Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Móda je móda

Jitka Macháčková

„Mlč! To řeknu zrovna tak: Blázen je blázen. Nevidíš, jakým ta móda je zlodějským nešvarem? … Jak zpění všechnu tu horkou krev od čtrnácti až k pětatřicítce?“
Tentokrát jsem začala článek o veletrhu Styl Kabo 2007 netradičně výňatkem z rozhovoru Borachia s Konrádem o módě z divadelní hry od Shakespeara Mnoho povyku pro nic.

To se určitě nedalo říct o tom, co jsme mohli vidět na jubilejním 30. ročníku srpnového Stylu Kabo 2007 v Brně ve dnech 21.8. – 23. 8. Polské, slovenské a německé firmy byly na mezinárodní výstavě zastoupeny z 33% a vůbec poprvé jsme mohli uvidět na veletrhu prezentaci zboží z Dánska a Thajska. Celkové množství vystavovatelů čítalo číslo skoro 600.

Obuvnické a kožedělné značky se tentokrát prezentovaly ze 24 zemí a byl jich plný velký pavilon F. Krásné boty, které firmy představily, jsou důkazem toho, že i nohy si zaslouží módu, pohodlnou chůzi a eleganci v doplňku s oděvem.

Já si však všímám na veletrhu více stylových firem, které se zabývají oděvním designem, zajímám se o to, co se bude nosit v následujícím jaru a létu 2008, zejména sleduji módní přehlídky uměleckého návrhářství oděvů a jak se v čase vyvíjí kreativita a um našich i zahraničních designérů odívání.

Během veletrhu v doprovodném programu si přehlídek každý užije do sytosti a já se zastavím dneska u přehlídkových večerů, které jsou vždycky tři.
Prvním, úvodním a oficiálním zahájením celého Mezinárodního veletrhu módy je galavečer, který tentokrát odmoderovala Klára Doležalová s Janem Čenským. Celou přehlídku otevřela svou kolekcí Liběna Rochová, která představila modely už dvakrát prezentované dokonce v New Yorku. Kolekce původně určená pro muzeum na modelkách obživla a pod názvem Dialog jakoby navázala opravdu dialog New York – Brno a respektive Praha, ve které celý nápad a realizace modelů vznikla.

Za pozornost stála také přehlídka, sice jen části modelové řady krásných rób, protože druhá polovina zřejmě netrefila do malého moravského Brna a zatoulala se někam prý do Belgie, významného španělského návrháře z Andalusie, Manolo Giralda, který poněkud rozladěn, přece jen svolil aspoň zachráněnou část kolekce odprezentovat (6 modelů). Tento návrhář je ve své zemi kapacitou a obléká mnohé významné osobnosti.

Škoda, že moderátorka Klára neměla ve scénáři napsáno, kde zbytek kolekce před zahájením hledat, když se urputně držela celý večer astrologických předpovědí. Až to působilo moc obligátně, či malou nápaditostí konferování obou moderátorů.

Zahájení se zúčastnila už tradičně paní prezidentová, Livie Klausová, státní zástupkyně Renáta Vesecká, pan hejtman Jihomoravského kraje, Stanislav Juránek, europoslanec Petr Duchoň, primátor města Brna, Roman Onderka, a další politici.

Byli jsme tam však od toho, abychom viděli originalitu, nápaditost a odvážnost návrhářů a toho se nám dostalo zejména na druhém večeru, už tradičně přístupného pro veřejnost, nazvaný International Fashion Show. Večer zahájila úžasná paní Ester Kočičková, i když možná pro mnohé kontroverzní to žena, svou vlastní básní o módě, spoře v jednoduchém černém šatu oblečená, v síti zahalená jako chytrá horákyně, neobutá, obutá, namalovaná, nenamalovaná, učesaná, neučesaná, a hlavně hodně upovídaná. Svým ležérním humorem, ale jednotlivé prezentace kolekcí osvěžila a jak bylo patrno i přivedla k hojnému humoru obecenstvo. Dokonce se vymknula i image feministky a s mnoha muži se na molu ráda líbala.

Tento večer jsme viděli kolekci slovenské nositelky minulého titulu Top Styl Designer, Márie Štranekové, nebo českých návrhářů Pavla Ivančice a Petra Kaloudy, jejichž kolekce byly kontrastem precizní krejčoviny a nahodilého nápadu.

Viděli jsme um ruské návrhářky Iriny Ponomarevy a přesto, že Ester Kočičková upozornila na to, že je večer 21. srpna a na molo míří nápady z Ruska, žádný kalašnikov z pod sukní modelek tentokrát nevypadnul. Naopak jsme mohli vidět kreativní módní přehlídku inspirovanou zemí vycházejícího slunce.

Docela se vymykala vkusu Evropana módní kolekce prestižního thajského návrháře žijícího v Británii, Teearabula Songvicha, který připravil modely jako z kabátků australského papouška Ara Ararauna. Nehledě na divokost barev, vkus tohoto muže se líbí po celém světě, protože o jeho přehlídky je zájem ve všech centrech módy. Je původem novinář, tak jistě i kritiku dokáže zužitkovat ve svůj prospěch.

Významným hostem večera byla také německá designérka oděvů, Susanne Stangl, která se dívá přes látku na strukturu těla, kde vidí žíly, kosti a svaly. Opravdu originální nápad měl současný vítěz a nositel titulu Top Styl Designer, Marcel Holubec ze Slovenska, který celou kolekci věnoval třem kobylám. Do modelů, které znázorňovaly těla koní, účesy hřívu a ocasy koní, obléknul modelky, přičemž jednoduchá linie těla oblečeného do bílé barvy mapovala krásu těchto zvířat. Jako doplňky použil návrhář také přilby a šavle, které patří k rytířskému vybavení. Z této kolekce vyzařuje vztah člověka a zvířete, nerozlučně spojeného po staletí. Celý nápad podtrhuje také hudba s videoprojekcí, která s řehtáním koní pronikala po celou přehlídku pavilonem Fashion Show Hall. Tento mladý tvůrce dostal nejen peněžní odměnu za první místo a účast ve workshopu na farmě Bolka Polívky, ale také účast na největším mezinárodním veletrhu módy v Evropě v Düselldorfu v Německu.

Třetím večerem, Gala Show, nás provázel moderátor, tanečník a zpěvák Roman Vojtek. Celý večer se nesl v duchu tance a byl nabitý nejedním překvapením. Viděli jsme krásné spodní prádlo z měkkých krajek a v květinových vzorech, oděvní modely dovezené až z Paříže, kolekci plavek Aleny Šeredové a ji samotnou jako nastávající maminku s bříškem.

Firma Pleas nabídla podívanou na krásnou choreografii své přehlídky, která nám ukázala nový materiál se speciálním tiskem typu Laminato. Tisk vytváří zajímavý efekt ve zlaté, stříbrné a bronzové barvě. Prostě něco úžasného, co se musí vidět živě.

Součástí večera byla i přehlídka kolekce oděvů pro děti, přičemž nejmladší manekýnce byly tři roky. Samozřejmě nezklamala ani značka William and Delvin svými precizními modely a jako vždycky bezvadnou módní přehlídkou.

Jednou z výjimečností byla ukázka šesti modelů návrhářky Ivety Řádkové, která naprosto originálním způsobem zvěčnila obrazy samotného mistra Karla Gotta na látky a ušila z nich modely. Obrazy naprosto zapadaly do střihů šatů a bylo to opravdu úžasné. Dokonce byl viděn na autoportrétu i sám mistr Karel. Tipovala bych si, že Karel Gott je všechny odkoupí do Gottlandu, muzea Karla Gotta. Tam by měly mít své stálé místo.

Mezi námi, ono se to teď ohromně nosí mít například Mona Lisu na šatech. I jiné slavné výtvarné umělce. Nebo na triku s úzkými kalhoty až do pasu. Paráda…

Potom, co skončila show v pavilonu G2, večer vyvrcholil módní přehlídkou plavek na Beach show night venku u bazénu, nakonec až v bazénu, kde všichni předvádějící skončili. Přehlídku s hudbou doplňoval miniohňostroj a vodotrysk, přálo počasí, kamery se točily, foťáky cvakaly, tak možná vaše zvědavé oko také něco v blízké době uvidí v médiích.

Elegance by měla vycházet z jednoduchosti, která vyžaduje daleko větší tvůrčí přemýšlivost a nadání, které v kombinaci se vzděláním vytvoří to, co jsme mohli na tomto ročníku Stylu Kabo 2007 vidět. Móda nemá mnohdy na růžích ustláno, je spojená s efektivitou ekonomiky, je závislá na koupě schopnosti obyvatelstva, je to prestižní záležitost pro jednotlivé společenské vrstvy a skupiny lidí, o tom není třeba diskutovat a je dcerou a výplodem správně fungujícího tržního hospodářství. Kde není vyváženost trhu, tam nemáme ani obyvatelstvo pěkně a módně oblečené.

Snad už jsou ty doby nenávratně pryč, kdy jsme boty vozily z bývalé NDR a trička z Maďarska nebo Polska a ti co měli větší štěstí, ze západu. 18 let po revoluci máme postavené silné české firmy, které se zabývají textilem a obuvnictvím, dokonce a hlavně exportují a my ostatní jim můžeme pomoci v tom, že budeme jejich výrobky kupovat u nás. Nenecháme přece padnout zbytek poctivé české práce, která měla kdysi v zahraničí takovou prestiž a živila desetitisíce lidí v republice.

Tento veletrh dal jasně najevo, že to Češi umí a klidně v zahraniční konkurenci obstojí. Při procházení stánků totiž člověk musel hledat o kterou firmu se jedná, zda českou nebo cizí. Všechny modely měly úroveň a oceňuji to, že brakové firmy z výstaviště takřka zmizely. Všem organizátorům Stylu Kabo 2007 vřelé poděkování.



Jitka Macháčková
 
  Přístupy: 14448 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA