Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Poláci jdou do toho!

Vladimír Petrilák

1. září 2004. roku – 65. výročí vypuknutí druhé světové války. Ta začala útokem Německa na Polsko. 1. září 2004, Berlín – zemský soud obdržel žalobu polské občanky proti Spolkové republice Německo ve věci porušení práva na ochranu osobnosti. Izabelu Brodackou representuje německý advokát polského původu Stefan Hambura.

Poškozená požaduje finanční zadostiučinění ve výši 6000 eur. Má to být symbolické odškodnění za újmu způsobenou německým státem jejímu otci, který byl za druhé světové války vězněn v koncentračním táboru Auschwitz. Přežil, ale do konce života byl mrzákem. Utrpení otce mělo pak výrazný vliv na život i na psychiku dcery. Paní Brodacka v polském rádiu řekla, že dokonale chápe německé vyhnané, kteří se nyní domáhají odškodnění za své majetky, které ztratili např. v Polsku. Ale ona a její rodina byla také vyhnána – z dnešního území Ukrajiny, které před válkou patřilo Polsku. Proto ví, co to je ztratit svůj dům, oblíbený koflík. Ale připomněla zároveň, že utrpení jejího otce, který byl Němci vězněn a mučen, je nesrovnatelné se ztrátou koflíku. Dodneška si pamatuje jak otec vyprávěl o tom, jak dozorce v koncentráku zabil jeho přítele. Prostě ho ubil k smrti a paní Brodacka vzpomíná, že otec tichým hlasem příběh uzavřel slovy: „nikdy jsem netušil, co je v člověku krve…“ Tyto výjevy jí pronásledují neustále.

Když se rozhlasový reportér ptal na výši odškodného, které požaduje od SRN, pravila, že ani neví – to není podstatné, jde jí o něco jiného – Němci, kteří dnes podávají žaloby na náš stát by se měli vzpamatovat!

Advokát žalobkyně přiznal, že datum 1. září, kdy v Berlíně žalobu podal, není náhodné – je to výročí zahájení nejstrašnější války, kterou rozpoutali Němci. Hambura uvedl, že má připravené další žaloby polských občanů, kteří se cítí být poškozeni německou okupací.

Soukromé žaloby to je jeden ze způsobů aktivní obrany Poláků. Jsou k tomu nuceni činností Pruské puručesnké správy (Preussische Treuhand, angl. Prusian Claims Society), která již jménem některých poškozených vyhnaných Němců podala žaloby v Polsku, ale chystá také akci u amerických soudů. Šéf této organisace, Rudi Pawelka, tvrdí, že v USA jsou v toku poslední přípravy k podání kolektivních žalob proti polskému státu. Jde samozřejmě o vrácení ukradených majetků. Němci se hodlají obracet na soudy v USA, Polsku, ale také se budou svých práv dovolávat u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Polským (a mám za to, že i českým) občanům nic nebrání v tom, aby postupovali obdobně. K tomu je ostatně opětovně vybídli ve vlivných novinách Rzeczpospolita (27.8.2004) advokáti Franek a Gnacikowska. O jejich prvním článku webové stránky www.virtually.cz informovaly. Zároveň přibývá polských měst a samospráv, které zcela seriósně vyčíslují své válečné ztráty způsobené Německem v období okupace. 1.září tak učinilo městečko Jasło v podkarpatské oblasti. Toto městečko s 15 000 obyvateli bylo v roce 1944 Němci zničeno z 97%. Městští radní vyhotovili účet – 70 mil. předválečných zlotých, který poslali německým úřadům, Erice Steinbachové (předsedkyni Svazu Vyhnaných), médiím, ale také i Pruské poručenské správě. Město Jasło tyto peníze nepožaduje, jde jim jen o historickou pravdu – aby si to Němci přečetli a zamysleli se nad sebou. Ale pokud se německé nároky vůči Polsku budou stupňovat, městští zastupitelé varují, že jejich účet nemusí být jen historickým… varuje v Rzeczpospolité (1.9.2004) náměstek starosty Jasła, Krzysztof Wnęk. „Víme co, kde a kolik toho vzali.“

Vladimír Petrilák, Polsko www.cepol.stosunki.pl

2. září 2004



Vladimír Petrilák
 
  Přístupy: 11506 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA