Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Ne, pane premiére

Vlastimil Tlustý

Vážený pane předsedo, vážený pane premiére, vážená vládo, dámy a pánové, dovolte mi, abych se jménem poslaneckého klubu Občanské demokratické strany vyjádřil k programovému prohlášení této vlády, k vládě, která dnes žádá a předstupuje před tuto Poslaneckou sněmovnu s žádostí o vyslovení důvěry.

Nemohu začít jinak, než konstatováním faktů a popisem situace, která předcházela našemu dnešnímu jednání. Budou-li někteří z vás tato konstatování a fakta, a to slovo fakta zdůrazňuji, neradi poslouchat, věřte mi, že je nerad říkám. Na rozdíl od autorů této brožury ale nevěřím tomu, že se problémy dají řešit tím, že se jim vyhneme, nebo že je dokonce zapomeneme.

A tak mi dovolte konstatovat, že za prvé poslanec politické strany, která získala v posledních třech měsících ze svých deseti členů dva za zvláštních okolností, obvinil moji politickou stranu bez jakýchkoli důkazů z korupce a učinil tak poté, co nepodal oznámení policii, byť je to jeho občanská povinnost. Dovolte mi konstatovat, že policie zahájila šetření této záležitosti, ačkoli sám autor této kauzy uvádí, že nemá žádné přímé důkazy. Přesto všichni doufáme, a věřte tomu, že my, členové a poslanci ODS, zvláště, že se podaří tuto záležitost objasnit tak, aby nepadl stín na celou politickou scénu, a to bez ohledu na to, jaký bude výsledek tohoto šetření.

Předseda Poslanecké sněmovny svolal k této situaci jednání předsedů politických stran na obnovení důvěry parlamentu. Poslanecký slib, ve kterém se říká "slibuji věrnost České republice, slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony", tady dnes složil poslanec, který porušil přinejmenším svou občanskou povinnost a dle názoru dostupných právních analýz pravděpodobně i § 209 trestního zákona. I na tomto poslanci bude ležet vyslovení důvěry či nedůvěry nové vládě.

Dovolte mi, pane předsedo, abych se prostřednictvím vás, pane předsedo, na vás obrátil a zeptal se vás, proč jste k obnovení důvěry politické scény, politických stran, ale zejména českého státu, na kterém občanům záleží rozhodně více, nesvolal podobné jednání předsedů politických stran v následujících šesti situacích.

Situace první. Současný předseda vlády Gross po odstoupení svého předchůdce Špidly veřejně oznámil, že nalezne podporu pro svou vládu individuálně mezi opozičními poslanci, přestože obě opoziční strany se jednoznačně vyjádřily, že Špidlovu vládu bez Špidly s Kottem nepodpoří. A když konkrétní opoziční poslanci veřejně potvrdili, že zajímavé nabídky dostávají, ale že na to nemají důkazy, a proto se nemohou této situaci bránit.

Za druhé. Proč jste nesvolal podobné jednání, když delegace ČSSD v čele s premiérem Stanislavem Grossem nabídla opět oficiálně zástupcům Občanské demokratické strany tzv., cituji, kontrolní funkce, za třetí, když současný předseda vlády pověřil řízením Úřadu vlády necelých patnáct let po sametové revoluci člověka, který řídil brutální zásah proti demonstrantům v roce 1989.

Za čtvrté. Když policie nezačala vyšetřovat postup představitelů této vládní koalice při přestupu poslance Kotta do klubu Unie svobody a při rezignaci poslance Bielesze na poslanecký mandát, s nímž jsem já osobně opakovaně jednal poté, co opustil Unii svobody. Při těchto jednáních on opakovaně vyjadřoval jediný zájem. Získat prostor pro další působení na politické scéně, abych to řekl konkrétně poslanecký mandát. Jak to, že člověk, který několik měsíců hledal svou politickou budoucnost, ji tak snadno a tak rychle sám zahodil.

Za páté. Jak to, že nebylo svoláno jednání na obnovení důvěry této politické scény, když ČSSD vyslovila nedůvěru premiéru Špidlovi a za trest, tady se ptám pro koho, ho učinili evropským komisařem. (Potlesk poslanců ODS.)

A za poslední, a to souvisí s právě projednávaným programovým prohlášením, když tady máme před sebou beznadějné, bezobsažné programové prohlášení, které odsoudí občany České republiky ke dvěma letům stagnace, k vysoké nezaměstnanosti a odsoudí Českou republiku k poslednímu místu mezi novými členskými zeměmi Evropské unie v tempu hospodářského růstu a bohužel k prvnímu místu v rychlosti zadlužování, programové prohlášení, které neobsahuje žádnou skutečnou reformu, které nám, jak všichni víte, doporučují nejenom všechny světové instituce, všichni analytici, všichni ekonomové a komentáře. Problémy České republiky se, vážené kolegyně a kolegové, nedají řešit jejich zamlčením, jejich přejitím či jejich zapomněním.

Nyní mi dovolte v návaznosti na uvedená fakta, abych se obrátil na státní zastupitelství a policii a tady veřejně požádal, aby také byla šetřena možnost, že celá kauza, které se dnes říká "Kořistka", byla rozpoutána mediálními experty České strany sociálně demokratické a Unie svobody, jejímž cílem je zastrašit poslance vládní koalice váhající s podporou této vlády, neboť každý, kdo by teď z jakýchkoliv důvodů nepodpořil pochybný vládní program a vládu, bude podezřelý ze zkorumpovanosti. (Potlesk poslanců ODS.)

Nyní mi dovolte zastavit se u několika základních principů, na kterých je toto programové prohlášení vystavěno.

První princip, který naleznete, je teze, že bohatství společnosti vzniká z dluhů. Cesta, kterou nabízí ČSSD a tato vláda celé naší společnosti, říká, že zastavit zničující tempo zadlužování lze dalším utrácením. Tato vláda se domnívá, že zadlužování našich domácností je malé, a tak jeden z hlavních nejpopulárnějších nástrojů, který je veřejnosti nabízen, novomanželské půjčky nejsou ničím jiným než stimulací k dalšímu zadlužování.

Druhý princip tohoto programového prohlášení je, že každá koruna, kterou několik vybraných nebo skupiny vybraných obdrží, budou předtím všem občanům České republiky odejmuty a budou jim odejmuty nejenom tyto rozdané peníze, ale bude jim odejmuto mnohem více.

Podívejme se na několik příkladů. Právě ono stavební spoření je navrhováno zavést vládou poté, co v podstatě tatáž vláda snížila výhodnost stavebního spoření. Přitom stavební spoření není v podstatě nic jiného než to, co je navrhováno v novomanželských půjčkách. Je to státem subvencované úvěrování, kde státní podpora spočívá ve splátkách části úroků, které jsou občanům nabízeny. A tak tedy shrnutí. Napřed všem občanům, kteří si mohli uzavřít stavební spoření, byla znevýhodněna tato možnost, teď vybraným občanům bude možnost vrácena. Že v konečném důsledku je více těch, kteří prodělají, než těch, kteří vydělají, je snad každému zřejmé.

Stejný princip naleznete v zavedení tzv. slevy na dani. Opět některým vyvoleným bude zavedena sleva na dani, ale všem ostatním bude zrušena odpočitatelná položka. Jinými slovy všem ostatním bude zvýšeno zdanění. Pokud tu někteří kývou hlavou, že nikoliv, z programového prohlášení je to velmi obtížně vydedukovatelné, což je bohužel jedna z jeho základních charakteristik. Nicméně text, který je tam uveden, naznačuje, že by to mohlo být tak, jak říkám, a že výsledkem by mohlo být zvýhodnění některých a znevýhodnění všech ostatních.

Třetí příklad. Zvětšení daňové progrese, které bude právě důsledkem zrušení odpočitatelné položky, je zase vybraným zmírňováno zavedením tzv. společného zdanění manželů. Pokud někomu není jasné, co znamená společné zdanění manželů, dovolte mi uvést, že společné zdanění manželů je odstranění daňové progrese uvnitř jedné rodiny a že tato výhoda funguje jenom uvnitř rodiny a jenom uvnitř té rodiny, ve které je velký rozdíl v příjmech manžela a manželky. I tady tedy platí, že výhoda je odnímána všem a jenom některým je vracena.

Další teze, kterou naleznete v tomto programovém prohlášení, a říkám ji velmi nerad, je, že hlavního protivníka, kterého je třeba zničit či alespoň zkasírovat, vidí Grossova vláda stejně jako Špidlova vláda v živnostnících a středních vrstvách, kteří jsou v normálních společnostech považováni za základ rozvoje společnosti a za tahouna hospodářského růstu.

Pan premiér tu řekl, že stát není nepřítelem lidí. Já bych se ho proto chtěl zeptat, proč zejména ČSSD v posledních letech postupovala tak, jakoby lidé tohoto státu byli jejím nepřítelem. Chtěl bych věřit, pane premiére, a vyzývám vás tímto k tomu, aby alespoň teď na zbylé dva roky vládnutí sociální demokracie jste toho nechali.

Nyní mi dovolte citovat několik pasáží, velmi krátkých, na kterých chci, aby nejenom vy, ale i posluchači si uměli představit absurdnost textu, který tady dnes projednáváme. Budu citovat. Jsou to volné citáty tak, aby byly v co nejstručnější podobě.

Za prvé. Vláda zpracuje novou střednědobou hospodářskou strategii. To si tedy počteme, pane premiére, předpokládám, že tak někdy měsíc před příštími volbami.

Za druhé. Vláda zřídí Hospodářskou radu vlády. No tak to tady ještě nemáme. To je pravda, to je nová instituce, noví úředníci, nové jejich platy a nové náklady na ně.

Vláda bude spolupracovat s Českou národní bankou při soustavné koordinaci. To je tedy bomba.

Vláda považuje reformu veřejných financí za podmínku pro zajištění dlouhodobě udržitelného hospodářského růstu. Jednoduchá otázka po přečtení tohoto dokumentu. A kde jsou reformy? V tomto dokumentu je bohužel nenajdete.

Vláda zahájí širokou diskusi o zjednodušení daně z příjmu. To ve mně vytváří dojem, že snad konečně budou představitelé této vlády ochotni alespoň nahlédnout do faktických výsledků zavedení rovné daně na Slovensku, neboť rovná daň je právě tou jednoduchou daní, o níž chcete diskutovat. Ale na Slovensku již funguje a není třeba zahajovat takovouto diskusi.

Další citát. Zavedete fiskálně neutrální ekologické daně. Vzhledem k tomu, že neuvádíte, jaké daně naopak snížíte, tak navrhujete zázrak. Budou zavedeny nové daně, jejichž výsledkem bude, že stát nevybere žádné peníze. To asi nemyslíte vážně.

Posílíte strategii řízení a povinného programování veřejných výdajů. Opět krásná věta. Přeloženo do češtiny. Bude zavedeno nové dlouhodobé a systematické řízení vytváření dluhů.

Další citát. Vláda navrhne systém řízení výdajů státního rozpočtu u státních fondů prostřednictvím státní pokladny. Další nová instituce, další noví úředníci.

Česká republika se bude podílet na realizaci lisabonské strategie. Tady si dovolím vysvětlit, že cílem lisabonské strategie je vytvořit v tomto desetiletí z Evropské unie nejdynamičtější a nejkonkurenceschopnější ekonomiku světa. Můj komentář k tomu. Když to neumíte udělat v České republice, tak v tom aspoň budete pomáhat v Bruselu.

Podíváme-li se do historie, tak tyto cíle nejvíce připomínají hesla, která se tradovala mezi občany na sklonku komunistického režimu. Byly to stručné charakteristiky jednotlivých programových závěrů sjezdů komunistické strany. A ty říkaly: "Na počátku dostihnout a předstihnout, v zápětí udržet krok a ještě později poté alespoň neztratit stopu. "

Byli jsme vyzváni k vstřícnosti a vstřícní jsme. Nechceme se vyhýbat řešení problémů této země, nabízíme spolupráci, připravujeme skutečné reformy a dáváme je vám všem k posouzení a deklarujeme, že jsme připraveni diskutovat o jejich podobě. Hledáme někoho, kdo dá přednost řešení problémů občanů této země před prodloužením vegetačního období našich ministrů v jejich křeslech. Někoho, kdo spolu s námi nechce, aby Česká republika ztratila dva roky svého života.

ODS takové návrhy reforem zpracovala a dovolte mi je zrekapitulovat. Všechny mají písemnou podobu. V oblasti daní jednoduchou rovnou daň s patnáctiprocentní sazbou na všechny příjmy, pro všechny občany i podniky s univerzální odpočitatelnou položkou 6000 Kč na občana. Ve sféře sociálních výdajů projekty negativní daně nebo rovné sociální dávky, což jsou náhrady složitého systému sociálních podpor, které dnes zvýhodňují ty, co nepracují. My chceme tento stav změnit a chceme zavedením jednoduchých systémů, které jsem popsal, naopak zvýhodnit ty, co pracují. V oblasti důchodů je znám náš návrh tzv. rovného důchodu. Ve sféře zdravotnictví jsme připravili reformu, která je založena na spoluúčasti pacienta při ovlivňování nákladů na zdravotní péči a také na možnosti pacienta využívat případné úspory. Ve školství jsme připravili reformu řešící přebytek učitelů a jejich nízké platy převodem práva uzavírat smlouvy s učiteli a stanovovat výši jejich platů ředitelům škol. Rovněž jsme navrhli a znovu opakujeme, že vidíme jako nezbytné reformovat ústavní systém této země, reformovat volební systém, protože nepovažujeme za možné, aby pokračovaly roky se slabými koaličními vládami. Proto nabízíme přechod k většinovému volebnímu systému či alespoň k jeho přiblížení.

Chcete-li tedy, aby Česká republika udržela stopu, chcete-li dát šanci našim občanům a naší zemi, zamyslete se nad tím, co tady dnes skutečně projednáváme, zvažte, zda vyslovením důvěry této vládě pomůžete či ublížíte občanům České republiky. Poslanci ODS jsou přesvědčeni o tom, že tato vláda nemá za cíl prospět této zemi, že tato vláda se snaží prospět pouze ministrům a členům sociální demokracie a ostatních koaličních stran. Děkuji vám za pozornost.

25. srpna 2004



Vlastimil Tlustý
ministr financí
Osobní stránky
 
  Přístupy: 3712 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA