ČT veřejnoprávní, normotvorná, nezávyslá.....


Aliance s TOP 09 pro senátní volby?

Bohumír Žídek

ODS se rozhodla, že v podzimních volbách v některých obvodech nepostaví kandidáty a podpoří zástupce konkurenční Top 09, pokud ta v jiných obvodech na oplátku učiní totéž v opačném gardu. Podle posledních zpráv z konce března se zdá, že Top 09 na nabídku kývla. K tomu jen několik stručných poznámek.

Válková viní Kalouska

Jan Bartoň

Ministryně spravedlnosti Helena Válková se v nedělní Partii na Primě pokoušela obhájit jednak odvolání ředitele vězeňské služby Petra Dohnala a jednak svůj výrok o tom, že se za protektorátu toho Čechům „tak moc nestalo“.

Neválčeme, obchodujme!

Petr Mach

Evropská unie je oblastí bez válek. Státy EU spolu nebojují a lidé si užívají mírového života, věnují se práci, rodině, zábavě, obchodu. Považuje se to za hlavní hodnotu evropské integrace. Toho si je třeba vážit. Ale na periferii doutnají války.

Ministerští sedmilháři

Martin Stín

V každém případě ministerstvo za vlády Marie Benešové poslalo  do světa tučnou, dobře vykrmenou kachnu. Jinak řečeno : oklamalo veřejnost. Upozorněno na pochybení, zachovalo se jako normalizační úřad: než přiznat, že došlo k politováníhodné písařské chybě a omluvit se dobrovolně veřejnosti, jalo se sveřepě „zatloukat“.

Acta est fabula

Pavel Kopecký

Tradiční české mediální nástiny událostí na Ukrajině, potažmo Krymu jsou čítankovým příkladem, jak důkladné opevnění si během desítek let zbudovala autorita zvaná Veličenstvo Jednostrannost či její věrný služebník Dvojí Metr.

Putování s knihou - Místopis české prózy


Netradiční průvodce po zajímavých místech, kde se odehrávají některé z českých próz 19. a 20. století. Představuje se tu 95 lokalit spojených s literárními díly. Informačně bohaté texty seznamují čtenáře s autory, dějem románů i jejich místopisem a doprovázejí je četné fotografie. Bohatý zdroj inspirace – ať už k výletům, nebo k četbě, případně k obojímu.

Ekologičtí aktivisté bojují za divočinu v národním parku i v zákonech

Jan Zahradník

Na Ministerstvu životního prostředí se připravuje Plán péče o Národní park Šumava. Je opravdu na čase, protože platnost toho minulého skončila a pro čerpání evropských fondů je potřeba nějaký plán péče mít. Má to ale jeden háček.

Deset let v EU bez růžových brýlí

Jan Skopeček

1. května uplyne 10 let od vstupu České republiky do Evropské unie. Bylo by však chybou a velkým zjednodušením považovat za počátek vztahů ČR a EU, včetně vlivu a důsledků integračního procesu na naši zemi, právě toto datum.