Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Vážení, nejste na Klondiku!

Pavel Bém

25.04.2006, MF DNES

Ano, je pravda, že v počátku devadesátých let dokázali využít nezkušenosti a "nezralosti" českého podnikatelského prostředí chytří a mazaní obchodníci, často zahraniční, a získali pro sebe mimořádně výhodné smlouvy, které se staly základem jejich budoucích ekonomických úspěchů. Jeden takový příběh vám nabídnu. Posuďte sami.


Společnost JCDecaux je renomovanou francouzskou firmou, která obchoduje s venkovní reklamou. Venkovní reklama a reklama vůbec je mimořádně výnosnou obchodní komoditou. V roce 1994 uzavřela tato společnost smlouvu s hlavním městem Praha. Tato smlouva říká, že firma JCDecaux: 1. získává exkluzivitu (nemá konkurenci) na venkovní reklamu o ploše 1-9 metrů čtverečních na dobu 25 let; 2. vybuduje 1930 reklamních ploch (tzv. městský mobiliář včetně tramvajových zastávek) do roku 1997 a na těchto plochách bude realizovat svůj podnikatelský záměr, tedy obchodovat; 3. zaplatí za tyto reklamní plochy městu nájem ve výši 4,5 milionu korun ročně; 4. město musí zaplatit na vlastní náklady infrastrukturu a musí také platit vlastní spotřebu elektrické energie.

Když jednoduchou aritmetikou spočítáme náklady a výnosy, zjistíme, že Praha: 1. zaplatila od roku 1994 přibližně 34 milionů Kč za instalaci a provoz reklamních zařízení soukromého zahraničního investora; 2. získala cca 1000 reklamních zařízení (firma nedodržela ujednání smlouvy), dlužno spravedlivě podotknout, že poměrně slušné estetické kvality; 3. umožnila vydělat podle odborných odhadů a zahraničních srovnání firmě několik stamilionů korun. Jistě uznáte, že tyto příjmy firmy a na druhé straně výdaje města Prahy jsou poněkud v nerovnováze. Přeji podnikatelům úspěch, a to i zahraničním, ale co je moc, to už je skutečně příliš. Vážení, nejsme na americkém Klondiku na konci devatenáctého století!

Co se od primátora očekává? Že tuto jednoznačně nevýhodnou smlouvu narovná. Proto požaduji: 1. omezit exkluzivitu pouze na formáty do 5 metrů čtverečních (konkurence určitě neuškodí); 2. infrastrukturu a elektrickou energii za vlastní reklamu (!) si musí hradit podnikatel sám; 3. nájem a výnosy pro město se zvýší na 20 milionů ročně s 9procentním podílem na vykázaných výnosech firmy (pokud by se vám to zdálo moc, tak pro srovnání - ve Vancouveru či Chicagu je to 22, resp. 25 procent z celkových tržeb). To, že i tak na tom francouzští přátelé z EU vydělají, je více než zřejmé.

Ano, nelíbí se jim to a budou křičet. Ale pánové, Praha roku 2006 není Prahou roku 1994. Že se to nelíbí panu Witzanymu, zastupiteli za Evropské demokraty? Vzhledem k tomu, že je ekonom a patří mezi velmi dobré počtáře, tak tomu nerozumím. Že by v jeho případě šlo o nemístný lobbing před volbami? Nebo snad o něco horšího? Rozhodně mohu s jistotou prohlásit, že pokud se nedohodneme na změně podmínek, jsme připraveni smlouvu vypovědět.



Pavel Bém
MuDr. Pavel Bém- Primátor hlavního města Praha
Osobní stránky
 
  Přístupy: 29470 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA