Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


K jedenáctému září nemuselo dojít

Ondřej Šlechta

Nedávno si celý svět připomenul páté výročí teroristických útoku spáchaných na území USA 11.9. 2001. Média se předháněla ve snaze přinést co nejobsáhlejší studie o jejich pozadí, politici přicházeli s projevy, filosofové, publicisté a bezpečnostní experti diskutovali o střetu civilizací a budoucnosti války proti terorismu. Málokdo však ví, že k této obrovské tragédii nemuselo dojít. Tento fakt je v Evropě velmi málo známý, ve Spojených státech však jednu chvíli notně hýbal politickým děním. Jedná se o tzv. aféru „Able danger“ („schopné nebezpečí“).

Able danger byla tajná jednotka, vytvořená americkým zpravodajstvím, která již v roce 2000 věděla o existenci teroristické skupiny, která měla později 11.září na svědomí. Mimo to tato jednotka například předpověděla útok na americkou válečnou loď Cole v jemenském přístavu Aden. Ani v jednom případě, ať již šlo o „Cole“, či upozorňování na činnost brooklynské buňky Al-Kajdy, vedené Mohammedem Attou, nebylo varování Able danger vyslyšeno. Začátkem roku 2001, chvíli po nástupu nové Bushovy vlády, byl navíc tento tým rozpuštěn. Následky byly tragické.

Podle dostupných informací bylo hlavní metodou, které skupina Able Danger používala takzvané "dolování dat" z veřejně dostupných zdrojů. To znamenalo například monitorování internetových diskusí. V dubnu 2000 byla spolupráce expertů na „dolování dat“ s Able Langer pozastavena, aby pak následně byla, po velkém úsilí velení Pozemní zpravodajské válečné aktivity a Armádního zpravodajského a bezpečnostního velení, plně obnovena v září 2000. Během jednoho měsíce tým nasbíral nespočetné kvantum informací, které například vedly k již zmíněnému odhalení příprav útoku na Cole.

Able danger shromáždil asi 2,5 terabytů dat, ta však byla po ukončení jeho činnosti zničena. Podle armádních amerických právníků bylo důvodem k rozpuštění týmu to, že šlo o nezákonné shromažďování dat o občanech USA. Avšak například ani jeden ze čtyř sledovaných a odhalených členů Al-Kajdy na území Spojených států nebyl držitelem občanství, či povolení k trvalému pobytu.

V červnu loňského roku pronesl republikánský člen americké Sněmovny reprezentantů, předseda Výboru pro ozbrojené složky Kurt Weldon ve sněmovně řeč, ve které se poprvé pokusil informovat americkou veřejnost o existenci operace Able Danger. Od srpna t.r. se pak postupně začaly objevovat další informace. Vyšlo najevo, že o operaci Able Danger informoval na podzim roku 2003 plukovník americké výzvědné služby Anthony Shaffer v Afghánistánu členy personálu Národní komise pro vyšetřování útoků z 11. září. Po návratu do USA byla Shafferovi odebrána bezpečnostní prověrka a znemožněn vstup do jeho kanceláře, takže nemohl získat potřebné materiály, které by následně předal Národní vyšetřovací komisi.

Někdejší velitel Able danger, Scott Philpott informoval 10 dní před vydáním každoroční závěrečné zprávy zmíněnou komisi o identifikaci tzv. „brooklynské buňky“. Byl však odmítnut. Podle vyjádření Komise „Philpott neměl dostatečné podklady“.

21. září 2005 se k případu „Able danger“ konalo veřejné slyšení na půdě americké sněmovny, na kterém však většina aktérů někdejšího Able danger vystoupit nemohla, protože to měla zakázáno ze strany ministra obrany Rumsfelda, který argumentoval údajným „možným vyzrazením tajných informací“. Jediným vystoupivším tak byl Eric Kleinsmith, někdejší zaměstnanec ministerstva obrany (a také Able danger). Jednání však nepřineslo nic nového, vzhledem a právě díky tomu, že hlavní aktéři neměli možnost promluvit.

S tím se nehodlal smířit Kurt Weldon, který shromáždil 202 podpisů členů americké Sněmovny reprezentantů zaslaných Rumsfeldovi s žádostí, aby bývalým zaměstnancům Able danger bylo dovoleno veřejně svědčit. V této aktivitě pokračuje dodnes, bohužel bez známky úspěchu.

Je to velice zarážející. Proč americká vláda nebrala ohledy na varování elitních zpravodajců, proč zrušila Able danger a nechala zničit obrovské množství dat, které shromáždil? Jaký důvod vede Donalda Rumsfelda k tomu, aby zakazoval zaměstnancům ministerstva obrany v této záležitosti veřejně svědčit? Je snad na 11.září něco, o čem by se veřejnost neměla dozvědět? Podle náznaků, jakým třeba aféra „Able danger“ je, se nabízí jedno – fatální systémové selhání činnosti amerických tajných služeb a koordinace s vládními kruhy.



Ondřej Šlechta
Autor je šéfredaktor stránek www.eportal.cz
Osobní stránky
 
  Přístupy: 6836 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA