Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Šumavu pro lidi

Jan Špika

20.01.2010, MF DNES


Hrozí, že by v létě nemohli přijet na Šumavu vodáci a cyklisté. To se může stát v případě, jestliže nebude schválen nový návštěvní řád národního parku. Chápu požadavky ochránců přírody, ale domnívám se, že Šumavu musíme chránit pro lidi, a nikoliv proti lidem. Lidé žijí na Šumavě po staletí a vždy ji přetvářeli a přetvářejí k obrazu svému. Později objevili krásu těchto hraničních hor turisté, kteří sem přijížděli za relaxací. Bohužel, v padesátých letech po vzniku železné opony se část pohoří stala pro lidi nepřístupnou.

Komunisté odepřeli veřejnosti šumavskou přírodu z ideologických důvodů kvůli hraničnímu pásmu s kapitalistickou cizinou. Byl bych proto nerad, kdyby se situace opakovala a lidé sem nesměli pro změnu kvůli chybějícímu návštěvnímu řádu a přehnaným požadavkům na ochranu přírody.

Musíme si uvědomit, že návštěvníci přinášejí na Šumavu peníze a pracovní příležitosti. Zdejší vesnice jsou na nich existenčně závislé. Jestliže by sem lidé přestali jezdit, tak by krachovaly půjčovny lodí, jízdních kol, restaurace, penziony a další zařízení související s turistickým ruchem. Důsledkem toho by byl nárůst nezaměstnanosti a takový scénář je zvlášť v době nynější ekonomické krize nepřijatelný! Chci věřit tomu, že nakonec zvítězí zdravý rozum a návštěvní řád, který umožní přístup lidem do těchto krásných hraničních hor, bude schválen v podobě přijatelné pro obce i správu národního parku.Jan Špika
Ing. Jan Špika, poslanec PČR
 
  Přístupy: 30094 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA