Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Grammy Awards 2006

Zuzka Aislerová

Letošní, již 48.předávání prestižních cen Americké akademie hudby proběhlo 8.února opět v Los Angeles (Grammy se předávaly 10x v New Yorku, jednou v Nashville a 32x v L.A.). Podívejme se ve stručnosti na nominace a vítěze v nejdůležitějších kategoriích. V průběhu večera se vyhlašovalo několik osobností, které získaly cenu za celoživotní přínos v hudbě, mezi letošními oceněnými jsou i David Bowie nebo kapela Cream. Mezi nejprestižnější kategorie patří Nahrávka roku, nominováni byli Mariah Carey - We Belong Together, Gorilazz feat. De La Soul - Feel Good Inc., Green Day - Boulevard Of Broken Dreams, Gwen Stefani - Hollaback Girl a Kanye West - Gold Digger. Gramofonek si letos odnesli Green Day, mezi nominovanými byli i ti, kdo vystupovali, hned na úvod předvedli Gorilazz zajímavou kombinaci virtuálních postaviček zpívajících jejich hit Feel Good Inc. z nové desky Demon Days a živých rapperů De La Soul, navíc se k nim brzy přidala Madonna, která navázala vlastní skladbou Hung Up. Pro diváky na místě to muselo být jistě ještě působivější než na televizní obrazovce. Mezi vystupujícími byla i Mariah Carrey a Kanye West, který si odnesl také gramofonek za nejlepší rapové album.



Další významnou kategorií je Skladba roku, jeden z letošních četných úspěchů irské kapely U2. Kapela se skladbou Sometimes You Can‘t Make It On Your Own porazila nominované Rascal Flatts se skladbou Bless The Broken Road, Bruce Springsteena s Devils&Dust, Mariah Carey s We Belong Together a nestačil na ně ani John Legend s jeho skladbou Ordinary People. U2 si navíc odnesli cenu i za nejlepší rockové album a Album roku, kde byli vedle nich nominováni Mariah Carrey s deskou Emancipation Of Mimi, Paul McCartney s Chaos And Creation In The Backyard, Gwen Stefani s Love. Angel. Music.Baby. a Kanye West s deskou Late Registration. U2 sklízeli úspěch s albem How To Dismantle An Atomic Bomb, Bono také konečně vysvětlil, co to znamená „jak rozbalit atomovou bombu“, s tím, že „atomová bomba“ byl jeho otec, který zemřel, Bono ho připomněl podobně jako byla i letos připomenuta jména mnoha umělců, kteří poslední rok zemřeli. U2 vystupovali na ceremoniálu s prvním singlem z výše jmenované desky Vertigo, k dalším návštěvám z Evropy patřili i Coldplay, kteří zahráli jejich poslední singl Talk.



Na Objev roku byli nominováni Ciara, Fall Out Boy, Keane, John Legend a SugarLand. Gramofonek si odnesl rapper John Legend, kromě toho byl úspěšný i v kategorii r‘n‘b umělec. Jako nejlepší spolupráce byla označena společná skladba Linkin Park a rappera Jay Z Numb. S prázdnou neodešla ani první americká SuperStar Kelly Clarkson, která emocionálně reagovala na dva gramofonky v kategoriích nejlepší popové zpívané album a popová zpěvačka. I ona tento večer vystupovala, mezi dalšími vystupujícími byli Paul McCartney, Bruce Springsteen, John Legend, Faith Hill a Keith Urban nebo Christina Aguilera s klavíristou Herbiem Hancockem.



To zdaleka nejsou všechny ze 108 kategorií, kde byli nominováni výše zmínění a mnoho jiných kapel a hudebníků. Pokud chcete vidět kompletně seznam všech nominací v jednotlivých kategoriích, teď už i s vítězi, najdete je na této adrese - http://www.grammy.com/Grammy_Awards/Annual_Show/48_nominees.aspx



Přímý přenos z předávání cen Grammy uvedla americká televize CBS a u nás ho vysílala ČT2. Samozřejmě je potěšující, že máme možnost vidět přímý přenos i na úkor pozdní noční hodiny, jen škoda, že nám to kazil znuděný komentátor/překladatel věcmi, co vás zamrzí, ne-li lezou na nervy. Kromě toho, že nechápu, proč potřebujeme překlad i při jmenování nominovaných, když se tam beztak říká jen jméno interpreta a název díla a onen překladatel ho občas ani neumí správně vyslovit, obyčejný divák musí nadzdvihnout obočí, když slyší „ a dále uvidíme Christinu Aguilerovou, Faith Hillovou“, atd. To není Mařka Nováková, v první řadě je to pro nás cizinka, skloňování anglických ženských jmen nechápu a nikdy chápat nebudu, vždyť naše ženská jména jsou v zahraničí ponechána normálně jen bez diakritiky (nikdo tam neříká Marka Novak, snad jen u poněmčených jmen, ale to už je historie). Co se týče komentátora, když zazní několikrát Jay Z v originále jako „džej zí“, proč musíme pořád poslouchat zkomoleného „džej zed“? Pan překladatel zřejmě nezná ani kapelu ZZ Top, která je nejlepším příkladem, že u jmen se dělají v angličtině občas výjimky a i tuto kapelu čteme „ZíZí Top“ a ne „Zed Zed Top“. Co mě však dostalo, Mary J.Blige je údajně norskou soulovou zpěvačkou. Schválně jsem si ten moment pustila několikrát, protože jsem si samozřejmě přenos nahrála na video, jestli jsem se nepřeslechla. Norskou hudební scénu znám poměrně dobře a mám takový pocit, že Mary J.Blige do ní určitě nepatří. Ledaže by to bylo jaksi podivně zkomolené slovo bronxskou (a zase tu máme to skloňování), odkud Mary J.Blige skutečně pochází.



Toť letošní Grammy Awards, doufejme, že do budoucna se zlepší i práce komentátorů ČT na podobných pořadech, na druhou stranu však, letos byl narozdíl od loňských Grammy přímý přenos technicky zvládnut na jedničku.



Zuzka Aislerová
 
  Přístupy: 59476 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA