Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Schyluje se k novému kosmickému závodu

Karel Pacner

29. 9. 2008 MF Dnes

Čínský kosmonaut - v tamní terminologii tchajkonaut - poprvé vystoupil do otevřeného kosmického prostoru. Je to vůbec úspěch, když víme, že jeho ruští a američtí kolegové tuhle operaci dávno naprosto rutinně zvládají? Pro čínskou kosmonautiku určitě.

První čínský tchajkonaut se vydal do vesmíru v lodi Šen-čou 5 v říjnu 2003. Po SSSR/Rusku a USA se stala Čína třetím státem, který to pomocí vlastní rakety dokázal. Toto plavidlo vyšlo z ruského Sojuzu, jehož licenci Číňané koupili, stroj však důkladně přebudovali. O dva roky později létali pět dnů okolo Země dva Číňané.

A teď se tam vypravili tři, přičemž jeden na čtvrt hodiny opustil kabinu a druhý ho z otevřeného průlezu jistil.

Peking už před několika lety prohlašoval, že jeho cílem je vysazení lidí na Měsíci. Přinutil tím Washington, aby se vrátil k lunárnímu pilotovanému programu, tolikrát odkládanému. Američané chtějí začít budovat základnu na Měsíci ve druhé polovině příští dekády, snaživí a učenliví Číňané to mají v plánu nejdřív v roce 2022.

Ovšem nebude to snadné, půjdou po cestě nevyzkoušené, kde jim Rusové nemohou pomoci, mohli by se i zdržet. Rusové - do konce 80. let největší soupeři Američanů - na podobnou akci nemají peníze.

I když můžeme čekat nový kosmický závod, tentokrát USA versus Čína, americkou techniku to ještě neohrozí. V první polovině tohoto století určitě ne.



Karel Pacner
Ing. Karel PACNER
novinář, spisovatel
 
  Přístupy: 2334 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA