Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Dvě otázky pro Alenu Páralovou
poslankyni PSP ČR,stínovou ministryni práce a sociálních záležitostí

Paní poslankyně,
poslanecká sněmovna přehlasovala Senát když schválila vládní euronovelu zákoníku práce vrácenou Senátem. Pokud novelu podepíše prezident republiky, bude účinná nejpozději od 1. března letošního roku. Proč ODS hlasovala proti?


A.Páralová: ODS nemohla podpořit zákon, který nepřímo stanoví povinnost rovnoměrného zastoupení mužů a žen u zaměstnavatele. Jedná se o zasahování státu do svobody podnikání. Skladba zaměstnanců je přece záležitostí každého zaměstnavatele, který vytváří kolektiv zaměstnanců pod tíhou rizik podnikatelské soutěže. A neriskuje sám. V případě, že v soutěži neuspěje, přijdou jeho zaměstnanci o zaměstnání.

ODS se příčí i ustanovení, dle něhož je zaměstnavatel povinen informovat zaměstnance o opatřeních zaměstnavatele směřujících k zajištění rovného zacházení a k zamezení diskriminace. Jak asi budou taková opatření vypadat?

ODS nesouhlasí s omezením délky pracovního poměru na dobu určitou maximálně na dva roky. Směrnice EU umožňuje příhodnější řešení.

Novela je odůvodněna výhradně potřebou přizpůsobit naše pracovní právo novým směrnicím EU a to ještě před vstupem do EU. Nedomnívám se, že ustanovení navrhovaná ke změně jsou v rozporu s novými Směrnicemi EU. V řadě případů jde jen o formulační zpřesnění, která klidně mohla počkat na nový pracovní kodex. Přístup, kdy při vydání každé nové Směrnice EU měníme zákoník práce, nebo kterýkoli jiný zákon, nesvědčí ani stabilitě právního řádu a ani právní jistotě občanů.

Zbytečná novela nás bude stát nemalé finanční prostředky a zařadí se do dlouhé řady předpisů, které chrlí naši i evropští úředníci, a které potom ve svém důsledku vedou ke snížení pružnosti a konkurenceschopnosti našich firem. Tisíce personalistů se budou školit, desetitisíce opatření budou muset učinit zaměstnavatelé, zaměstnanci budou opět proškolováni z novinek, které nepřispějí k jejich respektu k právu a k práci ústavních orgánů.

Přináší novela i něco pozitivního?

A. Páralová: Mám radost, že mohu říci, že ano. Po několika marných pokusech jsem tentokrát uspěla s několika pozměňovacími návrhy. Nově se definuje pojem rovnoměrného a nerovnoměrného rozvržení pracovní doby. Úprava z roku 2000 činila nemalé potíže hlavně v nepřetržitých provozech.

Prodlužuje se časový úsek nepřetržité práce, po kterém je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci přestávku v práci na jídlo a oddech, ze 4,5 hodin na 6 hodin. Zaměstnanci, kteří pracují od 6 hodin nebudou muset obědvat již v půl jedenácté.

V oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci se nově umožňuje, aby zaměstnavatel mohl zajišťovat provádění úkolů v prevenci rizik nejen svými zaměstnanci, ale též dodavatelsky prostřednictvím jiné odborně způsobilé osoby.

Zrušila se úprava, podle níž je podmínkou výpovědi zaměstnanci se změněnou pracovní schopností souhlas úřadu práce. Zaměstnavatelé se proto obávali pracovníky se změněnou pracovní schopností zaměstnat.

Za čtenáře Virtually Vám děkuje Jana Dědečková



Jana Dědečková
Bývalá členka Rady ČT v období tzv. televizní krize. Šéfredaktorka Virtually a místopředsedkyně a mluvčí Občanského sdružení televizních a rozhlasových koncesionářů


Alena Páralová
Poslankyně PSP ČR (ODS), stínová ministryně práce a sociálních záležitostí
 
  Přístupy: 15798 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 


Jana Dědečková:


Alena Páralová:




Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA