Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Komisař pro boj s byrokracií

Edvard Kožušník


Je tomu již dva roky co byla při Evropské komisi ustavena zvláštní akční jednotka pro oblast administrativní zátěže vedená bývalým bavorským premiérem Edmundem Stoiberem. Docela dlouhou dobu byl kolem tohoto poradního orgánu klid a navenek tak mohl vznikat dojem, že nevyvíjí žádné zásadní aktivity. Na minulý pátek však Edmund Stoiber avizoval představení výsledků činnosti jeho skupiny. Z informací, které o této aktivitě dosud unikly, vyplývá, že Stoiber předloží Komisi balíček opatření na odbourání byrokratické zátěže v celkovém objemu 40 mld. EUR, což představuje úroveň ročního státního rozpočtu České republiky. Stoiber by měl také představit způsob jakým by Evropská unie měla bojovat s nadměrnou byrokracií i v dalším období.

Jedním z institucionálních nástrojů pro boj s byrokracií by mělo být ustavení Evropské rady pro kontrolu norem. Ta by byla nezávislým poradním grémiem, které by kontrolovalo nadměrnou byrokracii u nových legislativních návrhů a také by radilo při odstraňování přebytečných předpisů.

Minulý týden byl absolutní většinou hlasů v Evropském parlamentu zvolen na další funkční období v čele Evropské Komise José Manuel Barroso. Ten deklaruje boj s nadměrnou byrokracií jako součást jeho priorit. Bohužel však Barroso v honbě za hlasy pro své znovuzvolení se některými svými nápady snažil možná až přehnaně vetřít do přízně levicových frakcí, které mu podporu dosud nepřislíbily. Výsledek byl ten, že Barroso se ve své kandidátské řeči až příliš vzdálil jádru svých podporovatelů z EPP a ECR, ale dočkal se ostrého odmítnutí od socialistů a zelených. Paradoxem tak je, že ačkoliv byl Barroso potvrzen na další funkční období zejména hlasy lidovců, liberálů a konzervativců, tak jeho program až nezdravě akcentuje témata levice. Skoro se chce říci, že Barroso svůj boj o podporu protaktizoval. Pravice nakonec jeho kompromisní program podpořila se skřípěním zubů a levice prosadila spoustu svých priorit bez toho, aby nesla odpovědnost za zvoleného předsedu Komise. Díky Barrosovu nadbíhání levici se tak můžeme „těšit“ na zřízení nového komisaře pro migraci, komisaře pro problematiku minorit či komisaře pro klimatické změny.

Jsem velmi zvědavý jak se Edmundu Stoiberovi bude dařit prosadit svůj plán boje s evropskou byrokracií právě proti těmto zbytečným novým úřadům. Ostatně Stoiber si již nyní stěžuje, že o odbyrokratizování každý jenom rád mluví. Ale když jde do tuhého, najednou jsou všude pochybovači: ochránci spotřebitelů, ekologičtí politici a fanatici bezpečnosti. V kontextu výsledku hlasování o předsedovi Komise by možná měl předseda Barroso přehodnotit svůj velmi vstřícný postoj k socialistům a zeleným a místo třech nových komisařů a jejich pseudoagend zřídit jednoho komisaře pro boj s byrokracií.



Edvard Kožušník
Autor je vedoucí projektu Efektivní stát
 
  Přístupy: 4050 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA