Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Události, komentáře

Mirek Topolánek , Vladimír Špidla ČT1, 20.4.2004

Moderátor (Veronika Sedláčková, Daniela Drtinová):

O zákonu, který zahrnuje změny daně z přidané hodnoty a který vetoval prezident, budou poslanci hlasovat místo dneška až ve čtvrtek. Koalice prosadila časový odklad i přes odpor opozice. K přehlasování prezidentova veta potřebuje vláda 101 hlasů a ty bude mít až ve čtvrtek, kdy se má hlasování zúčastnit zraněný ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Pokud koaliční poslanci ve čtvrtek prezidentovo veto přehlasují a zákon o DPH bude schválen, vyjde hned v pátek ve sbírce zákonů a začne platit od 1. května.

Moderátor (Veronika Sedláčková, Daniela Drtinová):

Proč váš kabinet nebyl schopen připravit novelu zákona o DPH včas?

Vladimír Špidla, premiér:

Tak kabinet připravil novelu zákona o DPH včas, DPH se odehrálo ve dvou, ta harmonizační novela se odehrála ve dvou etapách a my jsme chtěli až jaksi na doraz, to se přiznávám, ne do poslední chvíle, ale co nejvíce využít možností, aby některé věci nebyly harmonizovány.

Moderátor (Veronika Sedláčková, Daniela Drtinová):

Daňová kapitola byla v přístupových jednáních uzavřena už v roce 2001 a vy jste tuto novelu Sněmovně předložili loni v listopadu.

Vladimír Špidla, premiér:

Samozřejmě, že daňová kapitola byla uzavřena v tu dobu a my jsme předložili zaprvé první harmonizační novelu a potom druhou harmonizační novelu a předložili jsme ji včas. Ten termín, kdy byla schválena jak Sněmovnou, tak Senátem, byl včasný a jak říkám, ten hlavní důvod byl snaha využít času ve prospěch našich podnikatelů.

Moderátor (Veronika Sedláčková, Daniela Drtinová):

Na druhou stranu neměla by se opozice v tomto případě zachovat státotvorně a novelu podpořit. Bude z toho velký problém, když Česko nebude mít v době přístupu do Evropské unie tuto normu harmonizovanou.

Mirek Topolánek, předseda ODS:

My jsme se tak zachovali hlavně proto, že jsme byli ochotni projednat zrychlenou euronovelu, která by odstraňovala ty největší problémy, nejenom ty, která sama vláda způsobila, to je ta 50procentní záloha DPH, ale i tu harmonizační část, která měla umožnit export, import a obchodování se zahraničím. Já musím říct, že vláda na to měla spoustu času a ten čas promarnila a to, že s tím přišla pozdě, o tom svědčí, že legislativní proces, který má nějaké zákonitosti a který má nejrůznější ústavní peripetie, končí vlastně až teď k datu přistoupení do Evropské unie a že vláda tento proces nezvládá, je zcela evidentní.

Moderátor (Veronika Sedláčková, Daniela Drtinová):

Když už jste novelu předložili tak pozdě, to musíte přiznat i z toho, co říká pan předseda, bylo rozumné přesouvat a zvyšovat sazby u zboží, kde to unie nepožadovala? Neměli jste připravit skutečně jen čistou euronovelu, která by aplikovala šestou směrnici Evropské unie?

Vladimír Špidla, premiér:

Tak v prvé řadě znovu říkám - nepředložili jsme pozdě tuto novelu, protože by to vláda nezvládla, ale protože jsme se rozhodli využít až do poslední chvíle...

Moderátor (Veronika Sedláčková, Daniela Drtinová):

Tak 1. květen bude velmi brzy a novela stále není.

Vladimír Špidla, premiér:

...do poslední chvíle čas ve prospěch našich podnikatelů. Předložili jsme novelu, která souvisela s eurozáležitostmi ve dvou etapách, takže čas jsme využívali optimálně a novela byla schválena ve Sněmovně i v Senátu v odpovídající dobu. Ten důvod je poměrně jednoduchý. Ten vládní návrh umožňuje, mj. navrhuje snížení daně z přidané hodnoty v horní sazbě na 19 % z 22, ale hlavně umožňuje poměrně důležité akce z hospodářské strategie, to znamená významnou podporu podnikání, inovací a významnou podporu rodin s dětmi. To znamená odpovídá jednak na potřeby Evropské unie a jednak na potřeby České republiky, které jsou potřebami vnitřními, ale jsou velmi důležité. Na tom nevidím nic špatného.

Mirek Topolánek, předseda ODS:

Já musím říct, že i běžný občan ví, že každý zákon se v nějaké době projednává, potom se v nějaké situaci schválí a potom některá jeho opatření mají od určitého dne platnost, takže vůbec nemůže být pravda, že jsme čekali. Já musím říct, že ten zákon a je to druhý zákon o DPH, který musí podnikatelé a vůbec veřejnost vstřebat během necelého roku a ty změny jsou natolik radikální, že ta podnikatelská veřejnost se s nimi vyrovnává velmi složitě a potřebuje delší dobu na to, aby jak finanční úřady, tak samozřejmě podnikatelé si na to zvykli. Úplně klíčová záležitost, proč jsme protestovali proti tomu zákonu byla ta, že se špatně vyjednaly podmínky přístupové smlouvy a mohl bych dokladovat na jednotlivých ustanoveních, které jsme vyjednali špatně a které přistupující země nebo i ty stávající země mají lepší od restauračních služeb počínaje až dalším konče.

Moderátor (Veronika Sedláčková, Daniela Drtinová):

Pro čistou euronovelu by ODS hlasovala?

Mirek Topolánek, předseda ODS:

Já musím říct, že u čisté euronovely je právě tento problém, ale my jsme byli ochotni ji nechat projít, to znamená vypárovat, případně jiným mechanismem. K tomu nedojde. Vláda samozřejmě velice riskuje a hraje vabank s tím, že přesunuje hlasování o tomto zákonu na čtvrtek nebo na pátek, to já přesně nevím, kdy to bude, to je záležitost diskuse. A musím říct, že pokud v takové situaci zákon neprojde, pak opravdu hrozí, že ani v legislativní nouzi se ho nepodaří doprojednat a pak teda ten chaos, který nastane, bude mít na triku už jenom vláda.

Moderátor (Veronika Sedláčková, Daniela Drtinová):

Co když se vám to skutečně v ten čtvrtek nepodaří?

Vladimír Špidla, premiér:

Nemám obavy. Ten čtvrtek je termín, ve kterém se to dá.

Moderátor (Veronika Sedláčková, Daniela Drtinová):

Spoléháte na bývalého poslance ODS Petra Kotta. Co když to nevyjde? Nebude to skutečně nad míru?

Vladimír Špidla, premiér:

Čtvrtek je termín, ve kterém se to dá zvládnout docela dobře, ale to, co bylo...

Moderátor (Veronika Sedláčková, Daniela Drtinová):

Jaké máte náhradní řešení?

Vladimír Špidla, premiér:

Náhradní řešení jsou připravena, ale myslím si, že nebudou potřeba. To, co bych chtěl říct jako nejpodstatnější je, že to, co bylo vyjednáno v přístupové smlouvě, musí být realizováno v euronovele. Není možné a je naivní si myslet, že by v euronovele například nebylo přeřazení restauračních služeb do základní sazby a také restaurační služby v základní sazbě ve většině evropských států jsou a dokonce i Francie, která se to teď pokoušela změnit, neuspěla. Samozřejmě pokud se Francii podaří tu díru otevřít, my to využijeme. Není to naším cílem.

Mirek Topolánek, předseda ODS:

Samozřejmě nevyjednali jsme mj. převod stavebních pozemků a tím jsme zcela eliminovali jednu z těch výjimek jakoby v náš prospěch a to je snížení DPH ve stavebních pracích pro bydlení. Nevyjednali jsme restaurační služby, nevyjednali jsme na rozdíl od Polska a dalších zemí žádné přechodné ani trvalé výjimky. Například Lucembursko jich má 14. Já chci jenom říct, že geniální vyjednavač Telička a ten vládní tým to nevyjednal dobře, ale to není ten největší problém. Potom si vláda zahrávala s tím, že vlastně spojila tu euronovelu se svými politickými kroky, kdy měnila ty sazby způsobem, který si tady všichni pamatují.

Vladimír Špidla, premiér:

Já myslím, že není pochyb o tom, že jsme vyjednali srovnatelné podmínky s každým druhým a myslím, že jste neuvedl jediný příklad. Restaurační služby se nevyjednávaly, protože jsme vyjednali například výjimku na teplo.

Moderátor (Veronika Sedláčková, Daniela Drtinová):

Proti zákonu o DPH protestují představitelé Svazu měst a obcí. Tvrdí, že jestli začne platit, řadě obcí významně naroste administrativa. Některé z nich tento nápor pak nebudou schopné zvládnout.

Se zákonem o dani z přidané hodnoty stejně jako opozice ostře nesouhlasí i představitelé Svazů měst a obcí. Vadí jim především ustanovení, které uvádí, že plátcem DPH se stane každá vesnice nebo město, které má obrat vyšší než 1 mil. Kč. Podle starostů na to není velká většina obcí připravena. Už dnes proto raději požádali o odklad.

Luboš Průša /ODS/, starosta Písku, místopředseda Svazu měst a obcí ČR:

Ten požadavek je zásadní a říká, aby účinnost pro města a obce všech těchto opatření jak povinného plátcovství, tak i zvýšení sazeb DPH byla odložena a začala až 1.1.2005.

Václav Heřman /nez./, starosta Vodňan:

Město spíše o peníze přijde, než by mu je to mělo přinést.

Pavel Šťastný, finanční analytik, obchodník:

Novela samozřejmě hospodaření ovlivní. Rozpočtově bude pravděpodobně neutrální, ale zavedení této nové agendy bude obce něco stát.

Oslovení starostové zatím se změnami v účetnictví a administrativy váhají. I bez ohledu na výsledek čtvrtečního hlasování totiž chtějí ještě o DPH jednat s ministerstvem financí.

Moderátor (Veronika Sedláčková, Daniela Drtinová):

Směrnice Evropské unie skutečně nebránila tomu, aby se kraje a obce staly plátci DPH až v roce 2005. Proč jste jim ten čas nedali, aby se mohly připravit organizačně, personálně, ale i materiálně?

Vladimír Špidla, premiér:

Byla to součást vyjednávání, kraje a obce to věděly a mimochodem není asi tolik známo, že plátci DPH v zásadě obce už v současné době jsou. Je 75 obcí už platí DPH, mělo by jich platit daleko více, ale musím se přiznat, že ten přechod nebyl zcela důsledný.

Moderátor (Veronika Sedláčková, Daniela Drtinová):

Starostové vás teď žádají o to, aby pro ně novela začala platit skutečně až od ledna příštího roku, jak jsme slyšeli. Vyjdete jim vstříc?

Vladimír Špidla, premiér:

Je možné vyjít vstříc z hlediska administrativní náročnosti, ale z hlediska principu, pokud nebylo vyjednáno v přístupové smlouvě, vycházet vstříc nelze.

Mirek Topolánek, předseda ODS:

To hlasování je o přehlasování prezidentského veta ani neumožňuje už žádné změny. Já chci říct, že obecně platí, že každý daňový zákon, který platí v průběhu roku, je smrtící nebezpečí pro každého, kdo má předjednané dlouhodobé služby, kdo má předjednané řady věcí za staré ceny a to DPH to zvyšuje. Já musím říct, že podnikatelé z toho zcela jistě nejsou nadšeni a to nemluvím o tom, že máme samozřejmě úplně diametrálně odlišný názor na to, jak by měla vypadat daňová soustava u nás a budeme se ji snažit realizovat, pokud k tomu dostaneme mandát samozřejmě.

Vladimír Špidla, premiér:

Ta představa je jednoduchá. DPH 15 % jako rovnán daň, to znamená snížení zvýšené sazby o 10 %. Kam se podíváte, potraviny, rohlíky, chleba o 10 % výš.

Mirek Topolánek, předseda ODS:

Jsem rád, že čtete oblíbené autory, nicméně ono v souvislosti s daní z příjmů a z celé té soustavy se to srovná, vůbec to není tak, protože vy na jedné straně zvedáte daně přesunem z 5 na dneska 19 %, kdy zdražujete i těm chudým rodinám život o 10 tisíc ročně a na druhé straně jim strkáte almužnu před volbami, což tady naposledy dělal někdo za komunistického režimu.

Vladimír Špidla, premiér:

46 % DPH toho spotřebního koše zůstává, to znamená potraviny, jídlo, prostě ty základní věci zůstávají v nezměněné sazbě, vy to velmi dobře víte. A podpora rodin s dětmi je masivní a daleko více překonává...

Mirek Topolánek, předseda ODS:

Zkuste jim míň brát na těch daních jak přímých, tak samozřejmě spotřebních a DPH a nebudete jim muset dávat tyto almužny.

Vladimír Špidla, premiér:

Myslím, že se velmi podstatně mýlíte. To, co poskytujeme, je převod prostředků od těch, kteří nemají děti, k těm, kteří děti mají. To je spravedlivé.

Moderátor (Veronika Sedláčková, Daniela Drtinová):

Pokud novela zákona o DPH neprojde, zvažujete, že nabídnete svou demisi? Loni jste řekl, že to uděláte, pokud reforma neprojde a zákon o DPH je součástí podstatnou.

Vladimír Špidla, premiér:

Toto není tak podstatný zákon, jsou náhradní řešení a ty úlohy, které bychom chtěli zvládnout, zvládneme.

Moderátor (Veronika Sedláčková, Daniela Drtinová):

Takže o tom neuvažujete?

Vladimír Špidla, premiér:

...zvládneme i případně později, ale já nemám obavu, že bysme museli jít tak daleko.

4/21/2004



Přepis pořadu
Nabízíme Vám přepisy významnějších diskusních pořadů, které stojí za to si přečíst!
 
  Přístupy: 3164 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA