Paroubek upírá lidem přiměřené bydlení
Jan Ziegler
Předseda ČSSD představil další ze svých povedených receptů proti ekonomické krizi. Tak prý by měla vládá vyhlásit půlroční moratorium na zvyšování nájemného a dále by lidé za bydlení měli platit maximálně třetinu svých příjmů. Je to opět typická nic neřešící oranžová demagogie.
Bytů s regulovaným nájemným je podle webu Hypoindex.cz v České republice přibližně 700 tisíc, což je zhruba pětina bytového fondu a připusťme, že v nich bydlí rovněž asi pětina obyvatel Česka, tedy kolem dvou milionů lidí. Majiteli těchto bytů jsou buď obce nebo soukromníci, kteří je většinou dostali zpátky v restitucích.
Vládce Lidového domu Jiří Paroubek se údajně bije za práva nájemníků, kterým by mělo skokově vzrůst nájemné v příštím roce, v případě některých krajských měst pak postupně až do roku 2012. „Tito lidé krizi nezavinili," pateticky vykřikuje vrchní socialista, ovšem je rovněž nutné dodat, že majitelé bytových domů také ne, takže nevidím důvod, proč by zrovna měli oni doplácet na současnou ekonomickou situaci.
V bytech s regulovaným nájemným dále nebydlí jenom sociálně potřební lidé, ale například i bohatí poslanci atd.. Třeba sociálnědemokratický kakaový král Michal Kraus nechal v takovém bytě bydlet svoji dceru.
Problémy lidí, kteří se bez vlastní viny dostanou kvůli placení činží do potíží, si musí v první řadě vyřešit ti, kterých se to týká, třeba přestěhováním do levnějších bytů. Nikde ve světě není obvyklé, aby v luxusních stametrových bytech v centru metropole bydleli osamocení penzisté či sociálně slabé vrstvy.
To tady zkusili kdysi komunisté, když například v Českém Krumlově nastěhovali do pěkných starobylých domů sociálně nepřizpůsobivé obyvatelstvo a výsledkem bylo vybydlení historického jádra jinak úžasného města. Naštěstí svržení komunistického režimu zabránilo totální devastaci zdejších historických památek.
V druhém případě, jestliže přestěhování není možné, by měly takovému nájemníkovi přispívat na bydlení stát či obce. Vím, že některé pražské městské části to už dělají.
Regulace nájemného ve skutečnosti deformuje trh s byty a vytváří protiústavní situaci, když za jednu službu platí různí zákazníci různé ceny. Ústavní soud už tento stav několikrát ve svých nálezech pranýřoval.
Trvání na regulovaném nájemném je ve skutečnosti sobectvím a rovněž ubližuje lidem shánějícím nájemní bydlení. Ti pak musí za volné nájemné často i v načerno pronajímaných bytech platit horentní částky. Takže toto opatření je ve skutečnosti asociální, i když se levice snaží namluvit něco jiného. Deregulace nájemného je rovněž překážkou ve výstavbě nových nájemních bytů.
Takže nynější bytové hity Paroubkových stoupenců v ČSSD, nejsou nic jiného než předvolebním populismem, který problém bydlení prakticky vůbec neřeší.
Jan Ziegler
publicista