Dostojevskij (za)říznutý Jelinekovou

Josef Mlejnek

Za poslední čtvrtstoletí se v Brně různí divadelní tvůrci celkem třikrát pokusili o scénické zpracování díla F. M. Dostojevského Běsi. V roce 1993 Zdeněk Kaloč nastudováním známé Camusovy dramatizace, o jedenáct let později Vladimír Morávek svou vlastní divadelní verzí - Stavrogin je ďábel. Koncem minulého roku měla na scéně Reduty v režii Martina Čičváka premiéru divadelní verze Běsů od současného dramatika a publicisty Romana Sikory napsaná „na motivy románu“.

Dopředu, ačkoli dozadu

Pavel Landa

„Scat je improvizovanýjazzovýzpěv, při němž se používají slova beze smyslu, samostatné slabiky, nebo se zpívá zcela bez artikulace“ praví Wikipedie. Legenda připisuje vznik Armstrongovi, který si prý během nahrávání v roce 1926 nemohl vzpomenout na text skladby. V každém případě byl scat jako ušitý na míru Elle Fitzgeraldové, této "First Lady of Song" s její mimořádnou schopností hlasové improvizace, tolik podobné improvizaci nástrojové.

Lednový přebytek rozpočtu není výsledkem snah vlády o úspory ani efektivnějším výběrem daní

Jan Skopeček

Přebytek hospodaření státního rozpočtu za leden 2016 ve výši 45,9 mld. Kč, o němž dnes informovalo Ministerstvo financí ČR, je dominantně ovlivněn čerpáním prostředků z EU. Lednový přebytek rozpočtu tak není výsledkem snah vlády o úspory na straně výdajů, ani efektivnějším výběrem daní na straně příjmů.

Andrej Babiš neustále mění názory. Třetí sazba DPH: ano, ne, ano...

Petr Fiala

V roce 2014 byla na návrh ministra financí Andreje Babiše zavedena 3. sazba DPH. Kromě opozičních stran to byl ale právě ministr financí Babiš, který novou sazbu v rámci diskuse v Poslanecké sněmovně sám označil za administrativní komplikaci. Prohlásil, že zavádění třetí sazby DPH není ideální a......

Hlody středeční 2/2 aneb miluji naše média

Petr Paulczynski

Nelze nezačít Zemanem a kalašnikovem, když už několik dní se o ničem jiném nemluví, Moravec, nemoravec.

Konzervativní revoluce v Česku? A o které paralelní galaxii to mluvíte?

Roman Joch
Liberální komentátor liberálních Hospodářských novin Petr Honzejk napsal (19. 1.), že Česku prý hrozí konzervativní revoluce – kéž by! – a liberalismus začíná být považován za cosi nebezpečného (jakože on coby liberál začíná mít o sebe strach?).

Vinna je EU, ne národní státy!

Ivo Strejček

4. ledna 2016 uveřejnil europoslanec Pavel Svoboda v Lidových novinách text s názvem „Klaus a Robejšek nám záměrně lžou“, jehož obsah nelze přejít pouhým mávnutím ruky.

Není nutné polemizovat s každou větou. Považuji za zásadní polemizovat s celkovým myšlenkovým rámcem autorova textu.

Elektronická evidence tržeb a já

Jaroslava Stojčetović

 EET. Copak se vlastně skrývá pod tímto pojmem, v posledních měsících médii denně ve všech pádech skloňovaném? Pro mě tak trochu noční můra. Důvěrně jsem se s ní seznámila během svého pracovního pobytu na Balkáně, přesněji řečeno v Republice srbské v Bosně a Hercegovině.  Balkán je totiž v současné době, dle slov ministra Babiše, „naším velkým vzorem“.