Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Kdo radí Českému rozhlasu

Petr Janíček

Atmosféra v Českém rozhlase je napjatá. Po odvolání ředitele Radiožurnálu Konvaliny a bouřlivých diskusích v rozhlasové radě se čeká, zda generální ředitel Kasík situaci ustojí. V této krizi generální ředitel víc než kdy jindy naslouchá svým poradcům. Není nezajímavé, na koho v krizových situacích spoléhá. Rozhlas nyní zaměstnává tři poradce: Helenu Havlíkovou, Petra Richtera a Jana Vedrala. Ještě nedávno rozhlasu radili Jiří Koubek a Karel Moudrý. Podívejme se na ně blíže.



Jiří Koubek

Protřelý mediální borec, spojený s největšími televizními skandály 90. let. V první polovině 90. let člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Kromě jiného přiděloval licenci TV Nova. Po odchodu z Rady stíhán pro podezření z vymáhání úplatku právě v souvislosti s udělením licence Nově, respektive CET21. Stíhání později zastaveno. O několik let později znovu obviněn, tentokrát proto, že v polovině 90. let přijal půjčku od TV Premiéra (dnes Prima) ve výši 1.3 milionu korun. Už to je divné. Ještě divnější je, že TV Premiéra krátce před tím získala licenci na celoplošné vysílání. Stíhání vyšumělo do ztracena. Koncem 90. let pracoval Koubek podle Petra Štěpánka jako agent pro CME (Ronalda Laudera) proti Vladiméru Železnému. V roce 1999, když se stal Kasík generálním ředitelem rozhlasu, udělal z Koubka svého mediálního poradce. V této funkci Koubek vydržel 4 roky. Ani pak se neztratil. Dnes pracuje ve sdružení Hermes s Janem Vávrou, kde za státní a evropské peníze vyrábějí publicitu pro digitální vysílání.



Karel Moudrý

Jméno tohoto muže bylo kdysi synomymem spravedlnosti a břitkých komentářů českého vysílání Svobodné Evropy. Už tehdy měl Karel Moudrý potíže s pitím. Vydržel to ještě pár let za existence Rádia Svobodná Evropa v Praze, ale pak musel kvůli problémům s alkoholem odejít. A ejhle. Krátce na to se stává poradcem ředitele rozhlasu pro otázky programu. Co kdy komu poradil není známo. Jisté je, že nevydržel dlouho a kvůli výše popsaným problémům musel funkci opustit. Kde skončil? Rozhlas se o něj postaral. Nyní radí posluchačům digitální stanice Leonardo, kde je zaměstnán jako redaktor komenátor. Inspiraci hledá v restauracích v okolí Vinohradské, kde tráví většinu času.



Helena Havlíková

Poradkyně generálního ředitele rozhlasu přes mediální legislativu. V Českém rozhlase má přezdívku chlap v sukních pro svůj mužský sestřih. I tato žena se proslavila v kauze TV Nova. Je autorkou zápisu o návštěvě Vladimíra Železného na Radě pro rozhlasové a televizní vysílání 2.3. 1999. V té době Havlíková pracovala jako vedoucí úřadu Rady. Ve zmíněném zápisu, který je reprodukcí Železného názorů na řešení krize v TV Nova, je i věta, že Železný hodlá poškodit zájmy CME a ČNTS. Tento zápis se stal klíčovým důkazem při následné arbitráži, která rozhodla ve prospěch CME a stála daňové poplatníky 10 miliard korun. Po odchodu z Rady Havlíková nastoupila do Českého rozhlasu, kde působí dodnes.



Petr Richter

Poradce pro personální otázky. Pro svůj šedý tesilový oblek a úřednické vzezření nazývaný kádrovák. Zabývá se personálním stavem a systémem odměňování, který měl změnit. Mluvilo se o tom, že chtěl v rozhlase zavádět metody hodnocení z mladoboleslavské Škodovky. Nakonec vše zůstalo při starém.


Jan Vedral

Poradce pro program. Dramatik, dramaturg, literární teoretik. Člověk se slušným renomé, pedagog, činný autor. Otázkou je, co tento muž v sestavě poradců pohledává? Není v rozhlasu jen proto, že stanice Vltava je odbytištěm pro jeho hry a adaptace? Nejde o střet zájmů? O šlendrián? Nejde o nic. Jsme přece v Českém rozhlase.



Petr Janíček
nezávislý novinář
 
  Přístupy: 16856 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA