Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Jaké informace by měl znát pacient?

Milan Cabrnoch

20.10.2008, Medical Tribune

V říjnu vrcholí první rok uceleného vzdělávacího programu pro lékaře a další zdravotnické pracovníky. Program, který připravilo občanské sdružení České národní fórum pro eHealth, je zaměřen na práci s počítačem v ordinaci. Přesněji na možnosti, které přináší využívání moderních komunikačních a informačních technologií ve zdravotnictví.

Jednou z kapitol vzdělávacího programu jsou informace pro pacienty. Vycházíme z toho, že pacient je partnerem lékaře. Pokud má být partnerství vyvážené, a já pevně věřím tomu, že takové partnerství dobří lékaři chtějí, musí mít pacient přístup k informacím stejně jako lékař.

Dovedu si představit, že lékař odmítne nemocného, který mu nechce poskytnout informace o sobě, svém zdraví a o zdravotní péči, kterou čerpal dříve. Proč by stejně tak nemohl pacient odmítnout lékaře, který se s ním nechce podělit o informace o jeho nemoci, léčebném plánu či výsledcích vyšetření?

Informace pro pacienty lze rozdělit na informace o zdraví a nemoci, zdravotnickém zařízení a zdravotnících, systému, právech a povinnostech jednotlivých subjektů, a na informace individuální -vztažené k osobě pacienta. Ve společnosti stoupá zájem o informace o zdraví a péči o ně. Správný životní styl, strava, prevence, to jsou frekventovaná témata. Stejně tak v případě onemocnění se každý z nás zajímá o svou chorobu, její prognózu, možnosti léčby a vyléčení, případná rizika a hrozící komplikace. Je výhodné pro lékaře i pro pacienty, když jsou takové údaje co nejlépe dostupné. Důležitá j e pak především jazyková dostupnost a srozumitelnost informací.

Nebojte se využít ověřených webů

V každodenní klinické praxi je mnoho situací, v nichž lékař s výhodou využije ověřeného zdroje informací pro své pacienty. Např. při plánování invazivního vyšetření je nutno nemocnému řádně vysvětlit, v čem spočívá, jak probíhá, zda je nepříjemné či bolestivé, jaká příprava je třeba, co si má s sebou přinést, jaká jsou případná rizika a kdy se dozví výsledek. V ambulanci chybí většinou dostatek času a popravdě i vhodná atmosféra a nezbytný klidk vysvětlení všeho potřebného. Ani pacient není obvykle v takové pohodě, aby informace vstřebal - jistě jste už zažili situaci, kdy vás "vyděšený" pacient téměř nevnímá. Pokud v takové situaci můžeme nabídnout nemocnému ověřenou webovou stránku, kde všechny potřebné informace ve srozumitelné podobě nalezne, máme vyhráno. Stále více pacientů či jejich rodin internet zcela běžně využívá. Informace mohou v klidu vstřebat, vracet se k nim, využít obrázků a dalších možností internetu. Na vyšetření následně přichází dobře připravený, poučený a plně informovaný, dokonce snad v mezích možností i klidný pacient.

Občan, který potřebuje zdravotní péči a chce využít svého práva na svobodnou volbu zdravotnického zařízení, hledá informace o jednotlivých lékařích, ordinacích a nemocnicích s cílem vybrat si nejlepší. Naším záměrem je zpřístupnit i s pomocí ICT technologií, třeba na internetu, základní informace o zdravotnických zařízeních a zdravotnících, kteří v nich pracují. Užitečná je již informace o existenci zdravotnického zařízení, jeho adrese a spojení na ně. Mnohem cennější je potom zpráva o oborech, ve kterých zařízení péči nabízí, o jejich kapacitách, čekacích dobách, spektru péče, kterou nabízí. Objevují se první vlaštovky, přinášející data o kvalitě poskytované péče, a možná se dočkáme i informací o cenách této péče.

Neznalost neomlouvá

Zvláště ve větších zařízeních, typickynemocnicích, je zásadní informace o lékařích a dalších zdravotnících, se kterými se pacienti setkávají. Dnes nezřídka nemocný vůbec netuší ani jméno lékaře, který jej na ambulanci ošetřil, při vizitě prohlížel či operoval. Natož aby měl šanci dozvědět se, zda tento byl zástupcem přednosty či stážistou ze zcela jiného oboru na "kolečku" před atestací. Přitom se naši lékaři mají čím pochlubit, ať již formálním dosaženým vzděláním či zkušenostmi a dovednostmi nabytými praxí. Proč je před pacienty skrývat?

Zdravotnictví je mimořádně složité. Troufám si tvrdit, že nikdo z nás se neorientuje plně ani v jeho organizaci a struktuře, natož potom ve všech zákonech a dalších předpisech, které se ke zdravotnictví vztahují. A to jsme, dámy a pánové, profesionálové. Naši pacienti, laici, jsou ztraceni od samého začátku. Současně však neznalost neomlouvá. Každý z nás máme svá práva a povinnosti, ať již jako občan, pojištěnec či pacient na jedné straně, nebo jako zdravotník, lékař, vedoucí pracovník či provozovatel zdravotnického zařízení na straně druhé. Není třeba hledat další argumenty pro to, abychom pochopili, že zpřístupnění všech práv a povinností je potřebné a přínosné pro každého.

Elektronický přístup ke zdravotní dokumentaci

Poslední část informací pro pacienty tvoří údaje individuální, osobní. Tato problematika by vystačila na samostatné vydání tohoto listu. Cílem je zpřístupnit pacientovi všechny informace, které vznikají při poskytování zdravotní péče. Již několik let je zákonem zaručeno právo nemocného na přístup ke zdravotní dokumentaci. V praxi je jen těžko představitelné, že si budou pacienti shromažďovat vlastnoruční výpisy či fotokopie své zdravotní dokumentace, rozptýlené často v desítkách zdravotnických zařízení. Díky elektronické zdravotní dokumentaci a možnostem jejího sdílení prostřednictvím internetu dnes můžeme zaručit každému občanu nepřetržitý a neomezený přístup k jeho úplné zdravotní dokumentaci, aby ji mohl využít při dalším vyšetřování či léčbě, kdykoli a kdekoli to potřebuje, doslova na celém světě. Podmínkou nutnou je, že musíme chtít. Výrazem vztahu lékaře k pacientovi je i to, že mu informace dává k dispozici, a tím zvyšuje jeho šanci na kvalitnější a bezpečnější zdravotní péči a na lepší zdraví či přežití v kritických situacích.



Milan Cabrnoch
MUDr. Milan Cabrnoch
poslanec EP
člen Výboru pro zaměstnanost a sociální věci a náhradník ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu
rezortní mluvčí klubu pro oblasti: ochrana spotřebitelů, zaměstnanost a sociální věci
Osobní stránky
 
  Přístupy: 55366 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA