Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Mirek Topolánek: V něčem je na tom ODS teď hůř, než za "Sarajeva"



20.11.2009, Hospodářské noviny



Máte vůbec chuť vést dál ODS?


Po zrušení předčasných voleb jsem čtrnáct dní ležel na zádech a propadl frustraci a deziluzi. Potřeboval jsem si ujasnit, jestli mám ještě sílu a odvahu. Teď je na ODS, jestli chce kráčet složitější, nicméně dlouhodobě udržitelnou cestou, nebo tou jednodušší. Ta ale vede k tomu, že se ODS vrátí na 25 procent a přestane být pro spoustu středopravicových voličů volitelná.



Přemýšlel jste tedy, že toho necháte?


Velmi silně. Zejména po rozhodnutí americké administrativy nevybudovat tady radar a po pádu vlády během evropského předsednictví. To byly chvíle, kdy jsem si musel klást otázku, jestli se po těchhle provazech v ringu ještě vydrápu a řeknu: tak jsem zase na nohou a jdu do toho. Kdo si ale tohle po takových věcech neřekne, je blázen.



Zhruba v té době jste se vzdal mandátu ve sněmovně. Nebyla to chyba? Všichni vám to vyčítají.


To mi vyčítají hlavně lidé, kteří nejsou moji příznivci. Ti, kteří stojí při mně, si připadají trochu jako sirotci husitského období. Moje rozhodnutí ale bylo naprosto pragmatické. Ničeho nelituju. Jsem už takový - nikdy ničeho nelituju.

Füle je prohra. Ale snesitelnější než jiné




Nominaci Štefana Füleho na post českého eurokomisaře vnímám jako prohru ODS. Co vy?


Ano, je to prohra. Já jsem nikdy neříkal, že není. V poslední době - s tou silou, kterou máme - se rozhodujeme mezi malou a velkou prohrou. Füle je neutrální člověk, který má sice blíž k ČSSD, nicméně podporoval umístění radaru v Česku. Hra, že je bývalý komunista a studoval MGIMO, je sice mediálně zajímavá, ale ostatní alternativy nebyly lepší. Tato prohra je snesitelnější než jiné.



V jaké kondici je teď vlastně ODS?


Jsme na rozcestí. Buď se staneme stranou, která spíše půjde po moci než po tom, abychom vládli a realizovali svůj program, anebo půjdeme druhou, podstatně složitější cestou, která sice může vést zkraje k prohraným volbám, ale dlouhodobě straně nechá integritu a zachová jí kontinuitu ideologie. Tohle si teď musíme tvrdě vyříkat.



Ve vnitrostranických diskusích se objevuje názor, že ODS je v tak špatném stavu jako před sarajevským atentátem v roce 1997. Souhlasíte?


V lecčems je na tom ODS ještě hůř, v něčem pak líp. Zkušenost s rokem 1997 ale vede speciálně starší členy k obezřetnosti. Oni už to jednou zažili. Vědí, jak účelová byla argumentace tehdy a poznají, že je účelová i teď.



V čem je na tom ODS hůř?


Ve všech stranách na světe se uzavírají hlasovací aliance a získávají se noví členové. Nicméně rozměr, jakého nabylo loni nakupování černých duší, je takový, že otevřeně hovořím o privatizaci ODS zespodu. O privatizaci, která hrozí paralyzovat celou stranu. Není možné, aby malé sdružení za odpoledne přijalo 350 členů.



Co s tím budete dělat?


Neexistuje jednoduchá cesta, jak tomu zabránit. V Praze mají kvóty, jiní zas chtějí, aby regiony posílaly své zástupce podle počtu voličů, které získaly v posledních volbách. Tak to funguje třeba v Americe. Já jsem pro cokoliv, co změní praxi a umožní lidem, aby hlasovali vnitřně svobodně.

Musíme zalepit díru na pravoboku




Pokud se na kongresu bude hlasovat o důvěře ve vás coby předsedu, jak zareagujete?


To je přesně ta věc, na kterou teď zcela vědomě neodpovím. Hlasování o důvěře beru jako vyjádření nedůvěry a musím se podle toho zařídit. Neřeknu ale jak.



Potřebuje ODS obměnu tváří?


Naše strana musí projít generační výměnou. V dnešním vedení jsem já skoro služebně nejmladší. Generační výměna se ale nedělá tak, že nový náčelník uřeže starému hlavu. Vedení by mělo zůstávat fakticky na čtyři roky, aby se mohlo připravit vždy na klíčové parlamentní volby. Takhle se chovají všechny standardní strany. A když je řeč o generační výměně, tak ale musí přijít nová generace politiků, kteří se na to musí nejméně rok připravovat, tu stranu objet, představit svoji vizi, vybudovat si své týmy. Představa, že jsme schopni během jednoho nebo dvou měsíců vygenerovat nové vedení, je absolutní iluze, sebepoškozující krok, který může vést k prohraným volbám. Nemíním se na něm podílet a míním udělat všechno pro to, aby to tak nebylo. Proto přicházím se snahou nebavit se o vnitrostranických věcech víc, než je nezbytně nutné, ale mluvit spíš o tom, co nabídneme lidem.



Na kongresu se má schvalovat Vize 2020, ovšem nikdo příliš neví, co to je. Vysvětlete to.


