Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Jak udržet kantorský stav v patřičných mezích? Učiteli bez vzdělání.

Michael Canov

Možnost učit především na základní škole bez vysoké školy platila a platí. Podle školského zákona z roku 2004 by to však již brzo nebylo možné. Ten totiž, na rozdíl od svých předchůdců, u kterých bylo připuštěno odpuštění VŠ vzdělání či ani nebylo jako podmínka vyžadováno, měl výjimku jedinou (do 5 let po účinnosti zákona zahájení příslušného VŠ studia). Čas se téměř naplnil a právě proto přichází současný ministr Liška s novelou.

Možnost odpuštění VŠ vzdělání u učitelů nad 45 let a možnost odkladu zahájení VŠ studia do roku 2014. Veřejnost obecně a učitelská veřejnost zvláště se opětovně pouští do debaty, zda může být učitel bez vysokoškolského vzdělání lepší než učitel s vysokoškolským vzděláním. Ano, samozřejmě že může, stejně jako se našli „lékaři“ kteří se zfalšovaným diplomem byli obstojnými doktory a stejně, jako jsou známy případy, kdy lidé bez řidičského průkazu byli výtečnými řidiči. Ve všech třech profesích se jednalo a jedná o výjimku potvrzující pravidlo. Ovšem zatímco u lékařů a řidičů jde o podvod, a ani sebelepší praxe ho nemůže zlegalizovat, u učitelů to je jiné. Učení bez VŠ diplomu vždy bylo a je (a jak plánuje pan ministr, především bude) zlegalizované dle potřeby. Tou potřebou vůbec není potřeba mít dostatek kvalitních učitelů, ale pouze mít potřebný počet „kusů“, neboť to je to, co dle zákonů nabídky a poptávky určuje cenu práce tj. plat. Kdyby totiž byla v zákoně dána striktní podmínka vysokoškolského vzdělání bez výjimky (obdobně jako je v lékařství či jakou je podmínka u řidičského průkazu u řidičů), neexistovala by jiná možnost než okamžitě naprosto zásadně zvýšit platy (u učitelů jazyků možná i na trojnásobek). Jinak by řada škol prostě nemohla splnit zákonnou podmínku výuky některých předmětů, protože za stávajících platů by potřebné množství učitelů ve školství jednoduše nebylo (přestože dle počtu absolventů příslušných VŠ existují). A protože by to ze zákona nebylo možné, proto by poslanci potřebné peníze ve státním rozpočtu prostě museli najít a také by je našli [a kdyby to jinak opravdu nebylo možné, ihned by si uvědomili, že je (na rozdíl od obcí) otázka velikosti schodku pouze otázkou politické dohody].

Ministrem školství plánované rozšíření možností o učitele bez VŠ vzdělání je jen a jen technickým fíglem, jak tomuto předejít a jak potřebné stavy (kvantitativně ne kvalitativně, to je zcela podružné) naplnit. Folklór mezi ministerstvem školství a školskými odbory „bojujícími“ o pár stovek, tak požadavek na VŠ kvalifikaci bez výjimek (což se v důsledku rovná radikálnímu zvýšení platů) odsouvá zcela do pozadí. A tak jsou všichni nahoře spokojeni. Vláda, že je školství přichází stále tak levně, a odborářští bossové, že se učitelské ovce zesměšňují v boji o pár stokorun v jednodenních (a i kdyby vícedenních) stávkách. Ty totiž bez požadavku na VŠ vzdělání bez výjimky (příslušného zaměření ve všech vyučovaných hodinách), nic zásadního v oblasti odměňování vyřešit nemohou.

Ing. Michael Canov


-------------------------------------------------------------------------------------
Autor je kmenovým zaměstnancem libereckého gymnázia (aprobace Ch, M a F). Toho času je starostou města Chrastavy http://www.chrastava.cz/ (a i po dobu starostování na gymnáziu ve čtvrtinovém úvazku působící http://canov.jergym.cz/ ).



Michael Canov
Starosta Chrastavy
 
  Přístupy: 19548 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA