Potlesk Porošenkovi v Kongresu a co dál?

Jefim Fištejn

Projev ukrajinského prezidenta Petro Porošenka, který minulý čtvrtek pronesl v americkém Kongresu, byl mnohokrát přerušován bouřlivými ovacemi vestoje. Panuje názor, že to byl nejtvrdší odsudek imperiálního Ruska, který kdy v Kongresu zazněl.

Zdraví zadarmo

Petr Zimmermann

Už to tak je, protože dnes to schválila sněmovna. Tedy hlavně ČSSD spolu s ANO a KDU-ČSL. Co na tom, že zdraví je podle všech průzkumů pro lidi to nejdražší a nejdůležitější, teď už bude úplně „zadarmo“.

Agatha Christie: Vražda na golfovém hřišti


Kapitán Hastings potkává ve vlaku z Paříže do Londýna dívku, pro niž okamžitě ztrácí hlavu. Mezitím dostává Poirot dopis z Francie – Paul Renauld, milionář z Jižní Ameriky, se bojí o život. Poirot s Hastingsem se neprodleně vydají přes La Manche, avšak pozdě – odesilatel zoufalé žádosti byl nalezen mrtev v čerstvě vykopaném hrobě. Nad rodinou Renauldových se vznáší hned několik tajemství, stejně jako nad jejich sousedkami.

Smír po bitvě právníků

Zdeněk Jemelík

V těchto dnech skončilo smírem řízení na ochranu osobnosti, které proti exprokurátorce Marii Benešové, bývalé nejvyšší státní zástupkyni a o hodně později také přechodné ministryni spravedlnosti, původně zahájilo sedm žalobců:

Více než opožděná anotace knihy Pierra Manenta

Václav Klaus

Slovo anotace, uvedené v názvu tohoto textu, nebylo zvoleno náhodně. Nejedná se ani o „book-review“, ani o „review-article“. Nabízí čtenáři pouze stručný pokus o uvedení myšlenek zajímavého autora do našeho myšlenkového kontextu a své zamyšlení se nad nimi. Už jejich výběr je výrazem mého postoje či zamyšlení, to není možné zakrývat.

Maciej Ruczaj: Všechno tančí na hraně života


Tadeusz Gajcy - dvaadvacetiletý básník - svůj poslední verš načmáral na papírovou tašku, opřený o některou barikádu. „Zdechlinka křupavá / čerstvá a voňavá“ - hořký nekrolog pro oběti výbuchu obří německé nálože v ulici Kilińského. A asi i pro celou Varšavu, směřující během horkých srpnových dnů povstání k nevyhnutelnému krvavému konci. Opustit předsunuté stanoviště v činžáku v ulici Przejazd ho ale ani na okamžik nenapadne. O dva dny později - 16. srpna 1944 - je už také mrtvý. Slovy o dekádu staršího Czesława Miłosze byl „vyzvednutý do rudého nebe / na štítu exploze“. Tělo zahrabané pod sutinami bylo nalezeno až po válce.

Alain Besançon: Považují mne za rusofoba, protože nechci věřit lžím

Josef Mlejnek

Před nedávnem jsem návštěvníkům Virtually předložil ukázku z autorovy knihy Ruská lež, která vyjde koncem roku v nakladatelství CDK v Brně. Není od věci vrátit se občas k tomu, co různí autoři - a nejen Alain Besançon - říkali nebo psali k různým tématům před nějakými deseti a více lety.