Dvě cesty do dvou velmi odlišných zemí – Rusko a USA

Václav Klaus

Minule jsem spojil zápisky ze tří zemí – Anglie, Lichtenštejnska a Řecka – do jednoho textu, teď ze zemí dvou, Ruska a Spojených států. Mezitím jsem byl ještě v Německu, ale tam ke psaní skoro nic nebylo. Tam jsem se cítil jako Alenka v říši divů (což jsem tam řekl před stovkami posluchačů), protože eurofanatismus tamního shromáždění v mnichovském Maximilianeum Stiftung byl k nepřežití.

Duke Ellington revival

Pavel Landa

Swingující symfonický orchestr nepotkáte každý den, ale přihodit se vám to může na Novém Zélandě. Aucklandský symfonický orchestr má v repertoáru směs skladeb Duke Ellingtona; symfoniky řídí Peter Thomas a všimněte si v čase 4.37 nahrávky, že povolil pauzírujícím smyčcům, aby se přidaly alespoň nohama. Při swingu totiž nelze klidně sedět! Britské vlajky souvisejí s pořadatelem, kterým je BBC.

Anna Bolavá: Do tmy


Příběh osamělé, nemocné ženy, která většinu života zasvětila sběru, sušení a odevzdávání léčivých rostlin, má od počátku nádech apokalypsy. Děj se posouvá kupředu pomocí detailně propracovaného „plánu sběru“. Konstantou je pak úterý, výkupní den, kdy hrdinka nedočkavě navštěvuje výkupnu. I přes pomalé, zdánlivě nevzrušené tempo probublává pod hladinou podivný neklid.

Vrtěti psem v podání Andreje Babiše

Jan Skopeček

Ministerstvo financí ČR ve své tiskové zprávě jásá nad tím, jak skvěle hospodařilo v prvním pololetí letošního roku. Problémem je, že jde o „optický klam“ způsobený jen díky vyšším příjmům ze strany EU. Příjmy z daní jsou totiž v meziročním srovnání stále nižší a rozpočtové výdaje naopak vyšší.

Státním úředníkům hodně cukru (jako v Řecku), na živnostníky velký bič

Miroslava Němcová

Vláda přeje státním úředníkům. Navrhuje pro ně bonusy, které nemají běžní zaměstnanci, o podnikatelích nemluvě. Kdo z nich by mohl čerpat placené volno na svatbu svého sourozence či vnoučete, na promoci dítěte, sourozence nebo vnoučete, na doprovod dítěte v jeho první školní den, nebo na zařizování osobních záležitostí? Takové návrhy připravilo ministerstvo vnitra a týkají se 70 tisíc státních úředníků.

Hlody středeční aneb miluji naše média

Petr Paulczynski

No a zase z obydlené zatáčky. Tak třeba o velmi zdařilé personální politice hnutí Žít Brno, které podle bývalého starosty po nástupu do vedení města dosazuje do pracovních pozic mnoho svých členů či sympatizantů.

O zbytečné konfrontaci Západu a Ruska

Václav Klaus

Nemělo by se zapomenout ani na to, že podstatná část současných světových problémů je spojena se situací na Západě, se stavem Západu, s jeho postupnou ztrátou identity, s jeho kulturním a civilizačním úpadkem a hospodářskou stagnací. Zde bychom měli hledat klíč k řešení aktuálních světových problémů.

Chvátej vyhnanče z míst, kde jsi žil

Jan Kubalčík

Vidím dvě roviny, ve kterých by mělo být zvažováno (ať již na úrovni jednotlivých národních států či celé EU...), jak přílivu nelegální imigrace čelit. Jde o kombinaci represe a prevence.

Rétorika proti Rusku přituhuje

Jefim Fištejn

Republikánští kandidáti na úřad prezidenta Spojených států, kterých už je na tucet, se předhánějí v tom, kdo z nich má rozhodnější postoj vůči ruské agresivitě a kdo bolestivěji tne do Vladimira Putina.