Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


02.05.2004 Nedělní partie-M.Topolánek, V. Špidla

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Jako vždy i dnes pro vás máme vaší, tedy diváckou otázku, a ta dnes zní: "Měli bychom o ústavě Evropské unie rozhodnout v referendu?" Pokud říkáte "ano", volejte na číslo 776999001, pokud říkáte "ne", volejte na číslo 776999002. Ty své odpovědi můžete posílat i prostřednictvím SMS zpráv, a to ve formátu PRIMA NP ANO, nebo NE na číslo 9001106. My vám ta čísla budeme během Nedělní partie promítat ve spodní části obrazovky. Já ještě jednou zopakuji tu otázku: "Měli bychom o ústavě Evropské unie rozhodnout v referendu?" A právě tomuto tématu se budeme věnovat i my, a to hned teď na začátku, protože od včerejška jsme členy Evropské unie.

redaktorka /ukázka/

Od včerejšího dne je Česká republika spolu s dalšími devíti zeměmi členskou zemí Evropské unie. Někteří naši politici slavili s okázalou radostí, jiní jen střídmě. Prezident Václav Klaus míní, že Česká republika od 1. května přestává existovat jako samostatný a suverénní stát. S narůstajícím počtem členů Unie se navíc podle prezidenta může mezi členskými zeměmi zvyšovat napětí. Předseda vlády Vladimír Špidla naopak považuje evropskou integraci za výhodnou nutnost, protože umožňuje národním státům společně hájit své zájmy v globálním světě a podle premiéra by měl tento proces pokračovat. "Bylo by dobré rozhodovat společně například v daňové politice, bylo by výhodné, kdyby harmonizace práva EU pokročila dál," prohlásil například premiér Špidla.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Pánové, co jste cítili ve chvíli, kdy jsme do Unie vstoupili? Jaké jste měli pocity?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Radost. Radost, protože se podařila cesta, kterou český národ sledoval už velmi dlouhou dobu. A pro mě začala na jaře roku 1968. Mezitím byla jedna okupace, jedna revoluce a teď jsme to dokázali.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Pane Topolánku.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Já se přiznám, že o půlnoci při hraní české hymny jsem měl v očích slzy. Na druhé ..., nemůžu říct radost, ale pocit uspokojení, že jsme dosáhli nějakého cíle, který jsme si vytyčili, ale byl to pocit poměrně neutrální. Já jsem nepociťoval něco jako takovou tu patetickou radost, kterou pociťovali ostatní.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Já tady mám výsledky výzkumu, který udělala Mladá fronta DNES. Lidé odpovídali na otázku, proč se těší a čeho se bojí v souvislosti s Evropskou unií. Tak a lidé se nejvíc těší na to, že bude jednodušší cestování, že bude možnost pracovat v Unii, že budeme patřit k silnějšímu společenství, budeme moci studovat v Unii, budeme mít stejná práva jako Němci, Francouzi a jiné velké národy, možnost přestěhovat se do jiné země Evropské unie. A naopak, čeho se lidé bojí - zvýšení cen, bude se o nás rozhodovat jinde, rozšíří se byrokracie, budeme Evropany druhé kategorie, přibudou zákony a nařízení. Pánové, co vy sami považujete za tři největší výhody v souvislosti s Evropskou unií?

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Mám začít, nebo pan premiér? Klidně vám ...

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Pro mě je to posílení vlivu České republiky v Evropě i ve světě, tím způsobem posílení suverenity de facto, vstup na největší trh na světě a na velmi vyspělý trh na světě bez jakýchkoliv překážek a potom ten opravdu volný pohyb a pro mě velmi zajímavé a myslím si, že i pro ostatní velmi důležité je volný přístup ke vzdělávacím systémům v Evropě kdekoliv existují.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Pane Topolánku.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Já bych to spíš než klady a zápory, protože to je poměrně dynamický proces, nazval ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Já se teď ptám na ty výhody.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

... hrozby a příležitosti. Takže ty příležitosti spíše než klady, i když to první je klad a už jsem to řekl, to je, že jsme po několika desítkách let zpátky v rodině evropských států. To datum 1. května bylo spíše formální, protože my už samozřejmě v té Evropské unii fakticky i díky legislativě přijaté jsme, takže to je dokončení nějakého procesu, a ten pokládám za kladný. Příležitostí je to, co řekl už pan premiér, a to je po odbourání těch přechodných období a těch různých diskvalifikačních opatření opravdu volný pohyb našich lidí, studentů a využití celého toho prostoru. A samozřejmě to, co už řekl i pan premiér, to cítím podobně, a to je fakticky vstup na velký evropský trh, odbourání posledních omezení a pokud my sami si nebudeme dělat uvnitř problémy a daňově, případně jinými prostředky, budeme schopni v té Evropě, Evropské unii být konkurenceschopní, tak to je velká příležitost pro naše podnikatele, pro naše lidi. Nicméně je to pořád jenom příležitost.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Pánové, můžete vyjmenovat i tři nevýhody? Pane premiére.

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Myslím si, že nevýhody takové přímé a jednoduché nejsou. Ta ..., ten základní problém je, že mnohé věci by se staly nevýhodou, pokud bychom nedokázali být dynamičtí a obstát v konkurenci, která je otevřená.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

To ale podle vás budeme?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

To jsem si jist, že budeme. Tak koneckonců tisíc let obstáváme v evropské konkurenci, nevím, proč bychom v těch následujících tisíc neměli obstát taky.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

O dalších nevýhodách nebo o konkrétních nevýhodách nevíte?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Nějaké velmi přímočaré nevýhody nejsou. Jsou některé věci, o kterých se může ..., na které můžeme nahlížet jako na výhodu i nevýhodu, například tvorbu některých evropských norem. Na jedné straně můžete mít obavu z toho, že je to jisté omezení, na druhé v okamžiku například, když uvádíte výrobek na trh, tak, když jste ho uvedl u nás, tak jste ho uvedl současně v pětadvaceti dalších zemích. Čili to je ohromná výhoda. A takovýchto věcí bychom našli mnoho.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Aha, vy jste se zase vrátil k těm výhodám tedy. Pane Topolánku, vy můžete uvést tři nevýhody?

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Znovu spíše než nevýhody, tak hrozby. Tak to první, to, co se tady velice často zamlčuje, tak jsou náklady toho vstupu. Ty náklady, které jsme již museli vynaložit, ty, které vynaložíme v nejbližší době, a ty, které budeme muset vynakládat například na zřizování některých ekologických záležitostí do budoucna, což ale připouštím, že bychom museli udělat stejně. Možná bychom to pouze rozložili v čase.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Tedy náklady.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Takže náklady, náklady velmi významné a velmi často zamlčované. Druhá velká hrozba je to, co se určitě neshodneme s předsedou vlády, a to je ta hrozící trvalá expanze centralizace moci do Bruselu, ať už formou předávání kompetencí, jisté národní úrovně, tak změnou hlasování a opravdu tendence unifikovat a sjednocovat i ty věci, o kterých si myslíme, že mají podléhat politické konkurenci. To znamená, daně a nejrůznější systémy. A ta třetí velká hrozba, současně zápor současné doby, na kterém se snad shodneme, je evropská zemědělská politika, kde snad budeme stát v jedné řadě v čele reformy té zemědělské politiky, kde samozřejmě sociální demokraté budou chtít, aby se sjednotily podmínky možná na těch sto procentech dnešní úrovně, a my budeme chtít, aby se sjednotili na té nižší úrovni. To znamená, aby to přerozdělování zemědělských dotací bylo nižší. A to pokládám za velkou hrozbu, přestože, přestože je to vypíchnuto jako jeden problém, je jich tam daleko víc. Těch hrozeb je možná ještě víc a musíme jim umět čelit.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Co říkáte té hrozbě v souvislosti se zemědělci?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Tak život sám o sobě není úplně bezpečná záležitost a je jasné, že mnoho problémů přichází samo sebou a s Evropskou unií nesouvisí, to jsou třeba ty náklady na ekologii, protože je zřejmé, že prostě trvale udržitelný rozvoj a ochrana životního prostředí je nutná a musíme jít touto cestou s Unií nebo bez ní, to je jiná věc. Pokud jde o zemědělskou politiku, tak já osobně zastávám názor a myslím si, že to je názor, který je dobře hájitelný, že zemědělskou politiku je třeba reformovat. A náš problém pro naše zemědělce není být ..., mít třeba osmdesát procent dosavadních dotací stejně jako mají Francouzi, pokud tak budou mít Francouzi nebo Němci. Pro nás v té zemědělské politice je důležité jej modernizovat a bezpečně docílit toho, aby existovala rovnost mezi našimi a jinými zemědělci, pak obstojíme, protože jsme velmi dobří.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

/Nesrozumitelné/ poznámku, jestli mohu. Když použil pan předseda termín trvale udržitelný rozvoj, tak já jsem nedávno použil termín trvale udržitelná chudoba v souvislosti s prohlášením kancléře Schrödera a premiéra Perssona švédského, že nás přinutí, abychom unifikovali přímé daně a jeho projev, Schröderův projev před naším vstupem, těsně před naším vstupem do Unie, kdy svým vlastním spoluobčanům vzkazoval: Tak za prvé je sem nepustíme, nebudou tady moct pracovat, za druhé nebudou dostávat velké dotace a za třetí je přinutíme unifikovat daně," byl pro mě naplněním, nebo, řekl bych, takovou esencí těch hrozeb, které jsem pojmenoval. To si myslím, že na to nikdy nesmíme přistoupit.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Ano, co se týče tohoto, například německý kancléř Schröder, ale i bavorský premiér Stoiber varovali nové členské země před nízkými daněmi a německý kancléř dokonce pohrozil, že by nové členské země nemusely dostávat z evropského rozpočtu tolik peněz, kolik očekávají, kdyby zachovaly nízké daně. To znamená, tam je tedy ten strach toho odchodu těch německých firem například na Slovensko, kde je devatenáctiprocentní daň, pročež v Německu je třicet osm a půl procent daně z firem, ale i k nám do příhraničí, u nás dvacet osm procent. Pánové, nepovažujete to za výhrůžky?

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Tak já samozřejmě ano.

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Tak, podívejte, kdybychom, kdybychom nebyli v Evropské unii, tak by to stát síly Spolkové republiky Německo dříve či později prosadil. V Evropské unii nemá ani takto silný stát naději, že by mohl postupovat proti vůli členského státu, který je rovnoprávným členem. To je prostě ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

A pokládáte to za nátlak?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Považuji to za nepřiměřený politický výrok a nevidím důvod, proč bych z něj měl mít obavu, protože, jak už jsem řekl, vstupem do Evropské unie jsme významně posílili svou pozici, a té významně posílené pozice využijeme.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Pánové, jak už jsem řekla, co se týče ještě toho výzkumu. Lidé se nejvíc bojí zvýšení cen, které už tedy zažili na vlastní kůži. Pane premiére, čeká nás v dohledné době nějaké další zvyšování cen v souvislosti se vstupem do Evropské unie?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Tak všechny výzkumy a rozbory, které byly udělány, tak říkají, že k cenovému skoku nedojde, to se dá doložit i vstupem jiných zemí. V evropských zemích není jednotná úroveň cen, ta je velmi rozdílná v různých zemích. A dá se předpokládat, že postupně budou růst ceny i mzdy a v určité delší perspektivě se vyrovnají jak ceny, tak mzdy, ale to bude trvat asi velmi dlouho, protože v Portugalsku k tomu nedošlo ani po dvaceti letech.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Zdražování se tedy ale obávat nemusíme?

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Tak to já bych české občany současně uklidnil a současně varoval, já se osobně domnívám, že jestli hrozí nějaký cenový pohyb a nastal v posledním roku, tak hrozí daleko spíše od české vlády, než v souvislosti se vstupem do Evropské unie, protože naši konkurenceschopnost a pozici našich lidí ohrožuje daleko více působení této vlády a mohl bych to samozřejmě doložit. To znamená, ten cenový pohyb po vstupu do Evropské unie bude poměrně přirozený. Celá řada cen už je liberalizována. Nicméně to, co se děje v souvislosti s takzvanou daňovou reformou u nás, tak se dá nazvat zdražováním, a v tomto smyslu bych se toho bál víc.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Takže v dohledné době podle vás nás další zdražování čeká?

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Já se domnívám, že ano, protože on ten vstup nebude zadarmo. Vláda zamlčuje některé položky, které v souvislosti s naším vstupem budeme platit, přijdeme o clo, je to osm miliard, budeme muset platit do ..., do Evropské centrální banky, i když je to jenom jeden a půl miliardy ročně, a celá řada dalších věcí. Takže fakticky to vyhrožování Němců, případně Francouzů a dalších, že nedostaneme nějaké dotace v situaci, kdy konkrétně v letošním roce hrozí to, že budeme čistým, čistým plátcem do evropského rozpočtu, mně připadá velmi, velmi výhrůžné, nepřijatelné. Já musím říct, že pro mě vysoce varovné. A myslím si, že od začátku po našem vstupu musíme působit v těch strukturách tak, abychom čelili riziku tohoto, tohoto nátlaku ze strany velkých zemí, speciálně toho tvrdého jádra.

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Myslím si, že nemají skutečně příliš mnoho naděje se takto jednoznačně prosadit. Kdybychom byli mimo Evropu, možná, že by to tak bylo. K těm clům, to je stále totéž. Ano, cla se budou vybírat na vnější hranici, na druhé straně zboží od nás a zboží z Evropy nebude zatíženo clem, čili se dají předpokládat pohyby cen dolů. Prostě celkově to bude pohyby cen dolů i nahoru, protože rozhodujícím ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Ale i nahoru?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

No, samozřejmě ..., u některýho zboží nahoru, u některýho zboží dolů, to bude velmi složitý mix, ale protože ceny určuje v zásadě konkurence, a tady jsme se otevřeli širokému konkurenčnímu prostoru, tak se nedá očekávat, že by došlo k cenovému šoku, který je občas naznačován.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Tak já se vrátím k těm daním, to mi nedá. A my už jsme samozřejmě na nátlak nebo na požadavek Evropské unifikovali spotřební daň a daň z přidané hodnoty, kterou samozřejmě Česká vláda posunula daleko nad to, na co požadovala Evropská unie. A bylo by smrtící pro nás, pokud chceme usilovat o přiblížení se ekonomické úrovni aspoň průměru Evropské unie, kdybychom se nechali přinutit unifikovat i ty přímé daně, kde právě my musíme dát občanům i firmám prostor pro to, aby mohli vlastní aktivitou a vlastní motivací ustát ten vstup do Evropské unie.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Pánové, pánové, ještě vraťme se k jedné věci, a to je suverenita, když jsme ještě v tomto tématu. Prezident Klaus před vstupem do Unie prohlásil: "Náš stát přestává existovat jako samostatná a suverénní entita." Pane premiére, vy tvrdíte, že o suverenitu nepřijdeme a že naopak posílí. Jak?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

No, samozřejmě, že ano, protože suverenitu sdílíme, protože jsme vstoupili do mezistátní mnohostranné smlouvy. Jsme i v jiných mezistátních mnohostranných smlouvách ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

V tom je to posílení?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

... jako je například GATT a podobně. Ano, vstupem do této, do tohoto uskupení jsme získali možnost ovlivňovat přímo a zásadně různá rozhodující, různé rozhodující prvky evropského vývoje, například i daně. Kdyby tomu tak nebylo, neměli bychom naději ovlivňovat daňový systém. Mimochodem daň z přidané hodnoty jsme v horní sazbě snížili, takže jsme zdaleka nešli na maximální limit, který dává Evropská unie, ale to jenom tak na okraj.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Pane Topolánku, vy souhlasíte s panem prezidentem, pokud vím, vy tvrdíte také, že o část té suverenity přijdeme. Můžete říct, o jakou část té suverenity přijdeme?

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Já si myslím, že se hodně tady hraje s pojmy svrchovanost, suverenita, česká státnost a podobně. Samozřejmě, ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

No, to hrají hlavně politici tato slova.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

... samozřejmě, jestliže předáváme poměrně značnou část svých kompetencí na Evropskou komisi, na Evropský parlament, na Evropský soudní dvůr, tak nepochybně to znamená, že o tyto kompetence přicházíme, a tím pádem se míra naší svrchovanosti snižuje. Já jenom, když říkal pan premiér, že budeme mít ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Jenom jaká suverenita nám zůstává?

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Tak to je právě ten cíl, který musí politici podle mě, podle mě hlásat a taky o něj usilovat, a to je to, aby se ten podíl toho, co předáváme do Bruselu, nezvyšoval, abychom v podstatě velmi, velmi pečlivě, když už to bylo vyjednáno tak, jak to vyjednáno je, měřili to, co předat, to, co nepředat a s čím teda, s čím teda bojovat. Já chci jenom říct, jak je teda možné, když chceme ovlivňovat tu evropskou politiku a chceme a říkáme, že budeme ji schopni ovlivnit, že jsme přijetím ústavní smlouvy ochotni se vzdát části té ..., toho svého podílu na moci ve prospěch toho tvrdého jádra? To mi teda vysvětlete, protože náš hlavní boj s tou konstitucí je mimo jiné taky proto, že přicházíme o jistou část podílu, který nám dává smlouva z Nice, tak mi to teda vysvětlete, nebo spíš občanům. Já tomu rozumím.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Pane premiére, vysvětlete to panu Topolánkovi i občanům, prosím.

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Tak v prvé řadě, naše suverenita v Evropské unii bude stejná jako suverenita například Velké Británie nebo Francie, a o tom nikdo nepochybuje, nebo Dánska, myslím, nebo Holandska, mohl bych takto pokračovat, nikdo jistě nepochybuje, že jsou to suverénní a nezávislé země a že mají svou vlastní politiku, svůj politický a kulturní systém. Pokud jde o onu úvahu ze smlouvy ..., o smlouvě z Nice, tak ten problém je velmi komplikovaný. Já jenom uvedu jeden klasický ..., klasickou situaci. Tam je ..., se velmi vzrušeně debatuje o procentech hlasování. Ústavní smlouva říká, že by mělo být hlasování podle států, kde je jedna ku jedné, kde máme váhu stejnou jako Spolková republika Německo. Druhá část toho hlasování by se měla odehrávat v zásadě nějakým způsobem odvozena od počtu obyvatel. Zamlčuje se, že ve smlouvě v Nice to už je, tam je hledisko šedesát dva procent obyvatel, čili ..., a přitom při vážených hlasech, kdy jich my máme dvanáct a Němci, já nevím kolik, asi dvacet sedm, tak neexistuje situace, kdybychom podle smlouvy z Nice měli stejnou váhu jako Spolková republika Německo. V ústavní smlouvě, v té ..., v tom prvním hlasování v uvozovkách prvním, protože nemáme tolik času, abych to vykládal přesně, máme jeden hlas stejně jako Spolková republika Německo. V druhé fázi jsme na tom stejně jako v Nice. Čili ta otázka je daleko méně jednoznačná, než je řečeno.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Já bych chtěl jenom, souběh, souběh změny toho hlasování, převodu pomocí té ústavy dalších kompetencí a možnosti převést další bez toho, že by to prošlo, aspoň tak to zatím bylo, českým parlamentem je právě ten smrtící koktejl, kterému musíme zabránit.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Pánové, pánové, ...

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Já jenom chci říct, když byla vzpomenuta Velká Británie, mně, přestože Tony Blair je politik, řekněme, levostředový nebo středový, labourista, tak mě v podstatě potěšil s tím, že míní vyvolat referendum, ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Přestal, přestal ho odmítat.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

... protože ve Velké Británii ta levicovější část politického spektra je velmi, velmi opatrná ve vztahu k Evropské unii. Jejich redlines, jejich pozice vůči evropské konstituci je podobná naší pozici, tím myslím ODS, a britští konzervativci jsou ještě ostřejší. To samozřejmě v rámci toho, pokud má fungovat demokratický princip nebo nějaký princip demokracie v Evropské unii, tak nemohou ti dnešní francouzští, belgičtí a jiní politici říkat: "Co s tím uděláme? Nějak to budeme muset vymyslet. Buď teda budeme muset fungovat bez té země, která v tom referendu nepřistoupí podle té nové smlouvy, nebo vyzkoušíme to vážené hlasování, a tak dál." Mně to připadá naprosto nepřijatelné a to jsou mé obavy. A já si myslím, že my bychom měli mít v tomto stejnou pozici a bránit tu českou pozici seč nám síly stačí.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Vy jste mi, pane Topolánku, nahrál na další část tohoto tématu, a to je právě ta otázka, o které dnes telefonují i naši diváci. Budou mít naši občané možnost vyjádřit, rozhodnout o ústavě Evropské unie v referendu?

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Já jsem trochu skeptický, že naši občané dnes ví, o čem hlasují, protože fakticky tu ústavní smlouvu, za prvé, ten první pokus byl neúspěšný, ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Ne, ta otázka zní, jestli budou mít možnost ...

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Jasně, já si myslím, že by měli mít možnost ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

... hlasovat?

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

... hlasovat v referendu, ale musí mít možnost taky se detailně seznámit, co takové přijetí ústavní smlouvy pro Českou republiku znamená. Tu zatím ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

A oni nemají tu možnost?

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Tu zatím nemají, neměli a myslím si, že to je úloha politiků jim to do toho referenda, které nebude ani zítra, ani příští rok, tak jim to vysvětlit.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Budou mít, pane premiére, naši občané možnost vyjádřit se k ústavě Evropské unie v referendu?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Pokud bude podepsaná smlouva, tak její ratifikační proces bude probíhat dva roky.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Dva roky.

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Jo, čili v průběhu těch dvou let se v politickém spektru uzavře otázka, zda bude vyhlášeno, nebo nebude vyhlášeno referendum. V současné ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Takže teď nemůžete říct tak, ani tak?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

V současné době není ani zákon o referendu, který by umožnil takovéto ..., takovouto věc. Já v každém případě jsem zastáncem toho, že takovýto zákon by měl být projednán a schválen, a jsem zastáncem toho, že by to měl být zákon o obecném referendu, nikoliv o referendu jenom jednorázovém.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Pokud se to tedy všechno schválí, občané budou mít možnost rozhodnout o ústavě Evropské unie v referendu.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Já myslím, že to je podobné, kdybych to měl nazvat vydíráním, jako byl zákon o DPH, kdy k čisté euronovele se přidaly politické ambice této vlády, a proto byly takové komplikace se schválením. A stejné to bude u toho zákona o referendu, kde chce sociální demokracie protlačit své obecné referendum, přestože se jedná o referendum pouze k evropské ústavě.

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Sociální demokracie považuje za správné, aby v našem ústavním systému existoval zákon o obecném referendu, a tento zákon o obecném referendu může být uplatněn u různých otázek, z nichž jedna nepochybně velmi významná je evropská ústava. Ale dovedu si představit i jiné důležité otázky.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

A, pánové, ...

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Naše ústava umožňuje i speciální referenda a my budeme podporovat tuto variantu.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Pánové, pojďme se podívat, jak v tuto chvíli telefonují naši diváci. Já poprosím režii o ukázku, ale nevidím ..., á už to vidím, ano. Tak ..., ale já to také ..., ne, přečtu to.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Osmdesát, dvacet.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Osmdesát procent říká, že bychom měli rozhodnout v referendu a dvacet procent zatím říká, že ne. Tak, a pánové, pojďme na další téma.
02.05.2004 Prima TV - 13:00 Nedělní partie hod.
Pořadí zprávy: 2/3 Domácí politika


Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Tady se budeme věnovat těm domácím záležitostem, zdražování, nezaměstnanost a privatizace.

ANKETA

osoba

Pokud mají vůbec nějaký slovník, tak bychom asi rozuměli, ale slovník to není.

osoba

Těžko, těžko opravdu, snažím se, ale těžko.

osoba

Jenom pouze některým z mála.

osoba

Rozhodně, mluvěj perfektně, skvěle.

osoba

Abych pravdu řekl, tak asi ani ne.

osoba

Někdy jo, někdy více, někdy méně.

osoba

Tak to určitě ne.

osoba

Nerozumím tomu a taky ani nemám o to zájem, protože myslím si, že naše politika je teď tak divná, že to opravdu nestojí ani za řeč.

osoba

Ne, vůbec ne. Co se týká reálnýho života, prostě jako nesrozumitelný, pro mě ceny, platy, nesrozumitelný.

KONEC ANKETY

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Tak já se vám omlouvám, my jsme vám pustili výsledky ankety, kdy jsme se ptali, zda lidé rozumí našim politikům, když jim vysvětlovali, jaké jsou výhody vstupu do Evropské unie. Pánové, pro vás to nevyznělo moc pozitivně. Myslíte si, že vám lidé vždy rozuměli?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Tak samozřejmě, že takto položená otázka má jenom jednu jedinou odpověď, samozřejmě, že vždy ne, ale účastnil jsem se desítek meetingů, kde jsem viděl lidi, o kterých bylo jasné, že žijou obyčejný život, že jsou to tu podnikatelé, tu důchodce, tu prostě učitel a kladli mi tak poučené otázky, že rozhodně si nemůžu myslet, že není v České republice mnoho lidí, kteří těm věcem rozumí, a jsou to občané v pravém slova smyslu.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Nevím, vláda věnovala před referendem dvě stě milionů na osvětovou kampaň, která byla ..., já ji teďka nechci komentovat nějak ostře, velmi, velmi narůžovo nabarvená. Víceméně vláda, možná částečně i média jsou odpovědné za zprostředkování. Opozice ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Mluvíme o tom eurožargonu, pane Topolánku, kterým mluví politici, a potom jim není absolutně rozumět.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Tak já nejsem zrovna politik, kterému by nebylo rozumět a mám, ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Ne, to já nemyslím vás konkrétně.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

... mám to ..., zpětnou vazbu od spousty lidí. Někdy spíš chtějí, abych mluvil sofistikovaněji. Já si myslím, že ten ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Já vám tady přečtu ...

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

... newspeak nebo euro, eurospeak, taková ta orwellovská evropština je naprosto nesrozumitelná. Ze všech projevů k našemu vstupu zaznívají neuvěřitelné věty, neuvěřitelné fráze, takže já ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Já si dovolím tady jednu přečíst, mám tady ..., je to vybráno z tisku. "Samozřejmě, že nemáme jinou cestu, než plné členství v Evropské unii. Evropský prostor," tomu ještě rozumím té první větě, "Evropský prostor se vyznačuje komplexním přístupem ke všem otázkám, jejichž možnosti realizace bychom byli nuceni obtížně sami zkoumat bez náležité zkušenosti a v mnoha případech i erudice a samozřejmě s rizikem nedocenění všech rizikových faktorů v jednotlivých segmentech problematiky." Tak, pánové, já už bych to tímto uzavřela.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Je to blábol.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Je a pojďme na to už ohlašované druhé téma.

redaktorka /ukázka/

Vládní koalici se přiblížil poločas vládnutí. Jaká je bilance vládních činů za první polovinu volebního období? Ve zpravodajství a komentářích médií se v uplynulých dvou letech suverénně nejčastěji opakují dvě témata - reforma veřejných financí a nezaměstnanost. V poslední době je však také často zmiňovaná privatizace státního majetku. Splnila vláda své sliby voličům a naplňuje vládní program například právě v těchto otázkách?

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Pane premiére, koalice vstupuje do druhého, do druhé části svého vládnutí, do poločasu. Na co jste nejvíc vy osobně hrdý za ty dva roky?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Na dvě věci, na zvládnutí tragických povodní, to bylo skutečně katastrofální situace a vláda obstála stejně tak, jako obstáli občané, nebo respektive občané obstáli a vláda obstála s nimi. Myslím si, že tam se odvedl obrovský kus práce a že na to lze být hrdý.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

A kdyby nebyly povodně, pane premiére?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

