O zbytečné konfrontaci Západu a Ruska

Václav Klaus

Nemělo by se zapomenout ani na to, že podstatná část současných světových problémů je spojena se situací na Západě, se stavem Západu, s jeho postupnou ztrátou identity, s jeho kulturním a civilizačním úpadkem a hospodářskou stagnací. Zde bychom měli hledat klíč k řešení aktuálních světových problémů.

Chvátej vyhnanče z míst, kde jsi žil

Jan Kubalčík

Vidím dvě roviny, ve kterých by mělo být zvažováno (ať již na úrovni jednotlivých národních států či celé EU...), jak přílivu nelegální imigrace čelit. Jde o kombinaci represe a prevence.

Prázdniny na Titaniku

Josef Mlejnek jr.

V kontextu aktuální uprchlické krize působí skoro jako hořký žert zpráva, že ve Francii spustili na vodu největší výletní plavidlo všech dob. Mohutná loď, spíše plovoucí ostrov, jménem Harmony of the Seas neboli Harmonie moří, má po dokončení od začátku příštího roku začít brázdit zejména Karibské moře.

Rétorika proti Rusku přituhuje

Jefim Fištejn

Republikánští kandidáti na úřad prezidenta Spojených států, kterých už je na tucet, se předhánějí v tom, kdo z nich má rozhodnější postoj vůči ruské agresivitě a kdo bolestivěji tne do Vladimira Putina.

Anna Bolavá: Do tmy


Příběh osamělé, nemocné ženy, která většinu života zasvětila sběru, sušení a odevzdávání léčivých rostlin, má od počátku nádech apokalypsy. Děj se posouvá kupředu pomocí detailně propracovaného „plánu sběru“. Konstantou je pak úterý, výkupní den, kdy hrdinka nedočkavě navštěvuje výkupnu. I přes pomalé, zdánlivě nevzrušené tempo probublává pod hladinou podivný neklid.

Úvaha o politickém a kulturním buranství

Petr Hampl

Pokud si dobře pamatuji, vnesl pojem buranství do současné české politické debaty Miroslav Kalousek, ještě jako ministr financí.

Drama kolem Řecka? Jen mediální divadlo.

Ladislav Jakl

Už pět let sledujeme v médiích komediální seriál, vydávající se za drama, o opakujících se epizodách údajně tvrdého vyjednávání Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu s řeckou reprezentací.

Ploužák z Granady

Pavel Landa

Nepamatuji se, kdy jsem naposledy viděl kráčejícího mládence, který si jen tak hvízdal. Nevzpomínám si, kdy někdo na někoho nahoru do okna pískal smluvený signál. Do našich časů, zdá se, zbyl tedy jen pískot nespokojených diváků či účastníků demonstrací, ale takový protest věru není projevem hudebním, tak proč se jím tady zabývat.

Politika v asymetrickém světě

Petr Robejšek

Belgie byla až do druhé poloviny 2013 (celkem 535 dní) bez vlády a belgický stát se v té době ani nerozpadl, ani nebyl obsazen nepřáteli. Sociální systémy, zdravotnictví, veřejná doprava a bezpečnost byly zajištěny, ekonomika se nezhroutila a taktéž školství, kultura a sport chybějící ministry nepostrádaly. Politici, kteří se snaží vysvětlit, proč má být zvolena právě jejich strana, neodpovídají na otázku, jestli jsou vůbec potřeba.