Svoboda slova a média
Přemysl Sobotka
Metro, 29.09.2005
Atmosféra v naší zemi houstne jak dlouho vařená kaše. A minulou sobotu se už začala připalovat. To, když premiér Paroubek pohrozil, že svoje zákony prosadí třeba i s Marťany a když nám všem "slíbil" nový tiskový zákon. Takový tiskový zákon, aby se už nemohlo stát, že, jak prohlásil předseda české vlády: "Osmdesát procent médií je proti nám a vedou proti nám válku." Pan Paroubek zároveň označil situaci v českých médiích za "balkánské poměry". Co jeho výroky znamenají, čím jsou výjimečné a mimořádné?
Za prvé svou drzou otevřeností, s jakou dopředu hlásá, že zatočí s médii, která jsou kritická k socialistické vládě, která nenechají usnout korupční aféry, zásadní chyby policie a daší. Za druhé nehorázným pohrdáním jedním z principů demokracie, kterým svoboda slova a svoboda tisku bezesporu je. A za třetí arogancí prakticky ke všem. K těm, kteří ony noviny, co vedou válku proti Paroubkovi, vůbec čtou, k těm, co tiskový zákon v současné podobě připravili a schválili, a taky - a hlavně - vůči těm, co se nenechají zastrašit siláckými řečmi a dál dělají svou profesi, nerezignují na novinářské řemeslo.
Nemám pocit, že v českých médiích je úplně všechno v pořádku. Také se občas podivuji nad některými výtvory české žurnalistiky. Ale jsem absolutně přesvědčen, že jako občan mám ve svobodné zemi právo volby. Nelíbí se mi tyto noviny? Dobrá, budu číst jiné, vždyť informace jsou svého druhu zboží a já mám možnost si vybrat ten titul, který považuji prostě za nejlepší. Jsem přesvědčen, že politik, který takto přímočaře odmítne svobodný výběr informací a soutěž médií na trhu a jde cestou zcela opačnou, to jest: to, co se mi nelíbí, je třeba zakázat, je politik, který nepochopil podstatu demokracie, který uvažuje totalitně a který je nebezpečný pro svobodné občany své země.
Historické zkušenosti máme. Nejprve si opravíme tiskový zákon. Tak, aby nás média nemohla tolik kritizovat. Pak opravíme systém politických stran. Tak, aby to ty, které jdou proti nám, neměly tak jednoduché. Protože jen my nejlépe víme, co je pro občany dobré. A kdo jde proti společnosti, je zločinec a toho je potřeba potrestat, zavřít, popravit. Tyto děsivé vize mohou vypadat absurdně. Ale stejně absurdní před pár lety byla představa, že u nás někdo bude vládnout s pomocí komunistů a stejně absurdní pro nás až dosud byla představa, že někdo jen pro to, že je v médiích kritizován, se rozhodne měnit tiskový zákon.
Teď se tato představa zhmotnila do razantního projevu pana Paroubka. Zhmotnila se v uvažování muže, který kritiku médií bere jako útok na sebe a svou socialistickou stranu a vládu. Pan Paroubek nám svým sobotním vystoupením dal velmi silný signál. Dobré je to, co slouží mně a co je proti mně, je špatné. Ano, tato slova mohou být pravdivá z osobního pohledu, ale jsou neslučitelná s demokratickým zřízením. Zatím mohu ve svém sloupku v Metru psát svoje názory bez dohledu cenzorů. Noviny Metro si zatím mohu každý den ráno přečíst. Věřím, že tomu tak bude i po parlamentních volbách. Nenechme tu kaši naší žurnalistiky, někdy vtipnou, někdy hořkou a trpkou, ale pořád jedlou, úplně spálit.
Přemysl SobotkaPředseda Senátu
|