Další útok na Václava Klause: jde o mnohem víc než jen o školství

Jan Skopeček

Ohlášená nominace Václava Klause na post předsedy Národní rady pro vzdělání opět probudila profesionální "klausobijce". Byl to pro ně téměř dar z nebes, protože bez nějaké petice či "občanské" iniciativy proti Václavu Klausovi by se už nudili. Jejich argumenty, stejně jako zbabělá reakce ministra školství na ně, zasluhují zamyšlení.

Françoise Thomová: Putin: Hodina pravdy

Josef Mlejnek

Události, k nimž dochází na Ukrajině, a nevyhnutelná konfrontace, již vyvolaly mezi Ruskem Vladimira Putina a Západem, nás vybízejí k tomu, abychom se znovu vrátili k osobnosti ruského autokrata a k režimu, který nastolil. Françoise Thomová vychází z plánu, který Putin formuloval už na konci dvacátého století.

Obětujeme za Ukrajinu trochu svého sádla?

Vilém Barák

Vladimír Putin mistrně režíruje události na Ukrajině. Chvíle napětí střídají chvíle uvolnění, po útoku těsně před summity NATO a Evropské unie následovalo příměří. Vedení války na Ukrajině bez jejího formálního vyhlášení představuje geniální diplomatický tah. Rusko tím zmátlo nejen tetu z Horní Dolní, ale i prezidenta Miloše Zemana, který neváhal popřít přítomnost Rusů na Ukrajině.

Co dál se Senátem?

Josef Mlejnek jr.

Druhé kolo senátních voleb se již tradičně neslo ve znamení nizoučké volební účasti, letos dokonce historicky nejnižší. Jednu z hlavních příčin tvoří pochopitelně skutečnost, že voliči nevnímají druhou komoru jako důležitou instituci.

SBPV: Exhumace ostatků Otce Toufara


Sdružení bývalých politických vězňů SBPV protestuje proti zamýšlené neetické exhumaci na Čestném pohřebišti popravených a umučených politických vězňů v Praze - Ďáblicích.

Trestní řízení a bulvár

Martin Stín

Trestní řízení bývá pro bulvár vděčným zdrojem námětů a lovištěm senzací. Některé kauzy nebo trestněprávní problémy se stávají hračkou, na jejímž využití se jednotně přiživují tituly rozdílných vlastníků a názorového zabarvení.

Diestler Radek, Jůzlová Jana: České dějiny v kostce


Praktická přehledová příručka, která čtenáři pomůže, aby se zorientoval v dějinách českých zemí od pravěku po 20. století, zapamatoval si důležitá data a zařadil si význačné osobnosti a události. Praktické chronologie, díky nimž lze místní události sledovat na pozadí světové historie, se střídají s tematickými kapitolami a podrobnějšími rozbory.

Ukrajina se v současnosti nachází na hranici přežití

Tomáš Jirsa

Určitě se shodneme na tom, že přejeme Ukrajincům (i sobě) žít ve svobodné, demokratické a prosperující zemi, která nebude v područí Ruska. Letos jsem byl na Ukrajině již potřetí a moje ukrajinskoskeptické zkušenosti, resp. texty neznamenají, že bych Ukrajincům takovou zemi nepřál, ale jsou varováním před nereálnými očekáváními obou stran (tedy Ukrajinců i nás).

Prošla, ale mou podporu nezískala

Evžen Tošenovský

Při hlasování jsem bohužel nemohl novou Junckerovu Evropskou komisi podpořit, a to hned ze tří důvodů.

Hlody středeční aneb miluji naše média

Petr Paulczynski

Dnes se v úvodníku koukneme trochu na školství. Maturita z matematiky bude povinná od roku 2019 avizuje ministr Chládek. Novinka by se tak poprvé dotkla současných žáků devátých tříd.