Představte si následující situaci. Oblíbený, ale stárnoucí moderátor televizních reality show a pěveckých soutěží Leoš Mareš si uvědomí, že jeho popularita pomalu klesá a zapřemýšlí, jak ji oživit. Svoji pozornost zaměří na politickou scénu a ucítí šanci.
Sestaví politickou stranu, do níž vezme další známé osobnosti showbusinessu a ohlásí kandidaturu ve volbách do parlamentu. Excentrická a netradiční volební kampaň mu vynese vstup do parlamentu a fragmentovaná politická scéna mu dokonce umožní stát se součástí vládní koalice. Leoš Mareš je následně zvolen předsedou parlamentu a jeho kolegové obsadí několik křesel ve vládě. To vše bude z poslaneckých lavic sledovat i jeho manželka, kterou voliči na kandidátce nové strany také zvolili poslankyní.
Zdá se vám tento scénář nemožný? U nás (zatím) ano. V nedaleké Litvě se ale při podzimních parlamentních volbách v podstatě odehrál.
Litevský „Leoš Mareš“ a jeho žena V roli litevského „Leoše Mareše“ si zahrál v této zemi populární moderátor televizních pořadů a zejména nejrůznějších reality show Arūnas Valinskas (42 let). Ten na jaře roku 2008 založil novou stranu s názvem Strana národního obrození (Tautos Prisikelima Partija – TPP) a zahájil recesistickou předvolební kampaň, v níž dominovaly plakáty, na nichž vystupovali spoře odění členové strany nebo naopak známé tváře strany ve vězeňských úborech. Politických sdělení se v kampani nové strany mnoho nenašlo. Dominovala jim snad jen vágní prohlášení o nutnosti zatočit s rozbujelou korupcí.
Valinskas vsadil i na další známé osobnosti. Na kandidátce figurovala na volitelném místě například i jeho manželka Ingrida Valinskiene (v Litvě mají ženská jména příponu -iene, která je obdobou české přípony -ová), která patří v pobaltské republice mezi známé zpěvačky populární hudby. Valinskas navíc vsadil na její vzhled, protože Ingrida Valinskiene skončila v nedávné anketě jedněch z nejčtenějších litevských novin na druhém místě v pořadí nejpohlednějších političek.
Nové straně prospěla i změna pravidel upravujících předvolební kampaň. Změna omezila předvolební reklamu v televizi a rozhlase, což se tolik nedotklo právě strany postavené na popularitě umělců. Valinskas navíc uměl voličům předvést opravdovou show. Například na losování volebních čísel volební komisí vyslal jinou známou televizní tvář převlečenou za stařenku, kterou tato umělkyně představuje ve známém televizním pořadu.
Projekt ekonomické skupiny? Politici TPP nikdy nevystupovali na veřejnosti s kontroverzními politickými tématy. Nová strana se neprofilovala ani jako proruská, ani naopak jako extrémně nacionalistická. Straně chybí jasná ideologická orientace a konkrétnější program. V Litvě proto vládly silné pochyby, co bude TPP po volebním úspěchu vlastně prosazovat. Někteří analytici naznačovali, že za projektem TPP stojí největší litevská společnost provozující supermarkety „VP Market“. Tato dynamicky expandující ekonomická společnost nyní zaměřila svou pozornost kromě supermarketů také na energetiku a usiluje o pozici investora při stavbě nové litevské jaderné elektrárny, která by měla nahradit zastaralou elektrárnu v Ignalině. Tu musí Litva podle rozhodnutí EU do konce roku 2009 uzavřít. Při spekulacích o pozadí nové strany ovšem jako pozitivum zaznívalo, že kapitál společnosti VP market je výhradně litevského původu a ve společnosti nenajdeme ekonomické vlivy z Ruska.
Strana na jedno použití? Strana národního obrození (TPP) ve volbách obdržela přes 15 procent hlasů litevských voličů a stala se v části voleb, která probíhá podle poměrného volebního systému, druhou nejsilnější stranou za vítěznými konzervativci z Vlasteneckého svazu (TS‑LKD). Slabší podporu získala TPP ve většinových volbách v jednomandátových obvodech, kde jí chyběli známí kandidáti. I přesto disponuje TPP v litevském parlamentu třetím největším poslaneckým klubem a po volbách vytvořila s konzervativci a liberály z Liberálního hnutí vládní koalici.
Zakladatel TPP A. Valinskas získal v rámci koaliční smlouvy post předsedy parlamentu. Už jeho volba ovšem ukázala, že úspěšný experiment se založením politické strany, která stojí na známých nepolitických tvářích, nemusí mít dlouhého trvání. Valinskas byl zvolen až napodruhé, přestože vládní koalice disponuje v parlamentu většinou. Hlasy, které Valinskasovi chyběly, pocházely právě z jeho strany, kde už krátce po volbách propukly třenice…
Navíc podle lednového výzkumu popularity politiků je již Valinskas nejméně populární litevský politik, jeho angažmá v politice hodnotí negativně 73 % oslovených respondentů. Raketový vzestup „strany teletubies“, jak TPP přezdívají litevští novináři, proto zřejmě skončí stejně rychle, jak začal.