Slavné narozeniny

Pavel Landa

Co se vlastně přihodilo onoho 25. prosince? Podle jedněch se narodil jeden židovský klučík. Podle jiných se narodil Ježíš Kristus. Vzájemně se tato narození vůbec nevylučují, v každém případě je vhodné je oslavovat. A to hned od první sekundy výročního dne, což se také skutečně děje, například slavnou mší nepřesně nazývanou půlnoční, neboť je striktně vzato popůlnoční, vlastně první jitřní.

Babiš v Matrixu

Josef Mlejnek jr.

Ministr financí a místopředseda vlády Andrej Babiš zanedlouho oslaví rok ve funkci. Nicméně namísto slibovaného „bude líp“ se může přinejlepším vykázat formulkou „není hůř“. Nedávno přijatý státní rozpočet se, zhruba vyjádřeno, moc neliší od toho předchozího, kumulativně rostoucí státní dluh se i po příštím roce zase o dost nafoukne.

Martin Slaný a Jan Skopeček - Falešná pýcha centrálních bankéřů


V době výročí devizových intervencí ČNB a změny kurzového režimu přicházejí z ČSÚ zprávy o pokračujícím oživení české ekonomiky (byť vlažnějším, než se na počátku roku zdálo a než bychom si přáli). Meziročně roste hrubý domácí produkt, export, opět roste spotřeba domácností a tržby prodejců a v neposlední řadě se velmi mírně zlepšuje situace i na trhu práce.

Neutralita se nevyplácí

Jaroslav Pešek

Český prezident Miloš Zeman se zapojil do evropské diskuse o tom, co by měla Ukrajina dělat ve vztazích s Ruskou federací a doporučil, aby zvolila metodu finladizace.

Jak se zaplatí veřejné dluhy?

Vilém Barák

Všichni víme, že jednoho dne zemřeme. Stejně tak všichni víme, že státní dluhy nejde kupit  donekonečna. Jenom na nepříjemné skutečnosti nechceme myslet ani se jimi jinak zabývat. Pravda, někteří z nás si ještě za života pořídí pomník a vyberou písničky co chtějí zahrát na pohřbu. Na krach dnešní ekonomiky se nepřipravuje vůbec nikdo.

Ken Follett: Pilíře země


Rozsáhlý historický román z pera mistra akčních thrillerů Kena Folletta líčí příběh odehrávající se v Anglii 12. století. Na pozadí mocenských politicko-náboženských sporů sleduje po půl století osudy několika lidí, kteří zasvětili život výstavbě katedrály. Strhující dobová freska v sobě spájí.....

Národní galerie a Jiří Fajt: prof. Pavel Preiss píše ministrovi kultury Danielu Hermanovi

Jana Dědečková

Po nejnovějších výstřelcích generálního ředitele Národní galerie v Praze Jiřího Fajta se rozhodl napsat své mínění o celé záležitosti ministrovi kultury také prof. Pavel Preiss. Ve svém otevřeném dopise se sice stylizuje do pozice starce nad hrobem, ale jak mohu sama s radostí dosvědčit, těší se i ve svých osmaosmdesáti letech pozoruhodné vitalitě a duševní svěžesti.

Vláda daně projídá, neinvestuje, omezuje vědu. ODS nemohla rozpočet 2015 podpořit


Občanská demokratická strana odmítla podpořit levicovou vládou navržený rozpočet na příští rok. Podle předsedy ODS Petra Fialy rozpočet nepomáhá dalšímu růstu a prosperitě. Vláda si v době ekonomického růstu chce půjčit 100 miliard korun a současně při tom omezuje investice, snižuje výdaje na vědu a výzkum a podporuje jen státní úředníky a růst byrokratického aparátu.

Ukázka komunikace se státní správou

Vilém Barák

MF Dnes přinesla 6.12.2014 informaci, že ministerstvo dopravy si na konci října najalo PR agenturu na vylepšení jeho mediálního obrazu. To by nebylo tak strašné jako skutečnost, že ministersvo s rozsáhlým úřední aparátem nebylo ve stejné době schopno odpovědět na jednoduchý dotaz. Týkal se nedokonalosti materiálu BESIB a vznesl jsem ho 17.9.2014. Po cca čtrnácté urgenci (ke konci byla 3x zasílána i na tiskový odbor) mi bylo odpovězeno 24.11.2014.

Kdo skutečně řídí české zdravotnictví?

Dušan Šrámek

Od nastoupení vlády slyšíme neustále tirády o odbornosti a likvidaci lobbystických struktur. Ve skutečnosti je celá vládní politika jak vystřižená z Orwelova románu 1984, kde pravda je lež, a lež pravda. Snad nejmarkantnějším příkladem toho je dnešní dění v resortu zdravotnictví.