Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Špatně mířená střelba ústecké opozice proti vedení města

Petr Gandalovič


Mladá fronta DNES, 03.10.2005

Hlavním tématem kritiky opoziční sociální demokracie vůči vedení města se stal záměr otevřít u Evropské investiční banky úvěrovou linku ve výši jedné miliardy korun.

ČSSD, která před minulými volbami nešetřila výtkami vůči tehdejší radnici za málo dynamický rozvoj města, nyní úplně obrátila. Chápu, že když se nad městem skví opravená Větruše a když Ústečané vidí, že práce na obnově centra města postupují rychlým tempem, je těžké opakovat hesla o ošklivém městě. Asi proto představitelé ČSSD změnili rétoriku a hovoří o hazardu a zadlužování. Jako by to ani nebyli představitelé téže strany, která během posledních sedmi let zatížila naši zemi stomiliardovými dluhy, které navíc z velké části jenom projedla, zatímco my chceme tyto peníze investovat (jinak by ani nešlo půjčit si od Evropské investiční banky!).

Ústí nad Labem patří mezi města, která v minulých desetiletích dostala díky válce a následnému totalitnímu období největší rány. Takový rozsah bombardování a komunistického bourání středu města a stavění betonových oblud nepostihl snad žádné jiné české město. V minulých letech byla navíc většina investičních prostředků věnována na Mariánský most, který byl jistě potřebný, ale bohužel v té době se na něj nepodařilo získat státní dotaci (dnes bychom jej bez účasti státu či fondů EU určitě nestavěli). V Ústí se proto málo stavělo a město tak zaostávalo za jinými městy a občané to oprávněně kritizovali. Chceme-li rychle tento hendikep překonat, nemůžeme spoléhat jen na vlastní zdroje, kterými jsou především podíly na daních vybíraných státem.

Evropská investiční banka byla založena jako veřejná finanční instituce za účelem poskytování "dlouhých", výhodně úročených úvěrů pro státy a jejich územní celky, jako jsou regiony a města. To, že Ústí nad Labem splnilo přísné podmínky pro přidělení úvěru, včetně toho, že naši zástupci byli schopni s bankou vést složitá a odborná jednání, je spíše naší dobrou vizitkou. Věřím, že jiná města, která o takovém úvěru uvažují, budou od nás tyto zkušenosti čerpat.

Úvěr jedné miliardy je ve skutečnosti pouze úvěrový rámec, do jehož výše lze čerpat prostředky na jednotlivé investiční projekty. Jinými slovy, o každém projektu bude znovu rozhodovat Zastupitelstvo města a bude jenom na něm, zda nakonec vyčerpá celý objem úvěru. Nikdo z nás nezapírá, že tyto prostředky budeme muset vrátit v postupných splátkách, ale díky výhodným podmínkám úvěru to bude snesitelné a navíc splácení začne až v roce 2013, kdy budeme mít zcela splaceny úvěry současné. Město tak nebude zatíženo žádnými dalšími splátkami navíc.

Oblasti, do kterých budou peníze směřovány, jsme volili s co největším ohledem na prospěch co nejvíce občanů Ústí. V seznamu najdeme proto jak projekty z oblasti kultury (rekonstrukce Domu kultury a Městského muzea), sportu (dostavba obou stadionů), tak z oblasti sociální (dostavba Domova důchodců na Bukově) a dopravy (rozsáhlé rekonstrukce ulic a nové stavby, jako je trolejbusová trať na Střekov).

Naším záměrem je dát město tak do pořádku, aby po otevření dálnice bylo skutečně reprezentativním centrem regionu a dokázalo v budoucnu přilákat nejen návštěvníky a turisty, ale hlavně schopné lidi, kteří by se do města stěhovali, namísto aby odsud odcházeli. Věřím, že občané sami posoudí, zda je toto hazardem, jak vykřikuje opozice, nebo rozumnou rozvojovou politikou v rámci toho, co si naše město může dovolit.Petr Gandalovič
ministr zemědělství
Osobní stránky
 
  Přístupy: 130392 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA