Řecko jako důkaz

Jan Zahradil

Vítězství krajně levicové formace Syriza v Řecku je důsledkem radikalizace řecké veřejnosti, postižené drastickými úspornými opatřeními posledních let, nadiktovanými eurozónou.

Pád české koruny: spekulační atak nebo (ne)chtěný výsledek měnové politiky ČNB?

Václav Klaus

Ve čtvrtek 22. ledna 2015 v dopoledních hodinách se v sídle Institutu Václava Klause konal seminář o důsledcích intervenčního kroku České národní banky z listopadu 2013. Semináře se zúčastnilo zhruba dvacet ekonomů zabývajících se českou ekonomikou a měnovou politikou, byla zastoupena jak ČNB, tak privátní bankovní sektor, profesoři a docenti z pražské VŠE, lidé z praxe (jak s oblibou říká vedení ČNB „z trhu“), ale i interní zaměstnanci IVK.

Šaría rozdělená zdí

Josef Mlejnek jr.

Zpráva o tom, že Saúdská Arábie již od září na svých dlouhých hranicích s Irákem staví dobře vyzbrojenou zeď proti islamistům, je velmi pozoruhodná, neboť odkazuje též k samotným kořenům současné debaty o islámu a islamismu.

Tito mrtví Ukrajinci nikoho nezajímají

Ladislav Jakl

V roce 2014 zahynulo na Ukrajině asi 5 000 lidí velmi podobnou brutální smrtí. Někteří mluvili ukrajinsky, někteří rusky. Někteří byli mladí, někteří staří. Někteří z měst, jiní z venkova, někteří bohatí, jiní chudí. Zahynulo i mnoho dětí, někdy i celé rodiny nebo jejich velké části. Mnoho z nich umíralo dlouho a velmi bolestivě.

Záleží na genech? Záleží na genech

Jan Kubalčík

Roman Joch publikoval 24.12.2014 text „Co jsou Vánoce a o čem je křesťanství?“. Naleznete jej na webu Občanského institutu. V diskusi ke článku tam anonymní přispěvatel odkázal na starší text „Pravice nebo levice? Záleží na genech“ (František Koukolík, iDnes.cz, 7.12.2012). Chtěl patrně zpochybnit tvrzení Romana Jocha „Křesťanství je v první řadě o svobodě.“.

Dick Francis : Bič


Sid Halley musel po úrazu ruky zanechat úspěšné žokejské kariéry, nový smysl života však našel jako soukromý detektiv, který díky svým znalostem a zkušenostem řeší především případy z dostihové prostředí. Nyní se pokouší objasnit zdánlivě nevysvětlitelné selhání špičkových koní při hlavním dostihu sezóny. Koně jeden po druhém umírají a veterináři soudí, že kvůli srdeční šelesti. Sid však odmítá uvěřit, že by to byla jen náhoda.

Socialistická rovnost a vzdělávání

Petr Fiala

Vedení ministerstva školství udělalo špatné rozhodnutí na základě špatných argumentů. Mám na mysli (ne)podporu mezinárodních kurzů CTYOnline pro nadané žáky.

Na chvíli se kolem toho rozvířila mediální pozornost (to je dobře, protože řada jiných špatných rozhodnutí a nápadů pana ministra zůstává bez povšimnutí), ale nezdá se, že by ministerstvo chtělo ustoupit a svoji chybu napravit. Ano, chybu.

Jak naletět Halíkovi

Jan Frank

Od chvíle, kdy Tomáš Halík v LN otiskl svůj text, vyjadřující distanc k hnutí truchlících Je suis Charlie, jsme – menšině autorů čest - svědky v hlavních médiích diskuse víceméně na jedno téma: můžou si novináři za pařížský teror na karikaturistech tak trochu sami? Jsme k muslimům dostatečně uctiví? Jako by to byla s ohledem na hrozbu islámského teroru hlavní otázka. Debatou s Halíkem děláme pro úspěšný rozvoj multikulturalismu kus dobré práce.

Pověry, omyly a zdání

Pavel Landa

„O sole mio je stará italská lidová píseň.“ Ale kdepak. Žádná lidová. Složil ji v roce 1898 Eduardo di Capua na slova básníka Giovanniho Capurry. A protože od smrti Capui uplynulo 70 let v roce 1987, není od té doby chráněna podle autorského práva a tudíž volná k použití. Vůbec ne!