To, že se nám podařilo mimořádně stabilizovat ekonomiku, že po celou dobu je trvalý ekonomický růst, že je nízká ..., kolem ..., v roce 2002 byl dvě procenta, v roce 2003 byl přibližně tři procenta. Inflace blízká nule. Trvalý růst reálných mezd, přibližně šest a půl procenta. Podařilo se mimořádně rychlý růst produktivity práce, tři a půl procenta meziročně. A v průmyslu dokonce fantastických asi osm procent. Mimořádně skvěle jde dopředu stavební průmyslu a tak dále, a tak dále.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Na to jste tedy hrdý?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Jsem hrdý na to, že se nám podařilo v tomto volebním období přispět k tomu, že česká ekonomika je stabilizovaná, je na růstové trajektorii, či na růstové cestě a že tato cesta je založena na zdravých základech. Na to jsem hrdý.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Tak je pravdou, že všichni premiéři na světě se chlubí většinou těmi čísly, které nemohou ovlivnit, nicméně to ponechám stranou. Já bych to nenazval poločas vládnutí, ale poločas rozpadu. Já bych chtěl říct, že po vaší vládě, pane předsedo, ať už teda bude vládnout do roku 2006 nebo kratší dobu, zůstanou v zásadě jenom dluhy, vysoká nezaměstnanost a několik historických kultovních výroků, které se zapíšou zlatým písmem do dějin české politiky, možná humorologie, a to je: "Zdroje tu jsou," a "I am very optimistic." Já si myslím, že to charakterizuje tu vládu dokonale. K těm jednotlivým věcem, ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Já bych, promiňte, já bych vás zastavila, protože já už bych tady rovnou teďka k těm jednotlivostem přistoupila, abychom to všechno stihli. A tou jednou z těch věcí, o kterých se nejvíc mluví teďka v souvislosti s vládnutím, je privatizace. Jedna z posledních je teď privatizace aktuálně Unipetrolu. Vláda před několika dny schválila prodej Unipetrolu za třináct a půl miliardy korun polskému polostátnímu koncernu PKN Orlen. Podle některých ekonomů, pane premiére, chce vaše vláda na prodej státního majetku za každou cenu co nejvíc vydělat, aby zalátala díry ve státním rozpočtu. Prodává nevýhodně, pod cenou, velmi neprůhledně, to prohlašují, předem určeným zájemcům. Například na privatizaci Unipetrolu prý v každém případě proděláme nejméně dvanáct a půl miliardy korun. Unipetrol byl prodán za třináct a půl miliardy korun, ale už poněkud méně je známo, že stát přiznal Unipetrolu garance na odstranění starých ekologických škod v celkové výši dvacet šest miliard. S touto informací se už nejeví ten prodej Unipetrolu tak výhodně, nemyslíte?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Tak v prvé řadě prodej jakékoliv firmy za co nejlepší cenu je správný a nemá vůbec žádnou argumentační hodnotu, nemá prostě žádnou hodnotu to zpochybovat tvrzením, že jsou potřeba prostředky do veřejných rozpočtů. Ano, prostředky do veřejných rozpočtů potřeba jsou, ale prodávat za co nejlepší cenu, je správné. Unipetrol je mimořádně komplikovaná struktura, která vznikla ještě v dobách minulých. Když bych mluvil velmi politicky, tak prostě v dobách ještě vlády ..., předchozích vlád, nikoliv vlád sociálnědemokratických. A najít pro něj dobrou možnost privatizace, je ..., bylo velmi těžké. Těch třináct a půl miliardy je obecně hodnoceno jako dobrá cena. A ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

A co těch dvacet šest miliard?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Ekologické zátěže jsou jedna ze součástí našich transformačních nákladů, jsou ve Fondu národního majetku a jsou součástí prakticky všech privatizačních projektů, čili na tom není vůbec nic neobvyklého. Je to podnik jako každý jiný. Já znovu říkám, ekologické zátěže, teď nevím, jak je velká ta suma, ale rozhodně vysoce přes sto miliard pro celkový, pro celou Českou republiku.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Jak to, že v tom výběrovém řízení zůstal jediný zájemce?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Protože výběrové řízení, do něj vstoupilo nějakých šest zájemců, do druhého kola, myslím, že šli čtyři zájemci a jeden zájemce v druhém kole dal nabídku, ostatní nedali. To je třeba prodiskutovat s těmi ostatními zájemci.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Ona je to v krátké době už druhá významná státní privatizace, nedávno Sokolovská uhelná, kde teď v tom výběrovém řízení zbyl také tedy pouze jeden zájemce. Tak ono není asi možné se divit, že to lidem připadá trochu podezřelé, nemyslíte?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Najděte nějaký argument, kterým to chcete zpochybnit. Prostě to je běžná, běžná privatizace.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Vám to nepřipadá nic zvláštního na tom?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Je to běžná privatizace, která byla otevřena všemi způsoby tak, jak se to udělat má. Nikdo nepochybuje o tom, že ten, kdo předložil nabídku, předložil nabídku dobrou. A tato nabídka, doufám, bude realizována.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Nehledě na to, že, opět je to možná shoda náhod, tu Sokolovskou těžební společnost, která zůstala jako jediná ve výběrovém řízení a nakonec tedy zvítězila, vede vlivný sociální demokrat a váš poradce v ekonomických věcech, pan Jaroslav Ungerman.

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Ano.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

To je trochu moc náhod, nemyslíte?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Jaroslav Ungerman nevede Sokolovskou uhelnou a Sokolovskou ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Já mám tady výpisy z obchodního rejstříku, já vám je mohu ukázat.

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Ne, že je v Sokolovské uhelné, o tom jsem nikdy nepochyboval a nikdy jsem to nezpochybňoval, prostě to je pravda. Byl tam před privatizací v podstatě jakožto zástupce Fondu národního majetku. A to je věc, která je známá a která není ..., kterou jsem nikdy nezatajoval, ani jsem o ní ..., nijak zvlášť jí neodůvodňoval, protože to je prostě běžný fakt. Ale rozhodnutí ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

On pan Ungerman chtěl tu Sokolovskou uhelnou už před lety.

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

... o Sokolovské uhelné ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Tenkrát mu ..., už ji málem dostal ...

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Nikoliv.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

... za osm set dvacet pět milionů korun od tehdejšího pana ministra, za vládnutí tehdejšího pana ministra Grégra.

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Nikoliv. Mohu vám říct, že doporučení, která jsem dostal ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Nakonec ta cena byla desetkrát vyšší tedy, ale nakonec ji nezískal za tuto cenu.

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Tak v prvé řadě, není pravda, že pan Ungerman chtěl Sokolovskou uhelnou. Máte pravdu, že v době ministra Grégra se chystala privatizace Sokolovské uhelné. Tato privatizace se nepodařila, tato nová privatizace, doufám pevně, že se podaří, protože nikdo v daném regionu nepochybuje, že to je správná cesta, která přinese dlouhodobou stabilitu v naší západní části České republiky.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

No, pane premiére, já jsem si na serveru vlády našla váš rozhovor pro týdeník Ekonom z 8. ledna tohoto roku, kdy vy říkáte, že jste s panem Ungermanem o privatizaci Sokolovské uhelné nikdy nemluvil, což je zvláštní, když on je předseda představenstva Sokolovské uhelné. V tom případě jste s ním nemluvil ani o privatizaci Unipetrolu, kde je členem dozorčí rady, a nemluvili jste asi určitě ani o Transgasu, což je distribuční společnost, která hraje klíčovou roli v petrochemickém průmyslu se zásadním významem pro Unipetrol. V Transgasu je pan Ungerman také členem dozorčí rady.

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Ano.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

A nemluvili jste asi ani o společnosti Osinek, která se zabývá například správou majetku a zprostředkováním obchodů, jejímž stoprocentním akcionářem je Fond národního majetku.

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Tak důležité je, že o jednotlivých privatizačních případech tak, jak jste je popsala, Transgas je prostě privatizovaný a je pravda, že při jednání o jakémkoliv rozhodování v rámci celkových ekonomických zákonů si dávám předložit různé informace. Ale jakkoliv je to zarážející, o Sokolovské uhelné jsem s panem Ungermanem vskutku nehovořil.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

S tak vlivným člověkem v této věci jste s ním o tom nehovořil?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

A já jsem nehovořil o privatizaci Sokolovské uhelné s nikým, kdo by byl přímo ve statutárních orgánech.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

I přesto, že on je váš ekonomický poradce?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Není ..., je ekonomickým poradcem pro makroekonomiku, pro daně a není ekonomickým poradcem pro privatizaci.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Pane premiére, nezlobte se, ono je to opravdu trochu divné. Tak jeden sociální demokrat nabídne druhému vlivnému sociálnímu demokratovi, že mu prodá miliardový majetek hluboko pod cenou. Když se vzbouří média, tak z toho nic není. Ale potom posléze, když je další tedy to výběrové řízení, tak zvítězí opět tento vlivný sociální demokrat, který je zároveň vaším ekonomickým poradcem.

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Ne.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Nezlobte se, ale to je opravdu zvláštní.

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Sokolovská uhelná je prodána nikoliv panu Ungermanovi, je prodána určité právnické osobě, ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Ale on je předseda představenstva Sokolovské uhelné.

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

... současné Sokolovské uhelné, která je polostátním podnikem. Je přirozené, že do polostátních podniků posílá stát zástupce, které považuje za věrohodné. Myslím si, že by bylo velmi zvláštní, ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Pane Topolánku.

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

... kdyby prostřednictvím Fondu národního majetku neexistovala žádná kontrola nad daným podnikem.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Co říkáte těmto zvláštním věcem podle mého názoru?

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Tak já zbavím, zbavím předsedu vlády té ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Ano.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

... odpovědi, kterou tady říkám, nemá to jednoduché. Ale já samozřejmě si k tomu přidám, když už jsem neměl možnost mluvit o deformě veřejných financí a o destrukci malého, středního stavu a ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Přidejte, prosím.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

... o plné zaměstnanosti a tak dále. Tak tato vláda mimo jiné šla do těchto voleb jako sociální demokracie a potom v programovém prohlášení jako protikorupční a bojovnice proti klientelismu. Ty privatizace, a to není prostě jenom to, co je vidět navenek, jako je Sokolovská uhelná a Unipetrol. A Unipetrol, já bych souhlasil se slovy pana premiéra, že ta cena je víc, než trh čekal, než čekali odborníci. Je to ale ..., jsou to také Severočeské doly. Jsou to málo viditelné privatizace podniků, které byly v různých konkurzech vyrovnáni, jako je Královopolská Brno, která ..., kde zvítězila nakonec nabídka s třetí nejvyšší cenou a ne ta nejlepší. Je to ČKD Holding. A celá řada podivností, které už nikdo ani nesleduje. A řekl bych, že, když se mám vrátit k té Sokolovské uhelné, to je typická česká cesta. Já teďko nehodnotím, jestli ten nabyvatel je seriózní, nebo není, nicméně bude muset z této společnosti ty peníze dostat, aby ..., aby splatil ty úvěry, které si na to vezme. Což já nevylučuju, že je možné, ale to, že tam nabízel světový hráč, který provozuje podobné společnosti na všech kontinentech a byl z naprosto formálních důvodů vyřazen, to je ten problém, který mě trápí. To, že celá privatizace Severočeských dolů od začátku byla v podstatě plánována pro jednoho nabyvatele a všechny kroky, které se měnily v průběhu té privatizace, směřovaly k vyřazení všech ostatních, a nakonec ta privatizace zrušila. To mě netěší a musím říct, že tato vláda se vůbec nechová lépe jak ta vláda Zemanova tak, jak slibovala. A já přeji premiéru Špidlovi, ať se mu do konce jeho vlády podaří ty věci aspoň vyčistit, když ne vyřešit.

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Tak ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Pane premiére, divíte se potom, potom, co jsem já tady řekla, že se mluví o takových privatizacích v ČSSD jako o takzvané malé domů?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Myslím si, že jste nepředložila jediný argument, který by vám ..., který by opravňoval toto tvrzení. Začala jste nekompetentně Unipetrolem a pokračovala jste ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Proč nekompetentně?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

... stejným způsobem, stejným způsobem dál. Privatizace nejsou lehká záležitost. Jasně konstatuji s plnou vážností, že kterákoliv z privatizací obstojí a to tak, že zcela.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Ano.

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Tam, kde jsme si nebyli jisti, jsme privatizace zrušili.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Vraťme se, prosím, ještě k tomu Unipetrolu. Jaká byla rozhodující kritéria při privatizaci Unipetrolu?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Kritéria jsou dána, jsou dána způsobem, kterým bylo vyhlášeno výběrové řízení. A tato kritéria jsou doplněna, dodržena. Jedno z důležitých kritérií je cena, ale protože privatizace takovéhoto velkého podniku má svoje strategické a jiné zájmy, tak to současně jsou strategické zájmy České republiky.
02.05.2004 Prima TV - 13:00 Nedělní partie hod.
Pořadí zprávy: 3/3 Nezaměstnanost


Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Pánové, pojďme na poslední téma, protože už nám nezbývá tolik času, děkuji vám za toto, a to je nezaměstnanost. V posledních dnech se objevila informace, že kvůli reformě financí zrušilo svou živnost až sto tisíc osob a z registrů sociálního pojištění se odhlásilo třicet tisíc živnostníků. Co na toto číslo říkáte?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Tak tato čísla jsou naprosto nespolehlivá, to v prvé řadě. A za druhé, nevypovídají o pozici našeho stavu podnikatelského. Zajímavé na tom je, že současné, ačkoliv jste uváděla takováto velká čísla, tak mezi nezaměstnanými na úřadech práce se podnikatelé neobjevují. Protože u nás existuje celá řada evidenčního podnikání, celá řada mrtvého podnikání, celá řada systémů Schwarz, tak jsem ..., pravděpodobně ta naše opatření vedou k tomu, že ty takzvané mrtvé duše a podnikatelé v typu systému Schwarz odcházejí, a to je spíš dobře, než špatně.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Pan Topolánek nesouhlasí. Dovolte mi, pane Topolánku, ...

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Škoda, že se s těma lidma víc nepotkáváte. Možná byste to ..., možná byste to slyšel jinak.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Já bych teď poprosila, máme na telefonu pana Jaromíra Drábka, což je předseda Hospodářské komory. Slyšíme se, pane předsedo?

Jaromír DRÁBEK, prezident Hospodářské komory ČR

Dobré odpoledne.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Dobré odpoledne. Slyšel jste interpretaci pana premiéra. Co tomu říkáte?

Jaromír DRÁBEK, prezident Hospodářské komory ČR

Ano, slyšel. Já si myslím, že to číslo, které uvádí registr sociální správy, které říká, že za první čtvrtletí se odhlásilo z registrace té sociální správy více než třicet tisíc podnikatelů, že to číslo je nezpochybnitelné a nemohu souhlasit s tou interpretací, že to jsou nějaká čísla. Kromě toho si myslím, že my, kteří chodíme mezi lidmi, tak vidíme, že řada podnikatelů skutečně na ty úřady práce chodí.

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Tak znovu mohu konstatovat, že jsem požádal ministra práce a sociálních věcí, aby mi ověřil tuto okolnost, a on konstatoval, že nenastává příliv podnikatelů na úřady práce proti obvyklému, obvyklému vývoji, který má vždycky určitý sezónní charakter.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Pane předsedo, děkujeme vám. Prosím, krátce, pane Topolánku.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Já bych řekl, že trend odchodu jak živnostníků z trhu, tak malých podniků, je nebývalý. Souvisí s celou řadou legislativních kroků, které jste prosadili přes náš odpor, ať už je to zvýšení sociálního a zdravotního pojištění nebo takzvaná minimální daň nebo, lidsky řečeno, daň ze ztráty, nebo právě zákon o DPH a celá řada dalších. V podstatě destruujete jediný sektor, který bude ..., by měl možnost vytvářet pracovní místa, nezaměstnanost nebude klesat. Tito lidé, když nepůjdou na úřad práce, vytěsní z pracovního trhu ty, kteří jsou tam dnes. A já mám velké obavy o to, jakým způsobem se bude vyvíjet nezaměstnanost a jakým způsobem se bude vyvíjet ten jediný sektor, který ta pracovní místa tvořit může.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Pánové, děkuji vám.

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Drobné podnikání je důležité. Věnujeme mu pozornost, a přesto ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

V tuto chvíli poslední věta, prosím, pane premiére.

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

... musím konstatovat, že ta čísla, ta, která jsou uvedena, vyžadují daleko pečlivější výklad, než jak jste jej udělal. A ten celkový obraz neodpovídá vašemu názoru.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Pánové, děkuji vám, děkuji vám za vaše názory. Jak jsme hlasovali, jak hlasovali naši diváci? "Měli bychom o ústavě Evropské unie rozhodnout v referendu?" Sedmdesát tři procent říká, že ano, dvacet sedm procent říká, že ne. Pane premiére, budete přihlížet tomu, jak tady rozhodli naši diváci?

Vladimír ŠPIDLA, předseda Vlády České republiky /ČSSD/

Já jsem obecně zastáncem referenda, jak jste mohla poznat. Pak kolega Topolánek ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

A ještě dostanete dárek. Dámy a pánové, už na to není čas, ale ...

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Když se pořád hádáme, DPH mimo jiné znamenalo diskusi ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Já se s vámi rozloučím, protože už to nestihneme.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Já mám dárek.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Dárek má pan Topolánek.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Ano.

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Je obří ...

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS

Tento dárek je od ...

Štěpánka DUCHKOVÁ, moderátorka

Díky. Na shledanou.

5/3/2004



Přepis pořadu
Nabízíme Vám přepisy významnějších diskusních pořadů, které stojí za to si přečíst!
 
  Přístupy: 8078 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA