Národní galerie a Jiří Fajt: prof. Pavel Preiss píše ministrovi kultury Danielu Hermanovi

Jana Dědečková

Po nejnovějších výstřelcích generálního ředitele Národní galerie v Praze Jiřího Fajta se rozhodl napsat své mínění o celé záležitosti ministrovi kultury také prof. Pavel Preiss. Ve svém otevřeném dopise se sice stylizuje do pozice starce nad hrobem, ale jak mohu sama s radostí dosvědčit, těší se i ve svých osmaosmdesáti letech pozoruhodné vitalitě a duševní svěžesti.

Kdo skutečně řídí české zdravotnictví?

Dušan Šrámek

Od nastoupení vlády slyšíme neustále tirády o odbornosti a likvidaci lobbystických struktur. Ve skutečnosti je celá vládní politika jak vystřižená z Orwelova románu 1984, kde pravda je lež, a lež pravda. Snad nejmarkantnějším příkladem toho je dnešní dění v resortu zdravotnictví.

Před 70 lety zmizel Glenn Miller

Pavel Landa

Stalo se před sedmdesáti lety. Kapelník Glenn Miller, jak čteme v knize George Simona o něm a jeho orchestru, bytostně nesnášel frázi „goodbye now“, něco jako naše „zatím nashle“. Určitě ji nepronesl k vojákovi, který ho na anglickém letišti dne 15. prosince 1944 vyprovodil k jednomotorovému C-64 Norseman, jímž Glenn odletěl do Paříže připravit vánoční rozhlasový koncert.

Vláda daně projídá, neinvestuje, omezuje vědu. ODS nemohla rozpočet 2015 podpořit


Občanská demokratická strana odmítla podpořit levicovou vládou navržený rozpočet na příští rok. Podle předsedy ODS Petra Fialy rozpočet nepomáhá dalšímu růstu a prosperitě. Vláda si v době ekonomického růstu chce půjčit 100 miliard korun a současně při tom omezuje investice, snižuje výdaje na vědu a výzkum a podporuje jen státní úředníky a růst byrokratického aparátu.

Ukázka komunikace se státní správou

Vilém Barák

MF Dnes přinesla 6.12.2014 informaci, že ministerstvo dopravy si na konci října najalo PR agenturu na vylepšení jeho mediálního obrazu. To by nebylo tak strašné jako skutečnost, že ministersvo s rozsáhlým úřední aparátem nebylo ve stejné době schopno odpovědět na jednoduchý dotaz. Týkal se nedokonalosti materiálu BESIB a vznesl jsem ho 17.9.2014. Po cca čtrnácté urgenci (ke konci byla 3x zasílána i na tiskový odbor) mi bylo odpovězeno 24.11.2014.

Tahanice o zákon

Martin Stín

Ministryně spravedlnosti Helena Válková má do konce roku předložit vládě k projednání předlohu nového zákona o státním zastupitelství, jehož přijetí je jedním ze závazků, zakotvených v koaliční dohodě.

Kdo za koho mluví?

Josef Mlejnek jr.

Miloš Zeman se ve sporech s vládou či se svými kritiky často hájí silou svého přímého mandátu. A tento argument s velkou oblibou používají i jeho příznivci. Zejména předseda Strany práv občanů senátor Jan Veleba neopomene skoro při žádném veřejném vystoupení zdůraznit, že Miloš Zeman byl zvolen hlasy dvou milionů a sedmi set tisíc občanů.

Ekonom: Klausovi by všichni měli za reformy děkovat


Podle ekonomického experta ODS Jana Skopečka byla polistopadová transformace úspěšná a předkládá k tomu čísla srovnávající výsledky České republiky s jinými postkomunistickými zeměmi. Vliv státu a přerozdělování podle něho ale nyní bohužel narůstá. Historie podle něho bude hodnotit premiéry Topolánka a Nečase lépe než dnes. Andrej Babiš nyní vzbudil velká očekávání, o to horší bude podle něj zklamání lidí.

Den zkázy v Národní galerii: Jiří Fajt předložil svou koncepci

Jana Dědečková

V posledních týdnech Jiří Fajt podnikl řadu kroků, které spolu do jisté míry souvisejí: odvolal přinejmenším některé členy Vědecké rady Národní galerie, vyhodil tři odborné ředitele a ministerstvu kultury předložil svou koncepci. Jedno jako druhé udělal velmi neobratně, hloupě a arogantně.