Jen u šátku to neskončí

Jana Černochová

Rok se s rokem sešel a máme tu další pokračování šátkové aféry. Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová dospěla k závěru, že dvě muslimské dívky, které studovaly na Střední zdravotnické škole, byly diskriminovány, když nemohly do vyučování nosit tradiční šátek na hlavu.

Kdo nic nedělá, ušetří nejvíc

Martin Kupka

Sobotkova vláda před nedávnem celkem v tichosti odpískala projekt elektronické sbírky zákonů a elektronického systému tvorby zákonů eSbírka a eLegislativa. Jeho dokončení by sice stálo nějaké peníze, ale v konečném důsledku by ušetřily spoustu papíru nejen při vzniku právních předpisů, ale i při jejich uplatňování.

Cikánům říkají cikáni

Pavel Landa

V Maďarsku dnes takřka sousedním říkají cikánům cikáni. Má to spoustu výhod. Mohou mít cikánský orchestr (Gypsy Orchestra) složený ze samých cikánských kapel, který hraje cikánsky, tedy nikoli jen nějaké cikánské skladby, ale jakékoliv skladby cikánským způsobem.

Patricia Cornwellová: Naleziště


Na nalezišti pozůstatků pravěkých zvířat v kanadské divočině zmizí paleontoložka – jediný důkaz o tom, videonahrávka zakončená záběrem uříznutého ucha, se objeví v mailu bostonské hlavní soudní lékařky Kay Scarpettové. Ta netuší proč, ale postupně pojme podezření, že případ souvisí se sérií vražd, k nimž došlo mnohem blíž.

Média svými titulky překrucují realitu

Daniela Filipiová

Že média svými titulky překrucují realitu, není (bohužel) žádná novinka. Vím, že titulky „prodávají“ noviny, ale bohužel také vím, že jsou mnozí tak zvaní „čtenáři“, kteří nic jiného nečtou.

Nečasová končí se „zbabělou“ ODS

Jan Bartoň

Voliči to s ODS kvůli Janě Nečasové skončili už na podzim. Je zřejmé, že „sebevědomá Nečasová“, jak o své ženě mluví Petr Nečas, ještě ODS hodně potrápí.

Rok od svržení Nečasovy vlády

Pavel Bém

„Jen ti, co se odváží jít příliš daleko, mohou přijít na to, jak daleko se dá vlastně jít.“

(Thomas S. Eliot)

Nikdy by mě ani ve snu nenapadlo, že citát mého oblíbeného dramatika o překonávání hranic „možného“ jednou použiji nikoliv v kontextu odpovědí na tradiční otázky: „Proč lezu na osmitisícovky a podstupuji tak obrovská objektivní rizika“, ale v kontextu analýzy současného stavu české politiky a českého policejního a justičního aparátu.