Rub a líc budoucího génia

Josef Mlejnek

Prózy, dramata i filosofické úvahy francouzského spisovatele Alberta Camuse (1913-1960) se postupně dostávala k českým čtenářům ve dvou vlnách - v šedesátých letech a po listopadu 1989. A podařilo se přeložit a vydat již téměř vše z jeho díla, včetně tří svazků Zápisníků z let 1935-1959).

Také swing na tři doby

Pavel Landa

Kolik stojí ten pejsek ve výloze? Madam totiž odjíždí do Kalifornie a nechce nechat doma svého přítele úplně samotného. Bezpečnější je, když se bude muset o někoho starat, a tak mu chce koupit psíka.

Spisovatel ve veřejném prostoru

Milan Rohler

„V sobotu 22. 11. (2014 – M.R.) proběhla v Café Neustadt ustavující schůze Asociace spisovatelů. Čeští prozaici a básníci tak reagovali na to, že stávající Obec spisovatelů dlouhodobě selhává v hájení oborových zájmů a svými výstupy pod vedením Tomáše Magnuska celý obor diskredituje.“

Naše hanba

Tomáš Haas

Často se, v souvislosti s nejapnými pokusy přepsat historii druhé světové války, setkávám s tvrzením, že popírat roli SSSR na osvobození táborů a na vítězství nad nacismem je v pořádku - konec konců "rusáci" to v reversu dělali a dělají podnes.

Dick Francis : Bič


Sid Halley musel po úrazu ruky zanechat úspěšné žokejské kariéry, nový smysl života však našel jako soukromý detektiv, který díky svým znalostem a zkušenostem řeší především případy z dostihové prostředí. Nyní se pokouší objasnit zdánlivě nevysvětlitelné selhání špičkových koní při hlavním dostihu sezóny. Koně jeden po druhém umírají a veterináři soudí, že kvůli srdeční šelesti. Sid však odmítá uvěřit, že by to byla jen náhoda.

Pány ve své zemi

Jan Frank

Není málo těch vlivných, kdo tvrdí, že tím, co máme vyvodit z nedávných útoků v Paříži, je ještě větší tolerance k menšinám, rozumějme k muslimské komunitě. Za všechny jmenujme papeže, u nás, jak se asi dalo čekat, nezklamal kromě Tomáše Halíka víceméně osvědčený tábor veřejně známých levicových liberálů, autorit jako Petr Pithart, Pavel Kohout, Karel Schwarzenberg, s troškou do mlýna přispěl třeba sociolog Ivo Možný a také mnozí další. Skoro se tomu nechce věřit.

Záleží na genech? Záleží na genech

Jan Kubalčík

Roman Joch publikoval 24.12.2014 text „Co jsou Vánoce a o čem je křesťanství?“. Naleznete jej na webu Občanského institutu. V diskusi ke článku tam anonymní přispěvatel odkázal na starší text „Pravice nebo levice? Záleží na genech“ (František Koukolík, iDnes.cz, 7.12.2012). Chtěl patrně zpochybnit tvrzení Romana Jocha „Křesťanství je v první řadě o svobodě.“.

Pád české koruny: spekulační atak nebo (ne)chtěný výsledek měnové politiky ČNB?

Václav Klaus

Ve čtvrtek 22. ledna 2015 v dopoledních hodinách se v sídle Institutu Václava Klause konal seminář o důsledcích intervenčního kroku České národní banky z listopadu 2013. Semináře se zúčastnilo zhruba dvacet ekonomů zabývajících se českou ekonomikou a měnovou politikou, byla zastoupena jak ČNB, tak privátní bankovní sektor, profesoři a docenti z pražské VŠE, lidé z praxe (jak s oblibou říká vedení ČNB „z trhu“), ale i interní zaměstnanci IVK.

Hlody středeční aneb miluji naše média

Petr Paulczynski

Tak v Norsku odebrali české matce děti a strčili každé do jiné rodiny na převýchovu. Lebensborn se tomu svého času říkalo. Nikdo neví pořádně proč, ale zdá se, že v té kauze něco smrdí.