Václav Klaus pro E15: Duch doby směřuje k omezení demokracie


Politici jsou ve všech institucích EU šťastni, protože tam opravdu o žádnou demokracii nejde. Oni se pouze nešťastně vracejí domů, kde ještě zlomky demokracie existují. Právě proto rádi a často vypadnou do Bruselu. Tam se od voličů, občanů, definitivně vzdálí.

Dvojí metr na korupci?

Josef Mlejnek jr.

Trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička má vážný problém. Video, které se krátce před začátkem pražského světového šampionátu objevilo na internetu, vyvolává pochybnosti, zda se Růžička, ještě jako hlavní manažer a trenér klubu Slavia Praha, nedopustil korupčního jednání.

Tom Stoppard vyřešil problém s přehledem

Josef Mlejnek

Německý filozof Friedrich Nietzsche už v předminulém století, inspirován mimo jiné Darwinovými objevy, tvrdil, že člověk je jen nejmazanějším zvířetem, že světu vládne v podobě práva silnějšího vůle k moci a že neexistuje jiná etika než ona jím definovaná „mimo dobro a zlo“. Co je navíc, má být jen křesťanským „vynálezem“, pokryteckým pozlátkem.

I hudba vadila

Pavel Landa

Bude se připomínat výročí konce druhé světové války. Kdoví, jestli by dnešní maturanti uvěřili, že za druhé světové války musely mít všechny radiopřijímače v okupovaném Československu vyoperované krátké vlny. Těmi se totiž, krom zajisté podstatně důležitějšího zpravodajství a komentářů, mohla šířit také nákaza svobodomyslné hudby.

Pět báječných „trafik“

Zdeněk Jemelík

Parlamentní strany si nadělily pět báječných „trafik“, o které budou moci licitovat. Stalo se 10.dubna 2015, kdy Poslanecká sněmovna přijala většinou pouhého jednoho hlasu novelu energetického zákona. Hlasovalo pro ni 86 poslanců, 13 bylo proti, ostatní zůstali pasivními diváky. Hlasování předcházel zarputilý boj mezi stoupenci a odpůrci zákona.

Hlody středeční aneb miluji naše média

Petr Paulczynski

Minule jsme si řekli o úžasném a transparentním výběrovém řízení na ředitele loutkového divadla, které náměstek se specialisací na hru na kouzelnou fejfaru vyhodnotil jako špatné, protože nevybrali koho chtěl on. Prohlášení, že jestli to primátor nezmění, že odstoupí zůstalo v obvyklé poloze na niž jsme zvyklí. Taková sranda.

Glockner David, Spáčil Dušan: Císařův prezident - Tajemství rodiny TOMÁŠE GARRIGUA MASARYKA


Císař František Josef I. a prezident Tomáš Garrigue Masaryk – mají tyto dvě významné osobnosti našich dějin něco společného? Již od počátku minulého století se vynořují teorie o Masarykově pravém otci. Některé chtěly Masaryka zdiskreditovat a zesměšnit, jiné zdůraznit jeho jedinečnost a velikost. Všechny však časem vyšuměly – až na jednu. A právě tato teorie se stala tématem knihy Císařův prezident.

Václav Klaus v Bratislavě: Z Evropy se vytrácí demokracie

Václav Klaus

Mluvit v současné době o Evropě není pro člověka, jako jsem já žádným odtažitým či pouze akademickým tématem, za jehož zpracování se dá eventuálně získat doktorát či docentura. Pro mne je to téma, které se v průběhu posledních let stalo novým klíčovým tématem mého života, srovnatelným s tím, čím pro mne byl v minulé éře komunismus. I tehdy šlo o totéž, o to, jak komunismus nakládal s naší svobodou a s naší prosperitou.

Je třeba pořádně naplácat trochu níže

Milan Knížák

Dne 9.4.2015 vyšel v Právu interview od Terezy Šimůnkové s Jiřím Fajtem, současným generálním ředitelem Národní galerie v Praze Nestačí se jen plácat po zádech“.

Kdyby tento aforizmus měl být Fajtovsky doplněn, zněl by asi takto: „rozpůjčovat co se dá, kašlat na poslání NG dané zákonem, okopírovat to, co dělají v cizině, vytvořit z NG Matějskou pouť a hlavně, každou korunu strhnout do Fajtovského hnízda“.

Politické rozhodování nelze přepočítávat jen na peníze

Tomáš Jirsa

S tezí, že "trestní zákon platí i pro politiky", se samozřejmě nedá polemizovat, protože zákon je zákon. Problém, že polovina stíhaných starostů a zastupitelů je soudem nakonec osvobozena, na který poukázal právník Jiří Němec (Právo 3. 4.), na nějž reagoval Petr Uhl (10. 4.), leží jinde než v trestním zákoně.