Vláda uzavírá byrokracii do chráněného prostoru

Petr Fiala

"Většina úředníků se na veřejnosti zdá nevšímavá," dovídá se K., hlavní postava Kafkova Zámku. Občas není ale ani jasné, kdo je úředník a jakou má funkci. Některá výběrová řízení na úřednické místo trvají roky a jsou "přerušena" až kandidátovým úmrtím.

Spiklenci Miloš a Helena

Zdeněk Jemelík

Karel Hvížďala věnuje neutuchající nevraživou pozornost ministryni spravedlnosti Heleně Válkové. Věcem justice nerozumí, proto většinou splétá nesmysly, ale jeho pověst zasvěceného komentátora z nich dělá účinný nástroj matení veřejnosti. Jeho zaťatost vzbuzuje podiv.

Stephen Harrod Buhner: Přírodní antibiotika


Zevrubná publikace o rostlinách, které mohou v řadě případů posloužit jako náhražka antibiotik. Antibiotika v dnešní době ztrácejí účinnost, protože jednotlivé bakteriální druhy se jim velice rychle přizpůsobují. Je proto nutné hledat alternativní způsoby léčby.

Jean Lucemburský a výběr českého eurokomisaře

Petr Fiala

Evropská politika není u nás silné téma. Moc nezajímá veřejnost, ale často bohužel ani politickou reprezentaci. Evropská agenda je na řadě ministerstev tak trochu přehlížena, je na okraji zájmu (samozřejmě s výjimkou peněz ze strukturálních fondů). Soustředění se jen na národní politiku je ale krátkozraké, pak se divíme, co všechno musíme dělat, protože to „přišlo z Bruselu“. Kdybychom tomu věnovali pozornost včas, dokázali bychom leckterému nesmyslu zabránit.

U Kábulu se za Prahu nebojuje

Bohumír Žídek

Zastánci naší přítomnosti v Aghánistánu tvrdí, že jde boj o naši svobodu. Tvrdí, že bojujeme s teroristy na jejich území, abychom s nimi nemuseli bojovat doma.

Otázkou však je, z jakého důvodu jsou západní země terčem teroristických útoků.

Státní službu zákonem nevyléčíš

Stanislav Balík

Diskuse o státní službě by neměla být oddělována od diskuse o podobě státní správy – tedy nikoli pouze kdo, ale také v jakém systému a v jakém institucionálním nastavení ji vykonává.

Afghánistán - sociální inženýrství, které nevyšlo

Jan Eichler

Tragické okolnosti kolem osudů pětice našich vojáků znovu soustředily pozornost na situaci v Afghánistánu. Probíhá tam nejdelší mise v celých dějinách NATO, která navázala na operaci Trvalá svoboda, druhou bojovou operaci Aliance mimo vlastní území. Ta bohužel dostala už v počátku do vínku zásadní problém, byla pojata jako gigantické sociální inženýrství podle vizí americké administrativy.

Hlody středeční aneb miluji naše média

Petr Paulczynski

Ukrajina. Chtěl jsem se tomuto tématu vyhnout, protože dostupné informace neříkají vůbec nic, protože jde s jistotou konstatovat, že jde o informační válku tajných služeb. Situace na poli diskuzí připomíná prezidentské volby.