Máme přes třicet tisíc členů a většina z nich do strany přišla v druhé dekádě existence, nezažili étos 90. let a transformační dobu. ODS si musí znovu definovat základní východiska svého programu. Politika se změnila na technologii moci. Poslední rok to ukázal v naprosté nahotě, pokud jde o pád vlády a neschopnost uspořádat volby.



Jaká je vaše vize?


Řeknu to jen obecně. Musíme si říct, jak se díváme na obranu svobody. Jakou jsme schopni platit daň za to, že jsme součástí nějakého společenství. Pro mě Lisabonská smlouva neznamená o nic lepší dokument, než jak o ní mluví Václav Klaus. Nicméně trvám na tom, že v dané chvíli neexistuje jiný projekt a alternativa. Další dvě oblasti jsou čistě ekonomické. Ta první, se týká toho, co stát udělá pro prostředí, ve kterém žijeme. To není jenom podnikatelské prostředí, ale i prostředí pro život. Budu mluvit o odložené spotřebě. Budu mluvit o obezřetnosti, odpovědnosti, o investicích do budoucnosti, do vzdělání, vědy a výzkumu. Poslední oblast je oblast makroekonomická. To je dlouhodobé téma a nemám přitom na mysli jenom daně. Jde i o veřejné rozpočty: jak se k nim dostaneme, co jsme schopni udělat v oblasti důchodů, jaká má být naše sociální politika, jaký bude zdravotní systém. Toto je v obecné poloze moje vize.



Připravíte pak nový volební program?


Bude určitě jiný než ten podzimní, protože to byly spíše jednotlivosti. Navíc nám vedle ČSSD vyrostl další nový soupeř, a to je TOP 09, i tomu musíme přizpůsobit svůj program. Nebudeme oslovovat jenom široké spektrum napravo od středu, ale budeme si muset velmi dobře vykrývat a zalepit díru na pravoboku, kterou trochu uměle vytvořil Miroslav Kalousek. Nemám ale zájem na tom, aby TOP 09 byla nepřátelským projektem.



Takže připouštíte, že ODS na podzim svým programem trochu vyklidila prostor pro TOP 09.


Nemůžu říct vyklidila, ale beru to spíše jako obratný marketingový tah Miroslava Kalouska. V době usilování o pět procent hlasů si mohl dovolit říkat cokoliv a tím naboural pravicové jádro voličů ODS, kteří měli najednou pocit, že ODS uhýbá od pravicového programu. Tady si ale musíme vybrat, jestli chceme dělat rigidní čistou pravicovou politiku v době krize, kdy celá Evropa jde doleva, nebo jestli chceme vládnout. Pokud najdeme nějaký most mezi těmito alternativami z hlediska prezentace našeho programu, tak to bude vítězství celého kongresu.



Není pro ODS handicap v boji s TOP 09, že nemá tvář pro ekonomický program strany?


To je strašný mýtus. ODS tu tvář nikdy neměla. Vlastimil Tlustý jí nebyl, toho vyrobila média a on sám. Nevím, jestli strana potřebuje ekonomického guru. Když se podívám do západních stran, marně hledám takovou osobnost i tam. A že mají propracovaný program a tvář svého budoucího ministra financí? Ale to já mám taky.

Ministr financí? Máme ho




A kdo to je?


Přece Martin Kocourek, který už řadu let tvoří všechny ekonomické programy. Vlastimil Tlustý sám nikdy nic nevymyslel. Bylo by krásné, kdybychom nabídli tvář Ă la Tomáš Sedláček, ale já si nemyslím, že politická strana potřebuje na vše speciálního člověka, geniálního z marketingového hlediska.



Budete se v programu pro květnové volby jasně stavět k daním?


V této oblasti je pravicová politika relativně jednoduchá. Chceme nízké, motivující a nediskriminační daně. Je otázka, jestli budeme mít odvahu před květnovými volbami říct lidem, že dobře už bylo a že se teď musíme chovat obezřetněji a peníze investovat jinak - třeba do vzdělání. Musíme ale také říct, jak to uděláme.

Musíme si jasně říct, s čím půjdeme do voleb, co je reálné a ne nějaké akademické koncepty o patnáctiprocentní rovné dani nebo o rovném důchodu, na to už kašlu.



V programu chybělo jasné slovo, zda jste pro školné na vysokých školách.


To je součást té odvahy, o které mluvím. Musíme mít odvahu to říct naprosto jasně a myslím, že v programu to takto být musí.



Měla by se ODS v programu pro příští volby vyjádřit k otázce dostavby Temelína?


Nemáme problém s dostavbou Temelína. Určitě si ale nemyslím, že máme udělat stejnou chybu jako v 90. letech, kdy o dostavbě rozhodla vláda. Myslím, že to byla velká chyba. Vláda má být informována a dohlížet na transparentnost. Nedomnívám se ale, že by se do toho politici měli moc montovat.



Dvacet let po revoluci si lidé stěžují na úpadek politické kultury a mluví o frustraci. Nepřispívají k tomu i vaše výroky? Třeba ten, že se lidé chovají jako ovce?


To byl výrok pro naši interní televizi, který vyslechl jeden novinář, nebyl určený pro veřejnost. Ten výrok možná je trochu ostrý, nicméně přesně až mrazivě popisuje skutečnost. Je otázka, jestli opravdu budeme před květnovými volbami mít odvahu lidem říct, že dobře už bylo.

(Autor: Marie Valášková)

 
  Přístupy: 28656 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 




Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA