Po třech letech opět k nesmyslnému zákonu o trestní odpovědnosti firem

Václav Klaus

V listopadu roku 2011 jsem vetoval, resp. vrátil Poslanecké sněmovně zákon o trestní odpovědnosti právnických osob. Sněmovna mě tehdy přehlasovala a tento v negativním slova smyslu průlomový zákon začal platit počátkem roku 2012.

Pravoslaví a ukrajinský konflikt

Jaroslav Pešek

Politická nestabilita Ukrajiny se odráží také v náboženské a církevní oblasti. Jak známo, sovětský režim potlačoval církevní a náboženské aktivity a zavedl proti duchovním i věřícím tvrdé represe. V současnosti je naopak pravoslavná církev součástí zahraniční politiky a „soft power“ kremelského vedení.

Glosy nejenom o Ukrajině

Petr Štěpánek

Nikdo toho pro Putinovu popularitu neudělal tolik jako Obama, politici EU a Porošenko a spol.

Komentář k summitu EU

Jan Zahradil

Obě nominace tedy mimo jiné potvrzují, že federální model EU se vyčerpal a není vůle v této cestě pokračovat. To by měla vzít na vědomí i česká vláda.

Krade se všude

Zdeněk Jemelík

O povědomí běžného lidského jedince o vnějším světě z velké části rozhodují novináři výběrem tematických okruhů a zeměpisných oblastí, z nichž sbírají informace. Příkladem je informovanost průměrného českého občana o dění ve Španělsku: turisty hojně navštěvovaná země je například z hlediska znalosti vnitropolitických událostí pro velkou část české veřejnosti terra incognita.

Patricia Cornwellová: Naleziště


Na nalezišti pozůstatků pravěkých zvířat v kanadské divočině zmizí paleontoložka – jediný důkaz o tom, videonahrávka zakončená záběrem uříznutého ucha, se objeví v mailu bostonské hlavní soudní lékařky Kay Scarpettové. Ta netuší proč, ale postupně pojme podezření, že případ souvisí se sérií vražd, k nimž došlo mnohem blíž.

Jen u šátku to neskončí

Jana Černochová

Rok se s rokem sešel a máme tu další pokračování šátkové aféry. Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová dospěla k závěru, že dvě muslimské dívky, které studovaly na Střední zdravotnické škole, byly diskriminovány, když nemohly do vyučování nosit tradiční šátek na hlavu.

Kdo nic nedělá, ušetří nejvíc

Martin Kupka

Sobotkova vláda před nedávnem celkem v tichosti odpískala projekt elektronické sbírky zákonů a elektronického systému tvorby zákonů eSbírka a eLegislativa. Jeho dokončení by sice stálo nějaké peníze, ale v konečném důsledku by ušetřily spoustu papíru nejen při vzniku právních předpisů, ale i při jejich uplatňování.

Cikánům říkají cikáni

Pavel Landa

V Maďarsku dnes takřka sousedním říkají cikánům cikáni. Má to spoustu výhod. Mohou mít cikánský orchestr (Gypsy Orchestra) složený ze samých cikánských kapel, který hraje cikánsky, tedy nikoli jen nějaké cikánské skladby, ale jakékoliv skladby cikánským způsobem.