Rozdat, projíst, zadlužit

Petr Fiala

Vláda premiéra Sobotky připravila pro Českou republiku typický levicový rozpočet. Není to rozpočet „prorůstový“, ale přerozdělovací. Bere všem a dává jenom někomu. Premiér Sobotka dělá stejné chyby jako v době, kdy byl ministrem financí. Franz Josef Strauss kdysi řekl, že dnešní socialisté se nijak nezměnili, ani se nepoučili z minulosti; to, co dělali špatně, nezapomněli, a to, co je moudré, se nenaučili. Platí to bohužel i pro české sociální demokraty.

Alain Besançon: Kdybych byl Rus, budu se bát Číny

Josef Mlejnek

Před nedávnem jsem návštěvníkům portálu Virtually předložil ukázku z Besançonovy knihy Ruská lež, která vyjde koncem roku v nakladatelství CDK v Brně. Není od věci vrátit se občas k tomu, co různí autoři - a nejen Alain Besançon - říkali nebo psali k různým tématům před nějakými deseti a více lety. Podle toho se pozná, jsou-li jejich soudy dílem ukotveného poznání, nebo jsou jen konjunkturálním nebo oportunním lavírováním.

Syrský hlavolam prezidenta Obamy

Jefim Fištejn

Zatímco ukrajinský konflikt postupně mizí z prvních stránek amerického tisku, komentáře ohledně Obamovy strategie ve válce proti Islámskému státu mu nadále dominují. Pár týdnů před důležitými volbami do Kongresu atmosféra mezistranického zápasu je tak nažhavená, že není jednoduché odlišit okamžité propagandistické motivy od dlouhodobých strategických záměrů.

Když si politická korektnost odnáší vavříny

Josef Mlejnek

Malebné někdejší středověké hansovní město Toruň na severu Polska se chlubí Mikulášem Koperníkem; jeho jméno nese mimo jiné i tamní univerzita, na níž po válce studoval filosofii básník Zbigniew Herbert. Od pádu komunismu ve střední a východní Evropě zde pravidelně v době kolem svatodušních svátků probíhá divadelní festival Kontakt pořádaný tamní první scénou, Divadlem Wilama Horzycy.

Hlody středeční aneb miluji naše média

Petr Paulczynski

Názor na nedělní exhibici televizního moderátora se sugestivní otázkou o čem se bude příští týden mluvit, aby se pak mluvilo o něčem jiným, už jsem vyjádřil bezpočtukrát.

Diestler Radek, Jůzlová Jana: České dějiny v kostce


Praktická přehledová příručka, která čtenáři pomůže, aby se zorientoval v dějinách českých zemí od pravěku po 20. století, zapamatoval si důležitá data a zařadil si význačné osobnosti a události. Praktické chronologie, díky nimž lze místní události sledovat na pozadí světové historie, se střídají s tematickými kapitolami a podrobnějšími rozbory.

Racionalita nacionalismu

Petr Robejšek

Intelektuální a politická elita Evropy dlouhodobě kritizuje národní stát jako zastaralý a iracionální. Mnohé politiky a komentátory znervózňuje stále pestřejší patchwork autonomních a o autonomii bojujících hráčů na kontinentě. Proces sjednocení Evropy si nejen v Bruselu zcela jistě představovali jinak.

Dopravní omezení, svévole bez kontroly

Vilém Barák

V létě nastává na českých silnicích stavební boom a řidiči mlčky skřípou zuby nad  bezohledností státu i samospráv obcí a krajů. Dopravní omezení nás všechny okrádají o čas, jsou celospolečenským nákladem, Chybí zde jakékoliv vyhodnocení, zda a v jakém rozsahu bylo oprávněné či naopak zbytečné.