Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Jak je spravována naše země

Ivan Turnovec

Z voleb vzešlá politická reprezentace se handrkuje o pozice a vládní křesla. Tomu čemu by se měla věnovat se nevěnuje. Bezvládí jen nahrává nepoctivosti. Podle zprávy ČTK má Česká republika totiž další neslavné prvenství. Podle Světové banky v zde roste korupce při veřejných zakázkách nejvíce z regionů střední a východní Evropy. Úplatků využívá při získávání státních kontraktů údajně více než čtvrtina firem. Zajímavé je, že Slováci jsou na tom o něco lépe.

Statistiky jsou o to varovnější, že v okolním postkomunistickém regionu korupce při získávání veřejných zakázek klesá. Rok od roku si vedou lépe i takové země, které jsou chudší a daleko méně vyspělé než ČR. Počet úplatků klesá v Estonsku, Gruzii, Bosně a Hercegovině, Rumunsku, Tádžikistánu a na Ukrajině. Nejlépe si v potlačování korupce vede Slovinsko.

Korupce a uplácení není zdaleka jen doménou postkomunistických zemí. Stoupá i v Německu, není zanedbatelná ani v německé státní správě. Ze států západní Evropy je nejnižší ve Španělsku.

Na korupčním jednání některé firmy vydávají obrovské částky, které v ČR v průměru dosahují 0,6 procenta z jejich tržeb. Podle zprávy zveřejněné na Aktuálně.cz: "V případě středně velké firmy s ročními tržbami kolem miliardy korun tak na úplatky padne asi šest milionů korun. U největších firem, které dosahují tržeb až mnoha desítek miliard korun, by ale tato částka mohla být i více než stonásobná." Jednotliví úředníci a "lobisté" mají z korupce skutečně nadstandardní příjmy. Jen tak si lze vysvětlit, že členka představenstva České konsolidační agentury Radka Kafková, jejíž oficiální loňský roční příjem přesáhl 5 milionů, byla tento měsíc zatčena za převzetí úplatku. Problém korupce vnímají slušní čeští podnikatelé velmi palčivě. Jejich boj, připomenout si na tomto místě zaslouží např. Petr Czasch se svým projektem vede sisyfovský boj už několik let (Informace o jeho projektu najdete na www.vnitrostatnioffset.cz). Navzdory prohlášením politiků o boji s korupcí se situace v ČR neustále zhoršuje. Loni se podle údajů organizace Transparency International dělila o 47. až 50. místo. Podle další statistiky TI se víc než v Česku uplácí jen v zemích, jako jsou Kamerun, Ghana, Togo či Paraguay.

Na závěr připomenu letošní, policií odkrývané případy ve kterých figurují významní státní úředníci (vesměs spojení s ČSSD). Nejčerstvějším případem je v červenci zatčená, v textu již připomenutá, Radka Kafková. V dubnu policie obvinila z pokusu o podvod někdejšího šéfa kabinetu českého premiéra Zdeňka Doležela. Je podezřelý, že si polskému lobbistovi Jacku Spyrovi v souvislosti s privatizací společnosti Unipetrol řekl o úplatek pět milionů korun. V březnu kvůli podezření z korupce, při chystané státní zakázce na výrobu a obchod s biopalivy, policie obvinila vysoké úředníky ministerstva dopravy, podnikatele a lobbisty. Mezi nimi i tajemníka Státního fondu dopravní infrastruktury Josefa Lázničku a Ludmilu Schwarzovou, vedoucí sekretariátu náměstka ministra dopravy Petra Pospíchala a bývalého tajemníka místopředsedy vlády Zdeňka Škromacha Jana Hanáčka. V lednu Policie zadržela a obvinila z korupce ředitele odboru infrastruktury ministerstva obrany Miroslava Beňa. Zároveň s ním stíhá dva představitele společnosti Trade Fides, která v minulosti získala od armády zakázky za více než tři miliardy korun. Současně v témže měsíci obvinila policie z braní úplatků bývalého sekčního šéfa Národního bezpečnostního úřadu Vladimíra Šišu v souvislosti s vyšetřováním údajně zmanipulovaných konkurzů kolem ústeckého soudce Jiřího Berky. Výčet není zdaleka úplný, řada afér je i na komunální úrovni. Pozitivní reklamu české politické reprezentaci ani státní správě to určitě nedělá.



Ivan Turnovec
 
  Přístupy: 26892 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA