Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Vzhledem k tomu, že téměř všechny české deníky věnovaly pozornost pouze "kritickým" slovům Václava Klause směrem k ODS, předkládám inteligentním čtenářům Virtually doslovný přepis pořadu, aby si sami udělali obrázek jak o "kritice" prezidenta, tak o kvalitě českých médií, které stále nejsou schopné analyzovat důležitá sdělení a vytvářejí pseudoproblémy, aby odvedli pozornost od problémů, které si pozornost opravdu zaslouží. (JD)

Václav Klaus v Otázkách Václava Moravce

přepis pořadu

Moderátor (Václav Moravec):

Prezident republiky Václav Klaus. Při vládní krizí jeden z klíčových hráčů. Když prezident začátkem července požádal úřadujícího předsedu sociálních demokratů Stanislava Grosse, aby zahájil jednání o sestavení nové vlády, netajil se tím, že chce, aby nový kabinet nebyl jen výměnou několika tváří odstupující vlády.

Václav Klaus, 02.07.2004, prezident ČR:

Věřím, že se vám v brzké době podaří nalézt řešení, které bude moci vládě zajistit takovou většinovou podporu v poslanecké sněmovně, která bude pro mne věrohodná.

Moderátor (Václav Moravec):

Po měsíci prezident jmenoval na Pražském hradě novou vládu. To, že způsobem vyřešení vládní krize není Václav Klaus zcela spokojen, je zřejmé.

Václav Klaus, 04.08.2004, prezident ČR:

Nových tváří zde tolik není, nebo resp., že starých tváří moc neubylo.

Moderátor (Václav Moravec):

O postojích prezidenta při vládní krizi, o problémech lidí žijících v České republice, i o tom bude řeč v rozhovoru s prezidentem republiky Václavem Klausem. Česká televize vysílá poslední slovo za právě končícím týdnem, jediným hostem dnešního speciálního vydání Otázek je prezident České republiky Václav Klaus, vítejte v České televizi, hezký dobrý den.

Václav Klaus, prezident ČR:

Dobrý den.

Moderátor (Václav Moravec):

Vy, diváci České televize, jste prezidentovi adresovali desítky dotazů, za všechny dotazy vám děkuji a věřím, že jich prezident Václav Klaus zodpoví co nejvíce a věřím, ...

Václav Klaus, prezident ČR:

Pokusím se, pokusím se.

Moderátor (Václav Moravec):

Já budu klást stručné otázky, věřím, že vy budete i stručně odpovídat. Lidé chtějí znát nejen váš názor na vyřešení vládní krize, ale například se vás ptají i na korupci v českém fotbale, i na to přijde řeč během následujících pětapadesáti minut. Vy jste napsal v jednom ze svých textů, že jste nové vládě premiéra Stanislava Grosse dal jakýsi bianco šek, co rozumíte souslovím bianco šek?

Václav Klaus, prezident ČR:

Tak bianco šek je srozumitelná vazba, fráze, nebo-li znamená to něco, že člověk neví přesně, jak to dopadne, oni teprve budou muset ukázat, co v nich je a bianco šek znamená, no prostě, že ho stejně dostali, to znamená, mají šanci a já bych si velmi přál a věřím, že celá naše země by si přála, aby tato vláda s něčím pohnula kupředu.

Moderátor (Václav Moravec):

V těch vašich úvahách během řešení vládní krize, byla myšlenka, že to nechcete být vy, kdo by nějaký bianco šek během svého prezidentování dával?

Václav Klaus, prezident ČR:

Já myslím, že tak to není. Tak samozřejmě jsme v poněkud zvláštní situaci, my jsme v normálním momentu, kdy se po čtyřech letech vystřídají vlády, kdy voliči znovu rozdají svými hlasy karty a začíná se jako by úplně znova. Tady se znova nezačínalo, tato vláda je pořád vytvořena na základě toho, co si voliči mysleli v roce 2002, určitě ne na základě toho, co si myslí, jak ukazují průzkumy veřejného mínění, ale jak zejména ukázaly volby do Evropského parlamentu, určitě to není to, co si myslí teď v létě roku 2004, no, a oni mají teď šanci řádných voleb 2006 předvést, jestli ten bianco šek byl vyplněn něčím pozitivním nebo ne.

Moderátor (Václav Moravec):

Vy jste svůj názor na vyřešení vládní krize napsal na své internetové stránky, podívejme se na ně teď a dovolte, abych z vaše textu citoval doslova, ten váš text je následující: "Existence nejmenší možné vládní většiny byla zachována, ale za cenu pro veřejnost velmi špatně obhajitelných posunů uvnitř poslanecké sněmovny - nečekaným odstoupením jednoho, této koalici nepřejícího poslance a přestupem jiného ke koalici od opozice, v závorce: O jeho problémech s alkoholem ani nemluvě, konec závorky. To velké vítězství určitě není, a to pro nikoho", konec citátu vašeho textu z vašich osobních internetových stránek. Předseda lidovců Miroslav Kalousek následně v českém vysílání BBC v pondělí v reakci na váš citát řekl, cituji: "Celé řadě jeho výhrad rozumím, na druhou stranu se ale ptám, co si pan prezident představoval?".

