Odpad od sousedů v Evropském parlamentu
Robert Šalda
Nelegální dovoz odpadů z Německa a Rakouska do České republiky se dostal i na půdu Evropského parlamentu. Evropskou komisi v této věci interpeloval europoslanec za ODS Hynek Fajmon.
„Dovoz směsného komunálního odpadu do České republiky je zákonem o odpadech zakázán“, říká Hynek Fajmon. Firmy, které tuto činnost provozují tak postupují protizákonně, avšak po vstupu do Evropské unie jsou možnosti kontroly značně omezené. Europoslance zajímalo především, jaká opatření Evropská komise proti nelegálnímu dovozu odpadů mezi jednotlivými členskými státy podniká a jak by se Evropská komise dívala na případné zavedení mimořádných kontrol českými celními orgány na hranicích, které by měly za cíl tomuto nešvaru zabránit.
Z odpovědi Evropské komise vyplývá, že aplikace předpisů společenství ve věci k nakládání s odpady je především úkolem jednotlivých členských států a jejich národních institucí. Pokud orgány členského státu zjistí, že došlo k nelegální přepravě odpadů, jsou povinny zajistit, aby byl odpad odvezen zpět na místo původu, či byl ekologicky zabezpečen. Stejně tak je povinností státních orgánů v případě, že dojde k nezákonné přepravě, podniknout právní kroky k zastavení těchto přeprav a potrestání viníků.
Komise si však klade za cíl zajistit, aby členské země tyto předpisy správně uplatňovaly. V letošním roce se chce zaměřit především na zlepšení informovanosti jednotlivých orgánů v členských zemích. Na již proběhnutých schůzkách byl podle vyjádření komise nelegální dovoz odpadů do České republiky již řešen.
Zlepšení kontroly nad přepravou odpadů v rámce Evropské unie si Komise slibuje od nového nařízení rady, které nahradí doposud platná ustanovení nařízení 259/1993. To by mělo především posílit roli kontrolních orgánů na místě při přepravách odpadů. Nová směrnice, jejíž návrh Komise připravila by rovněž měla zlepšit možnosti jednotlivých členských států vznášet námitky proti přepravě odpadů pocházejících z domácností. Konkrétní ustanovení, která by řešila přepravu mezi jednotlivými členskými zeměmi Společenství však tento návrh neobsahuje.
Možnost zavedení mimořádných opatření na hranicích podle Evropské komise závisí především na jejich charakteru a slučitelnosti s právními předpisy Společenství. Podle vyjádření komise v odpovědi na interpelaci se však zdá, že zamezení nelegálních přeprav může být dosaženo v rámci příslušných právních předpisů společenství. Podle Komise je však předpokladem, že tyto předpisy budou důsledně prosazovány při kontrolách ostatních státních orgánů.
Zda se budou další objekty v České republice měnit ve skládky páchnoucích odpadů od našich sousedů tedy záleží především na rychlé reakci českých orgánů. Pokud nějaký podnikavec vyvrhne kamsi na venkov několik kamionů odpadů a několik týdnů se toho moc neděje, láká to k podobnému jednání další výtečníky. Rychlejší reakce orgánů České inspekce životního prostředí, ale především Policie České republiky by dalším výtečníkům vzala na podobné „podnikatelské projekty“ chuť.
Robert Šalda
Asistent poslance Evropského parlamentu Hynka Fajmona