První výročí revoluce z Euromajdanu – a je co slavit?

Ivo Strejček

21. listopad byl nedávno ukrajinským parlamentem vyhlášen Dnem důstojnosti a svobody. Toto datum bylo stanoveno státním svátkem spojeným se dnem volna – tedy alespoň v té západní části Ukrajiny.

Ukrajinci si tak letos mohli poprvé připomenout počátek událostí, které vypukly na kyjevském náměstí Majdanu před jedním rokem. Považuji za nezbytné položit důraz na slova počátek událostí, neboť jejich každodenní neblahé důsledky zažívají Ukrajinci (a nejen oni) dodnes.

Petr Fiala: Oligarchové nastupují


ODS se vrátí a bude opět dominovat české politice, věří její předseda PETR FIALA, i když podobný comeback se v Evropě žádné straně nepodařil. Více než konkurenčních pravicových stran se bojí nástupu nedemokratického režimu.

Rodina za časů Františka

Roman Joch

Církev existuje dva tisíce let, a proto má mnoho zkušeností. Jako instituce není ani konzervativní, ani revoluční, ale „aditivní“ – svou nauku dramaticky nemění, ale časem k ní přidává nové postřehy či názory. Podle toho, co se ve společnosti děje, a jejího vývoje. Církev je katolická, tedy univerzální, všeobecná.

Hlody středeční aneb miluji naše média

Petr Paulczynski

Dnes se podíváme na kauzu, která vhodně doplňuje 25.výročí listopadu. Není to tak dlouho, co si jako obvykle pustila na špacír ten otvor kde normální lidi mají ústa jak graficky vyjádřil slovutný aTeo.

Nyní budeme dělat nepopulární kroky

Jan Bartoň

Česká vláda horečně pracovala na populárních krocích před komunálními a senátními volbami. Po volbách slíbila i „nepopulární kroky“. Aby to vládní poslanci zvládli, přistoupili na razantní zvýšení svých platů.

Terry Hayes: Já, Poutník


Mladá žena zavražděná v hotelu na Manhattanu – nelze identifikovat ji ani pachatele.
Otec veřejně sťatý pod palčivým sluncem v Saúdské Arábii a syn, jenž přihlížel.
Muž ze syrského výzkumného ústavu, kterému někdo zaživa vyoperoval oči.
Ohořelé ostatky tří těl na horském úbočí Hindúkuše.
Plán spáchat děsivý zločin proti lidstvu…
Mám s tím vším něco společného.
Proto se vydávám na cestu.
Já, Poutník.

Miloš Zeman je mým prezidentem

Tomáš Haas

Miloše Zemana jsem nevolil a pokud bude znovu kandidovat volit ani nebudu. Nesouhlasil jsem s tím jak byl zvolen, přímou volbu považuji za chybu, za úlitbu bohům "přímé demokracie", kterou považuji za pro náš politický systém naprosto nevhodnou. V mnohém z toho, co dělá a říká, dokonce ve velké většině toho, co dělá a říká, s ním nesouhlasím.
Přesto musím konstatovat, že Miloš Zeman JE mým prezidentem.

Hraje (také) Woody Allen

Pavel Landa

Na výborné manhattanské adrese, dvě minuty od Central Parku, stojí hotel Carlyle, jehož restaurace a bar dosahují na pět hvězdiček. A právě v tomhle baru hraje každé pondělí večer New Orleans Jazz Band, jehož klarinetistou je Woody Allen.

Komorowski, Zeman a Orwell

Josef Mlejnek jr.

V mediální reflexi událostí na pražském Albertově poněkud zapadlo vystoupení polského prezidenta Bronisława Komorowského. Logicky, neboť hlavní zprávou byl protest proti Miloši Zemanovi, popřípadě spor o to, zda německý prezident Joachim Gauck dostal, či nedostal vajíčkem. Komorowského slova a reakce na ně však představují pozitivně formulovanou politickou odezvu.

Chromá kachna vysoko nelétá

Jefim Fištejn

Vše, čím prezident Obama vstoupí do dějin, už je prakticky dokonáno. Do konce svého funkčního období bez souhlasu republikány ovládaného Kongresu žádnou zákonodárnou iniciativu prosadit nedokáže.