se snaží zapomenout na brutální útok, při němž zemřel její muž, ona sama málem přišla o život a který na ní dodnes zanechal fyzické i psychické následky. Situace je o to horší, že útočníkem byl tehdejší přítel její dcery, jež ho navíc hájila před soudem. Tři roky spolu nemluvily, teď se však náhle Dawn ozvala, že by matku přijela navštívit.

Hlody středeční aneb miluji naše média

Petr Paulczynski

Mediální prostor je sice plný problematiky imigrantů, ale nedá mi, abych úvodník nevěnoval jiné zásadní události, byť letité. Tou událostí je datum 21.8.1968, datum o němž podle průzkumu mladá generace ví prd.

Odskočil si pro cigarety a za více než 4 roky se dočkal zproštění obžaloby

Zdeněk Jemelík
Tímto příběhem jsem se zabýval v článku „Odskočil si pro cigarety, vrátil se za 21 měsíců“ již v listopadu r. 2014, kdy vůbec nebylo jasné, jak se vyvine. Vracím se k němu, protože je ukázkou toho, jak může slepá náhoda ve spojení s mocí trestních orgánů zatočit s lidským osudem, a mimo to se týká vskutku nevšedního trestního procesu.

Nelegální migrace

Emanuel Vejnar

Poprázdninové období nepředznamenává žádná významná událost církevního roku. Proto tento čas vybízí teology k úvahám na aktuální témata. Mezi ně bezesporu patří problém nelegální migrace. Ta nás v Česku dlouho zaměstnávala jen okrajově.

H. Ch. Andersen jr.: Kouzelný klobouk


zavřítKomiks francouzského ilustrátora a dánského spisovatele volně interpretuje Andersenovy pohádky zasazené do fiktivního dobrodružného příběhu malého Hanse Christiana, který od svého dědečka dostane kouzelný klobouk. Ten, kdo si ho nasadí, se ocitne ve světě své vlastní fantazie. Dosud obyčejný kluk se tak díky své fantazii ocitá v literárním světě známého pohádkáře.