Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Starostové bojují proti olympiádě. Lhaním

Pavel Bém

21.09.2007, MF DNES

Už dlouho jsem nebyl tak zaskočen nepravdami, které jsem si přečetl v tisku. Nikoliv ovšem nepravdami, které tvrdí novináři, ale nepravdami, někdy vysloveně klamy, které šíří někteří moji kolegové ze samosprávy.

Předmětem jejich kritiky je snaha o uspořádání olympijských her v Praze. Údajně na tom budou bity menší obce, které přijdou ve prospěch Prahy o peníze. Takže: více než čtvrtinu českého hrubého domácího produktu vydělá Praha. Odtud je přerozdělen do celé republiky. Přesto se najednou někteří starostové rozhodnou zviditelnit výkřikem: Nechceme olympiádu v Praze!

Proč? Co tím, kromě populistického politického sebezviditelnění, sledují? Proč si neověřili alespoň základní data a údaje? Proč svou nenávist vůči hlavnímu městu koncentrují do olympijské kandidatury? Proč svou politickou neschopnost rozvíjet své městečko či obec hodlají schovat za alibistický pláštík olympijských her v proklínaném, ambiciózním a nenažraném hlavním městě? Proč lžou? Je velmi jednoduché říct spoluobčanům-voličům, že v obci není kanalizace a vyasfaltovaná postranní ulice, protože v Praze si chystají olympijské hry na obřích stadionech z mramoru, ale podobná rétorika je tři roky před komunálními volbami hodně krátkozraká. To, že se Praha a spolu s ní celá Česká republika uchází o pořádání letních olympijských her v roce 2016, dosud nestálo jedinou vesnici v České republice ani korunu a v následujících letech ji to ani korunu stát nebude. Veškeré náklady spojené s probíhajícím uchazečským procesem jsou hrazeny z rozpočtu hlavního města Prahy, a stejně tak tomu bude i v případě, že by se nám podařil ten skvělý úspěch: v létě příštího roku postoupit mezi kandidátská města.

Hry znamenají investice

Jiná situace nastane, až se České republice dostane cti uspořádat pro svět nejsledovanější událost planety. Pak bude třeba dobudovat olympijskou infrastrukturu. Ale ať mi nikdo netvrdí, že pouze a jen olympijské hry "schramstnou" všechny miliardové investice!

Cožpak tato země nepotřebuje dobudovat dálniční síť? Copak začneme vysokorychlostní železniční koridory překotně stavět až po několika letech pouze v případě, že nás olympijský výbor vybere k pořádání olympijských her? A třeba v Jihlavě by se mělo stále chodit na fotbal na stadion, který nebyl moderní ani v roce 1955?

Zakážeme další investice do ambiciózních projektů jenom proto, že někteří starostové nechtějí olympiádu v Praze? Vysočina musí vybudovat moderní sportoviště bez ohledu na olympijskou kandidaturu. A samozřejmě nejen Vysočina, ale všechna města v České republice. Případné uspořádání olympijských her může všem těmto nutným investicím jedině pomoci.

Olympijská kandidatura nabízí časový rámec, do kterého lze komplexní rozvoj měst i obcí (nejen Prahy!) zasadit.

Buďte si však jisti, že v případě budování vysokoškolského kampusu, který se v době her stane olympijskou vesničkou, nebude znamenat ochuzení rozpočtu žádné české vesnice či města ani o halíř. Zaútočit na hlavní město země přes hloupý argument "nechceme olympiádu" je sprostý faul. Takový, že až si ho všimne rozhodčí, kterým by měli být v tomto případě voliči, musí znamenat červenou kartu a okamžité vyloučení ze hry.

Praha platí za všechny

Dovolte závěrem několik základních axiomů.

Zaprvé: olympijské hry nesmějí být a nebudou pouze pražské, ale především české. Musí a budou z nich mít výhody ostatní české kraje a obce.

Zadruhé: vlastní olympijský rozpočet musí být ziskový. Pokud by Praha měla na pořádání her prodělat, budu první, kdo se proti nim postaví.

Zatřetí: železniční koridory, dálnice, obchvaty měst, čističky odpadních vod a tak dále (a nutnost jejich vybudování) mají s vlastní olympiádou společného jen tolik, že je nezbytné, aby jimi Česká republika, kraje a obce v roce 2020 (reálný termín pořádání her) již disponovaly.

Začtvrté: jedinou skutečně daňově diskriminovanou obcí v Česku je Praha. "Diskriminace malých" je totiž hlavním důvodem křiku - většinou nezávislých - starostů malých obcí. Opakuji: Praha odvádí do státního rozpočtu 25 procent HDP. Z této čtvrtiny hrubého domácího produktu dostane hlavní město zpět méně než třetinu. Proč? Protože z daňových výnosů Prahy jsou financovány právě chudší české regiony a obce. Nechci si stěžovat - beru to jako elementární princip solidarity, na které je postavena moderní česká společnost. Ale dovolte otázku: proč bychom za to, že jsme solidární, měli místo poděkování být šikanováni? To jako pražský primátor a první místopředseda ODS nedopustím.



Pavel Bém
MuDr. Pavel Bém- Primátor hlavního města Praha
Osobní stránky
 
  Přístupy: 4030 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA