Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Zastupitelé mají ve svých rukou krajské zdravotnictví

Jiří Vambera

„Zdravotní sestry mají nízké mzdy a chtějí dostat přidáno. Zejména v krajských nemocnicích a zejména v Královéhradeckém kraji si vydělají až o deset tisíc méně než jinde. Může za to bývalé vedení kraje a zejména jeho nezodpovědný převod nemocnic na akciové společnosti. Od začátku roku již sestry dostaly přidáno, ale méně než říká hejtman. A peníze dostaly od svých hodných ředitelů a ne od zlého kraje,“ říká mluvčí odborářů. „Musíme napravit hříchy předchozího vedení, zejména tuneláře Všetečky. Aby nemocnice nezkrachovaly, zaplatíme za ně část dluhů. Vyčleníme prostředky z rezervy kraje a postupně dorovnáme plat sester, aby do tří let dosáhl celostátní průměr. Od letošního ledna se platy sester bez nátlakových akcí, ale podle kolektivní smlouvy, zvedly o 6 procent,“ říká mluvčí Královéhradeckého kraje.

Nemocnice byly převedeny pod kraje s dluhy a bez odpovídajících prostředků. Každý z krajů se snažil zabezpečit zdravotní péči o obyvatele co nejlépe. Vznik akciových společností přiměl nemocnice snažit se o hospodárnost. Od svého vzniku všechny kraje každý rok různými cestami nemocnice dotovaly. Dělal to samozřejmě i Královéhradecký kraj. Každoročně se podepisovaly kolektivní smlouvy, které řešily i mzdové požadavky sester.

Od minulých krajských voleb stačilo nové krajské vedení: Znejistit občany i zdravotníky nepodloženými zprávami o stamilionových podvodech. Zaplatit několik milionů za audity, které skončily zjištěním nepodstatných maličkostí. Platit poradenství pochybných odborných firem vybraných bez konkurzů a výběrových řízení. Připravit o 90 milionů korun některé firmy, kterým kraj dluží. Vracet části občanů regulační poplatky. A v neposlední řadě poslat vrchlabské nemocnici, kterou zastupuje pan senátor Dryml, 1 milion 350 tisíc korun bez řádného doložení výdajů.

Přes všechny právní kličky a obezličky jsme to my, krajští zastupitelé, kdo má odpovědnost za zajištění zdravotní péče pro občany našeho kraje. My se budeme zodpovídat voličům, když bude někde chybět praktický lékař, pediatr nebo se bude zavírat nemocnice.

Rozhodoval jsem jako krajský zastupitel v minulém volebním období a rozhoduji jako krajský zastupitel i nyní. Nezříkám se odpovědnosti. Nepodařilo se nám ve zdravotnictví všechno. Nedosáhli jsme potřebných změn managementu. Neuhlídali jsme správný poměr mezi novými budovami, moderními přístroji a dobrým finančním ohodnocením personálu. Nedokázali jsme vyjednat víc peněz na zdravotnictví ani od státu ani od pojišťoven. Úroveň zdravotnictví, kterou máme srovnatelnou se západní Evropou, tak nadále dotují svou levnou prací především zdravotníci.

Řešení problémů zdravotnictví se ve skutečnosti zastavilo, jsou činěny pokusy vrátit zpátky čas a potřebné finance se utrácejí za nesmysly. Holding nefunguje, jak by měl. Staronový management nemocnic nakupuje dál předražené přístroje, léky a služby jako dřívJiří Vambera
člen Rady Královéhradeckého kraje
 
  Přístupy: 130410 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA