Co s imunitou poslanců a senátorů? Zrušit ji
Jiří Pospíšil
09.10.2006, MF DNES
Přesně v tom spočívá návrh, který jsem podal v Senátu s kolegou Kuberou a dalšími. Naše myšlenka je jen logickým pokračováním situace, která vznikla při projednávání zákona, který do Senátu přišel z Poslanecké sněmovny. V něm bylo navrženo, že když komora svého člena nevydá k trestnímu stíhání, bude to znamenat zastavení stíhání po dobu, po kterou bude mít poslanec nebo senátor platný mandát. Tato právní norma má však velkou slabinu. Znamená totiž pozastavení stíhání na dobu od několika dnů po desítky let u znovuzvolených.
Tato nerovnost se nám nelíbila, a proto jsme podali nový, radikální návrh. Chceme zrušit hlasování o vydání poslance a senátora v jeho komoře a chovat se ve vztahu k trestným činům poslanců a senátorů stejně jako u všech ostatních obyvatel České republiky. Chápu totiž, že lidi rozčiluje, když někdo ze zákonodárců je přistižen při dopravním přestupku a místo zaplacení pokuty mává policistům před očima průkazem a vykřikuje cosi o imunitě.
Myslím si, že když horní komora jasně deklaruje, že se senátoři rozhodli s imunitou skoncovat, pro Sněmovnu bude obtížné trvat na tom, že poslanci jsou jiní a imunitu potřebují. Věřím, že se prosadí jednoduchý názor, který podporuji už od dob svého zvolení do Senátu v roce 1996. Slušný zákonodárce imunitu nepotřebuje a neslušný si ji nezaslouží.
Jiří Pospíšil
Jiří Pospíšil (ODS)
senátor České Budějovice