Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Projev na konferenci britské Konzervativní strany

Mirek Topolánek

Konference britské Konzervativní strany, 29. září 2008, Birmingham

Drahý Davide, drazí torryové, dámy a pánové.

Děkuji za tak srdečné přivítání. Je mi velkou ctí být zde, v Birminghamu, na centrálním pódiu konference Konzervativní strany.

Ano, asi se divíte, co tu, proboha, ten mohutný český člověk dělá? Proč tu je a o co mu jde? Proč se plete do naší domácí diskuse? Co nového nám chce sdělit, když už jsme kvůli němu museli přenastavit mikrofon?

Takže k první části otázky: Proč tu dnes jsem?

Jsem tu proto, že každý potřebuje spojence. Spojence, na kterého se můžeme vždy spolehnout. Na kterého se můžeme spolehnout nejen názorově, ale především lidsky. Tak jako se má země, dnes na den přesně před 70 lety, mohla opřít o jednoho vzácného Brita a prozíravého politika. Tím vzácným mužem byl Duff Cooper. Jako jediný člen vlády opustil bristolský kabinet na protest proti Mnichovské dohodě a zradě Československa. Naše země mu to nikdy nezapomene!

Pamatuji se na mé první setkání s jiným výjimečným mužem. Je to muž, na kterého se má země rovněž může spolehnout. Nejen proto, že Duff Cooper byl jeho předkem. Ale především proto, že ví, že velikost spojenectví je v něčem jiném, než ve velikosti země. On ví, že v té malé zemi uprostřed Evropy Konzervativní strana má velkého spojence: ODS.

Ano, správně. Tím mužem byl můj přítel David Cameron. Bylo to přede dvěma lety. Dal mi důkaz, že nezapomněl. Důkaz, že tradice spojenectví se v jeho rodině ctí. Důkaz, že zná mou zemi. Důkaz, že velikost spojenectví se měří věrností společným hodnotám. Znamená to pro mne, pro nás víc, než tušíte!

Po dvou letech vidím, že předvolební průzkumy ukazují strmý nárůst volebních preferencí Konzervativní strany právě pod vedením Davida Camerona. Není to jen popularita, únava z labouristů. Jde o hlubokou změnu. O změnu, která nebere konzervativní straně její kořeny, nebere jí nejlepší churchillovskou a thatcherovskou tradici. Jde o změnu, která dává jejím idejím a lidem, a to nejenom v Británii, novou dynamiku, novou energii, nový náboj. Nový smysl. Novou naději.

A tím se dostávám ke druhé části úvodní otázky: o co mi jde?

Jde mi, a jsem o tom hluboce přesvědčen, o totéž, o co Davidu Cameronovi, o totéž, co vám.

Co tedy společně potřebujeme a co chceme?

1. Potřebujeme a chceme silnou translantickou vazbu

Věřte, silná transatlantická vazba není v Evropě samozřejmostí. Přitom je zjevné, že Evropa si udržela svobodu jen díky transatlantickému spojenectví v obou světových válkách i ve válce studené. Platí to i pro válku proti terorismu. Jen díky NATO jsme také více než rovnocennými partnery Rusku. Bez americké vojenské přítomnosti v Evropě by Rusko rychle překlopilo mocenskou rovnováhu ve svůj prospěch, naplnilo by svou neoimperiální ambici a rozšířilo svou sféru vlivu. Vzpomeňme si na Gruzii.

2. Potřebujeme a chceme návrat individuální odpovědnosti

Víra v člověka, důvěra v jeho schopnost se rozhodnout, to je ta otázka. Současná Konzervativní strana usiluje o reformu, která vychází z této víry. Je to věčná diskuse. Human action, or human design? Lidé nepotřebují starostlivý všemocný stát. Potřebují příležitost. Příležitost plodí osobní odpovědnost za sebe a svou rodinu. Osobní odpovědnost se proměňuje v odpovědnost sociální. Stát zasahuje jen tam a tehdy, kde a když je to skutečně nezbytné. Patří k přirozenosti každého člověka postarat se sám o sebe a o svoji rodinu. Patří k přirozenosti každého člověka ctít mezigenerační solidaritu a podle svých možností pomáhat potřebným. Lidé potřebují prostor k vlastní odpovědnosti. Zbytnělý stát blahobytu je koncept minulého století! Musíme sejít z cesty do otroctví, závislosti! Více svobodného rozhodování, méně státního dirigismu!

3. Potřebujeme a chceme zdravou měnu a veřejné finance

Bez zdravé měny nemůže být zdravý stát. Stát a jeho finance musí fungovat tak, aby nedošlo ke znehodnocení měny a úspor občanů, aby nedošlo ke ztrátě důvěry ve funkce státu. A můžeme přijmout jen takovou měnu a v takové situaci, abychom si nesvázali ruce a neznemožnili provádění zdravé rozpočtové a měnové politiky ve prospěch občanů. Ano mluvím o Euru!

4. Potřebujeme a chceme čisté životní prostředí pro lidi

Starost o životní prostředí je v původním slova smyslu konzervativní, nikoli socialistickou, či liberální hodnotou. Kdo by chtěl mít nepořádek a špínu na svém vlastním dvorku? Dobrou ekologickou politikou chráníme legitimní zájmy občanů, jejich majetek a rodinu. Přírodu, vodu, zemi a vzduch chráníme pro člověka a jeho kvalitní život, nikoli obráceně. Nežijeme pouze proto, abychom chránili životní prostředí, chráníme životní prostředí, abychom mohli žít!

5. Potřebujeme a chceme zvýšit náš inovační potenciál

Evropa stále má vysoký inovační a technologický potenciál. Cestou k udržení této schopnosti však není osvícená státní iniciativa a dotace, ale naopak: vyšší soukromé investice do vzdělání, vědy a výzkumu. Jedinec, jemuž se dostane kvalitního vzdělání je základem prosperity státu. Kvalita přichází s dobře motivovanými jedinci, ne s vládními plány. Stát musí vytvořit pro vědu a inovace dobré prostředí, nalajnovat hřiště, stanovit pravidla. Stát nic nevymyslí, žádné inovační góly nedá. Góly musí a budou dávat špičkoví vědci, motivovaní studenti a zainteresovaní podnikatelé.

6. Potřebujeme a chceme otevřenou, svobodnou a flexibilní Evropu

Evropa nemá geografické, ale hodnotové a ideové hranice. Kdo se přihlásí k našim hodnotám a splní všechny podmínky, má právo stát se plnoprávným členem EU. Nesmíme se uzavřít v "Pevnosti Evropa", v "Klubu bohatých", v hranicích středověkých kartografů. Je naším posláním šířit dále prostor svobody, bezpečí, stability a prosperity v zájmu naší svobody, našeho bezpečí, naší stability a naší prosperity. Potřebujeme a chceme svobodnou a flexibilní Evropu. Základní evropskou hodnotou je svoboda, ne solidarita. Je to soukromá iniciativa a volný trh, ne regulace a bruselské strategie. Naší největší komparativní výhodou jsou svobodní a pilní lidé, ne byrokraté. Nesmíme dopustit, abychom v soutěži o globální konkurenceschopnost prohráli.

Lepší regulace je lepší, než přeregulace, ale zrušení regulace je lepší, než lepší regulace!

A šťastná sedmička. Potřebujeme a chceme spojenectví

Naše spojenectví staví na tradici, projevuje se úzkou spoluprací v současnosti a míří ke společné budoucnosti ve svobodné, otevřené a prosperující Evropě. V Evropě příležitostí a odpovědnosti.

ODS je připravena tuto představu Unie prakticky prosazovat právě s vámi, s Britskými konzervativci a dalšími podobně smýšlejícími stranami v Evropském parlamentu. Budeme-li k tomu potřebovat novou frakci, založíme ji!

Možná jsem nemusel mluvit tak dlouho. Možná jsem mohl na obě části úvodní otázky odpovědět daleko stručněji. Dovolím si aspoň na závěr krátké shrnutí. Proč tu tedy dnes jsem a co mi vlastně jde? Co společně potřebujeme a chceme? Jak prosté, milý Watsone. Vy Britové, my Češi, my Evropané, vy torryové i my čeští občanští demokraté, my všichni potřebujeme a chceme, abyste s Davidem Cameronem vyhráli volby. Mnoho štěstí!



Mirek Topolánek
předseda vlády ČR
Osobní stránky
 
  Přístupy: 23808 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA