Komorowski, Zeman a Orwell

Josef Mlejnek jr.

V mediální reflexi událostí na pražském Albertově poněkud zapadlo vystoupení polského prezidenta Bronisława Komorowského. Logicky, neboť hlavní zprávou byl protest proti Miloši Zemanovi, popřípadě spor o to, zda německý prezident Joachim Gauck dostal, či nedostal vajíčkem. Komorowského slova a reakce na ně však představují pozitivně formulovanou politickou odezvu.

Červená karta Zemanovi

Jaroslav Pešek

V pondělí 17. listopadu 2014 se před Právnickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze sešlo shromáždění studentů a občanů u příležitosti odhalení pamětní desky k pětadvacátému výročí sametové revoluce. Na tribuně zaujali místa hosté, mezi nimi prezidenti Polska, Německa, Slovenska a Maďarska, které doprovázel český prezident Miloš Zeman. Ten pak promluvil do ohlušujícího pískotu a jeho ochranka měla plné ruce práce, aby kryla tribunu před létajícími vajíčky a rajčaty.

Miloš Zeman je mým prezidentem

Tomáš Haas

Miloše Zemana jsem nevolil a pokud bude znovu kandidovat volit ani nebudu. Nesouhlasil jsem s tím jak byl zvolen, přímou volbu považuji za chybu, za úlitbu bohům "přímé demokracie", kterou považuji za pro náš politický systém naprosto nevhodnou. V mnohém z toho, co dělá a říká, dokonce ve velké většině toho, co dělá a říká, s ním nesouhlasím.
Přesto musím konstatovat, že Miloš Zeman JE mým prezidentem.

Hraje (také) Woody Allen

Pavel Landa

Na výborné manhattanské adrese, dvě minuty od Central Parku, stojí hotel Carlyle, jehož restaurace a bar dosahují na pět hvězdiček. A právě v tomhle baru hraje každé pondělí večer New Orleans Jazz Band, jehož klarinetistou je Woody Allen.

Chromá kachna vysoko nelétá

Jefim Fištejn

Vše, čím prezident Obama vstoupí do dějin, už je prakticky dokonáno. Do konce svého funkčního období bez souhlasu republikány ovládaného Kongresu žádnou zákonodárnou iniciativu prosadit nedokáže.

Bitva o Bílý dům se blíží

Bohumír Žídek

Americké prezidentské primárky se nezadržitelně blíží. Do začátku souboje o republikánskou a demokratickou nominaci zbývá již jen něco málo přes rok. Revue Politika už od druhého zvolení Baracka Obamy americkým prezidentem sleduje, co se v souvislosti s potenciálními prezidentskými kandidáty kde šustne. Dnes vám nabízíme další pokračování volné série článků na toto téma.

Hlody středeční aneb miluji naše média

Petr Paulczynski

Víkend prodloužený o státní svátek byl ve virtuálním prostoru naplněn prezidentem Zemanem. Napřed se Miuoš zviditelnil poměrně přesným překladem názvu jedné obskurní ruské prý punkové skupiny, která za své obdivuhodné výkony ve strkání kuřat do míst kam se obvykle strká něco jiného a grupáčem v muzeu propracovaly k ceně Václava Havla

Státní škodiči

Martin Stín

Nepochybuji o potřebnosti státního zastupitelství a poznal jsem řadu státních zástupců, kteří jsou skvělými právníky, své práci se věnují s nasazením všech sil a šetří práva stran řízení. Jsou ale jiní, kteří by si způsobem výkonu pravomoci zasloužili označení „státní škodič“.

Terry Hayes: Já, Poutník


Mladá žena zavražděná v hotelu na Manhattanu – nelze identifikovat ji ani pachatele.
Otec veřejně sťatý pod palčivým sluncem v Saúdské Arábii a syn, jenž přihlížel.
Muž ze syrského výzkumného ústavu, kterému někdo zaživa vyoperoval oči.
Ohořelé ostatky tří těl na horském úbočí Hindúkuše.
Plán spáchat děsivý zločin proti lidstvu…
Mám s tím vším něco společného.
Proto se vydávám na cestu.
Já, Poutník.

PETR FIALA: 17. listopad všechno změnil


To, co jsem dělal před Listopadem 1989, mě naučilo jednu věc – když něčemu věříte a vidíte cíl, není podstatné, že máte obavy, že čelíte tlaku a ohrožení, podstatné je nebát se a něco dělat. Proto se nebojím ani teď. Nebojím se upozorňovat na nová nebezpečí, která mnozí ještě nevidí, nebo si je nepřipouštějí.