Česká dějeprava aneb 21 polistopadových zastavení

Josef Mlejnek

Česká média ještě před výročím listopadu 1989 po řadu dní přímo překypovala různými retrospektivními pořady, v nichž pamětníci i současníci hodnotili význam této události pro dnešek a konstatovali při tom, co vše se za čtvrtstoletí, které uplynulo od památné studentské demonstrace, událo. Užili jsme si rovněž (a opět) řadu různých verzí toho, „jak to skutečně bylo“, včetně často čistě vyspekulovaných teorií na jedno konspirativní brdo.

Tip pro policii a jiné

Pavel Landa

Policie chce mít svou hymnu. Nic proti tomu. Hned první pokus ale dopadl katastrofálně a patří ke cti zdejším policistům, že se onoho téměř husitského chorálu sami zděsili. Kdepak. Chce to úplně jinou muziku, úplně jiný přístup.

Propuštěný „doživoťák“

Martin Stín

Bez ohlasu od novinářů a veřejnosti proběhla televizním zpravodajstvím zpráva, že se po   39 letech věznění vrátil na svobodu vězeň, odsouzený na doživotí, neboť se zjistilo, že byl odsouzen na základě křivého svědectví, vynuceného policií.

Liane Moriarty: Manželovo tajemství - někdy je lepší nevědět...


Moje drahá Cecilie, pokud tohle čteš, tak jsem už mrtvý...

Představte si, že najdete dopis, který vám manžel napsal s tím, že jej máte otevřít až po jeho smrti. Představte si také, že dopis obsahuje jeho nejhlubší temné tajemství - něco s potenciálem zničit nejen život, který jste společně vybudovali, ale i životy druhých.. Představte si tedy, že jste narazila na takový dopis, ale váš manžel stále žije... Otevřete ho?

První výročí revoluce z Euromajdanu – a je co slavit?

Ivo Strejček

21. listopad byl nedávno ukrajinským parlamentem vyhlášen Dnem důstojnosti a svobody. Toto datum bylo stanoveno státním svátkem spojeným se dnem volna – tedy alespoň v té západní části Ukrajiny.

Ukrajinci si tak letos mohli poprvé připomenout počátek událostí, které vypukly na kyjevském náměstí Majdanu před jedním rokem. Považuji za nezbytné položit důraz na slova počátek událostí, neboť jejich každodenní neblahé důsledky zažívají Ukrajinci (a nejen oni) dodnes.

Petr Fiala: Oligarchové nastupují


ODS se vrátí a bude opět dominovat české politice, věří její předseda PETR FIALA, i když podobný comeback se v Evropě žádné straně nepodařil. Více než konkurenčních pravicových stran se bojí nástupu nedemokratického režimu.

Hlody středeční aneb miluji naše média

Petr Paulczynski

Dnes se podíváme na kauzu, která vhodně doplňuje 25.výročí listopadu. Není to tak dlouho, co si jako obvykle pustila na špacír ten otvor kde normální lidi mají ústa jak graficky vyjádřil slovutný aTeo.

Rodina za časů Františka

Roman Joch

Církev existuje dva tisíce let, a proto má mnoho zkušeností. Jako instituce není ani konzervativní, ani revoluční, ale „aditivní“ – svou nauku dramaticky nemění, ale časem k ní přidává nové postřehy či názory. Podle toho, co se ve společnosti děje, a jejího vývoje. Církev je katolická, tedy univerzální, všeobecná.

Nyní budeme dělat nepopulární kroky

Jan Bartoň

Česká vláda horečně pracovala na populárních krocích před komunálními a senátními volbami. Po volbách slíbila i „nepopulární kroky“. Aby to vládní poslanci zvládli, přistoupili na razantní zvýšení svých platů.

Terry Hayes: Já, Poutník


Mladá žena zavražděná v hotelu na Manhattanu – nelze identifikovat ji ani pachatele.
Otec veřejně sťatý pod palčivým sluncem v Saúdské Arábii a syn, jenž přihlížel.
Muž ze syrského výzkumného ústavu, kterému někdo zaživa vyoperoval oči.
Ohořelé ostatky tří těl na horském úbočí Hindúkuše.
Plán spáchat děsivý zločin proti lidstvu…
Mám s tím vším něco společného.
Proto se vydávám na cestu.
Já, Poutník.