Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


I lidovci zvyšují občanům daně

Petr Nečas

Mladá fronta DNES, 09.09.2004

"Chci ujistit veřejnost, že jakékoliv další zvyšování daní je v rozporu s daňovou politikou KDU- ČSL. Křesťanští demokraté se mu vždy budou bránit,"napsal v MF DNES Miroslav Kalousek. Jaká je však realita současné daňové politiky, na níž mají lidovci lví podíl? Za dobu socialistické Špidlovy vlády, v níž sedí i lidovci, roste složená daňová kvóta i podíl veřejných výdajů na hrubém domácím produktu. Jinými slovy, roste míra zdanění v naší zemi. Jen tzv. "reformou veřejných výdajů" vytáhla vládní koalice z kapes daňových poplatníků navíc 30 miliard korun, aby jim milostivě asi 17 miliard v podobě různých daňových úlev možná vrátila zpět. Bilance je pro daňové poplatníky v každém případě záporná.

Úpravy daně z přidané hodnoty spojené s naším vstupem do EU vyžadovaly navíc asi 13 miliard korun. Vládní koalice si však od nich vzala navíc rovnou miliard 25. Lidovci, na rozdíl třeba od slovenských křesťanských demokratů, jsou silnými zastánci daňové progrese. Chtějí tuto nemravnou progresi ještě prohloubit. Zkoušejí to oficiálně i méně oficiálně. Zkušební balonek vypuštěný jménem lidovců panem Karasem a navrhující vyšší zdanění bezdětných párů byl po drtivě negativních ohlasech rychle vzat zpět samým předsedou strany.

Ale i pan Kalousek chce prohloubit daňovou progresi, a tím zvýšit daňovou zátěž. Vládní koalicí bude zavedena pro rodiny s dětmi místo současného systému odečitatelných položek ze základu daně tzv. sleva na dani šest tisíc korun na každé dítě. Nižším příjmovým skupinám se tak daně mírně sníží, vyšším příjmovým skupinám naopak zvýší. Komunisté a socialisté vždy chtěli zvýšit daňovou progresi zavedením dalších daňových pásem pro vyšší příjmové skupiny. Ale hlásali to otevřeně. Lidovci a dříve pravicová Unie svobody dělají totéž, ale skrytě. Neobstojí, že jde o prvek rodinné politiky. Zvýšení daní se dotkne statisíců lidí, nikoliv pouze nejbohatších. Příslušníci střední třídy, zpravidla vysoce kvalifikovaní zaměstnanci, lékaři, malí a střední podnikatelé zaplatí více. Křesťanští demokraté se slovy pana Kalouska budou vždy zvyšování daní bránit. Nevím, co budou dělat křesťanští demokraté. Ale čeští lidovci daně zvyšovali, zvyšují a zvyšovat budou.

9. září 2004Petr Nečas
Místopředseda vlády ČR, ministr práce a sociálních věcí
Osobní stránky
 
  Přístupy: 11336 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 

Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA