Pánům Falbrovi a Palatovi
Ivo Strejček
Poslední týdny jsou pozoruhodně dlážděny rozmanitými pokusy, jak dostat prezidenta Václava Klause pod tlak.
Richard Falbr přirovnal prezidenta České republiky k diktátorovi Lukašenkovi. Luboš Palata přirovnává obhajobu prezidentových návrhů k Irvingovu popírání holocaustu.(LN, 16.5.).
Pan prezident má svůj neotřelý a bystrý názor na EU a současnou formu evropského integračního procesu.
Jako ekonom po léta a se znalostí věci upozorňuje na základní příčiny sklerózy evropského hospodářství: strnulost, přeregulovanost, příliš silný vliv byrokratů na klíčová rozhodnutí, oddělení politiky od voličů a dusivý evropský sociální model.
Jako politik se trápí nedostatkem politiků „těžkých vah“, kteří by správně analyzovali příčiny zaostávání EU za „zbytkem“ světa, oslovili občany a nabídli alternativy vývoje. A činí tak slušně.
Pan prezident sám jednu z alternativ nabízí a obhajuje: odvážně a sebevědomě, jak jej všichni známe. A proč ne?
Hlásí se ke všemu dobrému, co kdysi rozvrácenou poválečnou Evropu postavilo na nohy. Individuální výkon, víru ve vlastní síly, motivaci pracovat, neexpanzivní stát, umírněný sociální model, který si nejprve na své výhody musí vydělat splněním povinností, nedotknutelnost soukromého vlastnictví, odstraňování bariér pro pohyb zboží i myšlenek. Spoléhá na zdravý rozum, zkušenost a úsudek.
Vadí tak laboratorním demokratům, konstruktivistům a politickým aktivistům. Přečnívá – už nejen v českém, ale dnes i evropském kontextu. I tím vadí.
Ti z nás, kteří dnes a denně můžeme konfrontovat evropský byrokratický styl vlády s přirozenými demokratickými principy, které fungují v posledním obecním zastupitelstvu, víme, jak se Václav Klaus opět nemýlí.
Richard Falbr je poslancem Evropského parlamentu. Nepřekvapuje mě, že v atmosféře přehnané politické korektnosti, kde jsou na sebe všichni milí, se mu líbí. Překvapuje mě, že není schopen přirozené reflexe evropské byrokratické zbytnělosti. Už dobře nasáknul onou unijní ambicí především všechny kolem poučovat, co a jak mají dělat, aniž by si předtím zametli před vlastním prahem. Jeho názor může nadchnout část sociálních demokratů a dojmout odboráře. Nikoho jiného, soudně uvažujícího.
Pan Palata staví svobodnou prezentaci názorů na úroveň lží kolem holocaustu. Je to nechutné zjednodušení, které ovšem nepřímo potvrzuje to, co pan prezident říká. Slepá víra v evropanství je nacionalismem svého druhu a módním fenoménem prostoru, ve kterém žijeme - kdo není pro Evropskou unii (v dnešní podobě, zdůrazňuji), je proti nám.
Ivo StrejčekPaedDr. Ivo Strejček
člen VR a poslanec EP
člen Hospodářského a měnového výboru a náhradník ve Výboru pro mezinárodní obchod
rezortní mluvčí klubu pro oblasti: ekonomika a měnové záležitosti, mezinárodní obchod, finanční služby a bankovnictví