Ministerstvo se omluvilo, co bude dál?

Marek Benda

Tak trochu stranou zájmu prošla zpráva, že ministerstvo spravedlnosti uzavřelo smír s třemi bývalými poslanci, jehož součástí je omluva za nezákonnou vazbu a odškodnění v celkové výši 1,9 milionu Kč. To je v zásadě dobrá zpráva. Ač jsem se s těmi třemi hodně natrápil v dobách jejich vnitrostranické rebelie, pokládal jsem zásah proti nim vždy hluboce za hranou zdravého rozumu.

Přiklepne sněmovna milionové odpustky odborářům?

Lenka Kohoutová

Sněmovní výbor pro sociální politiku projednal vládní návrh zákona na změnu zákoníku práce. Novela v sobě skrývá možnost uvolnit až desítky milionů na sociální dialog, možná v budoucnu i více.

Korupce nebo přátelství?

Jefim Fištejn

Jeden z předních demokratů v americkém Senátě Robert Menendez čelí žalobě z korupčního jednání. Státní návladní ho obviňuje z přijímání hodnotných darů od podnikatele výměnou za poskytování protislužeb využitím svého postavení.

Člověk jako lidský materiál

Josef Mlejnek

Uvedení Havlovy Audience v propojení s Beckettovou miniaktovkou Katastrofa na Sklepní scéně Divadla Husa na Provázku znovu ukázalo, že Divadlo U stolu už dlouho není scénou jednoho muže. Františka Derflera v posledních letech doplňuje Ivo Krobot, který zde patrně nalezl i svůj nejvlastnější dramatický formát. Výmluvně o tom svědčí jeho inscenace Příliš hlučná samota nebo Magor, a rovněž i tato jeho poslední režijní kreace.

Hvězdy hrály s Mussolinim

Pavel Landa

Člověk by řekl, že výborný italský jazzový pianista patrně hledající vhodné umělecké jméno mohl přijít na něco originálnějšího, než si nechat říkat Mussolini. Leda - - že by to byl opravdový Mussolini. A byl!

Marina Stěpnova Lazarovy ženy


Lazar Lindt je člověk bez minulosti. Po skončení první světové války se zjevuje na prahu moskevské státní univerzity s touhou studovat, matematik Sergej Alexandrovič Čaldonov v něm však rozpozná geniální talent, nabídne mu místo přednášejícího a mladíka se ujímá. Tak začíná kariéra mimořádně úspěšného a prominentního vědce, který může mít všechno, na co si vzpomene...

Národní galerie a její generální hokynář

Milan Knížák

Všechna muzea umění na světě mají soubor děl, který patří ke kmenovým exponátům a který z nejrůznějších důvodů není půjčován na výstavy mimo muzeum. Některá díla dokonce nejsou stěhována (nebo jen velmi sporadicky i v rámci prostoru muzea), poněvadž každý pohyb, každá změna klimatu či osvětlení jim může ublížit.

Hlody středeční aneb miluji naše média

Petr Paulczynski

Nemohu jinak, než začít dnes svým rodným Brnem. Protože řádění náměstka pro lajky, v souvislosti s výběrovým řízením na ředitele loutkového divadla Radost, pozornosti rozhodně zasluhuje.