Velký zelený petfuk
Ivan Brezina
neviditelnypes.lidovky.cz, 12.07.2007
Zapomeňte na Svěrákova dobráckého učitele ve výslužbě. Pokud ministr Bursík prosadí zálohy na nápojové obaly, bude od vás v obchodě vratné petlahve vykupovat automat v ceně dvaceti tisíc euro. Stejně jako v Německu, kde zálohy zavedli v lednu 2003. "Je to miliardový obchod, který však má jen málo vítězů," napsal letos v květnu list Welt am Sonntag. "Příroda jím není. Směrnice měla zvýšit podíl opakovaně používaných obalů, ve skutečnosti však tento podíl klesl z 57,3 % v době počátku její působnosti na 34,6 %.".
Stejně tak se v Německu snížila i recyklace plastů, kterou měly zálohy podpořit. "Ekologické" opatření se tedy zcela minulo účinkem. Radují se z něj jen tři skupiny. Nejšťastnější jsou výrobci výkupních automatů, kterým se povedl greenwashing století (tímto termínem se označuje "přetírání" čistě komerčních zájmů módním zeleným nátěrem). Druhou šťastnou skupinou jsou ekologisté, kteří zálohy pomáhali prolobbovat. Novináři odhalili, že jen aktivisté spolku Umwelthilfe dostali od výrobců automatů statisíce euro za "konzultace".
Třetí skupinou, která "k přírodě šetrnější" zálohované petlahve podporuje, je mafie. Jedna petka se v Německu vykupuje za 25 eurocentů, ale v Litvě se dá vyrobit za méně než třetinu. Nepřekvapí proto, že se loni na podzim podvodníci pokusili do systému propašovat 150 000 petek opatřených falešným čárovým kódem.
Zákazníci mohou lahve vracet kdekoli. Aby obchody na rozdílu mezi prodanými a vykoupenými lahvemi neprodělávaly, musela vzniknout složitá síť clearingových středisek. Pohyb každé petky je evidován, aby vybraná záloha dorazila na správné místo. Než clearing podvodníky odhalil, podařilo se jim většinu falešných lahví "udat". Dnes už proto mají etikety ochranné prvky jako bankovky a transporty lahví doprovázejí bezpečnostní služby. Zelení tak v Německu změnili odpad ve stejně střeženou komoditu jako je uran, drogy nebo bílé maso.
V Česku by bylo výkupních automatů třeba asi dvanáct tisíc, což by jejich výrobcům přineslo pohádkový zisk. Překvapuje vás, že "nezávislí ekologové" už chrlí tiskové zprávy propagující zavedení záloh? Clearingovým systémem by ročně proteklo asi 25 miliard korun. Čeští tuneláři, vyškolení lehkými topnými oleji, si tak velké sousto jistě nenechají ujít. Ale studánky budou zase o něco křišťálovější, tráva zalenější a nebe modřejší.
Další podrobnosti k tématu zde.
Ivan Brezina
ekolog, redaktor časopisu Maxim