Václav Klaus, prezident ČR:

Tak já jsem si nepředstavoval, že dojde k radikální změně našeho parlamentu, to samozřejmě možné není a mechanismus, který jsme si zablokovali vyvoláním předčasných voleb na rozdíl od všech jiných, ne všech, ale významné většiny zemí světa, je problematická věc. Já když jsem několikrát od té doby byl v cizině, když nastala tato vládní krize, automatická odpověď cizího politika, cizího ..., automatická otázka cizího politika, cizího novináře je: "Budete mít předčasné volby?" a já pokrčím rameny a říkám: "Náš ústavní systém to dělá tak obtížným, že to bohužel není možné udělat".

Moderátor (Václav Moravec):

To znamená, že vy byste po té situaci uvítal předčasné volby?

Václav Klaus, prezident ČR:

Já myslím, že ten debakl, který utrpěly strany vládní koalice ve volbách do Evropského parlamentu, byl tak zřetelný, tak dominantní, tak já myslím, úplně, no, do očí bijící, když z 24 našich poslanců v Evropském parlamentu vládní strany dostaly 4, to znamená 20 dostaly opoziční strany, to se nestalo v žádné evropské zemi a myslím, že tento signál přehlédnout, by bylo nesmyslné, takže ...

Moderátor (Václav Moravec):

Co kdybych vám teď nabídl, že z vás hovoří spíše čestný předseda ODS než prezident České republiky?

Václav Klaus, prezident ČR:

Tak já na tom nic čestno-prezidentovského, eee ... předsedovského opravdu nevidím, to je hodnocení, které je myslím, občanským hodnocením v této zemi zcela běžné a to, že ten debakl byl takový, jaký byl, to si myslí každý člověk dneska na koupališti, nebo na obědě v restauraci, nebo kdekoliv jinde, to snad nemůže obhajovat vůbec nikdo jiný, a v tom není žádná moje specifičnost mé kritiky.

Moderátor (Václav Moravec):

Nicméně, předčasné volby, sám jste to řekl, jako řešení, které vy byste v rámci toho vyústění a vyřešení krize uvítal, vy osobně, se neuskutečnilo, protože k tomu není takový ústavní systém, aby předčasné volby byly tím krokem, který by mohl nastat? Co jste tedy očekával ..., ano ...

Václav Klaus, prezident ČR:

Můžu vsuvku říct? Já si myslím, že by bylo na čase, aby se s tou naší ústavou něco stalo a ono se to nedá udělat v momentu vládní krize, prostě to je drama a v tu chvíli se nedá měnit ústava, právě naopak, ta ústava by se měla měnit v klidné chvíli a politické strany by si to měly jasně říci, takže v tom, to je vsuvka, já si myslím, že by se něco mělo stát, ...

Moderátor (Václav Moravec):

Ano, pane prezidente, vy v několika svých textech i projevech jste kritizoval množství voleb v České republice. Pokud by jste měnil ústavní systém, který by v České republice zajistil v případě nějaké krize jednodušší konání předčasných voleb než jaký je systém současný, nebylo by mnoho voleb v České republice, protože by si politická elita pohrávala s tím, že když dojde k nějakému zakolísání, že by se často vypisovaly předčasné volby?

Václav Klaus, prezident ČR:

No, tak vynecháme-li ten úplný počátek, po roce 1989, by bylo logické, že ty volby musely být v rychlém sledu, protože byly první, začínalo se, politické strany se teprve sestavovaly, tvořily, stabilizovaly, tak zase těch voleb, těch parlamentních, já myslím, že tolik u nás mimořádných nebylo, byl spíše problém, že máme hodně voleb tu do krajů, tu do Evropského parlamentu, tu do parlamentu, tu do senátu, do poslanecké sněmovny, do senátu, do obecních zastupitelstev, to je nadměrný počet pro naši malou zemičku.

Moderátor (Václav Moravec):

A co se týče onoho vyřešení, co si pan prezident představoval v tom nyní platném ústavním systému, když ne předčasné volby?

Václav Klaus, prezident ČR:

No, tak bylo evidentní, že se mají scházet, jednat, politické strany. Já jsem jasně řekl, že nebudu si zahrávat s tím, že k šoku všech si vynajdu nějakého bývalého guvernéra Centrální banky a k překvapení všech ho budu jmenovat premiérem, aby vytvořil nějakou všem neznámou vládu úřednického, poloúřednického, polopolitického typu, já jsem do těchto jednání nijak nevstupoval, já myslím, že to je také správně, čili nechal jsem na politickém spektru, aby se scházel, domlouval, objevil, že spolu mohou kamarádit ty či s těmi, nebo nemohou kamarádit, no, a výsledkem je to, co se stalo, opět velmi chatrná sto jedničková většina.

Moderátor (Václav Moravec):

Vy jste čestným předsedou ODS, nemyslíte, že tu situaci zablokovala Občanská demokratická stana? Sice se Mirek Topolánek sešel jednou se Stanislavem Grossem, odmítl Grossovy nabídky a pak si podle internetových stránek Občanské demokratické strany vzala většina leadrů dovolenou.

Václav Klaus, prezident ČR:

Tak já se nijak, já se své minulosti v založení ODS a dlouhodobém předsedování v ODS v ničem ani o milimetr ani o malinký kousíček nezříkám a neuhýbám z toho ani o kousek, ale na druhé straně já myslím, že všichni vědí, že čestné předsednictví je něco jako čestné občanství, nebo čestný doktorát, nebo něco takového, prostě to není reálná věc, že by člověk jakýmkoliv, jakýmkoliv způsobem tu politickou stranu ovlivňoval, takže já myslím, to jenom na vysvětlenou tuhle tu věc, prostě ODS zvolila řešení, že je lepší, když se do ničeho aspoň z vnějšku, pozoruji, když se do ničeho v této chvíli plést nebude, kdy se nebude pokoušet nějak aktivním způsobem ovlivnit výsledky této vládní krize, předpokládám, že si to spočetli a že to udělali s vidinou nějakého, nějakého dalšího efektu, já myslím, že zatímco tady dnešní předseda vlády určitě řekl, že je lepší vrabec v hrsti než holub na střeše, tak zdá se mi, že předseda ODS Topolánek řekl, že je lepší holub na střeše a někdy v budoucnu polapený holub než ten dnešní vrabec, je to možné a ...

Moderátor (Václav Moravec):

Vy jste rozuměl té úvaze, anebo je tato Topolánkova úvaha příčinou hlubšího sporu mezi vámi a Občanskou demokratickou stranou, jak o tom v sobotu referovala Mladá Fronta Dnes?

Václav Klaus, prezident ČR:

Tak referovala? Referovat znamená, že mám nějaká tvrdá data a o nich mluvím. Já bych si dovolil poopravit, řekl bych, když jsem viděl včerejší nadpisy v Mladé Frontě Dnes, že spekulovala Mladá Fronta, a to je něco jiného, než referovala, to bych velmi, velmi odlišoval, já myslím, že já žádný spor s ODS nemám a jestli bych si já myslel, že měla vstoupit do té hry aktivněji, to je věc druhá.

Moderátor (Václav Moravec):

A to si myslíte, že by měla vstoupit aktivněji?

Václav Klaus, prezident ČR:

Tak například mohla už daleko dřív komentovat tu vládu, já myslím, že má-li stínovou vládu, tak měl každý se s tím, nebo mohl, já do toho přeci nemám komu mluvit, tak každý ze stínových ministrů měl už vyjet se zásadními replikami nad těmi nestínovými ministry, ...

Moderátor (Václav Moravec):

Grémia ODS se scházejí v pondělí, protože vedoucí představitelé byli na dovolené.

Václav Klaus, prezident ČR:

Dobrý, já to nekomentuji, opravdu.

Moderátor (Václav Moravec):

Mirek Topolánek ale k těm jistým názorovým rozporům v deníku Mladá Fronta Dnes řekl, že kolaborace se socialisty by možná vedla k pomalejším ale jistějším koncům, to znamená, že vy vnímáte to, pokud by Mirek Topolánek více jednal se Stanislavem Grossem, že by to byla kolaborace?

Václav Klaus, prezident ČR:

Ale já si myslím, že to je zbytečná spekulace. Prostě dnešní vedení ODS se rozhodlo to, co jsem řekl tím příměrem před chvílí prostě, že je lepší si počkat, že pak musí samozřejmě podle mého názoru spekulovat na tom, že se té vládě dařit nebude, kdyby spekulovalo vedení ODS, že se té vládě dařit bude, tak by se mělo asi myslet, že by to té vládě nemělo umožnit, ale protože asi spekuluje, ale já nevím, že se té vládě dařit nebude a že ona ještě více získá do toho budoucna, ale já myslím, že to je, to je věc, která prostě je a už k tomu není co doříkávat.


Moderátor (Václav Moravec):

Veřejnost je k nové, sestavené vládě poměrně skeptická, většina lidí však dává přednost Grossově vládě před předčasnými volbami. Podívejme se na průzkum agentury SCaC pro deník Mladá Fronta Dnes, z ní vyplynulo, že si necelých 51 procent lidí přeje, aby vláda premiéra Stanislava Grosse vydržela do voleb v roce 2006 a pak skončila, necelých 29 procent lidí si přeje, aby vláda premiéra Stanislava Grosse padla a pak se ještě můžeme podívat na problémy, jejichž řešení veřejnost od Grossovy vlády podle výzkumu agentury ScaC pro deník Mladá Fronta Dnes očekává. Takže nejvíce respondentů si přeje snížit kriminalitu a omezit korupci, druhým tématem je pomoc mladým lidem k bydlení, to si myslí zhruba 46 procent lidí, jak právě teď můžeme vidět na grafu, dalším problémem, který by podle názoru veřejnosti měla řešit nová vláda je nezaměstnanost, po jejím snížení volá zhruba 41 procent lidí a poslední téma, snížení daní a zlepšení podnikatelského prostředí 38 procent lidí. Je tady jistý průměr mezi preferencemi veřejnosti a preferencemi prezidenta Václava Klause? Vy jste zmínil zcela jasně z vašeho zaměření jako profesora ekonomie, veřejnou reformu financí.

Václav Klaus, prezident ČR:

Já jenom vsuvku jednu k tomu, ...

Moderátor (Václav Moravec):

Ano.

Václav Klaus, prezident ČR:

...že 50,8 procenta, jak jsem si teď přečetl, si přeje, aby vláda fungovala a nepadla. Já si myslím, že to není vůbec v rozporu s názorem prezidenta republiky. Prostě prezident republiky nikdy v životě, ani teď, nezastával heslo, že čím hůře, tím lépe prostě, já si myslím, že to nemůže být v našem zájmu a my se musíme snažit, aby, vládu máme, aby ta vláda fungovala, aby fungovala co nejlépe, takže to je první věta, kterou bych chtěl říct, za druhé, otázka státního rozpočtu, schopnosti ho zaplatit nebo nezaplatit, nechat ho na dozaplacení budoucím generacím, to není žádný finančnický problém, to není žádné finančnické vidění světa Václava Klause, to je elementární věc, kterou řeší každý člověk doma se svým rodinným rozpočtem a buď žije na dluh a půjčuje si, nebo nežije prostě, takže to není, to vůbec není finančnická abeceda nebo něco takového.

Moderátor (Václav Moravec):

Můžu tady jenom vstoupit do řeči, protože vy jste svůj projev loni 15. října adresoval v poslanecké sněmovně i při příležitosti klíčového zákona, který se přijímá každý rok, zákona o státním rozpočtu, tato současná vláda premiéra Stanislava Grosse s největší pravděpodobností naváže na rámec předjednaný už Špidlovou vládou, to znamená 113 miliard Kč deficitu, pokud do něj započítáme Českou konsolidační agenturu, eee ... Očekával jste a očekáváte výraznější změnu, nebo se smíříte se 113 miliardami Kč?

Václav Klaus, prezident ČR:

Tak za prvé, za prvé, já jsem byl naprosto zděšen a dost jsem se nevrle tvářil na bývalého předsedu vlády, když on poté, co vláda podala demisi, dále na zasedání vlády projednával státní rozpočet, to mě zlobilo, to jsem mu telefonoval a tak dále, já si myslím, že to nebylo fér, přeci přichází nová vláda, která si jinak naformuluje priority a řekne, více chceme dávat tam, méně jinam, a to že ...

Moderátor (Václav Moravec):

Když v té vládě ale zůstává stávající ministr financí, premiérem je první vícepremiér?

Václav Klaus, prezident ČR:

No, ano i ne. Ta vláda je trošku jiná, ta vláda samozřejmě je méně jiná než bych si přál já a než by si asi přála tím výsledkem voleb, myslím do Evropského parlamentu, veřejnost, ale prostě jiná je, ona je taky zpřeházená, ony se některá místa posunula, to je vždycky, je tam jiný předseda, jiný předseda vlády, fotbalisté řeknou, že stejní hráči hráli jinak pod trenérem Brücknerem, než hráli pod trenérem nějakým jiným, tak já to nechci bagatelizovat tyto změny, ale znova opakuji, když jsme zdědili komunistický státní rozpočet 10. prosince, když jsme vstoupili do vlády, já jako ministr financí, tak jsem na první tři měsíce vyhlásil rozpočtové provizorium a slíbil jsem, že do tří měsíců ten rozpočet celý od základu předěláme.

Moderátor (Václav Moravec):

To znamená, podle vás by Grossova vláda neměla rezignovat? Předělat už navržený rámec státního rozpočtu, který připravoval Bohuslav Sobotka?

Václav Klaus, prezident ČR:

Opakuji, my jsme tehdy vstoupili do vlády 10. prosince a šlo o rozpočet na bezprostředně následující rok, konec konců ta vláda vznikla půl roku, nebo pět měsíců před koncem roku, to je ...

Moderátor (Václav Moravec):

Dá se ale srovnávat revoluční situace a situace roku 2004?

Václav Klaus, prezident ČR:

Tak situace byla jiná, no, ale přišla nová, odhodlaná, mladistvě vyhlížející vláda, no, tak ta by měla o to silněji mít pocit, že má zatřást s tím existujícím a rozhýbat status quo, ...

Moderátor (Václav Moravec):

113 miliard nepřijatelné pro vás, o dvě miliardy nižší deficit, než deficit letošní?

Václav Klaus, prezident ČR:

Každý z těch, kdo se dnes dívá na tento náš pořad, a to nevím, jestli někdo obětoval srpnové nedělní krásné počasí, ...

Moderátor (Václav Moravec):

Vy jste ho také obětoval, tak doufejme, že se víc lidí obětuje, pane prezidente.

Václav Klaus, prezident ČR:

Ne, já chci říci jen, každý si přeci dopočte, když je to 113 miliard, tak si to vydělí 10 miliony obyvatel a spočte si, kolik každý z nás jenom tím jedním rozpočtem bude zase zadlužen, tohle to prosté dělení může zvládnout každý bez kalkulačky a v tomto smyslu by měl naopak žádat tu vládu, aby to tak nebylo.

Moderátor (Václav Moravec):

Vy ji tak požádáte v případě, že by se objevil v poslanecké sněmovně deficit 113 miliard Kč, pokud do něj započítáme, jak ještě jednou opakuji, ztrátu České konsolidační agentury?

Václav Klaus, prezident ČR:

Já bych chtěl říci to, co tady možná zaznělo na začátku a oklikou bychom se k tomu vrátili, prostě role prezidenta není v ústavním systému země není být opozicí, opozicí je někdo jiný, opozicí v této zemi jsou ty politické strany, které vládu nestavovaly, které nevytvořily vládní koalici a ty by měly provést zásadní souboj s vládou o tom, jestli sestavila, nebo nestavila dobře státní rozpočet, ...

Moderátor (Václav Moravec):

Teď ale záleží, zda těmi slovy, která jste pronesl, jste se už do té opozice trochu nedostal?

Václav Klaus, prezident ČR:

Naopak, já říkám, že to vůbec není úkolem prezidenta, aby v tomto smyslu zásadně, zásadně polemizoval, ten může na něco upozornit, ale o tom, jestli ten rozpočet bude nebo nebude přijat, nebude rozhodovat prezident, to bude rozhodovat opět Parlament České republiky, resp. jeho dolní komora.

Moderátor (Václav Moravec):

Teď mi dovolte, abych v souvislosti s vládou premiéra Stanislava Grosse začal klást otázky, které přicházely a přišly jich desítky, ba stovky, v průběhu uplynulých tří dní na vás prostřednictvím internetové schránky tohoto pořadu, jedna z těch otázek byla, když jste si vzal tři ministry na hrad, a to ministra zahraničí, ministra vnitra a ministra obrany, proč jste si nepozval ministra, ke kterému také máte svým způsobem pravomoci, ministra spravedlnosti, nového ministra spravedlnosti Pavla Němce? Protože prezident republiky jmenuje soudce.

Václav Klaus, prezident ČR:

Tak za prvé, prezident má pravomoci k více ministrům, prezident jmenuje rektory vysokých škol, prezident mimochodem bude dalšího rektora jmenovat za deset dní, prezident jmenuje univerzitní profesory, takže by zrovna tak mohl si zavolat ministryni školství. Já jsem přesvědčen, že ta trojice, kterou jsem si vybral, je ta s prezidentem nejtěsněji buď spolupracující nebo naopak nespolupracující. Já jsem měl velmi dobrou spolupráci s dosavadním ministrem obrany panem Kostelkou a velmi bych stál o to, aby na to bylo možno navázat, protože jsem se v té armádě jako vrchní velitel ozbrojených sil, myslím, docela silně a výrazně angažoval, já jsem nonstop v zahraničně politických otázkách a vztazích, proto je zcela logické, že jsem se chtěl setkat s ministrem zahraniční a pokusit se, aby ty vztahy byly rozumnější, než byly doposud.

Moderátor (Václav Moravec):

Podaří se to? Slíbili jste si to, že budou rozumnější vztahy s Cyrilem Svobodou a nebude docházet k mediálním přestřelkám?

Václav Klaus, prezident ČR:

Tak on na to kývl, tak já doufám, že ano.

Moderátor (Václav Moravec):

A vyjasňovali jste si to podrobněji, jak je možné těmto přestřelkám předcházet?

Václav Klaus, prezident ČR:

No, tak předcházet je možné dvěma věcmi, za prvé, více spolu mluvit a více konzultovat, a to jsme si my přislíbili, druhá věc je také si ponechat v chování určitou rezervu, já prostě jsem neměl pocit, že kdekoliv ministr zahraničí promluvil v cizině, takže abych si ten projev odškrtal a udělal bych tiskovou konferenci, že zásadně nesouhlasím s tím, co on řekl, bohužel on to účinně dělal, a to jsem ho moc prosil, aby toto skončilo.

Moderátor (Václav Moravec):

Další otázky. Vy jste zmínil dnes už bývalého ministra obrany Miroslava Kostelku, několik otázek v souvislosti, že Miroslav Kostelka má být super poradcem pro obranu, Stanislav Gross ostatně míní, i podle deníku Právo, vytvořit tým super poradců, kteří budou oponovat materiály skutečným ministrům, vnímáte to jako systémový krok?

Václav Klaus, prezident ČR:

Tak já jsem se netajil svým názorem, že, myslím vůči premiérovi, že toto považuji za výrazný krok zpátky. Já jsem přišel do vlády, tehdy ještě do federální vlády, kdy ta budova Strakovy akademie byla přecpaná, zaplněná, spoustou zaměstnanců, kteří zdvojovali, vytvářeli paralelní struktury existujícím ministerstvům, vytvářeli konkurenční ministerstva a byli tam odborníci tu na zemědělství, tu na to, tu na ono. Mě se tehdy jako ministru financí podařilo tlačit na předsedu vlády Čalfu, aby toto prostě skončilo, takže tito poradci a celé tyto odbory se ze Strakovy akademie vystěhovali a najednou ta budova byla, ...

Moderátor (Václav Moravec):

Už se tam stěhují?

Václav Klaus, prezident ČR:

...naopak ta budova byla tehdy úplně poloprázdná potom, když já jsem tam seděl jako předseda vlády, tak jsme de facto měli prázdné celé druhé poschodí, prázdné, tam nikdo neseděl. Já toto považuji za koncepčně špatné, protože zodpovědný je ministr, nikoliv super poradci, je to zbytečný, zbytečný konflikt, za mě bylo pět poradců, kteří byli všichni, už jsem jednou použil fotbalovou terminologii, všichni byli libera, to znamená, oni se na to museli dívat z výšky a nikoliv s detailní znalostí jednotlivostí, to je úkol těch ministerstev, takže já si myslím, že to je chyba, tohle je špatně.

Moderátor (Václav Moravec):

Dvě otázky, které také přišli od diváků České televize na internetové stránky Otázek, se týkaly postavy šéfa úřadu vlády, nového šéfa úřadu vlády a jeho minulosti. Máte i vy k ní výhrady?

Václav Klaus, prezident ČR:

Já se přiznám, že toho člověka jsem nikdy v životě neviděl, jeho jméno jsem nikdy neslyšel a pokud jsem si stejně jako některý z těchto pisatelů přečetl, co o něm někdy, včera, nebo předevčírem, napsali noviny, já prostě o tom nevím vůbec nic, nevím. Každý si připravujeme ...

Moderátor (Václav Moravec):

A kdyby ty informace byly pravdivé, měl by v čele státní instituce úřadu vlády stát takový člověk?

Václav Klaus, prezident ČR:

No, tak já si myslím, že to není zrovna nejlepší kvalifikace pro tento úřad a mohu zavrtět hlavou, proč si ho předseda vlády do toho místa vyvolí, ale přiznám se, že tím, že ho nijak nemám hmatatelně před sebou, tu osobu, tak se mi o něm nedobře, nedobře mluví.


Moderátor (Václav Moravec):

Šest nových členů má vláda Stanislava Grosse v porovnání s vládou premiéra Vladimíra Špidly.

Stanislav Gross, 02.07.2004, úřadující předseda ČSSD:

Teď se samozřejmě budu snažit o to, aby v České republice vznikla, nebo byla jmenována vláda, která si zaslouží důvěru české a samozřejmě i zahraniční veřejnosti.

Moderátor (Václav Moravec):

Slíbil na počátku vládní krize úřadující předseda sociálních demokratů. Po jmenování kabinetu má veřejnost, alespoň podle výzkumů veřejného mínění, jasno v tom, že složení nové vlády ji nenadchlo. Naopak leadři minulé, ale i stávající vládní koalice, mají jasno v tom, že výrazné změny nebylo možné od vládní krize očekávat. Premiér Stanislav Gross je však přesvědčen o tom, že jeho kabinet vyřešení některé zásadní problémy země.

Stanislav Gross, 02.08.2004, premiér, úřadující předseda ČSSD:

Je to ta nejlepší varianta, která v tuto chvíli zajistí České republice řešení problémů, které zde jsou.

Miroslav Kalousek, 02.08.2004, předseda KDU-ČSL:

Jak politickým složení, tak mechanismy koaliční smlouvy, eliminuje komunisty z vlivu.

Pavel Němec, 02.08.2004, předseda US-DEU:

To je úspěch všech tří koaličních stran, které se dokázaly dohodnout na obnovené koaliční spolupráci.

Moderátor (Václav Moravec):

Které problémy České republiky je schopna vyřešit vláda s podporou sto jednoho poslance v dolní parlamentní komoře? Vidí prezident republiky Václav Klaus, host dnešních Otázek, v koaliční smlouvě, v její programové části, příslib nějaké výrazné programové změny vlády Stanislava Grosse od vlády premiéra Vladimíra Špidly?

Václav Klaus, prezident ČR:

Mě ta koaliční smlouva v té své programové části se zdá strašlivě bezzubá, podle mého názoru, nic konkrétního a zásadního neříká a zejména, a to je vždycky hlavní problém, řadí věci vedle se, to znamená, chybí tam jakékoliv seřazení priorit, co více, co dříve, co silněji a je tam celá řada věcí, které znamenají, bylo by třeba, je potřeba, musí se, nebo bude se dělat, ale pokud se neřekne jak a kdy, já myslím, že si musíme počkat na vládní prohlášení, které určitě stoprocentně bude daleko podrobnější a pak je to na podrobnější hodnocení.

Moderátor (Václav Moravec):

Vy jste v jednom ze svých textů, který jste publikoval v průběhu vládní krize naznačil, že existují problémy této země, které by vláda měla řešit a najít řešení, by neměla během těch dvou let, bude-li vládnout dva roky, rezignovat? Můžete říci, které problémy, vy osobně, si myslíte, že by to především měly být?

Václav Klaus, prezident ČR:

Tak těch problémů je celá řada, ale musím nerad začít svým obligátním tématem, a to je zadlužování země, deficit státních rozpočtů, to, co se podařilo této dvouleté Špidlově vládě, je unikátní věc a je to trošku bývalému předsedovi vlády, pro mě nepochopitelným způsobem, prostě odpouštěno, nebo není za to příliš peskován, což se mi zdá téměř neuvěřitelné, takže ten, ten prudký nárůst státního zadlužení, nebo-li zadlužení každého z nás, je tak evidentní, že už dávno se mělo škrtnout něčím a škrtnout něco a přibrzdit, a ta vláda se k tomu vůbec neodhodlala a nedovedu si představit, že by se k tomu neodhodlala vláda tato, protože ...

Moderátor (Václav Moravec):

A v případě, já se omlouvám, teď budu oponovat, že si to dovedu představit, protože tato vláda vstupuje do toho obtížnějšího období, předvolebního období. Jestliže jste v poslanecké sněmovně 15. října se zdráhal pojmenovat ta opatření, která ...

Václav Klaus, prezident ČR:

Myslíte loni 15. října?

Moderátor (Václav Moravec):

Ano, loni 15. října, ta opatření, která přijala Špidlova vláda slovem reforma, tak vy očekáváte, zcela vážně, že Grossova vláda přijme taková opatření, které by jste slovem reforma označil?

Václav Klaus, prezident ČR:

Nevím. Tak za prvé, slovo reforma a k fázi reforma, jsou slova, která padla několikrát mezi mnou a dnešním premiérem, on říkal, my budeme pokračovat v té reformě a usmál se a říkal, já vím, že vy tomu říkáte nereforma, takže ...

Moderátor (Václav Moravec):

Takže jste se ho ... ehm, bude pokračovat.

Václav Klaus, prezident ČR:

... takže napětí, napětí a odlišný názor na tuto věc tady samozřejmě je. Nevím, tady se módně říká, že ty dva roky je strašně krátká doba. Já musím říci, když byl 17. listopad a my tři týdny poté jsme se stali členy první vlády a věděli jsme, že ta vláda bude fungovat pouze do června, to znamená, měli jsme šest měsíců, tak nikoho z nás nenapadlo, že ta vláda nemůže nic dělat. Potom bylo rozhodnuto, že ještě první volební období bude krátké, možná, že si vzpomínáte, též jenom dvouleté, čili celá, po prvních volbách vzniklá vláda, měla pouze dva roky. Tam se přeci sáhlo k zásadním systémovým opatřením, k zásadním systémovým změnám, například, a mohu jmenovat tisíc příkladů na ministerstvu financí, kde jsem byl, se za ty dva roky stihla udělat celá, od A až do Z, daňová reforma, která změnila komunistický systém daní, kdo si na ni ještě pamatuje, jak se ty odvody různé jmenovaly, jak, co to byla daň z obratu, to už dnešní mladí vůbec neznají, takže se za dva roky totálně stihl například předělat daňový systém, takže úvaha o tom, že to dvouleté období je krátké a že jenom udržovat se při životě, že by ta vláda měla, to by bylo hrozně špatné.



Moderátor (Václav Moravec):

Protože zájem o dotazy na prezidenta republiky Václava Klause dnešních Otázkách byl obrovský, struktura pořadu de facto byla sestavována i podle těch dotazů, které se nejčastěji objevovaly, ale přicházely i, řekněme, dotazy autentické a unikátní, tudíž dovolíte-li, tak ve zbytku času bychom se věnovali těm dotazům. Například jeden z dotazů, a to od Franty Práška ze Soběslavi zní: "Fotbalová korupční aféra nezvykle velkých rozměrů nesvědčí o ničem dobrém, nemáte dojem, že v našem státě se nenajde obor, který je, jak se říká, čistej?"

Václav Klaus, prezident ČR:

Ale já věřím, že obecně, obecně ano a na druhé straně korupce je lidským fenoménem, který vznikl v momentu, když přišel stát a když začal mít tu možnost něco rozdávat a lidé se pokoušeli získat výhody, prostě korupce tady je a asi na světě vždycky bude, jestli jsme tak ...

Moderátor (Václav Moravec):

Zajímá vás korupce ve fotbale?

Václav Klaus, prezident ČR:

Vnímám. Vnímám, že je, vnímám jako to mnohaletý sportovec, který občas vrtěl hlavou nad rozhodčími, kde ten faul, který mu byl písknut při basketbalu nebyl, nebo naopak na něj písknut prostě nebyl, prostě vím, o čem mluvím. Fotbal tím byl proslulejší než jiné sporty tím, že je více na očích a jeho rozsah samozřejmě jsme nikdo nemohli tušit, nikdo jsme nemohli znát, ale je to smutné, protože já mám pocit, že on sport je jedna z výsad vůbec lidských aktivit, kde by se mělo hrát fair-play a tam, kde to hodně závisí na rozhodčím, to je špatné.

Moderátor (Václav Moravec):

Když už mluvíte o sporu, České televize, jako televize zaměřená i hodně na sportovní fanoušky, bude vysílat letní olympiádu a několik dotazů také přišlo, komu vy budete fandit na letní olympiádě, pokud se nemýlím, tak do Athén odjíždíte na slavností zahájení příští týden v pátek?

Václav Klaus, prezident ČR:

Já jedu už ve čtvrtek, protože ve čtvrtek se bude zahajovat i ta česká část, ten český olympijský dům a potom v pátek budou takové ty slavnosti a obědy s prezidenty různých zemí a podobně a večer bude zahájení, takže já snad dostanu na sobotní a nedělní program, tak bych chtěl vidět co nejvíce našich sportovců.

Moderátor (Václav Moravec):

Budete fandit všem nebo někoho preferujete?

Václav Klaus, prezident ČR:

Ale tak fandit jim samozřejmě budu všem.

Moderátor (Václav Moravec):

Další dotaz se týkal, abych byl obecný, ještě souvisel s vládou, ale nestihl jsem ho položit, souvisel s tím, jaký je podle vás ideální ministerský předseda a ten dotaz naráží na věk Stanislava Grosse?

Václav Klaus, prezident ČR:

No, tak já si myslím, že mládí na straně jedné má dostat šanci, na straně druhé mladí ministři a ministerští předsedové většinou vznikají revolučních, nepřipravených chvílích, kdy je nějaká zlomová věc v zemi, což dneska prostě není, v tomto smyslu je ministerský předseda mladý, ale neřekl bych, že to závisí pouze na věku, protože znám staré dvacetileté a mladé šedesátileté, tak já bych více hovořil o jiných kritériích než o věku, pouhém věku jako takovém.

Moderátor (Václav Moravec):

Rudolf Novotný, Líšany u Rakovníka, cituji doslova: "Pane prezidente, po vaší velmi rychlé reakci na tak zvaná klecová lůžka jsem přesvědčen a byl jsem přesvědčen o tom, že ještě rychleji zareagujete na střelbu plzeňského policisty na chodce, protože šel po přechodu na červenou a pozvete si na pohovor tehdejšího ministra vnitra Stanislava Grosse, nic takového jste neudělal a já se vás ptám proč?".

Václav Klaus, prezident ČR:

No, tak já jsem v těch klecových lůžkách prostě reagoval na kampaň, která nebyla pouze naší domácí problematikou, ale dopis Rowllingové a články, které potom vznikaly v anglickém tisku, poškozovaly naší zemi, skutečně na mezinárodním fóru a tam jsem měl pocit, že do té věci mám vstoupit. Akce plzeňská a střelba na křižovatce, na přechodu, je něco netušeného, neuvěřitelného, nepochopitelného pro mě, já doufám, že to, že se to bude řešit standardním způsobem, nemyslím, že to chce prezidentské angažmá.

Moderátor (Václav Moravec):

Další věc, kde lidé volají po možném prezidentském angažmá a respektive i po vaší odpovědnosti v množství kasin, a to, co se stalo přesně před týdnem Na Příkopech v centru Prahy, to znamená atentát na ...

Václav Klaus, prezident ČR:

Skoro teď před týdnem, ježiš, málem, no.

Moderátor (Václav Moravec):

Ano, přesně. Tedy lidé se vás ptají, zda taková liberální politika ve vztahu ke kasinům nezpůsobila i ono pronikání do organizovaného zločinu do vlády?

Václav Klaus, prezident ČR:

Já jsem v kasinu ještě nikdy v životě nehrál, takže moje odpověď je posunutá tímhle tím směrem, já nevidím ...

Moderátor (Václav Moravec):

Ale to, že se umožnilo ...?

Václav Klaus, prezident ČR:

... sebemenší důvod, abychom měli nejvíce kasin na počet obyvatel na světě, nechápu, nemám pro to žádné vysvětlení a v tomto smyslu ta liberální politika nemá byla určitě chybná, tam měl být dohled ...

Moderátor (Václav Moravec):

A je to i politika, pokračující politika daná vašimi vládami?

Václav Klaus, prezident ČR:

Měl tam být daleko přísnější dohled, dohled ministerstva financí.

Moderátor (Václav Moravec):

Ještě otázky, které souvisejí přímo s tím kriminálním činem, zajímáte se o jeho vyřešení a reportuje vám pravidelně ministr vnitra?

Václav Klaus, prezident ČR:

Reportuje. Já jsem opravdu, musím se přiznat, minulý týden v těchto chvílích, byl dvakrát v osobní kontaktu s tehdejším ministrem vnitra Grossem a o tom jsem plně informován, já si myslím, že to, jak se tady nastolil ten rozdíl teroristický čin-kriminální čin, no já nevím, jestli je to úplně to nejpodstatnější rozlišení, já jsem viděl velmi hezkej Renčínův vtip, někde, kde leží krví zborcený člověk a nad ním jsou lidé a říkají mu: "Měl jste velké štěstí, že to nebyl teroristický čin!", a já si myslím, že to přesně vystihuje ten problém, pro mě v půl jedné na hlavní pražské ulici v neděli za bílého dne není čistý kriminální čin, to je pro mě demonstrativní kriminální čin, který znamená něco více, čistý kriminální čin je půl čtvrté ráno někde pod mostem, tam či onde, nebo v zatopeném lomu, ale tohle to byla věc jiná a já bych to nezužoval na tu polaritu kriminální versus teroristický.

Moderátor (Václav Moravec):

Poslední otázka Jakub Kocmánek, poprosím vás o stručnou odpověď. Uvažujete o úplné obnově komplexu bytu a pracovny prezidenta T. G. Masaryka?

Václav Klaus, prezident ČR:

Tak my se na hradě leccos snažíme dělat, v Lánech se snažíme leccos dělat, ale že by speciálně šlo o obnovení této věci, myslím, že tento projekt ani bezprostředně neexistuje. I v těch Lánech, které znám daleko podrobněji než velikananánský Pražský hrad, kde jsem určitě do spousty místností ještě vůbec nikdy nevstoupil, ani do všech poschodí jsem nikdy nevstoupil, tak i v těch Lánech je velmi obtížné nalézt, co tam zůstalo skutečně autenticky z této chvíle a takže to asi úplně hlavní věc není.

Moderátor (Václav Moravec):

Zodpověděli jsme, řekněme, desítky otázek, další desítky jsou nezodpovězeny, prezident republiky Václav Klaus dnešním hostem Otázek České televize, já vám děkuji za to, že jste přišel a někdy příště, doufám, v dohledné době, na shledanou.

Václav Klaus, prezident ČR:

Děkuji.

Moderátor (Václav Moravec):

Už teď můžete adresovat své dotazy dalším hostům, kteří přijdou příští týden, premiér Stanislav Gross a předseda občanských demokratů Mirek Topolánek, ptejte se už teď prostřednictvím internetu otazkyVM@czech-tv.cz, od příštího týdne uvidíte zcela nové otázky, v novém studiu, s novými znělkami a s vašimi názory, přeji vám hezký zbytek neděle.

9. srpna 2004



Přepis pořadu
Nabízíme Vám přepisy významnějších diskusních pořadů, které stojí za to si přečíst!
 
  Přístupy: 7586 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA