Proč konečně něco neuděláte s obchodními řetězci, které nás české zemědělce zničí!
Jaroslav Plachý
18.05.2009, Dobrý den s kurýrem
Poslanci ČSSD Hašek, Zgarba, Skopal a další znovu přinesli do sněmovny návrh zákona z dílny Potravinářské komory ČR o významné tržní síle a jejím zneužití. Jsem zpravodajem k tomuto zákonu (sněmovní tisk 431). Zákon měl regulovat chování obchodních řetězců pomocí etických kodexů. Tím byl prakticky neúčinný. Jenže ne z tohoto důvodu vyměnili navrhovatelé mezi prvním a druhým čtením původní znění za zcela nový text. A opět z dílny Potravinářské komory ČR. Představuje snad nejtvrdší regulaci chování odběratelů v EU vůbec.
Nesouhlasí s ním vláda, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, Sdružení spotřebitelů ČR. Především proto, že k němu nebyla zpracována analýza dopadů regulace (RIA). Autoři tohoto legislativního zmetku se o analýzu ani nepokusili. Co je ovšem zjevné? Zákon v důsledku tvrdé regulace chování obchodních řetězců, a obecně vůbec všech odběratelů v ČR, způsobí, že se z českých dodavatelů stanou jacísi "potížisté", kterým neustále hrozí řízení u ÚOHS, vysoké pokuty, vleklé a nákladné soudní spory. Třeba jen proto, že odběratel se křivě podívá na svého dodavatele. Důsledkem bude pokles procenta českých dodavatelů. Velcí nadnárodní odběratelé si totiž na společném trhu EU nasmlouvají raději dodavatele ze zemí, kde tak hloupý zákon nemají.
Jestliže klesne počet českých dodavatelů, klesne také počet pracovních míst a stoupne nezaměstnanost. To vše v době krize. Jestliže se stávající konkurenční boj mezi dodavateli nahradí takovouto "zákonnou regulací", vzrostou ceny. Všichni na to doplatíme jako spotřebitelé. Zemědělcům to ovšem nepomůže. Zisk se totiž ve výrobě potravin rozděluje mezi zemědělskou prvovýrobu, zpracovatelský průmysl (s nejvyšším ziskem) a obchod. Z růstu cen potravin bude opět těžit zpracovatelský průmysl. Na výkupních cenách masa, mléka, obilí atd. se to neprojeví. Jestliže se zemědělci chtějí podílet na zisku jatek, mlékáren, mlýnů atd., musí si založit své vlastní. Právě tak tomu bylo za první republiky. Jiná zaručená cesta není.
Jaroslav Plachý
poslanec PČR