Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually

John Laughland: Znečištěný pramen – nedemokratické počátky evropské ideje

Petr Mach


recenze knihy


V hlavách mnoha evropských politiků převládá "manažerské" myšlení; chtějí "maximalizovat HDP", investovat, ovládat. Proto se autor důkladně věnuje otázce, co je stát. "Stát je veřejná entita založená na právu, a nikoli podnik, který se řídí manažerskými rozhodnutími". Podrobně se autor zabývá rozdělením politického vlivu ve federalizované Evropě a konceptem státní suverenity. "Jestliže ústava nějakého státu vidí pramen politické autority někde mimo něj, pak tato ústava není nezávislá a tento stát není suverénní. Kdyby se ovládaní lidé smířili s tím, že jejich stát podléhá vyšší politické autoritě, pak uznávají za svého suveréna tuto vyšší autoritu. jestliže to nepřijmou, budou se chtít odtrhnout, což se rovná prohlášení, že onu vyšší autoritu nepřijímají." Autor obhajuje klíčový význam pojmu státní suverenity. "Věřit, že ústavní nezávislost a suverenita jsou irelevantními koncepcemi, je totéž jako věřit, že politické svobody a vláda zákona mohou existovat bez státu".



Autor připomíná, že myšlenka "evropského národa" není zdaleka myšlenka poválečná, ale že to byla myšlenka fašistických ideologií zaměřených na ovládnutí Evropy dávno před válkou. Po rozboru stovky pramenů Laughland upozorňuje na účast mnoha prominentních strůjců evropské integrace ve fašistických organizacích.



V závěru knihy autor upozorňuje, že evropské politické sjednocování je součástí širšího trendu globálního sjednocování a vytváření mezinárodních institucí se specifickými nadnárodními pravomocemi. Hovoří o nešťastném vytváření "nového světového řádu", kde jakoby se měl vytrácet princip suverenity a vytváří se snaha budovat nový princip "lidských práv": "V devadesátých letech zaujala představivost Západu myšlenka, že celý svět je semeništěm upíraných "práv" a potenciálních zdrojů nestability … Četní západní komentátoři se připojili k propagování hlavního argumentu původně gorbačovské ideologie, podle níž nacionalismus působí války." Tyto falešné novodobé koncepty autor přesvědčivě vyvrací.



V knize dále najdeme rozsáhlou kapitolu "Jde o peníze" (Money Matters), v níž autor obhajuje zlatý standard a kritizuje zavedení jednotné měny euro. Kniha se podrobně zabývá také útokem na Jugoslávii v r. 1999 a kritizuje postup Západu jako zásadně chybný.



Čeští čtenáři mohou znát autorův text "Evropská unie a problém demokracie" (Sborník Centra pro ekonomiku a politiku č. 6/2000), nebo text "Jak levice vyhrála studenou válku" (Laissez Faire 11/2000)



John Laughland: Znečištěný pramen, 342 stran, překlad Miloš Calda, 399 Kč, vydal Prostor, Praha, 2001



Petr Mach
Ředitel Centra pro ekonomiku a politiku
Osobní stránky
 
  Přístupy: 4058 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA