Česká pozice k Rusku virtuálně

Jan Frank

Současná reakce EU na rusko-ukrajinskou krizi a uvalené sankce jsou vlastně dosud největší demonstrací „společné zahraniční politiky EU“ v krizovém momentu. Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek vlastně nemuseli o ničem přemýšlet a za nic se postavit, či projít jakýmkoliv dilematem. Prostě se ujistili, kam vane vítr a zavedli sankce proti Rusku i u nás.

Komunální paskvil

Vojtěch Navrátil

Téměř s každými parlamentními volbami přichází ruku v ruce evergreen v podobě diskusí o změně, či úpravě volebního systému. Téma brzy utichne, aby se za několik let se vynořilo znovu a ve finále zůstal výsledek diskusí nulový. Naprosté ticho však panuje okolo volebního zákona pro komunální volby. Jenže právě tady by revize byla potřeba jako sůl.

Bubeníci a bubenice

Pavel Landa

Dnešní první dva hudebníci pocházejí z hornorakouského statutárního města Welsu a přivádějí nás k poznání, že ne každá dcera může mít velké štěstí na svého otce a ne každý otec může mít velké štěstí na svou dceru. Tady je názorná ukázka šťastné dvojice: slečna Sabine Pyrker, původně pianistka (ročník 1986), a její tatínek Martin Pyrker:

Šokující ostouzení Heleny Válkové

Zdeněk Jemelík

Ze všech ministrů současné vlády je ministryně spravedlnosti Helena Válková nejčastějším terčem různých znevažujících výpadů. Navzdory křehkosti svého zjevu a důstojnému vystupování si za krátký čas působení ve funkci překvapivou rozhodností a neústupností opatřila pár vlivných nepřátel, kteří jsou stále ve střehu, vyhlížejíce vhodnou příležitost k jejímu napadení.

Rodinné toulky: Nejkrásnější výlety vlakem


Ideálním, avšak trochu opomíjeným prostředkem k putování krajinou je vlak. Vždyť naše vlast se může pochlubit téměř nejhustší železniční sítí v Evropě, staleté lokálky míří i do těch nejzapadlejších koutů. Autoři připravili "kuchařku" 40 výletů po těch nejkrásnějších tratích či jejich úsecích u nás.

Nemáme, nedáme, a když už, tak jen na oko

Jana Černochová

Před několika týdny jsem položila celkem jednoduché otázky předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi týkající se krize na Ukrajině, možného ohrožení České republiky a především reakce vlády na současnou situaci.

Vrací se studená válka?

Jan Eichler

Znepokojivá otázka, zda se kvůli ukrajinské krizi nevrací duch studené války, zaznívá stále častěji. Některé příznaky hluboké krize už tady ostatně jsou: prvním je vzájemné přibližování ozbrojených sil obou stran.

Federalismus z libertariánské perspektivy

Bohumír Žídek

Téma federalismu často prostupuje jak domácí debatu, tak diskuse o budoucím uspořádání EU. Nově se tento pojem pokusil uchopit americký profesor práva Ilya Somin z prestižního amerického libertariánského think-tanku Cato Institute.

Proč nechodím na fotbal

Vilém Barák

Závěr minulého ročníku české fotbalové extraligy ukázal všechny její problémy. Březnový zápas mezi Baníkem Ostrava - Spartou Praha doprovázela bitka „fanoušků“ s policií, demolování tribun a hořící pyrotechnika. Hráči si ale pochvalovali „fantastickou“ atmosféru na stadionu.