Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Armáda není nástroj pro laciná gesta

Petr Nečas

Hospodářské noviny, 09.09.2004

Na poradě českých velvyslanců prohlásil ministr zahraničí Cyril Svoboda, že bude vytvořena společná česko-německá jednotka. Stala by se součástí bojových uskupení vytvářených v rámci evropské bezpečnostní a obranné politiky. Ministr by její vznik považoval "za vrchol vzájemné důvěry a respektu".

Tato iniciativa nebyla projednána ve vládě, sněmovně, dokonce ani s Německem. Na první pohled bohulibý záměr má i další úskalí.

Není jasné, jak by příspěvek do společné jednotky byl zahrnut do plánování sil NATO. Armáda byla již natolik minimalizována, že na spočítání bojových jednotek typu mechanizovaného praporu postačí prsty dvou rukou.

Mít vedle sebe jednotky pro NATO a jiné pro EU je luxus, který si nemůže dovolit žádná evropská země. Tím spíš stát naší velikosti a ekonomické síly s velmi malou armádou. Nemůžeme budovat dvě armády s jedním rozpočtem a jedním souborem vojenského personálu. Politické ambice a gesta jsou jedna věc, realita věc druhá.

Naše spolupráce v rámci NATO se dosud soustředila především na Velkou Británii a USA. Spolupráce s jejich jednotkami a štáby táhne motivačně armádu dopředu.

Jsou to nejkvalitnější armády Západu. V porovnání s nimi je na branecké povinnosti založený německý Bundeswehr podfinancovaný, technologicky opožděný, nedostatečně vycvičený a s výrazně nižší morálkou. Němečtí branci se od našich nijak neliší. Drtivá většina se službě vyhne.

Bundeswehr nemá žádné zkušenosti z ostrého operačního nasazení. Jsou to příkrá slova na adresu spojence, ale máme-li se od někoho co naučit, jsou v této oblasti výrazně lepší učitelé.

Pochybná je i skutečná vojenská hodnota binacionálních a multinacionálních jednotek. Vytvářet je má význam jen tam, kde podobnost vybavení, zbraňových systémů, výcviku, doktríny a neexistence jazykové bariéry umožňuje vytvářet i jednotky menší velikosti, například praporu. To je případ česko-slovenské jednotky v Kosovu. Nikoli však případ plánované česko-slovensko-polské brigády, který vede jen k produkci štábních funkcí na úkor počtů u bojových útvarů. Smysl má i vytváření naopak výrazně větších mnohonárodních uskupení typu divize či sbor, které je možné seskupit z kompaktních národních brigád či divizí.

Hodnota mnohonárodních jednotek s výjimkou uvedených kategorií a snad britsko-nizozemské jednotky námořní pěchoty je spíše politicko-propagandistická. Chce-li česká diplomacie posilovat důvěru a respekt v česko-německých vztazích, měla by usilovat o zrušení nesmyslných omezení volného pohybu osob či služeb. A přimět německé politiky, aby nám nevnucovali daňové sazby. Tam je práce pro Ministerstvo zahraničí více než dost.

9. září 2004



Petr Nečas
Místopředseda vlády ČR, ministr práce a sociálních věcí
Osobní stránky
 
  Přístupy: 12008 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA