Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


EUROPEISMUS A KARIKATURA MOHAMEDA- II.část (dotazník)

Martin Mařák

O tom, proč podle mého názoru došlo k situaci, kdy současná volnomyšlenkářská společnost ztrácejíc míru soudnosti někdy spíše komplikuje již i tak dost vypjatou mezinárodní situaci, pyšně zahleděná do své „nadřazenosti“ jiným kulturám, jsem psal posledně.

Náš ideologický protivník je schopný položit život za svou vizi světa. Dokáže poslat na smrt nezletilé děti opásané výbušninou. Chtěl bych vám dnes položit několik otázek, pár námětů k diskusi, které by nám mohly společně pomoci v tom, abychom si ujasnili vzájemné pozice a principy, na kterých stojí naše civilizace a které má smysl obhajovat i za cenu válečného konfliktu. Byl bych rád, kdybychom zvážili i konečné důsledky, jež by mohly přijít v případě, že v jejich dodržování budeme důslední. Rád bych věděl, jestli si opravdu myslíte, že celý ten rozruch kolem karikatur proroka Mohameda stál vůbec za to, aby byl rozpoután.


Každá společnost má svá tabu a svoboda slova je jimi omezena. U nás je jím například propagace fašismu a vůbec vše, co se pokouší zlehčovat genocidu židovského a cikánského obyvatelstva na našem území během jeho okupace německou armádou za Protektorátu Čechy a Morava. Je zajímavé, že stejní aktivisté a novináři, kteří proklamují svobodu slova v případě oněch karikatur, mlčeli v kauzách knižního vydání Hitlerova Mein Kampf, nebo během společenského vření, jež vzniklo v médiích kolem pracovního tábora v Letech. Jak vidíte, s tou svobodou projevu to vůbec není jednoznačné.


Ve Francii vládne podobná situace. Před dvěma lety humorista francouzsko-kamerunského původu Dieudonné v populárním estrádním televizním pořadu předvedl podle mě dost nevkusný skeč. Oblečený ve vojenské vestě, obličej schovaný pod teroristickou kuklou a velkým černým židovským kloboukem prohlásil zhruba toto: „ Doporučuji mládeži, která se na nás dívá ze svých paneláků, aby se tak jako já přidali k světové ose dobra, ose americko-sionistické.“ Poté zvedl pravici k nacistickému pozdravu a pronesl: „Heil Israel.“ http://www.afrik.com/article7071.html


Jistě si dovede představit, jaká mediální smršť se zvedla. Takřka všechna divadelní představení, co měl v plánu, byla zrušena ( i v pařížské Olympii a v sousední Belgii ) a soudní proces, který proti němu rozpoutaly různé organizace proti rasismu, skončil až někdy nedávno. Je jasné, že muslimská menšina ve Francii si tuto nerovnováhu uvědomuje a vadí jí, že některé výstřelky jsou v Evropě tolerovány, neboť se jedná a osvobodu slova, jiné ne.


Zdejší humoristický týdeník Charlie Hebdo věnoval karikaturám proroka zvláštní číslo. Mimo jiné v jednom z článků argumentuje Mnichovem 38 a tím, že nelze ustupovat extremistům v případě, když útočí na podstatu demokracie. Týdeník je zároveň silně protiamerický a nepřestává útočit na zahraniční politiku USA a na stejně znějící mnichovské argumenty, které použil George Bush k tomu, aby ospravedlnil útok na Irák. http://permanent.nouvelobs.com/medias/20060208.OBS5607.html


Než se dostaneme k otázkám, předložím vám malou ukázku z rozhovoru s šéfredaktorem deníku Forside Jyllands-Posten: „Mám se docela dobře, beru celou tu věc s filozofickým nadhledem. Naštěstí držíme s kolegy pohromadě, i když karikatury jsou příčinou určitých neshod. To, z čeho mám opravdové obavy, je ten pomalý vývoj situace. Svým stejně pomalým průnikem do světa islámské kultury mi to trochu připomíná aféru Rushdie. Od publikace Satanských veršů k vyhlášení fatwy také uplynulo šest měsíců. Situace má daleko k tomu, aby se zklidnila. Každý den se ptám, co nám přinese budoucnost........“

http://www.jp.dk/forside/

No a teď ty otázky:

Jsem pro absolutní svobodu slova jakož i jiné občanské svobody (jako např. svoboda uzavřít sňatek s partnerem stejného pohlaví, nebo další doposud ještě i neexistující svobody) a podporuji případný globální ozbrojený konflikt rozpotaný na jejich obranu?


Jsem pro výrazné zvýšení rozpočtu ministerstva obrany a nevadí mi drastické omezení výdajů v sociální sféře, zdravotnictví a školství? ( Rozpočet ministerstva obrany za posledních deset let se v ČR pohybuje kolem 2% z celkového HDP a kolem 6% z celkového státního rozpočtu, rozpořet ministerstva obrany USA v roce 2004 byl 48% z celkového federálního rozpočtu).

Jsem pro Ústavu EU a zároveň pro vznik evropské federace s jednotnou politickou vizí?

Jsem pro zvýšení role NATO jako garanta evropské bezpečnosti, nebo pro zvýšení státních dotací jednotlivých členských zemí EU za účelem vybudování evropské moderní vojenské síly typu NATO a nevadí mi, že by to mohlo ohrozit existenci tzv. evropského modelu sociálního státu?

Podporuji preventivní obrannou politiku současné americké vládnoucí administrativy a přeji si, aby podobný postoj zaujala i EU?


Schvaluji případné použití vojenských sil NATO, či EU pro zničení strategických míst vývoje íránského jaderného programu i za cenu možného rozpoutání místního válečného konfliktu mezi Izraelem a jeho arabskými sousedy?

Jsem pro, aby EU konečně přestala ze svých fondů financovat radikální palestinské hnutí Hamas?

Pokud jste na ně odpověděli kladně, váš postoj je konzistentní a můžete se na mne dívat jako na zbabělce. Jak jsem psal posledně, publikaci karikatur považuji za zbytečné šťourání do vosího hnízda, jež pouze všechno ještě více komplikuje. Nezdá se mi, že to vůbec stálo za celý ten rozruch, a rozhodně to nepovažuji za dostatečný důvod k tomu, abych si na černém trhu koupil samopal a začal stavět barikády.




Martin Mařák

Osobní stránky
 
  Přístupy: 862 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA