Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Napravujeme špatný vládní návrh zákona

Michal Doktor a Alena Páralová

Tiskové prohlášení poslanců Michala Doktora a Aleny Páralové ze dne 29.1.2004

Návrh zákona, který podala skupina poslanců ODS (Michal Doktor, Vladimír Doležal a Alena Páralová) napravuje kolizi mezi vládním zákonem o dani z příjmu a zákonem o důchodovém pojištění, které odlišně definují osoby, jejichž samostatná výdělečná činnost je považována za činnost vedlejší. Vládní novela zákona platná od 1. 1. 2004 pohlíží na osoby mající nárok na částečný invalidní důchod a osoby mající nárok na rodičovský příspěvek jako na běžné podnikatele. Tyto osoby tak musí, bez ohledu na svůj skutečný příjem, odvést státu minimální sociální pojištění ve výši 997,- Kč měsíčně. Zákon o důchodovém pojištění tak od 1.1.2004 pohlíží na tyto osoby jako na běžné podnikatele.

Lze předpokládat, že vedlejší samostatná činnost provozovaná osobami majícími nárok na částečný invalidní důchod nebo majícími nárok na rodičovský příspěvek má doplňující charakter, neboť jejich životní situace zpravidla omezuje rozsah výkonu samostatné výdělečné činnosti i výši příjmů a proto by se účast na důchodovém pojištění měla posuzovat jako před platností poslední novely zákona č. 155/1995, tedy jako do 31. 12. 2003, a to vzhledem k výši dosaženého příjmu z výdělečné činnosti.

V poslední době jsme mohli slyšet ze stran vládní koalice několik návrhů na podporu mladých rodin s dětmi. Sám předseda vlády Vladimír Špidla se několikrát na stránkách denního tisku znepokojoval nad populačním vývojem v naší zemi a volal po rychlém zásahu. Některé z těchto návrhů již, bohužel, byly zrealizovány a jejich platnost nabyla účinnost k 1. 1. 2004. Vláda se chlubí tím, že ženy na mateřské dovolené si od ledna letošního roku mohou neomezeně vydělávat, aniž by ztratily nárok na rodičovský příspěvek. Sociální demokraté a jejich koaliční partneři, kterým prý podpora porodnosti také nedá spát, však zapomněli občanům sdělit jednu podstatnou věc. Žena podnikající na mateřské dovolené a osoba pobírající částečný invalidní důchod podle vládní novely zákona o důchodovém pojištění musí od 1. 1. 2004 platit minimální sociální pojištění ve výši 997.- Kč měsíčně. Na ženu na mateřské dovolené a na částečného invalidu tak zákon pohlíží jako na běžného podnikatele! Přitom je jedno, zda žena či částečný invalida skutečně podniká nebo ne. Státu prostě odvede tisíc korun měsíčně. Z rodičovského příspěvku, který činí 2 500,- jí po vládním zásahu zůstane 1 500,-Kč. Existuje mnohem žen na mateřské dovolené, které vlastní živnostenský list a buď žádnou činnost nevykazují nebo si mohou přivydělat pár set korun či tisícikorun k dobru. Vláda jim však hází klacky pod nohy.

Návrh zákona skupiny poslanců ODS definuje samostatnou činnost osob mající nárok na částečný invalidní důchod a osob majících nárok na rodičovský příspěvek jako činnost vedlejší. Tím jim odpadá povinnost platit sociální pojištění v případě, že jejich příjmy překročí stanovenou hranici (polovina průměrné mzdy v ČR, dle údajů ČSÚ).



Tisková zpráva


Alena Páralová
Poslankyně PSP ČR (ODS), stínová ministryně práce a sociálních záležitostí
 
  Přístupy: 5022 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 


Tisková zpráva:


Alena Páralová:




Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA