Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Tomáš Julínek: Rozhovor pro týdeník Instinkt




13.11.2008, Instinkt

Nemyslíte si, že výsledek krajských a senátních voleb je signálem pro vládu a pro vás, že lidé reformu tak, jak ji děláte, nechtějí?

Ne, to si nemyslím. Naopak musíme ještě zvýšit úsilí. Pokud nebudou přijaty změny ve zdravotnictví, je ohrožen náš úspěch v příštích parlamentních volbách. O tom jsem přesvědčen. Pokud jsme voličům slíbili změny, ať ve zdravotnictví nebo i jinde a v půlce z toho vycouváme, tak se tím znevěrohodníme nejmíň na dvanáct let. To tvrdím já.

Je ale otázkou, jestli zůstanete ministrem a budete moci reformu dál prosazovat.

Já to budu dělat. Já žádného alternáta za sebe neznám, ale v politice nikdy nevíte, co se stane. Jestli přijde zhůry odvolání, tak si sbalím švestky a odejdu. Já na té funkci nelpím, mně záleží na tom, co tady dělám.

V rozhovoru, který jsme spolu dělali na začátku vašeho ministrování, jste říkal, že se tady budete držet "zuby nehty". To platí pořád?

Zdá se vám, že ne?


Mluvil jste o své pozici teď někdy s premiérem?

Ještě jsem nezažil premiéra, který by někomu zaručil ministerský post. Já si mohu svou jistotu zvyšovat jenom tím, že se budu snažit co nejlépe plnit vládní programové prohlášení.

Možná se prohlášení bude teď měnit.

Pokud by se programové prohlášení vlády otupilo nebo nějakým způsobem neprovedlo, tak tato vláda podle mě ztratí kredit.

Myslíte si, že by se kvůli zdravotnictví mohla rozpadnout koalice? Cítíte takové náznaky v postoji KDU-ČSL?

Pokud ano, tak k tomu nedojde kvůli reformě, ale kvůli tomu, že ji někdo zneužije a řekne, že teď vlastně zjistil, že se mu nelíbí. Ona totiž není odlišná od toho, na čem jsme se domluvili v koaliční smlouvě. Není odlišná od programového prohlášení vlády. Tam není žádný můj podvod, který bych tam podstrčil.


Váš poslanec Boris Šťastný teď říká, že se doposud žádná reforma neprovedla. Že poplatek ve zdravotnictví není reforma a kritizuje vás za to, že jste do parlamentu ještě nedodal žádný reformní zdravotní zákon.

Boris Šťastný to říká účelově. Všichni vědí, že legislativní proces je tak dlouhý, jak je. Já jsem neztratil ani minutu. My máme skluz dva měsíce.

Nebyla chyba, že jste začal reformu poplatkem a ne skutečnými reformními zákony?

Ten třicetikorunový poplatek není podstatou reformy. Podstata je svoboda rozhodování ve zdravotnictví. A tu umožní zákony o pojištění. Že si něco vyberu jinak, že si připlatím, že se zajistím na stáří. To je součástí druhé porce zákonů, o které budeme teď debatovat. Ta první porce je o tom, jak se bude mít pacient, a druhá část zákona, jak se bude mít pojištěnec.

Máte spočítáno, jaký efekt vznikl zavedením poplatků?


Výběrem regulačních poplatků získala zdravotnická zařízení přes dvě a půl miliardy korun. Tyto peníze mohla využít ve prospěch pacientů nebo na nákup nových přístrojů a podobně a další, ještě významnější, finanční sumou, je objem peněz, který díky regulačnímu efektu pojišťovny ušetřily. Vzhledem k tomu, že si lidé kupují levné léky sami, že méně navštěvují lékaře, že poklesl počet receptů o dvacet procent a návštěvy pohotovosti téměř o čtyřicet procent, tak se ušetřilo až tři a půl miliardy korun. Celkem je tedy díky poplatkům v českém zdravotnictví k dispozici šest miliard korun ve prospěch pacientů navíc.

Asi jste ale tyto věci lidem před volbami málo vysvětlili.

Ano, to určitě. Podcenila se celostátní kampaň, ve které se mohly tyto údaje objevit. Já jako ministr ale nemůžu sám bojovat proti stamilionové negativní kampani ČSSD.

Kdo je za to podle vás zodpovědný?


Vždycky za kampaň odpovídá vedení ODS. V tomto případě předseda a první místopředseda. Pod nimi je nějaký volební štáb a ti připravují taktiku voleb. Ukázalo se, že na centrální volební kampaň ČSSD, která byla zjevným podvodem na voličích, neměla ODS žádnou celostátní odpověď. Hejtmani se báli, že když se někde objeví Topolánek s Julínkem, tak jim to ublíží ještě víc. Teď se ale ukázalo, že se kampaň měla udělat jinak. Region se nemůže odtrhnout od mateřské strany, která vládne. Regionální i celostátní pojetí politiky musí být jednotné. Musí sdílet stejné hodnoty. Je to ovšem draze zaplacená zkušenost.

Co ale říkáte tomu, že se šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz dostal do Senátu asi i díky tomu, že vás naopak kritizoval?

Zdeněk Schwarz se dostal do Senátu, protože kandidoval v Praze.

Neměl ani logo ODS na plakátech.


To je jen spekulace, že se kvůli tomu dostal do Senátu. Dělal si dobrou kampaň a kandidoval v Praze. Mě teď spíš zajímá, jaký bude senátor a jak bude loajální k senátnímu klubu ODS. To je podstatné.

Myslíte si, že bude hlasovat pro vaše zákony, když je ve volební kampani kritizoval?

Já předpokládám, že bude loajální. Ti, kteří ho nominovali, ho považují za kandidáta ODS, tak tomu musíme věřit.

Budete ochoten při současné debatě o reformě přistoupit na nějaké zásadnější kompromisy?

Proč bych měl ustupovat kvůli tomu, že si někdo myslí, že jsem prohrál nějaké krajské volby, a je z toho teď frustrovaný a říká: "Ten to zavinil, tak ho popravte." Proč bych to vzdával? Já přece musím naopak teď všechny přesvědčit, aby vydrželi s nervama. Jinak to nejde. Při vládnutí můžete sklízet úspěch v těch druhých dvou letech mandátu a je strašně důležité, abychom to nevzdali. Jak směrem k našim členům, tak i ke koaličním partnerům.


Nechtěl byste teď třeba veřejně prohlásit, že když Tomáš Julínek zůstane ve funkci, tak to znamená, že v reformách neustoupí ani o píď?

Ale vždyť nás k ústupu od reforem vyzývá Rath a Paroubek. A proč? No protože se bojí, že reforma bude úspěšná. Budu prosazovat reformy dál. Mám je nachystané a budu je prosazovat, jak jen to půjde. Lidé si kupují levné léky sami, méně navštěvují lékaře, poklesl počet receptů o dvacet procent a návštěvy pohotovosti téměř o čtyřicet procent.

 
  Přístupy: 8264 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 




Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA