Proč nemít levnější naftu a benzín?

Tomáš Jirsa

Velký mediální rozruch způsobil minulý týden pozměňovací návrh poslance Milana Urbana na snížení daně z nafty o 2,50 Kč a z benzinu o 1,50 Kč. Média vesměs převzala argumentaci ministra financí Babiše, že jde o nenahraditelnou ztrátu 15 miliard ze státního rozpočtu, že by zisky skončily u pumpařů a že poslanci ČSSD nevěděli, o čem hlasují. Ani jeden z důvodů není zcela relevantní.

Výběr eurokomisaře - festival arogance mocných

Petr Hampl

Prostý lid si opět může - ústy své pečlivě vybrané zástupkyně - užívat bezstarostného života smetánky.

Hlody středeční aneb miluji naše média

Petr Paulczynski

Izrael v Pásmu Gazy možná spáchal válečné zločiny, pravila vysoká komisařka OSN Navanethem Pillayová. Prý  zabíjením civilistů a ostřelováním domů a nemocnic za poslední dva týdny ofenzivy proti radikálům z Hamasu. Komisařka to řekla při zahájení mimořádného jednání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě.

Wayne Coates: Zázračné semínko chia


Superpotravina na dlouhé tratě
Droboučká chia semínka rostliny z čeledi hluchavkovitých mají jemně oříškovou chuť a jsou velkou zásobárnou živin. Pomáhají snižovat hmotnost, zamezují dehydrataci, zvyšují vytrvalost a chrání proti dlouhé řadě vážných zdravotních komplikací. Užívají je maratonští a ultramaratonští běžci.

Polemika o Ukrajině - překrucováním historie si nepomůžeme

Jiří Weigl

Web Reflexu dal prostor skutečně vášnivé a dlouhodobé polemice o Ukrajině a příčinách její dnešní krize. Posledním jejím výplodem je text Andreje Illarionova a Dalibora Roháče „Klaus se o Ukrajině nejenom zásadně mýlí, on o ní také zoufale málo ví“, vyvolaný reakcí Václava Kluse na jejich útoky. Dovoluji si na ně reagovat já, jakožto spoluautor tezí, proti nimž se vymezují.

Filip Šebesta, Martin Slaný: Polopravdy a omyly pana Jandourka o IVK a Václavu Klausovi


Dvanáctého července vyšel v internetové verzi Reflexu komentář Jana Jandourka s názvem „Klaus obvinil Západ z piklů na Ukrajině“. Vzhledem k tomu, že se ve svém textu snaží Jandourek vézt na vlně laciného a již trošku ohraného antiklausismu, rádi bychom mu pomohli tento jeho limitující handicap překonat.

Konec ruské pohádky

Jefim Fištejn

Málokdy jsou američtí komentátoři tak jednotní ve svém názoru na dění na východě Ukrajiny jako nyní. Spektrum jejich názorů se dá redukovat na jeden všeobjímající závěr: Putin zahnal sám sebe do kouta.

Jiří Dienstbier ml. proti zastupitelské demokracii

Vojtěch Navrátil

Jedním z důsledků loňského nevydařeného pokusu o puč v sociální demokracii byla i diskreditace potenciálních ministerských kandidátů, blízkých haškovskému křídlu. V důsledku toho se pak dostalo i na kandidáty, kteří by si takřka jistě za normálních okolností nemohli na ministerské křeslo činit naději. Jedním z nich je Jiří Dienstbier, autor řady téměř až obskurních sociálně-inženýrských návrhů.