Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Rozhovor s tajemníkem prezidenta republiky Ladislavem Jaklem

přepis pořadu Stalo se dnes Radižurnál

Moderátor (Štěpánka Čechová):

Prezident republiky v mnoha bodech nesouhlasí se zněním smlouvy, která by upravovala vztahy mezi Českou republikou a Svatým stolcem. Připravilo ji Ministerstvo zahraničí. Přesto, že své výhrady prezident sdělil interním dopisem ministru Cyrilu Svobodovi a kopii dopisu dal k dispozici jen premiérovi, hlavním ústavním činitelům a kardinálu Vlkovi, celá věc pronikla do médií. Hrad pobouřen tím, že informace musela uniknout evidentně z tohoto úzkého kruhu lidí, se rozhodl celé znění dopisu a tím i výhrady prezidenta zveřejnit na svých webových stránkách. Poslechněme si, co na to řekl místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda.

Host (Cyril Svoboda):

To je rozhodnutí Kanceláře prezidenta republiky. Není to obvyklé, že se dopis takto zveřejňuje. Nicméně pokud jde o věc samotnou, smlouva je uzavřená. Byla sjednána v době vztahu smluvně opoziční. Každý článek té smlouvy byl úzce konzultován mezi ČSSD a ODS. A pro mě bylo velké překvapení, že za to poslanci obou dvou stran potom nebyli ochotni zvednout ruku. Pan prezident republiky říká, že tuto smlouvu by neratifikoval. Ale jaký bude postup dál, záleží ještě na komunikaci ve vládě, protože vláda nese obecenstvo v zahraniční politiku, takže se o tom bude muset ještě mluvit v koalici a ve vládě dříve, než k tomu zaujmeme nějaký jasný postoj. To není věc jenom Ministerstva zahraničních věcí, to v žádném případě není vztah Ministerstvo zahraničních věcí versus Kancelář prezidenta republiky. Takto odpovíme panu prezidentovi, ale já to nechci dělat veřejně, takže já napíšu panu prezidentovi dopis, ale prostě nebudu ten dopis zveřejňovat.

Moderátor (Štěpánka Čechová):

Vyjádření poslouchal na našem telefonu tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl. Dobrý večer.

Host (Ladislav Jakl):

Dobrý večer.

Moderátor (Štěpánka Čechová):

Chcete ještě nějak komentovat rozhodnutí zveřejnit ten dopis?

Host (Ladislav Jakl):

No možná jedním slovem. Vy jste říkala, že Hrad byl pobouřen. To myslím, že je možná trošku silné slovo. Spíš se pan prezident a jeho tým podivoval nad tím, že dopis, který je adresován konkrétním adresátům, koluje po médiích. A ten důvod, proč jsme ten dopis zveřejnili, není nějaké pobouření, ale prostě proto, že se obáváme, že těmito úniky informací se dostane k veřejnosti informace zkreslená. A my jsme měli zájem, aby ten, kdo má zájem, si prezidentovy argumenty mohl přečíst a proto jsme je vyvěsili na internetových stránkách Pražského hradu.

Moderátor (Štěpánka Čechová):

Ano, pan prezident v dopisu konstatuje, že oproti dnešnímu stavu nová smlouva s Vatikánem nabízí posun pouze ve směru výhodném pro Svatý stolec. Jaké konkrétní výhrady Václav Klaus má?

Host (Ladislav Jakl):

Tak on má dva typy výhrad. Jednak udává, že ta smlouva je asymetrická. To znamená, že vyjednavači dostatečně nehájili zájmy České republiky a jenom poslouchali druhou stranu. Z takových příkladů můžu říct, že je tam článek, podle kterého katolická církev zřizuje v souladu se svými předpisy právnické osoby a že se takto zřízené právnické osoby církve stávají právnickými osobami ve smyslu právním řádu České republiky. Že prostě je automatizmus, takže všechny orgány České republiky jsou v tom jenom pasivními pozorovateli. A to si myslím, že je pro Českou republiku nevýhodné. Potom jsou tam trošku i některé komické pasáže, že se obě smluvní strany zavazují, že nebudou nutit své občany vykonávat vojenskou službu. Tak to nevím, jestli my teda nutně potřebujeme po Vatikánu vyžadovat, aby, aby své kněží neverbovali do svých gard. Čili to je, to je jasný případ asymetričnosti. A pak je tam spousty ustanoveních, které možná nejsou nějak zvlášť na první pohled nebezpečné, v každém případě jsou zbytečné a plevelné. A prostě do mezistátní smlouvy nepatří, já nevím, jestliže tam je ustanovení, že se obě smluvní strany shodují, že v České republice je respektována náboženská svoboda. No to snad vyplývá z vnitřních demokratických poměrů v České republice. A rozhodně by to nemělo být předmětem smlouvy České republiky s nějakým jiným subjektem. Mně to připadá, jako kdybych já uzavíral smlouvu se svým sousedem, že nebudu bít své děti. Tak já si myslím, že to prostě nemám dělat z jiných důvodů a ne pro to, že uzavřu smlouvu se sousedem, který, kterého z něj dělal nějakého svého rozhodčího nebo soudce nebo něco podobně. My samozřejmě zaručujeme v naší zemi plná, plné náboženské svobody a rozhodně se k tomu nepotřebujeme zavazovat smlouvou s Vatikánem nebo s nějakým jiným státem.

Moderátor (Štěpánka Čechová):

Ať z jakéhokoli úhlu pohledu, ta smlouva se zdá být pro Českou republiku velmi nevýhodná. Má prezident nějaký názor na to, co vůbec mohlo vést politiky k přípravě tak nevýhodného kontraktu?

Host (Ladislav Jakl):

Víte, ono je to tak, že příprava vůbec mezinárodních smluv probíhá takovou praxí, že neprobíhá před zraky veřejnosti. Je to takový automatismus několika úředníků, kteří se někde sejdou a udělají to cestou nejmenšího odporu. Párkrát něco vyjednají a pak to všechno prochází hladce všemi schvalovacími řízeními. V Parlamentu nikdo takové věci zpravidla nečte. A tak kdo má větší zájem si tam ohřát svojí polívčičku a něco si prosadit, tak vlastně nenachází žádný odpor, protože se o těch věcech nahlas nemluví. Já myslím, že to, že se mluví zrovna o této smlouvě, je snad cesta k tomu, příště ten proces sjednávání smluv snad bude probíhat více před kritickými zraky veřejnosti.

Moderátor (Štěpánka Čechová):

Václav Klaus končí dopis nabídkou Cyrilu Svobodovi na osobní konzultace a pomoc a apeluje, aby ministerstvo začalo vést nová jednání. Pokud toto přání resort zahraničí nevyslyší, jak to chce Václav Klaus řešit?

Host (Ladislav Jakl):

Některé postupy mu umožňuje ústava, neboť ústava dává prezidentovi pravomoci sjednávat mezinárodní smlouvy. To prostě prezident může dělat. A pouze ve chvíli, kdy se rozhodne, že to sám dělat nechce, tak může tuto svou pravomoc přenést na vládu. Donedávna se toto přenášení pravomocí dělo automaticky. Pan prezident naznačil, že už to příště automaticky dělat nebude a že prostě některé smlouvy si nechá sjednávat ve svých rukou.

Moderátor (Štěpánka Čechová):

To znamená, že pokud nevyhoví Ministerstvo zahraničí, tak pan prezident prostě převelí to vyjednávání na jinou instituci?

Host (Ladislav Jakl):

Jistě, je to možné.

Moderátor (Štěpánka Čechová):

Tolik informace od tajemníka prezidenta republiky Ladislava Jakla. Děkujeme za rozhovor. Na slyšenou.

Host (Ladislav Jakl):

Pěkný večer.



Přepis pořadu
Nabízíme Vám přepisy významnějších diskusních pořadů, které stojí za to si přečíst!
 
  Přístupy: 45856 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA