Se Špidlou na meče, s Grossem na kordy
Petr Nečas
Mladá fronta DNES, 11.09.2004
U politických soupeřů má pověst jednoho z nejrespektovanějších mužů ODS. Na jejích kongresech mívá pravidelně nejzajímavější projevy. Ale být předsedou strany se mu teď nechce. Stínový ministr obrany a otec čtyř dětí Petr Nečas.
V den, kdy vyjde tenhle rozhovor, uplynou tři roky od útoků na New York a Washington. Američané obvykle konverzaci zahajují otázkou: Kde jste byl, když se to stalo?
V parlamentu, ve své kanceláři. Měl jsem jednání s tehdejším šéfem politického odboru prezidentské kanceláře panem Fischerem na téma NATO. Pak jsme pustili CNN a dívali se na to v přímém přenosu.
Jaký je podle vás výsledek tříleté války proti terorismu?
Výsledkem je to, že si demokratický svět uvědomil, že není bezpečný, že za určitých okolností může Západ použít ozbrojené síly.
To, že víme, v jaké jsme situaci, a že musíme bojovat, je jedna věc. Ale jaké jsou výsledky toho boje?
Já bych nebagatelizoval ten fakt, že jsme si něco uvědomili. Jak dlouho Západu trvalo, než si uvědomil, že je Hitler skutečná hrozba? Teprve při přepadení Polska se něco pohnulo, a to už měl za sebou anšlus Rakouska a okupaci českých zemí.
Zkusme to ještě jednou: jaký je výsledek boje proti terorismu?
Podívejte se, jaké bylo skóre v září 1940. Spojené státy ještě nebyly ve válce, byla okupována celá západní Francie, střední Evropa. Byl to počátek dlouhé cesty, která skončila nakonec vítězstvím.
Myslíte, že k vítězství ve válce s terorismem bude potřeba tak strašné války, jako byla ta druhá světová?
Tohle je jiný druh války a já pevně doufám, že ne. Mezinárodní terorismus je něco, co zuří dlouho. Když se budete bavit s izraelskými politiky, budou se nám divit, že se divíme, protože oni s tím bojují desítky let. Představa, že tenhle problém vyřešíme rychle, je falešná a klamná.
Dá se ta válka vůbec vyhrát?
Já jsem přesvědčen, že ano. Teď jsme v novém období jakéhosi fanatického megaterorismu, který začal na počátku tohoto století. Jeho cílem není jen na sebe upozornit, jak to chtěli teroristé v 70. či 80. letech, kteří zároveň nechtěli za sebou nechat mnoho obětí, aby proti sobě nepoštvali veřejné mínění. Teď je naopak cílem zabít co nejvíc lidí, je to útok na samu podstatu společnosti.
Jak moc se nebezpečí terorismu týká nás? Je kolem nás, je tu Madrid, Beslan, ale mohlo by se zdát, že Česko není tím cílem.
Znova bych použil analogii s druhou světovou válkou. Když někdo na přelomu let 1939- 1940 seděl v hlavním městě tehdy neutrálního Holandska, také si mohl říkat: a jak se to dotkne nás? My jsme neutrální, nás se to netýká, na nás nezaútočí. Byl to omyl. Nemůžeme si myslet, že si nějakým neutrálním postojem získáme odpuštění teroristů. Dokazuje to francouzský příklad.
Je česká pozice ve válce s terorem jasná?
Pokus se ptáte mě či ODS, pak ano. Pokud se ptáte na pozici vlády, pak je někdy hodně rozplizlá.
Podílí se Česko na boji s terorem dostatečně?
Nechci lacině kritizovat vládu. Máme vojáky v Iráku, Afghánistánu, na Balkáně. Zpravodajská komunita je rovněž hodně do celé věci zapojena.
Vy osobně i naprostá většina ODS jste loni podporovali útok na Irák. Jaký je podle vás výsledek?
Já příliš nevěřím v export demokracie. Ale pád saddámovského Iráku je dobrou zprávou pro celý svět a vytváří předpoklady, aby tam vznikla stabilnější situace. Ani na vteřinu jsem však nepochyboval, že porážkou irácké armády ta věc nekončí, že to bude znamenat dlouhodobé angažmá mezinárodního společenství. Nejsem tím vývojem překvapen.
Rusko po událostech v Beslanu vyhlásilo strategii velmi podobnou té americké: tedy že si vyhrazuje právo preventivně zasáhnout proti teroru kdekoliv na světě. Neleká vás to?
Nikdy jsem nebyl příliš velký obdivovatel ruské politiky a už vůbec ne prezidenta Putina. Ale postoji ruské vlády rozumím. Zvlášť když se ukazuje, že některé teroristické skupiny operující na území Ruska mají své zázemí v bývalých sovětských republikách. Za určitých okolností je použití síly možné.
Vůbec vás to v ruských poměrech neleká?
Nemůžeme používat dvojí metr, nemůžeme vysvětlovat teroristické útoky jako důsledek utrpení čečenského národa. Bezesporu se Ruská federace zachovala vůči Čečencům nepochopitelně hloupým a agresivním způsobem. Ale nic z toho ani na okamžik neomlouvá to, co se stalo v Beslanu.
Spojené státy budou za dva měsíce volit prezidenta. Je pro českou republiku výhodnější vítězství George Bushe, či Johna Kerryho?
Přes různé rétorické cviky republikánů i demokratů zůstane podle mě základní linie americké zahraniční a bezpečnostní politiky zachována. Ani po případném vítězství pana Kerryho Spojené státy neopustí Irák, nezmění své názory na boj s terorismem, Názory, které se objevují v Evropě, že s Kerrym přijde něco úplně jiného, jsou bláhové. Já osobně nezakrývám, že fandím republikánům, tedy panu prezidentu Bushovi.
Dnes má premiéru protibushovský dokument Michaela Moora Fahrenheit 9/ 11. Půjdete se na něj podívat?
Určitě ano. Moji přátelé tvrdí, že už dlouho neviděli tak pěkný komunisticko- propagandistický dokument. Ale názor si na něj udělám sám.
Statistický úřad dnes zveřejnil, že česká ekonomika rostla nejrychleji za poslední čtyři roky, o 4,1 procenta. Je to pro ODS špatná zpráva?
Není, cokoliv je dobré pro tuto zemi, je dobré i pro ODS. Na druhou stranu je to podstatně méně než třeba v baltských zemích nebo na Slovensku. To ano, ale míříme k tomu, jestli se nebojíte, že při takovém stavu ekonomiky sociální demokraté mohou vyhrát i příští volby. Toho se nebojím. Problém je totiž v tom, že kvůli politice socialistů nesoupeříme s baltskými státy o šesti- sedmi- osmiprocentní růst.
Sám přece víte, že tam růst vychází z úplně jiné základny. Česko je stále mnohem bohatší země. Nesouhlasím. Všechny baltské země už v HDP na hlavu podle parity kupní síly předstihly Polsko.
Ale ne Česko.
To ne, ale dohánějí nás. Stejně jako Slovensko. ČSSD bude mít argument jednoznačný: ekonomika roste. Premiér Gross umí navíc daleko lépe než Vladimír Špidla prodat své úspěchy. Nebojíte se, že éra vašeho lehkého vedení nad sociální demokracií končí? Můžeme se lišit v názorech na to, co znamenaly výsledky voleb do Evropského parlamentu, kdy jsme ČSSD porazili 30: 8. Já to považuji za anomálii. Ten rozdíl bude už při krajských volbách výrazně menší. A je to zcela logické a očekávatelné. Preference ČSSD narazily v červnu na dno. Teď se zvednou a tvrdím, že by se zvedly, i kdyby v čele stál dál Vladimír Špidla. Ty nůžky, které se první dva roky rozevíraly, se začnou zavírat.
Znamená to změnu strategie ODS?
Strategie je stále stejná. Nebudeme podporovat chybné kroky, které vládní koalice dělá, ale nebráníme se debatě o věcech, které mohou být ku prospěchu země.
Spíš se ptáme na to, co chcete dělat, až váš soupeř začne sílit, jak sám připouštíte.
Znova opakuji, že to považuji za logické. Se Špidlou mohl být souboj veden těžkým obouručním mečem, tady je to spíš na kord. Musíme se připravit i na jiný způsob komunikace. Trumfy v rukou má však vláda. Před volbami otevře kus dálnice, zvedne platy státním zaměstnancům, nebude dělat nepopulární kroky. Už jste to koneckonců jednou zažili. Ano, zažili a poučili se z toho. Ale když mluvíte o úspěšném Grossově vládnutí: když otevřu vaše noviny a přečtu si, co se dělo v elitních policejních útvarech za ministra Grosse, že to už nejsou odpuštěné pokuty, ale vraždy, vydírání a únosy, děsím se toho, co bude bývalý ministr vnitra dělat jako předseda vlády.
Co by pro ODS znamenalo další vítězství socialistů v roce 2006?
Mluvíme o možnosti, která nenastane.
A kdyby nastala?
Nerad uvažuji v termínech co by kdyby. Ale jsem přesvědčen, že v náš prospěch budou hrát i některé jiné faktory, například i určitá únava voličů ze stále stejné vlády.
RNDr. Petr Nečas
16. září 2004
Petr NečasMístopředseda vlády ČR, ministr práce a sociálních věcí
Osobní stránky